turizm-ingilizcesi-kitap

Turizmi Kitaplarla Öğrenin: Bayılacağınız 9 Turizm İngilizcesi Kitabı

Terry Pratchett’in kitabı “The Light Fantastic”teki (“Fantastik Işık”) karakter Twoflower, “eğer yüksek sesle ve ağır ağır konuşursa herkesin söylediklerini anlayabileceğin” inanan bir turistti.

Eğer hayatınızda en az bir kez seyahat ettiyseniz ve ellerindeki seyahat kitapları ve haritalarıyla etrafta gezinen İngilizce konuşan turistlerle karşılaştıysanız, siz de Twoflower gibi birini görmüş olabilirsiniz.

Sorun şu ki, çok yavaş ve net konuşsanız bile, bir başkasının yabancı bir dili anlamasını sağlayamazsınız!

Fakat bu durumun basit bir çözümü var ve dünyanın her yerinden bir çok turist bu çözümü kullanıyor: İngilizce konuşmak. Bunu yapmanızı sağlayan harika İngilizce kitaplar var. Üstelik bu kitapların turizm alanına özel olarak hazırlanmış olanları da var; yani, turizm İngilizcesi kitapları.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, gittiğiniz yerde konuşulan dili bilmeseniz bile muhtemelen İngilizce konuşan birilerini bulabilirsiniz. İşte bu yüzden, İngilizce turizm alanında çalışan kişiler için çok önemlidir.

İngilizce uluslararası bir dil halini aldı.

Turizm alanında mı çalışıyorsunuz? Turizm İngilizcesi bilmek başkalarıyla iletişim kurmanızı kolaylaştıracak ve işinizi daha iyi yapmanızı sağlayacak.

Turizm sektöründe çalışmakla mı ilgileniyorsunuz? İngilizce bilmek bu tür işler için çok önemli bir beceri olduğundan, turizm alanında bir iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Neden mi turizm sektöründe çalışmak isteyesiniz? Pekala…

Turizm Sektöründe Çalışmak İstemenizi Sağlayacak Sebepler

Turizm sektörü (İngilizcede “tourism industry”)tam olarak nedir?

Turist denilen kişi (İngilizcede “tourist”), evi dışındaki bir yeri görmeye ya da keşfetmeye giden kişidir. Turistlere yardımcı olan kişiler ise turizm sektörünün birer parçasıdırlar. Turizm alanındaki işler şöyle sıralanabilir:

 • Havaalanı ve uçaklarda yapılan işler, bilet satışı veya hosteslik (flight attendant) gibi.
 • Etkinlik organizasyonu yapmak veya İngilizcedeki ve alandaki adı “concierge” olan kapı görevliliği (otellerde misafirlere bilgi veren, misafirlerin ulaşım, etkinlik bileti gibi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan kimse).
 • Ulaşım (İngilizcesi: transportation) işleri, taksi veya servis şoförlüğü ya da özel şoförlük.
 • Tur rehberi (İngilizcesi: tour guide) olmak veya restoranda çalışmak gibi yerel eğlence ve hizmet sektörü işleri.

Bu, yapılabileceklerin kısa bir listesi, sektörde bunlar dışında yapılabilecek daha pek çok iş var!

Turizm alanında çalışmak harikadır çünkü bu alanda pek çok iş çeşidi ve işinizde büyümek ve ilerlemek için pek çok şans vardır. İnsanlar seyahat etmeye devam ettikçe, turizm alanında her zaman iş olacaktır.

Turizm İngilizcesinin Normal İngilizceden Farkları

İngilizce tüm dünyadan insanlarca kullanılıyor, bu yüzden turizm alanında çalışıyorsanız ya da çalışmayı düşünüyorsanız bu dili bilmeniz çok önemli. Başka bir ülkeden gelen biriyle karşılaştığınız zaman birbirinizi anlamak için genellikle İngilizce kullanabilirsiniz.

Turizm İngilizcesi, normal İngilizceden biraz farklıdır:

 • Turizm İngilizcesi daha nazik ve resmidir. İşiniz turistlere ve diğer müşterilere yardımcı olmak (İngilizcesi: assist) olduğundan, saygılı bir dil kullanmalısınız.
 • Turizm İngilizcesinde çok fazla tekrar vardır. Turizm alanındaki çoğu işte aynı kelime ve cümleleri defalarca kullanmanız gerekir. Örneğin, taksi şoförü olarak çalışıyorsanız, insanlara sıklıkla nereye gideceklerini (İngilizcesi: destination) soracaksınız. Adresleri ve yönleri anlamanız gerekecek.
 • Turizm İngilizcesi açık, net ve anlaşılırdır. Çoğu turist İngilizce konuşuyor olabilir, ama hepsi İngilizceyi iyi konuşamayabilir. İngilizceniz herkesin anlayabileceği kadar sade, açık ve net olmalıdır, fazla İngilizce bilmeyenlerin bile.

Turizm İngilizcesini öğrenme biçiminiz de normal İngilizceyi öğrenme biçiminizden farklıdır.

Televizyondan, filmlerdençevrimiçi derslerden ve başka pek çok kaynaktan öğrenebilirsiniz, fakat turizm İngilizcesi öğrenmenin en harika yollarından biri de kitaplardan faydalanmaktır.

Sizin İçin Doğru Olan Kitabı Seçmek

Turizm İngilizcesi öğrenmek için kullanabileceğiniz iki çeşit kitap var: Ders kitapları ve seyahat rehberleri.

Ders kitapları, yani turizm İngilizcesi kitapları genellikle sınıfta, size rehberlik edecek bir öğretmen eşliğinde kullanılmak üzere tasarlanır. Bazı ders kitaplarının çalışma kitapları da vardır (İng. workbook) ve bu kitaplarda ders kitabında işlenen konuların özetleri ve öğrendiklerinizin pratiğini yapmak için alıştırmalar mevcuttur.

Seyahat rehberleri/kılavuzları ise turistler için yazılır. Yeni bir yeri ziyaret edecek kişiler için gezilip görülebilecek yerleri, en iyi otelleri ve başka faydalı bilgileri içerirler. Turizm rehberlerinin çoğunda tarihsel bilgiler ve popüler turistik yerleri ziyaret etmek için en iyi zaman gibi birtakım ipuçları ve öneriler de vardır. Bu kitaplar sizin için gideceğiniz yerde yaşayan bir arkadaş gibidirler, size o yerle ilgili içeriden bilgi verirler.

Hangi türden kitapları seçeceğiniz, sizin çalışma tarzınıza bağlıdır. Eğer her şeyin açık ve düzenli bir şekilde anlatılmasını tercih ediyorsanız, ders kitaplarından öğrenmek muhtemelen daha çok hoşunuza gidecektir. Eğer dilin doğal bir bağlamda nasıl kullanıldığını görmeyi tercih ediyorsanız ve kimse size rehberlik etmeden öğrenmek sizi zorlamıyorsa, o zaman rehber kitaplardan faydalanmayı tercih edebilirsiniz.

Her iki çeşit kitaptan da çok şey öğrenebilirsiniz, fakat bu kitaplarla farklı biçimlerde çalışmanız gerekir.

Bunun için, ders kitaplarından ve rehber kitaplardan mümkün olduğunca çok şey öğrenmeniz için size birkaç tüyo vereceğiz.

Ders Kitaplarından Turizm İngilizcesi Öğrenme Tüyoları

 • Eğer imkanınız varsa, bir turizm ve otelcilik İngilizcesi dersi alın. Ders kitapları, yanında bilgileri anlamanıza yardımcı olacak bir öğretmen olursa daha faydalıdır.
 • Okumadan önce konuları gözden geçirin. Yani, kitaptaki yeni bir üniteye başlamadan önce, bütün kelimeleri okumadan sayfaları genel olarak bir gözden geçirin. Bölümlerin başlıklarına ve koyu ya da yatık (italik) yazılmış kelimelere bakın. Varsa giriş ve özet bölümlerini okuyun. Bu, yeni bilgilere hazırlanmanıza yardımcı olur ve yeni bir bölümde ne öğreneceğiniz konusunda size fikir verir.
 • Parça parça ilerleyin. Ders kitaplarında yazılanları anlamak bazen zor olabilir, ya da her sayfada çok fazla bilgi olabilir. Bütün kitabı birden bitirmek için acele etmeyin. Her seferinde yeni bir konuyu sırasıyla öğrenmeye çalışın. Bir bölümde verilen bütün bilgileri tamamen anladıktan ve özümsedikten sonra diğer bölüme geçin. Bu biraz daha uzun sürebilir, ancak daha iyi öğrenmenize yardımcı olacak.
 • Çalışma zamanınızı ve molalarınızı planlayın. Çalışmak için sessiz, dikkatinizi dağıtacak bir şeyin olmadığı rahat bir alanda zaman ayırdığınızdan emin olun. Ara vermeyi unutmayın. Arada bir on dakikalığına gevşeyip zihninizi tazelerken, bu molalarda ayağa kalkıp gezinerek bedeninizi de uyandırın.
 • Her bir bölümü iki kez okuyun. Bir bölümü ilk okuduğunuzda hiç not almayın. Yalnızca okuyup anlamaya çalışın. Tam olarak anlamadığınız bir yer olursa, kalemle işaret koyabilirsiniz. İkinci okumada daha dikkatli okuyun, notlar alın ve kafa karıştırıcı bölümleri anlamak için zaman ayırın.

Seyahat Kitaplarından Turizm İngilizcesi Öğrenme Tüyoları

 • Seyahat rehberlerini normal kitaplar gibi okumayın. Turistler bile bu kitapları baştan sona okumuyorlar! Bu kitaplarda çok fazla şey hakkında çok fazla bilgi vardır. Bütün kitabı okumak yerine kitabın her bir bölümünden birer kısım okumak daha iyi olacaktır.
 • Kelimelere, söz beklerine ve kalıp cümlelere odaklanın. Rehber kitaplarda bazı kelimeler tekrar tekrar kullanılır. Turizm sektöründe sıkça kullanılan İngilizce sözcüklerden bazıları şunlardır: Attractions (ziyaret edilecek ilginç yerler), itinerary (program, seyahatinizde yapacaklarınızın bir listesi) ve accommodations (otel vb. kalınacak yerler). Eğer kitapta birden fazla kez kullanılan sözcük ya da ifadelere rastlarsanız bir yere not edin ve sonra anlamlarına bakın.
 • Çalışmak isteyeceğiniz bir ülkenin ya da şehrin seyahat rehberini kullanın. Bunu yaparak, bölgenin tarihiyle, ziyaret edilecek yerlerle ve nerede yemek yenileceği ve bölgede neler yapılabileceği ile ilgili ilginç şeyler öğrenebilirsiniz. Bölgenizi tanımak, turizm alanındaki işinizde size yardımcı olacaktır!
 • Notlarınızı bölümlere ayırın. Seyahat rehberleri yerlere göre düzenlenir ve konaklanacak yerler, yemek yenilecek, keşfedilecek yerler gibi pek çok bilgi içerir. Siz notlarınızı konumlara değil konulara göre düzenleyin. Örneğin, ulaşımla ilgili notların hepsini bir araya koyun, tarihi terimleri ve gerçekleri bir başka başlık altında toplayın ve restoranda kullanılacak kelimeleri başka bir bölüm halinde not alın.

Bütün bu ipuçları sayesinde, artık turizm İngilizcesi öğrenmeye hazırsınız!

Turizm İngilizcesini Kitaplarla Öğrenin: Başlamanız için 9 Kitap

Ders Kitapları ve Alıştırma Kitapları

“Tourism 1 Student’s Book”

turizm-ingilizcesi-kitap

Piyasadaki en kaliteli yayıncılardan biri olan Oxford Press’in bu alıştırma kitabı, turizm sektöründe çalışmak isteyen herkes için harika bir kitap.

İlk alıştırma kitabı size uçak bileti ve tatil paketi gibi ürünler hakkında nasıl konuşacağınızı ve bunları nasıl satacağınızı öğretiyor.

Seride başka kitaplar da var, bu sayede öğrenmek istediğiniz konuya uygun olan kitabı seçebilirsiniz.

“Going International: English for Tourism Student’s Book”

Bu da turizme dair kelimeleri öğrenmeye odaklanan başka bir Oxford Press kitabı.

Her bir bölümün bütün yeni kelimeleri içeren bir özeti ve öğrendiklerinizi gerçek dünyada nasıl kullanabileceğinize dair fikirler var. Eğer halihazırda turizm sektöründe çalışıyorsanız, bu kitap sizin için harika bir kitap.

“English for International Tourism”

Bu ders kitabı başka bir tanınmış yayıncıya, Pearson’a ait. İçinde pek çok fotoğraf var ve bazı sesli bölümlerde içeriğin konuşma kayıtlarını da dinleyebiliyorsunuz.

Bu kitap iyi düzenlenmiş bir kitap, fakat epey yoğun, yani epey fazla bilgi içeriyor. Bu yüzden bu kitabı bir öğretmenle ya da en azından başka bir öğrenciyle ya da bir arkadaşınızla okumak çok daha iyi olacaktır. Böylece kitaptaki grup aktivitelerini de yapabilirsiniz.

“Flash on English for Tourism”

turizm-ingilizcesi-kitap

“Flash on” serisi kısa ve kolay anlaşılır ünitelere bölünmüş. Turizm İngilizcesi üzerine olan “Flash on English for Tourism” bir alıştırma kitabı, bu yüzden normal ders kitaplarına (öğrenci kitaplarına) göre daha etkileşimli ve kelime bilginizi ve becerilerinizi test etmek için pek çok farklı yol sunuyor.

Seyahat Rehberleri

“Rick Steve’s Europe”

Rick Steve’in seyahat rehber kitapları dostça bir dille, kolay anlaşılacak şekilde yazılmıştır. Bizim sizin için seçtiğimiz kitap, adının Türkçe karşılığyla, “Rick Steve’in Avrupası.” Pek çok Avrupa ülkesinin rehberi mevcut, fakat ilginizi çeken ülkeyi bulamazsanız bile, Steve’in kitaplarından çok şey öğrenebilirsiniz.

Kitapta turizm alanında kullanılan pek çok kelime kullanılıyor (gezilecek ve konaklanacak yerlerle ilgili vb.), görülecek yerlerle ilgili birtakım ilginç tarihi gerçekler de var (eğer bu tür şeylerle ilgileniyorsanız, harika!)

“Let’s Go” seyahat rehberleri

“Let’s Go,” Türkçesiyle “Haydi Gidelim” seyahat rehberi serisi öğrenciler için hazırlanmıştır ve barlar ve gençlerin takıldıkları yerler gibi biraz daha son moda ve eğlenceye yönelik yerleri içerir. Eğer gençlere yönelik hizmet veren bir yerde çalışacaksanız, bu kitap üniversite çağına yönelik turizm kelimelerini öğrenmek için harika olacaktır.

“Lonely Planet”

“Lonely Planet” seyahat rehberleri ana dili İngilizce olanlar için bile okuması kolay kitaplar değiller, bu yüzden her şeyi anlamaya çalışmayın. Bunun yerine, bu kitapları world-famous (dünyaca ünlü) ve overnight stay (tek gecelik konaklama) gibi kelimeleri ve söz öbeklerini bulmak için kullanın.

“Bradt’s Eccentric” serisi

Eğitici ve ilginç bir kitap için, “Brandt’s Eccentric” serisini deneyin. Bu kitaplarda adı üzerinde “egzantrik” (eccentric), yani alışılmışın dışında ve biraz tuhaf şeylerden bahsediliyor. Normal seyahat rehberlerinden daha ilginç olsalar da, bu kitaplarda da turizm sektöründe işinize yarayacak kelimeler ve cümleler var.

Bill Bryson’s seyahat kitapları

Bill Bryson’s kitapları seyahat rehberi değil, ancak seyahat üzerine kitaplar.

Bu kitaplar, farklı yerleri başka birinin deneyimlerinin penceresinden görmek için harika. Bryson İngiltere ve Amerika gibi yerlerdeki maceralarını anlatıyor. Kitaplarını okuması çok eğlenceli, ayrıca İngilizcenizi geliştirmek için de şahaneler—üstelik seyahat temasına sahip oldukları için, turizm İngilizcesi öğrenmek isteyenlere hitap edecek pek çok kelime ve ifade de içeriyorlar.

Bu turizm İngilizcesi kitapları ve seyahat rehberleri sayesinde İngilizceniz turizm sektöründe çalışmaya hazır olacak.

Bu kitapları okudukça seyahat etmek isterseniz şaşırmayın!

Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer İngilizceyi filmlerle öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, FluentU uygulamasına da bir göz atmalısınız. İnternet sitesinde olduğu gibi, FluentU uygulaması da İngilizceyi popüler sohbet programları, akılda kalıcı müzik videoları ve komik reklamlar aracılığıyla öğrenmenizi sağlar, aynı burada görebileceğiniz gibi:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

Eğer izlemek istiyorsanız, muhtemelen FluentU uygulamasında vardır.

FluentU uygulaması, İngilizce videoları izlemeyi oldukça kolaylaştırıyor. Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklamanız yetiyor.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmenizi sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığınızda, şunu görüyorsunuz:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak anlamlarına bakmanızı sağlar.

 

Bütün videolardaki kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsiniz. Öğrenmekte olduğunuz kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırın.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenin.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musunuz? FluentU öğrenmekte olduğunuz kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğiniz kelimeleri baz alarak size yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsınız.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarınızda ya da tabletinizde kullanmaya başlayın veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close