whatsapp-ingilizce-ogrenme

WhatsApp #1 İngilizce Öğrenme Aracına Nasıl Dönüştürülür?

Sana küçük bir sır göstermeme izin ver.

Eğer akıllı telefonun varsa eğlenceli, kolay bir İngilizce öğrenme aracına sahip olabilirsin.

Zaten telefonunda bu olabilir. Hatta her gün kullanıyor da olabilirsin.

Bu bir sözlük ya da çeviri uygulaması değil, hatta dil öğrenenler için tasarlanmış bir şey hiç de değil.

WhatsApp‘tan bahsediyorum! WhatsApp İngilizce öğrenme fırsatı sunuyor.

WhatsApp, tanıdığın insanlarla sohbet etmeni ve yeni bağlantılar kurmanı sağlayan mobil bir sohbet uygulamasıdır.  Bire bir yazılı sohbetler yapabilir, grup sohbetlerine katılabilir ve uygulama ile arama yapabilirsin.

WhatsApp dünya genelinde çok popüler. Ücretsiz ve kullanımı kolay, çoğu telefona uygun ayrıca dosya, fotoğraf, bağlantı ve video paylaşmak için basit özellikler içeriyor. Bunun yanı sıra WhatsApp sohbetleri şifreli ve gizli.

Arkadaşlarının çoğu zaten WhatsApp’ta olabilir fakat olmasalar bile benzer fikirlere sahip insanlarla sohbet etmek ve yeni arkadaşlıklar kurmak için hala kullanabilirsin.

Bu WhatsApp’ı İngilizce öğrenmek ve pratik yapmak için muhteşem bir araç haline getiriyor.

İngilizce Öğrenmek için WhatApp Neden Kullanılmalı?

İngilizce pratik yapmak için bu pek alışılmamış (yaygın olmayan) bir yol olabilir fakat WhatsApp gibi popüler bir uygulama sana çok yardım edebilir. İşte nedeni:

  • Tanıdık bir ortamda pratik yapabilirsin. WhatsApp ile arkadaşların veya ailen gibi daha önceden tanıdığın insanlarla İngilizce sohbet edebilir ve pratik yapabilirsin.
  • Diğer öğrencilerle birlikte çalışabilirsin (iş birliği yapabilirsin). Grup sohbetleri ile dünyanın her yerinden İngilizce öğrenen insanlar ile iletişim kurabilirsin.
  • Hareket halindeyken WhatsApp kullanabilirsin. Çünkü WhatsApp mobil bir uygulamadır, zaman çizelgendeki mesajları okuyabilir ve cevaplayabilirsin hem de her yerde pratik yapmış olursun.
  • Acele etmeye gerek yok. WhatsApp’ı yazılı sohbetler için kullandığında cevaplarını düşünmek için zaman ayırabilirsin.
  • Yazarken öğrenebilirsin. WhatsApp’ta sohbet ederken telefonunun otomatik düzeltme özelliğini kullanmak doğru yazılışları öğrenmenin iyi bir yoludur.
  • Sadece mesajlaşma için değildir. WhatsApp ücretsiz görüntülü aramaya sahip böylelikle İngilizce dinleme ve konuşma pratiği yapabilirsin.

Artık İngilizce öğrenmek için WhatsApp’ı kullanabileceğin farklı yollara göz atabiliriz.

Sohbet Etmek: WhatsApp ile İngilizce Öğrenmenin 3 Yolu

WhatsApp, İngilizce öğrenenler için güçlü bir eğitim aracına olabilen birkaç özelliğe sahip. Bu özelliklere daha önceden aşina olabilirsin ancak dil gelişimi için nasıl kullanıldıklarını bilmelisin.

1. Kişisel Sohbetler

Ana dili İngilizce (veya ileri düzey bir öğrenci) olan bir arkadaşın zaten varsa WhatsApp ile İngilizceni geliştirmeye başlamak senin için çok kolay olacak. Öğrenmene yardımcı olmaya istekli olup olmadığını arkadaşınla konuş.

Eğer öyleyse, bir dizi konu hakkında kendiliğinden gelişen İngilizce sohbetler yapabilirsin.

Filmlerden son teknoloji haberlerine kadar ilgi alanlarını konuşabilirsin. Bu yaklaşım öğrenmenin herhangi bir seviyesinde tam anlamıyla öğrenmek adına önemli olan İngilizce günlük konuşma becerilerini pratik yapmana imkan sağlar.

WhatsApp’ta İngilizce pratik yapabileceğin biri yoksa favori İngilizce forumlarında (örneğin, WordReference) bir sohbet arkadaşı arayabilir, Reddit‘e yazabilir veya Twitter‘da dile getirebilirsin.

WhatsApp ile bire bir sohbet etme, İngilizce öğrenmeni takviye etmek için etkili bir yoldur. Sohbet ederken kendine meydan okumaya çalış. Tam cümleler yaz ve özellikle pratik yapmak istediğin kelimeleri veya dil bilgisi kavramlarını kullan.

En önemlisi, hata yapmaktan korkma! Eğer WhatsApp’taki sohbet arkadaşın senin İngilizce öğrenen biri olduğun biliyorsa hatalarının öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu anlayacaktır.

2. WhatsApp Grupları

Gruplar, WhatsApp kullanıcıları arasında en sevilen özelliklerden biridir. Gruplar eğlencelidir, katılması veya oluşturulması kolaydır ve diğer İngilizce öğrenenlerle pratik yapmak için çok kullanışlıdır.

Bir WhatsApp grubu kurmak için bütün ihtiyacın olan “Sohbetler” ekranında “Yeni Grup” düğmesine dokunmak ve eklemek istediğin katılımcıları seçmek. Daha önceden WhatsApp kişiler listende olmaları gerekli. Sonra grubu yeniden isimlendirebilir ve sohbet etmeye başlayabilirsin. Hepsi bu kadar!

Fakat grup sohbetine kiminle başlayacağını bilmiyorsan ne olacak?

Sana iyi haberlerim var! WhatsApp grup sohbetine insan bulmak düşündüğünden daha kolay.

Başlamak için daha önceden tanıdığın insanlara bak. Eğer İngilizce kurs veya ders alıyorsan buradaki arkadaşlarınla konuş ve bir WhatsApp grubuna katılmayı isteyip istemediklerini gör. Ev ödevlerini görüşmek, tavsiye paylaşmak ve hatta birbirinize komik resimler veya İngilizce makale bağlantıları göndermek adına size için çok yararlı bir yoldur.

Tanıdığın İngilizce öğrenen arkadaşların varsa WhatsApp grubuna katılmaları için onları da davet edebilirsin.  Sen ve arkadaşların İngilizce sohbet edebilir, hataları düzeltebilir ayrıca dil öğrenme ipuçları ve teknikleri alışverişinde bulunabilirsiniz.

Dünyanın dört bir tarafından İngilizce öğrenen kişilerle sohbet etmeye açık biri isen hatta şahsen onları tanımasan bile Messengery gibi platformlar ile bir grup bulabilir veya oluşturabilirsin. Grupya, WhatsApp dahil olmak üzere çeşitli popüler sohbet platformlarında herkese açık gruplar bulmana yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Let’s Practice English özellikle İngilizce öğrenenler için oluşturulmuştur.

Ne tür bir grup oluşturduğun veya gruba katıldığın önemli değil, unutma ki senin amacın öğrenmek ve İngilizceni geliştirmek. Diğer katılımcılarla sohbet ederken yalnızca İngilizce kullanmalısın. Eğer İngilizce öğrenenler için özellikle oluşturulmuş bir gruba katılırsan soru sormaktan ve ihtiyaçları olduğunda diğer kullanıcılara yardım teklifinde bulunmaktan çekinme.

Tüm bunlar, paylaşılan bilgi vasıtasıyla karşılıklı yardım etme ve İngilizce becerilerini geliştirmek ile ilgilidir.

3. WhatsApp Aramaları

WhatsApp görüntülü arama özelliğine sahip durumda. Üstelik bedava!

Kendini cesur hissettiğinde ve İngilizce telaffuzunu bir de konuşma becerilerini sınamak istediğinde İngilizce konuşan arkadaşlarını veya ders çalıştığın arkadaşları aramak için WhatsApp’ kullanabilirsin.

WhatsApp hem klasik sesli arama ve görüntülü arama özelliğine sahip. Görüntülü aramaları kullanmayı düşünebilirsin çünkü arkadaşının yüz ifadelerini ve dudak hareketlerini görmek ne dediğini anlaman konusunda sana yardımcı olabilir.

Unutma ki WhatsApp ile konuşurken aramayı sonlandırmadan arkadaşın ile mesajlaşma şansın da var. Eğer arkadaşının söylediği bazı şeyleri anlamazsan veya belli bir kelimeyi ya da ifadeyi gelecekte de hatırlamak istersen bu özellik çok kullanışlı olabilir.

WhatsApp aramaları kullanmak, İngilizce konuşma pratiği yapmak ve sözlü anlama becerilerini geliştirmek için mükemmeldir. Yüz yüze konuşmak genelde daha zor geldiğinden telefonda İngilizce konuşmak daha rahat hissetmek adına da harika bir yoldur.

 

Artık İngilizce öğrenmek için WhatsApp’ı kullanabileceğin eğlenceli yollara biliyorsun, neden hemen denemiyorsun?

Kişisel sohbetlerin ile arkadaşların ile iletişim halinde kalmak kelime dağarcığına ve dil bilgisine yardım edebilir. WhatsApp grup sohbetleri, İngilizce olarak günlük dilde yazma becerilerini pratik yapmak için harika bir yoldur. Birini WhatsApp üzerinden aramak, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirecek. WhatsApp ile İngilizce öğrenme keyifli hale gelecek.

Eğlenmeyi de ihmal etme!

Önceden WhatsApp’ı yüklemediysen buradan indirebilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close