thanksgiving-yemekleri-listesi

Thanksgiving Yemekleri Listesinde Olmazsa Olmaz 10 Yemek

Ailene ve arkadaşlarına  en son ne zaman onları sevdiğini söyledin?

Başını sokacak bir çatının olmasının ve birbirinden lezzetli yemekler yiyebilmenin ne kadar harika olduğunu son zamanlarda hiç düşündün mü?

Bazen ne kadar kısmetli olduğumuzu, hayatımızdaki insanlar ve sahip olduğumuz her şey için şükretmemiz gerektiğini unutuyoruz. Bunun nedeni hep bizimle var olacaklarını sanmak. Thanksgiving, hep var olacağı düşünülen şeylerin tekrar hatırlandığı ve bunlar için şükredildiği özel bir gün.

Thanksgiving yani Şükran Günü, bir sürü yemeğin yendiği bir gün. Bu nedenle bu özel günde Thanksgiving yemeklerinden en çok yenilen 10 tanesine göz atacağız.

Sahip olduğun şeylerle ilgi kendini çok iyi hissetmeni sağlayacak ailen ve arkadaşların ile birlikte bir çok güzel yemek yemekten daha iyi bir yol yoktur.

Thanksgiving Nedir?

Thanksgiving, her yıl Kasım ayının dördüncü perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanılan bir bayramdır. Yıllar önce bu bayram ilk defa ortaya çıktığında mahsullerin ve yetiştirilen yiyeceklerin tarladan toplandığı son hasadı kutlamak amaçlanmıştı.

Bununla birlikte pek çok Amerikalı, eski bir hikaye nedeniyle bu günü çok daha iyi bilir: 1621’de Pilgrimler (o dönemde Kuzeydoğu Amerika’da yaşayan insanlar) ve Amerikan Yerlileri, barış ve huzur içerisinde birlikte yemek yedikleri üç günlük kutlama yaparlardı. İki grup insan birlikte çalışmış, ziyafet ise birlikte hasadı paylaşmak ve eğlenmek için bir yoldu.

Kanada’da Şükran Günü kutlanıyor fakat Amerikalılardan biraz daha önce. Kanada’daki Thanksgiving, her yıl Ekim’in ilk Pazartesi günüdür.  Kanada aslında Şükran Günü’nü ilk kutlayan ülke. Bir keşif gezisinden sağ salim döndükten sonra 1578’te Martin Frobisher tarafından başlatıldı.

Günümüzde Şükran Günü, insanlar için biraz farklı anlam taşıyor. Pek çok Amerikalı ve Kanadalı için Thanksgiving aileleri ile zaman geçirmek ve sahip olduklarına şükretmeyi hatırlamak anlamına geliyor.

Ayrıca Thanksgiving çok yemek için de bir zaman. Thanksgiving’de sunulan bir dizi geleneksel yemek var ve bunlar olmadan Thanksgiving olmaz.

 İngilizcede “Yemek” Fiilin 10 Farklı Söylenişi

Thanksgiving ziyafet sofrasında çok fazla yemek var! Yemekten keyif almak için sadece onu yemezsin, yemeyi ifade etmek için daha fazla tanımlayıcı kelime kullanmaya da ihtiyacın olabilir!

Yemeye başlamadan önce yiyeceğinden bir nibble, lokma denemelisin.  Bu sadece dig in yani iştahla yemeye başlamadan önce önündeki yemeğin tadına bakmak için aldığın küçük bir lokmadır.

Yemeğini yediğinde onu ingest yaptığını yani yediğini, midene indirdiğini söyleyebilirsin fakat bu kelime genellikle bilim insanları tarafından kullanılır. Yemeğini çok hızlı yediğinde devoured, silip süpürdüğünü söyleyebilirsin.

Yeme söz konusu olduğunda kimse bunu hayvanlar kadar yapamaz. Hızlı bir şekilde çok fazla yemek yersen yemeğini  gobble up, yalayıp yuttuğunu söyleyebilirsin (gobble hindinin çıkardığı ses). Yemeğini (hızlı ve büyük parçalar halinde) wolf down, aç kurt gibi yiyebilir veya pig out, domuz gibi tıkınabilir/yiyebilirsin.

Yemeğini bitirdiğinde polished off silip süpürdüğünü/hızla bitirdiğini veya  cleaned my plate diyerek tabağını sıyırdığını söyleyebilirsin.

Bütün bu yemek ile ilgili konuşmalar seni acıktırdı mı?

Gerçek bir Thanksgiving Sofrası için 10 Geleneksel Yemek

1. Turkey – Hindi

thanksgiving yemekleri listesi

Şükran Günü hindisiz olmaz. Hindi, genellikle bütün olarak hazırlanır, meyve, sebze ve diğer iç dolgu malzemeleri ile doldurulur (daha fazla malzeme #2’de!). Genellikle, koku ve tat için çeşitli otlarla üzeri seasoned, terbiyelenir.

Hindi daha sonra fırında veya açık ateşte roasted kızartılır. En iyi kızarmış hindi, sulu ve lezzetlidir fakat hindiyi kızartmak beceri ister. Hindinin kuru olması notorious kötü bir şöhrete sahip.

Ağız sulandıran bir hindi kızartmasını nasıl yapacağını ve bazı İngilizce kelimeleri FluentU’daki bu video ile öğrenebilirsin.

2. Stuffing/Dressing – İç Dolgu Malzemeleri/Harçlar

thanksgiving yemekleri listesi

“Stuff”, şey veya eşya demenin bir başka yolu fakat to stuff fiili bir şey tamamen dolana kadar doldurmak anlamında. Thanksgiving stuffing  (dressing de denilen, iç malzemeler, dolgu ve harçlar) kızarmış hindinin içine konulan yiyeceklerdir.

Ayrıca bunlar, ana yemeğin yanında servis edilen side dish, yan yemek de olabilirler. Geleneksel olarak Şükran Günü harçları, ekmek, otlar ve bazen sausage (hot dog tarzı sosis) veya diğer geleneksel dolgu malzemelerinden yapılır. Buradan stuffing/dressing tariflerine bakabilirsin.

3. Mashed Potatoes – Patates Püresi

thanksgiving yemekleri

Mashed potatoes, haşlanıp soyulmuş ardından da ezilerek kremamsı ve yumuşak bir yemek haline getirilmiş patates yani patates püresidir.  Tereyağı, süt ve biraz sarımsak ekle ve mükemmel bir yemek elde et!

4. Gravy – Sos

thanksgiving nedir

Hindi (ya da pek çok diğer et yemeklerini) pişirirken su çıkar. Bu sular gravy, sosa hatta bir a thick sauce (kıvamlı koyu sos) dönüştürülebilir.  Bu sos genellikle patates püresine lezzet katması için üzerine dökülür.

5. Cranberry Sauce – Kızılcık Sosu

thanksgiving yemekleri listesi

Tatlı fakat bir o kadar da tangy, ekşi, tadıyla kızılcık sosu hindinin yanında harika gider. Kızılcık sosu satan pek çok yer var fakat kendi kendine de kolayca yapabilirsin.

Kızılcık sosu yapmak için kızılcık, şeker, limon zest (rendelenmiş limon kabuğu) ve suyu kaynat sonra sosu simmer yani kısık ateşte pişir. Yapman gereken sadece bu!

6. Corn – Mısır

thanksgiving yemekleri listesi

Bread rolls (küçük yuvarlak ekmekler) Thanksgiving yemeğinin bir başka  staple, değişmez, bir parçasıdır. Çoğu zaman bu küçük ekmekler, mısırdan kurutulup dövülerek yapılan iri taneli mısır unundan yapılan cornbread yani mısır ekmeğidir.

Ayrıca mısır başka şekilde de servis edilir. Bütün mısırın közlendiği corn on the cob koçanıyla közlenmiş mısır şeklinde veyahut da mısır çorbası ya da sosuyla ezilmiş creamed corn kremalı mısır olarak da servis edilir.

7. Green Bean Casserole – Yeşil Fasulye Güveci

thanksgiving yemekleri listesi

Casserole, fırında yavaşça pişirilmiş bir yahni, güveç yemeğidir.  Yeşil fasulye güveci mantar çorbası kreması, yağda kızarmış soğan ve tabii ki yeşil fasulyeden yapılır.

8. Candied Yams – Şekerli Tatlı Patates

thanksgiving yemekleri

Tatlı patatesler sarı, kremsi patates türüdür ayrıca yams de denir. Bu patateslerin tatlı ve yumuşak dokusu onu, ana yemeğin yanında versatile yani çok yönlü (bir çok durumda rahatça kullanımı olan)  bir yan yemek haline getiriyor.

Fırında pişirebilir, güveç veya normal patates gibi püresini yapabilirsin. Baharatlar, kahverengi şeker ve tereyağı ekleyebilir, üzerine marshmallow koyabilir fırında candied yams— olarak hazırlayabilirsin. İsminin de çağrıştırdığı gibi sana şekerlemeleri hatırlatacak oldukça lezzetli tatlı bir yemek yapmış olursun.

9. Pumpkin Pie – Balkabaklı Turta

thanksgiving yemekleri listesi

Amerika’da Pumpkin spice, balkabağı aromalı çesni Amerika’da artık sonbaharın geldiğini işaret eder. Hemen hemen her şeyin pumkin spice çeşidi var. Balkabağı aromalı kahve, balkabağı aromalı kurabiyeler var… hatta balkabağı aromalı sosisler ve bagels (simitler) bile var.

Kimi zaman çeşnide gerçek balkabağı olmasa da pumpkin pie yani balkabaklı turtada balkabağı olur. Çıtır kabuğunun içindeki lezzetli sıcak baharat ve balkabağı dolgusu seni daima ısıtacak.  Sonbaharda balkabağı aromasını çok sevmemiz boşuna değil.

10. Pecan Pie – Cevizli Turta

thanksgiving yemekleri listesi

Yemeği lezzetli bir cevizli turta ile tamamla. Pecan pie, baharatlar ve akçaağaz pekmezi ile birlikte pecans yani bir tür ceviz kullanılarak yapılan turtadır. Cevizli turta, irresistible yani karşı konulamaz, hayır demesi zor bir tatlı. Hatta misafirlerin daha fazla yiyecek yerlerinin olmadığını söyleseler bile cevizli turta için yer açacaklar.

Thanksgiving Yemeği Sonrası Kelimeleri

Artık yemek bitti, bayramda geçti diyebilir miyiz? Tam olarak değil!

Şükran Günü yemeği o kadar çok olur ki yemekten birkaç gün sonra bile insanlar leftovers, artakalan yemekleri, yemeye devam ederler.

Artakalanlar olmasına rağmen pek çok yiyecek de yenir. İnsanlar Thankgiving’de o kadar çok yerler ki sonrasında toksinleri, zehirli ve kötü maddeleri vücuttan atmaya yani detox (detoks) yapmaya ihtiyaç duyarlar.

Thanksgiving sonrası meşhur olan bir gün daha var ve Black Friday, Muhteşem Cuma, olarak bilinir.  Black Friday günü, insanların ucuz ürünler (genellikle Noel ve yılbaşı hediyeleri için) almak için saatlerce kuyruklarda beklediği mağazalar tüm ülke çapında devasa indirimler yapar.

Bu kadar yemeğin üstüne alışverişe gidilir mi dersin? Mağazaların indirimlerini İnternet’e taşıdığı  Cyber Monday (Siber Pazartesi) olarak bilinen Pazartesi gününe kadar elbette beklenilebilir.

Amerika ve Kanada dışında farklı ülkelerde yaşayan insanlar da Thanksgiving gününü kutlamaktadır. Genelde yapılan boş mideyle gelip çılgın yemekler yiyerek ailecek veya arkadaşlar ile eğlenmek.

Sahip oldukların için şükretmeyi unutmamalısın!

Ayrıca Bir Şey Daha Var…

Bunun gibi otantik İngilizce dersleri öğrenmeyi seviyorsan FluentU’yu da seveceksin. FluentU, sana İngilizce öğretmek için popüler talk şovlar, kolay hatırda kalan müzik videoları ve komik reklamlar kullanır:

en iyi İngilizce uygulamaları

Ne izlemek istiyorsan FluentU’da bulabilirsin.

FluentU İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırır. Nasıl mı? Etkileşimli alt yazılar vardır. Bir başka ifadeyle, resmini, tanımını ve yararlı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsin.

en iyi İngilizce uygulamaları

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunursan şunu göreceksin:

en iyi İngilizce uygulamaları

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

FluentU ile herhangi bir videonun kelimelerini öğrenebilirsin. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi İngilizce uygulamaları

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En mükemmel kısmı ne biliyor musun? FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri bilir. Sana örnekler ve videolar tavsiye etmek için senin kelime dağarcığını kullanır. Tamamen sana özel bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesi üzerinden FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi iTunes mağazasından ve Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close