yeni-baslayanlar-icin-ingilizce

Yeni Başlayanlar için İngilizce Nasıl Öğrenilir: Günlük Hayata Uygun 5 Araç

Bahane bulma!

İngilizce öğrenmeye başlamak için daima vakit vardır.

Tamam, tamam, anlıyoruz.

İngilizce öğrenmenin düşüncesi dahi seni geriyor.

Nereden başlayacaksın? Bu yoğun programın içerisinde nasıl zaman bulacaksın?

Tamam, hemen yine panik olma!

Günlük hayatına İngilizce öğrenmeyi dahil etmen gerçekten mümkün.

Markette, işe gidip gelirken veya daha farklı ortamlarda dil öğrenme fırsatları var. Yeni başlayanlar için İngilizce öğrenmeyi mümkün hale getiren 5 inanılmaz araç ile bunu nasıl yapacağını göstereceğiz.

Her yerde pratik yapabileceğini anladığında yeni başlayan biri olarak uzun bir süre kalmayacaksın.

Yeni Başlayanlar için İngilizce Neler Kazandıracak?

Yeni başlayanlar için İngilizce zor gelebilir. Elbette, İngilizce öğrenmek için ilk adımı atmak seni biraz korkutabilir. Fakat bu dil öğrenme macerana başladığın için kendinle gurur duymalısın. İngilizce öğrenmenin pek çok faydası var.

  • Mesleki faydaları: İngilizce, uluslararası ticarette ortak dil bu yüzden bu dili bilmek birçok kariyer açısından oldukça yararlı. Dil becerilerin, bir iş görüşmesinde göze çarpmana ve özgeçmişine mükemmel bir katkı yapmana da yardımcı olabilir.
  • Seyahat açısından faydaları: Eğer seyahat etmekten keyif alıyorsan veya İngilizcenin konuşulduğu bir ülkeye seyahat edeceksen akıcı bir İngilizceye sahip olmak senin için büyük bir avantaj olacak. Beklendiği üzere İngilizceyi anlayabiliyorsan bu dilin konuşulduğu bir ülkede çok daha kolay gezebilirsin. Ayrıca çok daha kolay arkadaşlıklar kurabilir ve bulunduğun bölgenin kültürünü de anlayabilirsin.
  • Güven artıma: İngilizce öğrenme, günlük hayatında sana özgüven de sağlar. Bir zorlukla karşılaşacağını ve bunun üstesinden gelebileceğini, sıkı çalışıp yeni şeyler öğrenebileceğini bilirsin.

Bu, hayatındaki diğer zorlukları da aşarken kendine olan güvenini de artırmana yardımcı olacak.

Sonuçta İngilizce öğrenmek, yeni bir beceri edindiğin anlamına geliyor. İngilizceyi ister mesleki ister kişisel olarak kullan bir hedef belirleyip bunu başardığını bilmek seni mutlu edecek.

İngilizce Öğrenmeye Yeni Başlayan Biri Olarak Nasıl Başarılı Olabilirsin?

  • Sabırlı ol. Her ne zaman bunalırsan bu sözü kendi kendine tekrar et. İngilizce öğrenmek zaman alır. Akıcılık bir gecede elde edilemez.

Unutma ki akıcı İngilizce konuşanlar bile belirli kelime ve ifadeler ile zaman zaman zorluk yaşarlar. Bu yüzden öğrenim sürecinde sabırlı ol. İngilizce çalışma ve pratik yapma zamanla karşılığını ödeyecektir.

  • Kendine güven. Yeni başlayan biri olarak gelişimin yerine hatalarına odaklanman daha kolaydır. Aslında ne kadar da çok şey öğrendiğini azımsayabilirsin. Bu yüzden kendine güven ve İngilizce öğrenmenin mümkün olduğunu unutma.

İkna olmadın mı? Akıcılığını geliştirdiğine dair sağlam kanıtlar elde etmek için İngilizce yeterlilik testleri ile becerilerini düzenli olarak sına.

  • Esnek ol. Aşağıda göstereceğimiz gibi İngilizceyi her yerde öğrenebilirsin.

Bazen sadece sınıfta öğrenebilirmişsin gibi gelebilir. Fakat bir İngilizce kursuna katılmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden her yerde öğrenebileceğini unutma. Öğrenme sadece sınıfla sınırlı değildir. Dil illaki sınıfta öğrenilir diye bir kural da yok. Bu yazıda, sınıfın dışında İngilizce öğrenebileceğin beş yerden bahsedeceğiz. Nasıl İngilizce öğrenebilirim soruna da cevaplar bulabilirsin.

Yeni Başlayanlar için İngilizce Nasıl Öğrenilir: Günlük Hayata Uygun 5 Araç

Evet, İngilizce öğrenmeye hazırsın fakat nerede başlamalısın?

Bunun için tekrar okula dönmene gerek yok. İşte yeni başlayanlar için İngilizce öğrenebilecekleri beş yer.

1. Yatağın:

Neye ihtiyacın var: Hello English

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce

Evet, evde İngilizce öğrenmek mümkün yani kendi evinin rahatlığında İngilizce öğrenebilirsin. Dilersen yatağında, pijamalarınla bile kalabilirsin.

Hello English gibi bir dil öğrenme uygulaması ile evde İngilizce öğrenmek kolay hale geliyor. Hello English, akıcılık elde etmeni sağlayacak çalışmaların için dersler, oyunlar, konuşma pratiği araçları sunuyor.

Ayrıca bu uygulamayı İngilizce öğretmenlerine soru sormak için de kullanabilirsin!

Gerçekten yeni başlayanlar için oldukça faydalı bir seçenek çünkü Türkçeyi esas alan özel öğrenme programlarına sahip. İngilizceyi, Türkçe, Fransızca, İspanyolca, Urduca, Arapça gibi farklı dillerdeki eğitimler ile öğrenebilirsin.

Yatakta ekstra İngilizce pratiği:

Yatağında İngilizce öğrenmek için kullanabileceğin birçok kaynak var. Örneğin, bir günlük satın al bu sayede İngilizce yazma pratiği yapabilirsin. Alarmın çalar çalmaz günlük yazma yönlendiricileri ile kendine meydan oku.  Her gün öğrendiğin kelimelerin listesini yatmadan önce yazabilirsin.

Yatakta uzanırken telefonunu kurcalayarak bir sürü vakit mi harcıyorsun? Bunun yerine İngilizce öğrenme ile ilgili YouTube kanallarını neden izlemiyorsun?

2. Kanepen

Neye ihtiyacın var: FluentU

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce

Harika bir film veya televizyon programı ile kanepede uzanıp dinlenmeyi kim sevmez ki?

Ancak İngilizce videolar söz konusu olduğunda yeni başlayanlar için İngilizce argo kelimeler ve hızlı konuşmaları zor olabilir. İstediğin kadar öğrenemeyebilirsin.

Biraz mısır patlar ve hiçbir kelimeyi kaçırmamanı sağlayan dahili araçlara sahip FluentU’daki otantik İngilizce videolardan birini yükle.

Film fragmanları, televizyon klipleri, müzik videoları, haberler, ilham verici konuşmalar var ve tüm bu videolar ana dilini konuşan kişilerce gerçekten izleniyor. İzlerken hemen tanımı ve gramer bilgileri için etkileşimli alt yazılardaki herhangi bir kelimeye tıklayabilirsin! FluentU, bu kelimenin geçtiği diğer videoları da sana gösterecek böylelikle her türlü bağlamda bu kelimenin nasıl kullanıldığını görebilirsin.

Bir videoyu bitirdiğinde öğrendiğin her şeyi aklında tutmanı sağlayacak flaş kartlar ve eğlenceli mini sınavlar da var.

Videolar, türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş olduğundan işine yarayacak olanları kolayca bulabilirsin. Ayrıca FluentU, daha önce ne öğrendiğini hatırlar ve bu bilgiye dayalı olarak daha fazla video önerir.

Kanepende uzanmaktan gına mı geldi? iOS ve Android mobil uygulamaları ile FluentU’yu her yere götürebilirsin. Evde İngilizce öğrenmek yerine dışarıda da öğrenebilirsin.

Sinema salonlarında ekstra İngilizce pratiği:

En sevdiğin bazı filmleri İngilizce olarak izleyebilirsin veya Türkçe bir filme İngilizce alt yazı ekleyebilirsin. İngilizce film fragmanlarını izleyerek pratik yapabilirsin. Çok çeşitli film fragmanlarını IMDb‘de bulabilirsin.

3. Market

Ne getireceksin: barkod tarama uygulaması olan bir telefon.

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce

Bir taraftan alışveriş listendekileri çizerken bir taraftan da dilini geliştirebilirsin.

Sadece markete gitmeden önce ShopSavvy (linki yukarıda) gibi bir İngilizce barkod tarama uygulaması indir. “Barcode” (barkod), ürünleri tanımlayan bir dizi çizgi ve sayıdır.

Markete gittiğinde farklı ürünlerdeki barkodları taratmak için bu uygulamayı kullan. Bu uygulama ürünle ilgili İngilizce bilgiler gösterecek.

İngilizce okuma pratiği yapmak için eşsiz bir yol. İhtiyacın olan yiyecekleri tararken günlük hayatın için önemli olan kelimeleri de öğreneceksin.

Markette ekstra pratik:

Bir İngiliz marketine gitme şansın varsa koridorlarda dolaşarak biraz zaman geçir. Market içerisinde yer alan etiketleri ve tabelaları okuyarak pratik yap. Eğer çalışanlar İngilizce konuşuyorlarsa market veya ürünler hakkında onlara İngilizce birkaç soru sor. Bu şekilde okuma, konuşma ve dinleme pratiği yapabilirsin.

Bir başka seçenekte online olarak gıda ürünleri siparişi vermek. Okuma pratiği yapmak için bir web sitesini İngilizceye çevirmeye çalışabilir veya gıda ürünleri bulunan İngilizce bir web sitesini kullanabilirsin.

4. Kahve Dükkanları

Ne getirmeli: TableTopics

Kahve dükkanları, yeni başlayanlar için İngilizce pratik yapmak adına sessiz ve dinlendirici yerlerdir.

Latteni yudumlarken İngilizce akıcılık becerilerini geliştirmek için konuşma başlatan bir oyun kullanabilirsin. TableTopics, yeni başlayanlar için mükemmel bir oyun çünkü seçebileceğin 100’den fazla temel konuşma konusu sunuyor.

Sadece bir kart seçip soruyu oku ve İngilizce cevap vermeye çalış. Pratik yapabileceğin bir partnerin varsa konuşmayı İngilizce olarak sürdürmeyi deneyebilirsin. Eğer yoksa İngilizce yazma pratiği yapmak için kullandığın günlük konularını, konuşma yönlendiricileri olarak kullan.

Kahve dükkanlarında ekstra pratik:

Kahveni içerken yanında okumak için İngilizce bir kitap getir. Telefonunu veya dizüstünü getirip kahve dükkanında İngilizce videolar izle.

Elbette bunları evde İngilizce öğrenmek için de kullanabilirsin! Ancak araştırmalar gösteriyor ki yoğun bir kafede ders çalışmak verimliğini gerçekten artıyor. Burada bahsettiğimiz araçları, kahve dükkanına getirmek daha hızlı öğrenmeni sağlayabilir.

5. İşe Gidip Gelmek

Neye ihtiyacın var: News in Slow English

learn-english-beginner

İşe giderken veya işten gelirken arabanda veya toplu taşıma araçlarında oturup ne kadar süre geçiriyorsun?

İşe gidiş gelişlerini avantaja dönüştürmek için News in Slow English’i kullanabilirsin. Bu podcastte İngilizce öğrenenlerin anlamaları için tasarlanmış haberleri, yavaş ve net bir İngilizceyle dinleyeceksin. Akabinde sunucuların daha fazla bağlamda haber tartışmalarını da dinleyeceksin.

Bölümleri MP3 olarak indirebilirsin. Bir taraftan da okumak istersen metne dökülmüş hallerini de indirebilirsin. Eğer bir otobüs veya tren ile işe gelip gidiyorsan bu mükemmel bir şey. Eğer arabayla geliyor, bisiklet sürüyor veya yürüyor isen hemen kulaklıklarını kap ve bölümlerden birini başlat.

Bölümler, gramer dersleri, telaffuz desteği ve mini sınavlar ile sunuluyor.

İngilizce akıcılık becerilerini geliştirirken gündemdeki konulardan da haberdar olmanı sağlıyor.

İşe gidiş gelişlerin için ekstra pratik:

Dil öğrenmene yardımcı olacak kullanabileceğin birçok İngilizce podcast  var. Hareket halindeyken kolayca dinleyebileceğin için podcastler harikadır. Yolculuğun boyunca tüm dikkatini üzerinde toplayabilmesi için en çok ilgini çeken bir tanesini seç.

 

Pekala, akıcılığını geliştirmeye hazır mısın? Yeni bir dil öğrenmek için bir sınıfa ihtiyacın olmadığını hiç aklından çıkarma! Yeni başlayanlar için İngilizce her yerde öğrenilebilir, tabii ki bu senin için de geçerli.


Stephanie Brown New York’ta bulunan bir serbest yazar. The Adventuring Millennial‘da onu bulabilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close