writing-ipuclari

Writing İpuçları Arayan Yeni Başlayanlar için 12 Değerli Yöntem

Bir kahve veya çay kap.

İngilizce en sevdiğin müziği aç.

Bir defter veya bir parça kağıt bul.

Favori tükenmez veya kurşun kalemini seç ve sonra masaya rahatça otur.

Writing ipuçları sayesinde kolayca İngilizce yazı yazacağız!

İngilizce öğrenmeye başladığında, düzenli olarak yazı yazmak önemlidir. Yazma çok çabuk es geçilebiliyor çünkü pek çok öğrenci kelime ve dil bilgisi gibi konulara odaklanıyor.

Tahmin et bakalım? Yazma, İngilizce kelime, dil bilgisi, yazım kuralları ve daha fazlasını öğrenmene yardımcı olur.

İşte, yeni başlayanları İngilizce yazmaya başlatacak writing ipuçları, hem de 12 tane. Yazma ve okuma birbirleriyle çok ilişkili olduklarından bu ipuçlarının bazıları okumayı da içerecektir..

Writing İpuçları Arayan Yeni Başlayanlar için 12 Değerli Yöntem

1. Her Gün İngilizce Yazma Alıştırması Yap

Writing ipuçları vermeye başlayalım. Her gün İngilizce yazmayı denemelisin. Tekrar (bir şeyi defalarca yeniden yapma) yazma becerisini öğrenmene yardımcı olacak. İlk başta İngilizce yazmak zor olacak fakat eğer her gün azar azar yazarsan giderek kolaylaşmaya başlayacak.

Hiçbir günü atlamadığından emin olmak için ilerlemenin takip edecek bir sistem kullan. Takvimine yazmak, bir site veya Chains gibi bir uygulama kullanmak bu sisteme örnek olabilir. Ayrıca bu, günün belirli bir zamanı oturup yazmana yardım edecek bu da senin bir sonraki ipucun olacak.

2. Yazmak için En İyi Zamanı ve Yeri Bul

Herkesin kendine göre yazacak en iyi zamanı vardır. Belki senin kafan en iyi sabahları çalışıyordur. Belki de sen gece geç saatlere kadar uyanık kalmayı seven, tam bir “night owl”, gece kuşusun ve en yaratıcı olduğun vakit gece yarılarıdır. Hangi zamanın senin için en iyisi olduğuna karar vermek için günün farklı zamanlarında yazmayı dene.

Ne zaman yazacağını belirledikten sonra nerede yazacağını da belirlemelisin. Çok gürültü olduğu zaman yazmada sıkıntı yaşıyor olabilirsin. Bu durumda kütüphane gibi sessiz bir yerde yazmayı dene. Biraz ses olsa fena olmaz diye düşünüyorsan kalabalık bir kafede daha iyi yazabilirsin. Dene ve senin için hangisinin işe yaradığını bul.

Eğer arka planda biraz sese ihtiyacın varsa dinlendirici arka plan sesi için Rainy Mood ve Calm gibi web sitelerini kullanabilirsin.

3. Yazılarını Tutmak için Özel Bir Yer Seç

Oldukça işine yarayacak writing ipuçları vermeye devam ediyoruz. Tüm yazdıklarını saklamak için bir defter bul. Hepsini bir yerde tutarak, yazdıklarına arada tekrar bakabilirsin ve ne kadar ilerleme kaydettiğin görebilirsin. Aynı yanlışları yapmaya devam edip etmediğini görmek için bir kerede bütün yazdıklarını inceleyebilirsin.

Bunun yerine bir bilgisayarda yazmayı tercih ediyorsan yazdıklarını bir arada tutmak için Evernote kullanmayı düşünebilirsin. Evernote, hayatını düzenlemene yardımcı olan bir web sitesi (ve akıllı telefon uygulaması). Bütün yazdıklarını Evernote’ta tutabilirsin. Web sitesinin takvimi ile yazma programını takip edebilirsin.

Yazdıklarını saklamak için bir başka eğlenceli yer is bloglardır. Blogger veya WordPress üzerinden blog tutmaya kolayca başlayabilirsin ve bloğunu ya gizli (sadece sen görebilirsin) ya da herkese açık (herkes okuyabilir ve yorum yapabilir) şeklinde ayarlayabilirsin.

4. Bir Konu Seç ve Yaz

Yazmaya hazır olduğunda bir konu seç ve sonra onunla ilgili yazmaya başla. Örneğin konu “balıkçılık” ise balıkçılığa dair gerçekleri veya balığa gittiğinde başından geçen bir hikayeyi yazman fark etmez. Yeter ki bir şeyler yazmaya başla! Zihninin konuya girmesine izin ver. 5 dakika için saati kur ve bütün zamanı yazarak geçir. Buna alışmaya başladığında bir defada 10 dakika yaz.

Yazma alıştırmalarının önemli noktası mükemmel hikaye yazmak değil. Burada amaç beyninin İngilizce düşünmesini sağlamak ve seçtiğin konuyla ilgili olarak ne kadar konuşabileceğini görmek. Eğer bir konu bulamıyorsan serbest yazı ile başla. Kalemi kağıda koyduğunda ve aklından gelen her şeyi yazdığında serbest yazı olur.  Burada fikirlerin doğru olup olmaması önemli değil.

5. İngilizce Bir Günlük Tut

Writing ipuçları arasında klasik bir yöntem. İngilizce olarak kişisel bir günlük (journal, diary) tutarak her gün yazmanı sağlayabilirsin. Birden fazla zamanı kullanarak yazma pratiği yapmak için harika bir yoldur. Gün boyunca tüm yaptıklarını past tense yani geçmiş zamanda cümleler ile yazacaksın ve ertesi gün yapmayı planladığın tüm eylemleri future tense -gelecek zaman- olarak yazacaksın.

Her gün günlüğüne bir şeyler yazacağını bildiğinde muhtemelen gün boyunca daha fazla İngilizce düşünmeye başlayacaksın. Çünkü bir şeyler yaptıkça İngilizce olarak bunları nasıl yazacağını düşüneceksin.

6. Tek Bir Taslak Yerine Daha Fazla Yaz

Writing ipuçlarını iyi kullansan bile yazdığın ilk taslak (sayfan) mükemmel olmayacak. Önce bir taslak yaz ve sonra geri dönüp hatalarını kontrol et. Yazılarını sakladığın defteri hatırlıyor musun? Hatalarına baktığın zaman bu deftere, en sık yaptığın yanlışların bir listesini yapmalısın. Sonra ilk taslağını düzenlediğin zaman en sık yaptığın hataları kontrol et.

Yazılışları ve dil bilgisini kontrol etmek için Hemingway EditorRead-AbleGrammar Check ya da Reverso gibi web sitelerini de kullanabilirsin – fakat unutma ki bu tür programlar tüm hatalarını bulamazlar.

Yazını gözden geçirir geçirmez geri dön ve bütün şeyi bir daha yaz. Doğru dil bilgisi, yazılışlar ve zamanlarla tekrar yazını yazarsan doğruları da öğreneceksin.

7. Yazdıklarını Arkadaşın Düzeltsin

Writing ipuçları arasında yazdıklarını diğerleriyle de paylaşmanı sağlayacak bir yöntemde sıra. Bütün hatalarını bulamayacağın için İngilizcesi akıcı olan bir arkadaşına yazdıklarını kontrol ettir, düzelttir. Adeta arkadaşın senin editörün olacak. Başka birinin yazına bakması İngilizceni geliştirecek ve düşüncelerini İngilizce nasıl ifade edebileceğin konusunda sana yeni yaratıcı fikirler verecek. Arkadaşın, bütün yazdığını düzenleyebilir veya sadece problem yaşadığın kısmı kontrol edebilir.

Yazın konusunda ikinci bir görüş almak oldukça iyidir. Yazdıklarını düzenleyebilecek kimseyi tanımıyorsan Lang-8‘i kullan. Lang-8, ücretsiz olarak yazdıklarını düzenleyecek ana dilini konuşanlardan oluşan bir topluluktur.

Yazılarını daha güvenilir bir şekilde düzelttirmek istiyorsan ve bunun masrafını karşılayabilirim diyorsan Editorr kısa bir süre içinde yazdıklarını düzenleyebilecek bir hizmettir. Daha sonra yazdığın metnin düzenlenmiş ve orijinal halini karşılaştırabilir ve bir dahaki sefer için bundan bir şeyler öğrenebilirsin. Editorr gerçek ve nitelikli editörler ile çalışır bu yüzden yapılan düzeltmelerin doğru olduğundan emin olabilirsin.

8. Yanında Sözlük Bulundur

İngilizce writing konusunda iyi olmak istiyorsan kelimeleri hatasız yazabilmelisin. Yeni bir kelime duyduğunda veya gördüğünde sözlüğüne bak. Kelimeyi birkaç kez söyle ve yaz. Kulağına tanıdık gelene dek onu söyle. Bir dahaki sefere yazarken her bir yeni kelime ile en az bir cümle yazmaya çalış. Kelimeyi gerçekten sevdiğinde veya önemli olarak gördüğünde sözlüğünde onu renkli bir şekilde vurgula (sorun yok, nasıl olsa senin sözlüğün).

Eğer yanında sürekli gerçek bir sözlük taşımak istemiyorsan Merriam Webster veya Dictionary.com gibi çevrimiçi bir sözlük kullanabilirsin.  Ayrıca akıllı telefonlar için bu sözlük uygulamalarından birini de kullanabilirsin.

9. Eş Anlamlıları ve Zıt Anlamlıları Öğren

Her ne zaman sözlükte yeni bir kelimeye bakarsan aynı anlamda ( synonym, eş anlamlı) ve zıt anlamda (antonym zıt anlamlı) en az bir kelime öğrenmeye çalış. Örneğin, “great” kelimesini ele alalım. Eş anlamlı “excellent” ve “fantastic”, zıt anlamlı “plain”, “ordinary” ve “bad” kelimelerini bulabilirsin.

Her bir kavram ile ilgili birden fazla kelime öğrenerek yazı yazarken ana dilini konuşanlarla daha iyi iletişime geçebileceksin. İşte sana eş anlamlılar sözlüğü ama yalnızca eş anlamlı kelimeleri değil zıt anlamlı kelimeleri de bulacaksın. Bir kelime yaz ve sözlük sana eş anlamlıları turuncu renkte, zıt anlamlıları gri renkte bir liste halinde verecek. Eğer “Common” onay kutusunu tıklarsan sadece yaygın olarak kullanılan zıt ve eş anlamlı kelimeleri gösterecek.

Visual Thesaurus kullanabileceğin bir başka harika kaynak. Bilindik sözlüklerden biraz farklı çünkü ilgili kelimeler içerisinde çizgiler ile birlikte görsel formatta kelimeler arasında linkler gösterir. Bir taraftan bağlama göre tanımlara ve örneklere ulaşabilirken diğer taraftan yeni kelimeleri kolayca, eğlenceli bir şekilde keşfetmeni sağlar.

10. Flaş Kartlar Hazırla

Yeni kelimelerin eş ve zıt anlamlılarına sözlükten baktığında flaş kartlar hazırla. Flaş kartın bir tarafına kelimeyi yaz. Diğer tarafına ise anlamını, sözcük türünü (sıfat, isim, fiil vs.) ve cümlede kullanılmış halini yaz. Sık sık bu flaş kartları gözden geçir ve mümkün olduğu kadar sık bu kelimeleri yazılarında kullanmaya çalış.

11. İngilizce Kitapları Yüksek Sesle Oku

İngilizce writing ipuçları okumanı da geliştirecek. Daha önce de söylediğimiz gibi okuma ve yazma birbiriyle bağlantılıdır bu yüzden ne kadar sık İngilizce okursan o kadar daha iyi yazabilirsin. Basit kitaplar ile başla. Yeni karşılaştığın kelimeleri not et ve onları söyleyerek pratik yap. “Harry Potter” veya “The Hunger Games.”(Açlık Oyunları) gibi kitaplara yönel. Bu kitaplar genç yetişkinler ve üstü için yazılmıştır fakat dili yine de oldukça basittir.

Ücretsiz binlerce kitaba erişebilmek için bulunduğun yerdeki kütüphaneden bir kütüphane kartı çıkart. Audible gibi bir web sitesine üye ol ve dilediğin kitabı dinle. Audible’da ilk kitabın ücretsizdir. Sonrasında ise her bir kitaba cüzi ücretler ödemen gerekecek.

12. Şarkıları ve Şiirleri Çevir

En sevdiğin şarkıyı seç ve sözlerini İngilizceye çevir. Sonra bunu İngilizce söylemeyi dene. Kafiyeyi sağlamak için bazı satırları tekrar yazman gerekebilir. Aynı şeyi şiirler ile de yapabilirsin. Şiirlerde ve şarkılarda kullanılan kelimeler, her gün kitaplarda, gazetelerde ve dergilerde gördüğün kelimelerden çok farklı olacaktır.

Şarkıları pratik yaparak yazmayı da pratik yapabileceksin ve müzikte sıklıkla değinilen aşk, kader, korku, ret (birine hayır denmesi) gibi kavramlardan bahsedebilmek için yeni yollar öğreneceksin. Lyrics Translate bir sanatçı veya şarkı adı seçerek pek çok dilde çevirisini bulabileceğin şarkı sözlerini seçmene olanak sağlayan gerçekten eğlenceli bir web sitesidir. Ayrıca bir dil seçebilir ve web sitesinde bu dil ile ilgili şarkıların listesini alabilirsin.

Buradaki writing ipuçları içerisinde en önemli olanı düzenli olarak İngilizce yazmaktır. İngilizce yazı yazmayı öğrenmek bir süreçtir. Kelime hazineni geliştirmen, doğru dil bilgisi ve yazım kurallarını öğrenmen gerekiyor.

Ne kadar sık becerilerini pratik yaparsan o kadar kolay olacak. İngilizce yazarken keyif alman dileğiyle!


Kenneth Waldman, makale yazma hizmeti sunan EssayMama.com‘da serbest yazar ve içerik editörüdür. Seyahat etmekten ve spordan ilham alıyor.

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close