ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

Bugün İndirebileceğin Ücretsiz İngilizce Gramer Kitapları

İngilizce gramer tıpkı matematik gibidir.

Bir kural öğrenir ve bu kuralı nasıl uygulayacağını bulursun.

Birkaç istisna dışında bu kurallar az çok evrenseldir ve o dildeki herhangi konuşmaya uygulanabilir.

İşte bu nedenle İngilizce gramer kitapları ile çalışmak iyi bir fikirdir. Tıpkı okul günlerindeki o eski matematik ders kitapları gibi gramer kitapları da sana kuralları gösterir ve bunları doğru yapmana yardımcı olur.

Ama endişelenme. Bu, İngilizce öğrenmenin matematik dersi gibi olması gerektiği anlamına gelmiyor.

Piyasada kendi programına göre, bir kafede ya da yatağının rahatlığında çalışabileceğin birçok mükemmel ücretsiz İngilizce gramer kitapları bulunuyor.

Rahatsız çalışma masaları ya da sabahın köründe sınava girmeye son!

En iyisi de bunların pek çoğuna internetten ücretsiz ulaşılabilmesi.

Bu yazımızda internetten indirip kendi hızına göre çalışabileceğin en iyi ücretsiz İngilizce gramer kitapları içeren bir liste sunacağız. Bu İngilizce kitaplar kendilerine özgü avantajlar sunuyor ve öğrenim ihtiyaçlarına göre bunlar arasından sana en uygun olanını seçebilirsin.

Bir Gramer Kitabı En İyi Nasıl Kullanılır

Aşağıdaki ipuçları sana kullandığın herhangi gramer kitabından en iyi ne şekilde faydalanabileceğini gösterecek.

  • Dersleri ünite sırasına göre işle. Çoğu gramer kitabı zor konulara geçmeden önce basit ve temel konuları işler. Dolayısıyla da içindekiler sayfasında özetlenmiş olduğu haliyle ders sırasını takip etmek iyi bir fikir olacaktır.
  • Önce teoriyi oku. Önce teoriyi okuyup anlamadan egzersizleri yapmaya kalkışma. Teoriyi okuduğun zaman sonunda egzersizleri yapmaya başladığında sorularda takılma ihtimalin azalır.
  • Gramer kitabı içinde yer alan örnekleri kullanarak cümle kurmayı dene. Bu kitaplar içerisinde yer alan çoğu örnek sıkça kullanılan İngilizce sözcük ve deyişler içerecektir. Bu nedenle kendi diyaloglarında kullanmak için bunların kalıplarını ezberlemeyi deneyebilirsin.

Örneğin, “Can you tell me the way to the school?” gibi örnek sorularla karşılaşabilirsin. Sorunun ilk yarısını ezberleyebilir ve “school” yerine “bank” veya “restaurant” sözcüklerini kullanarak ihtiyacın olduğunda adres tarifi alabilirsin.

  • Verdiğin cevapları kontrol etmek için cevap anahtarına bak. Bir gramer kitabı seçerken mutlaka kitaptaki egzersizlerin cevap anahtarının olduğundan emin ol. Bu cevap anahtarı, öğrenme seviyeni karşılaştırabilmen için sana doğru yanıtları söyleyecektir.

Egzersizleri doğru yanıtladığından emin olmalısın, aksi halde bu egzersizlerin sana hiçbir yardımı olmaz!

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

  • FluentU ile gerçek hayattan İngilizce videolardan destek al. Söz konusu telaffuz, aksanlar ya da günlük konuşmalardaki nüanslar olduğunda gramer kitabı fazla yardımcı olmayacaktır. Dolayısıyla da kendini İngiliz diline mümkün olduğunca maruz bırakmak her zaman iyi bir seçimdir ve FluentU da bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.

FluentU ile karşına kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce videolar çıkarılıyor. Her video ile birlikte interaktif altyazılar, kelime kartları, eğlenceli testler ve eksiksiz deşifreler sunuluyor. Böylece sadece anadilde konuşulan İngilizceyi özümsemekle kalmazsın—bununla aktif bir şekilde öğrenirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Videolar tür ve dil seviyesine göre düzenlenmiştir böylece sana göre bir şey bulmak her zaman çok kolay. Belirli bir gramer konusu aklını mı karıştırıyor? Bu konuyu arama çubuğuna yazman yeterli, FluentU sana bu konuyu anlatan videolar gösterir. Örneğin, bu ilginç bilim haber videosunda geçmiş zamanın pek çok kullanımını duyacaksın. FluentU deneme süresi ile kitaplığın tümünü inceleyebilirsin.

Bugün İndirebileceğin Ücretsiz İngilizce Gramer Kitapları

İngilizceyi öğrenmeye yeni başlamış olman ya da ileri seviyeye ulaşmış olman ama gramer bilgilerinin paslandığını hissetmen fark etmez. Ders kitapları ve alıştırma kitaplarının bir karışımı olan bu ücretsiz kitaplar herkes için faydalı olacaktır.

İyi Bir Başlangıç için Temel Ücretsiz İngilizce Gramer Kitapları

Eğer ön başlangıç seviyesindeysen ve temel gramer kurallarını çok iyi bilmiyorsan bu üç kitaba göz atmak isteyebilirsin.

English 4U

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

English 4U, ön başlangıç seviyesindeki yabancı dil olarak İngilizce öğrencileri için hazırlanmış kaynaklarla dolu harika bir web sitesidir. Bu web sitesinde iki ücretsiz İngilizce gramer kitabı indirmek mümkün. “Grammar Book 1” ön başlangıç seviyesi ve “Grammar Book 2” de orta seviye dil öğrencileri için hazırlanmış gramer kitapları.

İlk kitapta çoğullar, geniş zaman kipi, tanımlıklar ve soru cümleleri gibi en yaygın İngilizce gramer konularından bazılarına yer veriliyor. Temel diyalogların yapılarında zorluklar yaşayanlar için ideal.

Kitapta 16 bölüm bulunuyor. Bunların her biri kısa bir konu anlatımı ile başlıyor ve bunu egzersizler ve bu egzersizlerin doğru cevapları izliyor.

İkinci kitapta daha karmaşık zamanlar, kuralsız fiiller ve sıkça birbirine karıştırılan benzer sözcükler işleniyor. Bu kitapta ise 20 bölüm bulunuyor.

Grammar Teacher

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

Grammar Teacher, dil öğrencilerinin İngilizce dilini öğrenmelerine yardımcı olmaya adanmış bir web sitesidir. Ayrıca, kitap içeriklerini değiştirmediğin sürece indirebileceğin ve hiçbir ek maliyet olmaksızın arkadaşlarına dağıtabileceğin ücretsiz gramer kitabı da bulunuyor.

Bu kitaba “English Grammar Secrets” adı verilmiş ve başlıca odak noktaları arasında farklı zaman kiplerinin doğru kullanımının yanı sıra “will,” “can” ve “should” gibi konuşmalarda sıkça kullanılan önemli İngilizce fiil formları yer alıyor.

Bu kitap sana nasıl soru soracağını ve sorulara nasıl yanıt vereceğini ve istek veya duyguları uygun zaman kipiyle ifade etmeyi öğretiyor. Her bir bölüm kısa bir ders ile başlıyor, bunu da web sitesindeki gramer testleri ile bağlantılı bazı egzersizler izliyor.

“Oxford Guide to English Grammar”

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

John Eastwood tarafından hazırlanmış olan “Oxford Guide to English Grammar” her zaman yakınlarında bulundurmak isteyeceğin kapsamlı bir İngilizce kaynak kitap. Tüm önemli gramer başlıklarını detaylarıyla işliyor ve İngiliz dilinin kalıpları ve yapılarını anlamak için harika bir kitap.

Bununla birlikte, bu kitapta hiçbir egzersiz bulunmuyor, dolayısıyla da bunu kaynak kitap olarak kullanmanı öneririz. Örneğin, bir konuda takılırsan ya da daha iyi bir açıklamaya ihtiyaç duyarsan o konuyu bu kaynak kitapta ara ve verilen örnekleri izle.

Alternatif olarak ise bu kitabı başka bir gramer kaynağını tamamlayıcı olarak kullanabilir ve daha detaylı açıklamalar ya da daha çeşitli örnekler için bu kitabı açabilirsin.

Zamanı Kısıtlı Öğrenciler için Online Ücretsiz İngilizce Gramer Kitapları

Bu gramer kitapları PDF formatında indirilmek yerine internet üzerinden ücretsiz kullanılabiliyor. Bu da herhangi bir üniteyi ya da egzersizi seçebileceğin ve istediğin zaman ve istediğin yerde bu üniteyi tamamlayabileceğin anlamına geliyor.

Englishpage’den Online English Grammar Book

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

Bu web sitesinin gramer üniteleri indeksi sana hızlandırılmış bir dil eğitimi programı sunacak. Konular alfabetik olarak düzenlenmiştir ve istediğin yerden başlayabilirsin. Her bir ünitede daha fazla pratik yapman ve becerilerini geliştirmene yardımcı olacak bir dizi online egzersiz de bulunuyor.

Sayfanın üst kısmında, fiil zamanları, ortaçlar ve şart kipi gibi belirli “gramer dersleri” dahi bulmak mümkün ve bunlar konuyu iyi anladığından emin olmak için sıkça sorulan sorular ve çizelgelerle birlikte işleniyor.

Education First’ten English Grammar Guide

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

Education First de önemli sözcük türlerine (isim, sıfat, zarf, vb.) göre düzenlenmiş harika bir gramer rehberi içeriyor. Anlaşılması kolay tanımlar ve ilgili örnekler sunması nedeniyle bunu öncelikli olarak bir kaynak olarak kullanmanı tavsiye ederim.

Bunun bir alıştırma kitabından ziyade bir ders kitabı olarak görebilirsin. Örneğin, isimleri öğrenmek istiyorsan farklı isim türlerini, büyük harf kullanım kurallarını ve hatta zamirleri öğreneceksin. Böylelikle, bir cümle içerisinde kullanılan isimleri belirleyebilecek ve istediğin şeyi ifade etmek için bunları nasıl değiştireceğini öğreneceksin.

Mükemmeliyetçiler için Kapsamlı Ücretsiz İngilizce Gramer Kitapları Listesi

Yukarıdaki ücretsiz İngilizce gramer kitaplarının sana güçlü bir temel sunacağına eminim. Ama bunları tamamlarsan ve öğrenmeye devam etmek için daha fazla ücretsiz kaynak aramaya başlarsan aşağıdaki bağlantılar yardımcı olabilir.

PDF Drive Database

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

PDF Drive, ücretsiz e-kitap aramak ve indirmek için kullanışlı bir arama motoru. Çok sayıda gramer kitabının yanı sıra çeşitli konular üzerine kitaplar bulmak mümkün. Alıştırma kitapları, test paketleri, kompozisyon rehberleri ya da belirli bir konuya odaklanan gramer kitapları arıyor olman fark etmeksizin ihtiyaçlarına uygun çok fazla seçenek bulacaksın.

Ayrıca bu kitapları alaka, popülerlik ve sayfa sayısına göre sıralayarak aramanı filtreleyebilirsin. Eğer bu seçenekler kafanı karıştırırsa Oxford veya Longman yayınlarını seç ve emin ellerde olduğunu hisset.

ESL Pages’ten Grammar Worksheets

ucretsiz-ingilizce-gramer-kitaplari

Bu web sitesi, iki ücretsiz gramer kitabı indirmek için bağlantıların yanı sıra satın alabileceğin kitaplar için de tavsiyeler içeriyor. Bununla birlikte, bu ücretsiz İngilizce gramer kitaplarının her biri 100’den fazla çalışma sayfası içeriyor ve daha fazla gramer pratiği yapmak isteyen öğrenciler için ideal.

Bu çalışma sayfaları seni uzun bir süre oyalayacak çeşitlilikte egzersizler içeriyor. Diğer gramer kitaplarını tamamladıysan ve pratik yapmak ve öğrendiklerini uygulamak istiyorsan bu egzersizleri çözerek eğlenceli vakit geçireceksin. Bunları bir çalışma grubunda dahi kullanabilirsin.

 

İngilizce öğrenmek, pahalı ve zaman alıcı bir uğraş olmak zorunda değil. Eğer nereye bakacağını ve bunları nasıl kullanacağını bilirsen internette bol miktarda ücretsiz İngilizce gramer kitapları bulunuyor. Diğer bazı dillerin aksine İngilizce grameri anlamak, öğrenmek ve uygulamak diğerlerine göre daha kolaydır ve dilin temellerini öğrendikten sonra anadilinmiş gibi konuşma yolunda ilerleyebilirsin. Elinden gelen çabayı göster, üniteleri düzenli olarak işle ve İngilizceyi tam olarak kavra.


Archita Mittra bağımsız bir yazar, bir gazeteci, editör ve eğitimcidir. Yazmakta olduğu blogu okuyabilir veya birlikte çalışma/eğitsel konularda kendisiyle iletişime geçebilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close