yerel-ingilizce-podcast

İngilizce Öğrenmek için 12 Yerel İngilizce Podcast

Sınıftan, flaş kartlardan ve tekrarlardan bıktın mı?

İngilizce podcast dinle.

Bir İngilizce öğrenme podcastinden bahsetmiyorum fakat bir native speaker için hazırlanmış bilim, eğlence, haber veya komedi şovlarından birini, en iyi podcastleri kastediyorum.

Podcast nedir? Kısaca bir programın İnternet’te bulabileceğiniz bölümleridir. İngilizce öğrenmek için çok fazla faydaları var. Bir dizi konuşmacı tarafından farklı bağlamlar içerisinde hazırlanmış İngilizce konuşmaları duyacaksın. İngilizce deyimleri aynı zamanda Amerikan argosunu da duyacaksın. İngilizce kelime bilgini geliştirmek ve günlük İngilizceyi duymak için bu harika bir yoldur.

Sonuç olarak ister bir ESL öğrencisi ister bir iş adamı ol, akıcı İngilizce konuşmayı öğreneceksin.

İşte, İngilizce podcast tavsiye isteyenler veya İngilizce öğrenenler için harika 12 yerel İngilizce podcastin yer aldığı mükemmel bir liste:

İngilizce Öğrenmek için 12 Yerel İngilizce Podcast

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

1) This American Life

This American Life, Amerika Birleşik Devletleri’nde en iyi podcast olarak adı sürekli söyleniyor. Ortalama her bir bölüm yaklaşık 1 milyon defa indiriliyor. Aynı isimli, başarılı radyo programından gerçek Amerikalıların sıra dışı ve büyüleyici hikayeleri bulunuyor. Podcast, radyo programıyla aynı formatı takip ediyor. Her bir bölümün bir teması var ve sıradan insanların birbirinden farklı gerçek hikayelerini içeriyor. Eski temaları arasında “Okula Geri Dönüş”, “Lunaparklar” ve  “Uyku Korkusu” yer almaktaydı.

Neden This American Life İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Podcast, ülkenin her bölgesinden gerçek Amerikalılar ile röportajlar sunuyor. Dil öğrenenler için konuşulan Amerikan İngilizcesinin farklı hızlarına ve bölgesel aksanlarına alışmak adına harika bir yol. Ayrıca This American Life heyecan verici bir dinlemedir. Hikayelerin bazıları, sürükleyici, komik ve şaşırtıcıdır.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

2) Global News

Global News, dünyanın en büyük uluslararası yayıncısı olan BBC World Service tarafından hazırlanır. Podcast, günde iki kere yayınlanır ve son küresel haberlerin bir özetidir. Hikayeler,  World Service’in hazırladığı haberlerden toplanır ayrıca çeşitli röportajları ve BBC muhabirlerinden yerel haberleri de içerir.

Neden Global News İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Duyabileceğin en iyi İngilizcenin büyük bir kısmı BBC’de olacaktır. Sunucular ve muhabirler çok iyi İngilizce konuşurlar ve anlaşılması da kolaydır. Öğrencilerin kelime bilgilerini artırmalarına yardım edecek mükemmel derecede İngilizceye hakimlerdir.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

3) Scientific American Podcast: 60-Second Science

Scientific American, son bilimsel gelişmeleri, bunların niteliklerini ve analizlerini halka açıklayan dünyanın öncü bilim dergilerinden biridir. Derginin bilim gazetecileri ve yazarları, araştırmalardaki en önemli gelişmelerden bazılarının günlük güncellemeleri ile podcast dünyasına açıldılar.

Neden Scientific American Podcast: 60-Second Science İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Scientific American’ın sunucuları, pek çok farklı bilimsel konuda yetkin bir şekilde konuşurlar. Bilimsel araştırmanın heyecanını normal bir insanın anlayabileceği şekilde ileten bir dil kullanırlar. Bu özellikle bilim ile ilgili alanlarda çalışmak isteyen veya astronomiyi, biyolojiyi, kimyayı, fiziği ve doğanın nasıl çalıştığını seven herkes için oldukça faydalıdır.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

4) Freakonomics Radio

Freakonomics Radio “her şeyin gizli yönünü keşfeden” ödüllü bir podcasttir. Freakonomics kitap serisinden esinlenilmiştir ve beraber çalışan yazarlar Steven D. Levitt ve Stephen J. Dubner’ın sahipliğinde yayınlanmaktadır. Podcast, hayatımızın pek çok yönünün eğlenceli ve sürükleyici bir incelemesidir. Haberleri, popüler kültürü, yerel ve küresel politik sorunları kapsar.

Neden Freakonomics Radio İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Farklı bakış açılarından ve derinlemesine konuları inceleyen harika bir podcast dizisidir. Kavramların, sorunların ve bakış açılarının anlaşılmasını sağlamaya yardım eden sunucular arasında pek çok ciddi olmayan şaka da vardır. Ele alınan konuların genişliği, yaşamın birçok yönü için İngilizceyi duyarak kapabileceğin anlamına gelir.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

5) Here’s the Thing

Here’s the Thing, son yıllarda ortaya çıkan en büyüleyici radyo şovlarından ve podcastlerinden biridir. Amerikalı film, televizyon ve sahne oyuncusu Alec Baldwin, siyasetin, sanatın ve şov dünyasının en büyük isimlerinden bazıları ile röportajlar yapar. Yaptıkları işi neden yaptıklarını, ilham kaynaklarını, kariyerlerinde almak zorunda oldukları çok önemli kararları misafirlerine soran araştırmacı bir sunucudur.

Neden Here’s the Thing İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Şovda, özellikle yaratıcılıkla ilgili insan gayretinin olduğu çeşitli alanlarda ilham veren ve bilgi dolu tartışmalar yayınlanır. Misafirlerin bir kısmı kendi alanında çok ünlü olmuş kişiler arasındadır. Çok zengin ve ilgi çekici konuşmalar ile doludur.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

6) NPR

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzlerce radyo istasyonuna haberler ve kültürel programlar sağlayan bir kamu radyo ağıdır. Bazı içerikleri, podcastler aracılığıyla dinleyicilerce erişilebilir durumdadır. Küresel ekonomide neler olup bittiğini aktaran ve çeviren Planet Money ve ulusal ve uluslararası hikayeleri ele alan NPR News bunlara dahildir.

Neden NPR İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Dil öğrenenler NPR’nin herhangi bir podcastini dinleyerek İngilizce gelişimi sağlayabilirler. Aksanlar temiz ve güçlüdür ayrıca kelimeler de iyi telaffuz edilmiştir. Tüm bunlar podcastlerin takibini kolaylaştırır. NPR programları geniş bir vocabulary, kelime dağarcığı aynı zamanda da günlük dilde kullanılan pek çok İngilizce cümle, ifade, deyim ve kalıp da içerir. Dil öğrencileri daha önce elde edemediklerinden çok daha geniş bir kelime dağarcığı elde edebilirler.

 

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

7) Stuff You Should Know

Dünya gizemli bir yer ve biz insanlar olarak da oldukça çok meraklı yaratıklarız. Stuff You Should Know, komik, uyarıcı, sıra dışı sorulara ve konulara cevaplar vererek sorgulayıcı zihinlerimize hitap ediyor. Podcast tarafından ele alınan konular şunları içeriyor: “Zombiler var mı?”, “Nükleer silahlar nasıl çalışır?” ve “Nesneler veya deneyimler bizi daha mutlu eder mi?”

Neden Stuff You Should Know İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Podcast, yaşadığımız dünya tarafından büyülenen ve dünyanın nasıl işlediğini bilmek isteyen herkesi amaçlar. Farklı konular ve teknik dilin ara sıra kullanılması, öğrencilerin zengin bir vocabulary ile karşılaşmalarını sağlar.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

8) The Nerdist

The Nerdist, bir şeye saplantı halinde tutkulu olan insanların takıldığı ve sıkıcı konuları tartıştıkları yer! Üç stand-up komedyenin sahipliğinde bazı insanların takıntılı oldukları uğraşlar hakkında görüşme tarzında eğlenceli şovlar yayınlıyorlar. Bu, çizgi roman kitapları toplamak, video oyunları oynamak ve televizyon şovları izlemeyi kapsar. Ayrıca The Nerdist, ünlü komedyenler ve diğer ünlülerle yapılan röportajları da yayınlar.

Neden The Nerdist İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

İngilizcenin gerçekten gelişip gelişmediğini söylemenin yollarından biri de zor iş olarak görmeden bir podcastten keyif alabilmendir. Eğer komedyenlerin hazır cevap, bol esprili ve hızlı tempolu konuşmalarına ayak uydurabiliyorsan o halde gerçekten çok iyi bir iş çıkarıyorsun. Ayrıca bu intermediate, orta düzey, öğrenciler için de iyidir. Bazı kısımları zorlayıcı bulabilirler fakat podcast boyunca bir ya da iki kahkahanın keyfini sürebilirler.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

9) Entrepreneur on Fire

Başlık kesinlikle dikkatleri çekiyor ve bu ilgi çekici podcastin içeriği de öyle. John Lee Dumas, küçük çaplı işlerini büyütmeleri için girişimcilere yardım edecek canlı iş dünyası ile ilgili şovlar sunuyor. Her bir programda başarı serüvenlerini ve bu yolda karşılaştıkları zor anları paylaşan iş insanları ile görüşmeler yapıyor. Podcast, yeni bir iş kurma ve pazarlama hakkında önemli konuları ele alıyor, bunun yanı sıra yeni ve tecrübesiz girişimciler için iyi bir kaynak.

Neden Entrepreneur İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Bu podcast İngilizce öğrenenlere bir sürü ticari jargonu ve ilgili terimleri tanıtıyor. Business English yani iş İngilizcesini kullanarak ticari meselelerde tartışmalara katılmak isteyen kişiler için çok faydalı. Ayrıca pek çok günlük dildeki kelimeyi aynı zamanda iş sahiplerine ilhamları da içeriyor.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

10) Comedy Bang Bang: The Podcast

Scott Aukerman ve misafirleri, komedi şarkıları ve gösterileriyle eğlenceli şakaları karıştırıyor. Her haftalık bölümde, oyunlar, röportajlar, karakterler, kısa hikayeler, doğaçlamalar ve ünlülerle ilgili konular yayınlıyor. Bir saatten fazla kesintisiz eğlence ve kahkaha sunuyor.

Neden Comedy Bang Bang İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

Pek çok anında kahkahaya boğulacağın eğlenceli bir şov. Hızlı tempolu fakat takip etmek için yeteri kadar kolay. Podcast pek çok farklı karakter yayınlıyor bu sayede bir sürü farklı aksan ve lehçe duyacaksın.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

11) Stuff You Missed in History Class

Çoğu insana göre, tarih, okul günlerindeki uzun ve sıkıcı dersleri anımsattığı için tatsız bir konudur. Ancak bu nefis podcastin gösterdiği gibi büyüleyici hikayelerle dolu heyecan verici bir türdür. Holly Frey ve Tracy Wilson, geçmişteki büyük olayları tartışan iki tarih meraklısıdır. İlgi uyandıran gerçeklerle dolu podcastler ile birlikte yaklaşımları daha günlük ve gayri resmidir. Daha önce yayınlanan konular arasında ” Greko-Romen dünyasında çarmıha germe”, “Amerika’nın ilk kadın yöneticisi Elizabeth Blackwell” ve “Boston Katliamı” sayılabilir.

Neden Stuff You Missed in History Class İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?

İçerik öyle çok ilgi çekici ve iyi sunumlu ki dinleyicileri hemen kendine bağlar. Konuşmalar normal bir hızda yapılır fakat kimin konuştuğuna dair asla bir karışıklık olmaz. Öğrenciler dinleyerek pek çok kelime buradan öğrenebilir.

ingilizce ogrenenler icin 12 yerel ingilizce podcast

12) Stuff to Blow Your Mind

Harika başlığı olan bir başka podcast. Robert Lamb ve Julie Douglas, bilimin şaşırtıcı dünyasını gösterme amacındalar. Bilimde, teknolojide ve felsefede insanların sınırlarını keşfetmeye çalışırlar. Bilime olan tutkuları teknolojik mucizelere, kozmik gizemlere ve tıbbi ilerlemelere dokunduklarından bulaşıcıdır.

Neden Stuff to Blow Your Mind İngilizce öğrenmek için harika bir podcast?
Bu podcast, bilimsel gelişmeler ilgisi olan herkesi amaçlar. Genetik, DNA, nanoteknoloji ve kuantum fiziği gibi faydalı bilimsel terimleri, kelime dağarcıklarına katmak isteyen herkes için çok faydalı olan yüksek derecede bilgilendirici bir podcast.

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close