yeni-baslayanlar-icin-ingilizce-okuma-pratigi

Yeni Başlayanlar için İngilizce Okuma Pratiği Sağlayan En İyi 5 İnteraktif Site

Bir hikayenin içinde kendini kaybetmeyi kim istemez ki?

Harika kitaplarla sihirli dünyaları keşfedebilir, zamanda ileri ya da geri yolculuk yapabilir ya da dünyayı bir başkasının gözlerinden görebilirsin.

…Tabi eğer o sayfada yazılı olan sözcükleri anlayabilirsen.

Eğer İngilizce hikayeler okumaya, başlamak için can atıyorsan, öncelikle iyi bir yeni başlayanlar için İngilizce okuma pratiği yapmalısın.

İşte burada da bunu bulacaksın.

Başlangıç seviyesindeki dil öğrencileri için en sevdiğimiz beş İngilizce okuma pratiği aracını senin için bir araya getirdik. Bunlar sana egzersizler, aktiviteler ve okuduğunu anlama becerilerini hızla geliştirmen için dersler sunacak.

Bu yazının sonuna ise sorular ve cevaplar ile kendi kısa hikayemizi eklemeyi de ihmal etmedik.

Şimdiden alıştırma yapmaya başla, bir daha eline harika bir İngilizce kitap aldığında kendine teşekkür edeceksin!

Okumak İngilizce Öğrenmene Nasıl Yardımcı Olur?

Ders çalışıyormuş gibi hissetmeyeceğin için okumak İngilizce öğrenmenin eğlenceli bir yoludur. Okuduğun zaman, hem bir hikayenin keyfini çıkarabilir hem de bunu yaparken İngilizceni geliştirebilirsin.

İngilizce hikayeler doğru dilbilgisi kullanımını görmene ve dilbilgisi kurallarına alışmana yardımcı olur. Yeterince okursan, doğru kalıplar görmeye alışacağın için bir şeyin tamamen yanlış yazılmış olduğunu fark edebilirsin.

Okumak aynı zamanda İngilizce konuşma becerilerini de ilerletir. Hikayeler tipik olarak diyaloglarla doludur, bu nedenle doğal İngilizce konuşmalara birçok örnek görebilirsin.

Son olarak, İngilizce okuyabilmek İngilizce konuşulan bir ülkede yaşarken son derece önemli bir beceridir. İngilizceyi ne kadar iyi okursan çevreni de o kadar iyi anlarsın. Düzenli olarak İngilizce okuma pratiği yap ve İngilizce konuşulan ülkelerden notlar, tabelalar, e-postalar ya da akademik metinleri anlamakta hiçbir sorun yaşamazsın.

Okurken Okuduğunu Anlama Becerilerini Geliştirmenin Yolu

Bu sürece “Moby Dick” gibi zor bir kitabı okumaya çalışarak başlarsan kısa sürede bıkar ve ilerleme kaydedemediğin için bunu yapmaktan vazgeçme eğilimi içerisine girersin.

Bunun yerine, kısa hikayeler ve hatta basit metinlerden oluşan paragraflar okuyarak başla. Bu kısa hikayelerin her birini anlayabilecek düzeye geldikten sonra daha zorlu metinlere geçebilirsin.

Bu yazıda bulacaklarına benzer İngilizce okuma pratiği kaynaklarında farklı seviyeler için içerikler sunulmaktadır, böylelikle bir seviyeden diğerine ilerlerken kendi seviyene uygun okuma pratiğini yapabilirsin. Başlangıç seviyesindeyken okumakta bir sorun yok! Dil öğrenmeye devam ediyorsun ve kendinde bol miktarda ilerleme göreceksin.

Zor sözcüklerle karşılaştığın zaman sözlüğü açmadan önce mutlaka cümlenin gelişine göre bu sözcüklerin anlamlarını çıkarmaya çalış. Bunu yapmak seni okuduğunu anlama becerilerini kullanmaya teşvik eder.

Eğer bir sözcüğün anlamını çıkaramıyorsan ve bu sözcük hikaye açısından önemliyse sözlüğü açmakta bir sorun yok. Ama sözcüklere tek tek odaklanarak hikayeyi bir bütün olarak takip etme fırsatı bulamayacağın için her sözcüğü sözlükte aramaktan kaçın.

İngilizceyi anlamanın bu önemli parçasını geliştirmek için FluentU kullan. FluentU, kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş özgün İngilizce videolar sunar. İzlerken aktif bir şekilde öğrenmeni sağlayacak interaktif altyazılar, kelime kartları ve egzersizler sunulur.

İmleci herhangi bir sözcüğün üzerine getirdiğin zaman video otomatik olarak duraklatılır ve bu sözcüğün tanımı ve resmi görüntülenir. Bu da videonun içeriğine göre yeni sözcükler öğrenebileceğin anlamına gelir. Bundan sonra ise FluentU’nun Öğrenme Modu bu sözcüklerle sana testler sunar ve bunların gerçek hayattan durumlarda nasıl kullanıldığını görme fırsatı bulursun.

Yeni okuduğunu anlama becerilerini kullanmak istiyorsan—ya da okumaya biraz ara vermek istiyorsan—ücretsiz deneme ile tüm FluentU videolarını ücretsiz keşfedebilirsin. Tüm başlangıç seviyesi videolarını izlemek için ekranın solundaki “Zorluk” menüsünü kullan. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Yeni Başlayanlar için İngilizce Okuma Pratiği Sağlayan En İyi 5 İnteraktif Site

ereadingworksheets

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce-okuma-pratigi

ereadingworksheets, yeni başlayanların İngilizce dil becerileriyle pratik yapmaları için tasarlanmış bir hikaye koleksiyonu sunar.

Bu web sitesi, genel okuduğunu anlama pratiğinin yanı sıra belirli okuma becerilerine odaklanmana imkan tanımasıyla harika bir sitedir.

Örneğin, bir hikayedeki karakterleri birbirinden ayırmakta zorlanıyorsan kişilik nitelemeye odaklanan hikayeler okuyabilirsin. Diğer okuma egzersizleri ise yazarın amacına ya da mecazi dili anlama becerilerini geliştirmeye odaklanır.

Bu da öğrenmen ya da geliştirmen gereken konseptlere odaklanmanın harika bir yoludur. Tam olarak ihtiyacın olan şeye odaklanmanda sana yardımcı olacak uzun bir liste mevcut.

British Council LearnEnglishTeens

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce-okuma-pratigi

Oldukça popüler bir İngilizce öğrenme kaynağı olan bu sitede okuduğunu anlama düzeyini test edebilmen için okuma içerikli testler mevcut.

Bu sitenin en iyi yanlarından biri de pratik okumaya odaklanıyor olması. Posterler ve teşekkür kartları gibi şeyler için okuma testleri mevcut, böylece yaptığın bu pratik gerçek hayatta işine yarayacak.

Gerçek hayatta her zaman kullanacağın bir beceri olması nedeniyle okuyabilmek önemlidir, bu nedenle günlük okuma alıştırmaları sunan bir site bulmak son derece yardımcı olacaktır.

TOEFL Junior Reading Comprehension Sample Questions

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce-okuma-pratigi

Diğer bazı sitelerin aksine TOEFL Junior interaktif bir test sitesi değil. Bunun yerine, TOEFL Junior İngilizce yeterlik sınavının okuma bölümünde daha önce çıkmış örnek sorular sunuyor.

Verdiğin yanıtları not alabilir ve daha sonra bunları cevap anahtarıyla karşılaştırabilirsin. Burada üç soru örneği bulunuyor—bunlardan ilki en kolayı ama her bir soru biraz daha zorlaşıyor, seviyeni görmek için bu soruları yanıtlayabilirsin.

Bazı örnek sorular biraz daha zor olabilse de anlamana yardımcı olacak resimler eklenmiştir. Eğer kafan karıştıysa ve okuduğunu anlayamıyorsan bazen resimlere bakmak yardımcı olabilir.

Bu okuma egzersizlerinden herkes faydalanabilecek olsa da bunlar özellikle TOEFL Junior ya da standart TOEFL sınavına girmeyi planlayanlar için idealdir.

rong-chang ESL Easy Reading

Bu sitede çeşitli başlıklar altında kısa hikayeler okuyabilir ve daha sonra da boşlukları doldurma ya da cümle kurma (hikayenin sonundaki bağlantılara tıklayarak aktiviteyi seçebilirsin) gibi okuduğunu anlama aktiviteleri yapabilirsin.

Ayrıca, hikayenin ses kaydını dinleme seçeneğine de sahipler. Böylelikle hikayeyi anlamana yardımcı olması için hem okuma hem de dinleme becerilerinin bir kombinasyonunu kullanabilir ve telaffuzunu geliştirebilirsin.

Bazen bir hikaye okumak zor olabilir, ama sözcüklerin nasıl okunduğunu duymak o hikayenin hakkında daha iyi bir fikir verebilir, böylece okurken daha fazlasını anlarsın.

Khan Academy SAT Okuma ve Yazma Alıştırması

yeni-baslayanlar-icin-ingilizce-okuma-pratigi

Khan Academy, ABD’de birçok lise öğrencisinin üniversiteye başlamadan önce girdiği standartlaştırılmış bir sınav olan SAT’den bazı örnek sınavlar ve okuma parçaları sunmaktadır.

Bu site ile sadece ilginç hikayeler okumakla kalmayacak, aynı zamanda akademik okuma becerilerini de geliştireceksin. Khan Academy, örnek SAT okuma sorularının üzerinden seninle birlikte geçen bir dizi video sunuyor.

Bu videolar sana okuduğun parçayı nasıl en iyi şekilde anlayabileceğini ve vereceğin yanıtların her birini için nasıl düşünmen gerektiğini gösterecek. Edebiyat ve bilim gibi farklı konulara odaklanan farklı türden okuma soruları için videolar mevcut.

Şimdi İngilizce Okuma Pratiği Yap! Klasik bir Hikaye Hakkında Kısa bir Test

Yeni başlayanlar için İngilizce okuma pratiği yapmaya aşağıdaki hikayeyi okuyarak başla, soruları yanıtla ve bu yazının sonundaki cevap anahtarını kullanarak yanıtlarını kontrol et.

Little Red Riding Hood lived with her mother at the edge of the forest. Her grandmother lived at the other edge of the forest, and every Sunday Little Red Riding Hood would pack a basket of food and go visit her. One Sunday, as Little Red Riding Hood was wandering down the lane, a wolf blocked her way.

The wolf asked Little Red Riding Hood all about where she was going. He then showed her a beautiful field of flowers and headed off. Once Little Red Riding Hood had picked a bountiful bouquet, she finished the walk and entered her grandmother’s house.

Instead of her grandmother, she found the wolf in bed wearing a nightgown and bonnet! Little Red Riding Hood screamed and was lucky to be heard by an old lumberjack who lived down the road. He burst into the house and killed the wolf, saving Little Red Riding Hood.

  • Bu hikayedeki karakterler kimdir?
  • Hikayede ne oldu?
  • Hikaye nerede geçiyor?

İngilizce Okuma Alıştırması Testinin Cevap Anahtarı

  • Kırmızı Başlıklı Kız, büyükannesi, kurt ve oduncu
  • Bir kurt Kırmızı Başlıklı Kızı kandırarak onu yemeye çalışır ama oduncu kızı kurtarır.
  • Ormanda ve büyükannesinin evinde

 

Sence de okuma becerilerin için iyi bir egzersiz olmadı mı? Yeni başlayanlar için İngilizce okuma pratiği araçlarıyla okuduğunu tam olarak anlamak için doğru yolda ilerleyeceksin.


Cailey Johanna bağımsız bir yazar, çevirmen ve editördür. İngilizce ve İspanyolca dillerinde yazılar yazar ve bazen de bu ikisini bir araya getirir; dil onun için büyüleyicidir ve daha fazla dil öğrenmek ve diğerlerinin dilin engellerini aşmalarına yardım etmek onun için önemlidir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close