sarkilar-ve-muzik-ile-ingilizce-ogrenin

Şarkılar ve Müzik Aracılığıyla İngilizce Öğrenmek için 8 Harika Öneri

İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenmede kilit nokta nedir?

Azim ve kararlılık mı?

Yoksa dil öğrenmek, doğuştan gelen bir yetenek midir?

Bence kilit nokta bunların hiçbiri değil.

İngilizce öğrenmede kilit nokta, doğru araçların ve alışkanlıkların kullanımı ile dil öğrenmeyi keyifli hale getirmektir.

Ve bunun için en iyi araçlardan biri, hemen yanıbaşınızda, akıllı telefonunuzda duruyor.

Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız, şarkılar ve müzik aracılığıyla İngilizce öğrenmeye başlamak için hala geç değil.

İngilizceyi Neden Şarkılar ve Müzik Aracılığıyla Öğrenmelisiniz

Şarkıların bu kadar verimli bir İngilizce dil öğrenme aracı olmasının sırrı nedir?

 • Bu yöntem işe yarar.  Müziğin ikinci bir yabancı dil öğrenen insanlarda dil bilgisi, kelime ve telaffuz becerilerini arttırmada nasıl yardımcı olduğuna dair kayda değer bilimsel deliller vardır. Ayrıca, “Mozart Efekti” adı verilen bir kavrama göre öğrenme sırasında dinlenilen klasik müziğin zihinsel aktivitelerdeki başarıyı arttırdığı da belirlenmiştir. 
 • Şarkılarda gündelik, teklifsiz konuşmalar geçer. Şarkılarda pek çok kullanışlı kelime, ifade ve deyim geçer. Hedef alınan dinleyici kitlesi şarkının yazıldığı dili anadili olarak konuşan insanlar olduğundan, şarkılarda ve müzikte güncel ifadelere ve gündelik konuşmalara yer verilir. Şarkılarda kullanılan dil günlük, halk dilidir ve eğer doğru müziği seçerseniz gayet kullanışlıdır da.
 • İngilizcenin tonlamasına aşina olursunuz. Şarkı dinlemek ayrıca, İngilizce’nin ritmini, tonlamasını ve vurgusunu anlamanıza ve telaffuza odaklanmanıza yardımcı olacaktır. 
 • İngilizcenin zihninize kazınmasını sağlarsınız. Bir şarkıdaki söz öbekleri ve ses modellerinin çoğu genellikle birbirini tekrar eder, bu nedenle de beyninize kazınmaları daha kolaydır.Muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur. Müziğin zihne kazınma konusunda esrarengiz bir kabiliyeti vardır. Melodiler ve şarkı sözleri çoğunlukla düşüncelerinize sızar ve zihninizde defalarca çalar. Kelimeleri ve ifadeleri bu şekilde kolayca ezberleyebileceğinizden, tüm bunlar şarkılar aracılığıyla İngilizce öğrenmenize yardımcı olacaktır. Aslında, kısa bir zaman sonunda onları unutmanın neredeyse imkansız hale geldiğini fark edeceksiniz.
 • Şarkılar duygusaldır. Müzikle bağımız derindir, güçlüdür ve oldukça tatminkardır. Müzik, duygularımızın kilidini açan bir anahtardır, ruh halimizi etkiler ve bizim zihinsel ve fiziksel koşullarımızı iyileştirir.  Bir şey duygusalsa, elbette ki onu hatırlamak her zaman daha kolay olacaktır.
 • Müzik kolay bir alışkanlıktır. İnsanlara dil öğrenmenin zor gelmesindeki sebeplerden biri de çalışmak için gün içinde ayıracak ekstra zaman bulamamalarıdır. Ancak İngilizceyi şarkılardan öğrendiğinizde, buna çok zaman ayırmanız gerekmez çünkü nereye giderseniz gidin müziğinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Arabanızda, mutfağınızda ve duş alırken İngilizce şarkı dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz müziği seçtiğinizde de, sıkılmadan, defalarca aynı şarkıları dinleyebilirsiniz.
 • Müzik size İngiliz kültürünü öğretir. Müzik size, İngilizce konuşan insanların kültürleri ve nasıl düşünüp nasıl hissettikleri hakkında bir öngörü kazandırır. Popüler şarkılar ve şarkıcılara aşina olmanız size İngilizce konuşan arkadaşlarınızla konuşabileceğiniz bir konu da yaratmış olur.

Şarkılar ve Müzik Aracılığıyla Nasıl İngilizce Öğrenilir: 8 Harika Öneri

Başlamadan önce, dil öğreneceğiniz şarkıları seçmelisiniz. Nasıl şarkılar seçeceğiniz önemlidir çünkü pek çok potansiyel tuzakla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, şöyle şarkılarla yeni bir dil öğrenmek zordur:

 • Yaygın olarak kullanılmayan zor bir dil kullanan şarkılar,
 • Ana akıma ait olmayan, alternatif tarzda şarkılar (niş sanatçılara karşı olduğumuzdan değil, ancak amaç kısmen İngilizce konuşan kişilerle bağ kurmaksa, size ortak bir dil sağlayacak şarkılardan dil öğrenmek muhtemelen daha verimli olacaktır),
 • Çok hızlı şarkılar (anlaması ve öğrenmesi zor olanlar),
 • Şarkı sözleri hazır olarak bulunmayan şarkılar.

İngilizce öğrenirken doğru müziği seçebilmeniz için benim size sekiz önerim şunlardır:

1. Şarkıları bulmak için doğru adrese gidin.

 • YouTube ve Vimeo gibi video paylaşım sitelerinde arama yapabilirsiniz. Bu siteler geniş bir müzik videosu arşivine sahip ve videoların bazılarında altyazı olarak İngilizce şarkı sözleri var.
 • Abonelik hizmeti sunan Spotify bu iş için harika bir tercih; çünkü her yerden dinleyebileceğiniz geniş bir koleksiyonları var. Ayrıca hangi müziklerin ve şarkıların popüler olduğunu görmek için de oldukça kullanışlı bir sistem.
 • FluentU, gerçek dünyadan videolarla İngilizce öğrenmenin harika bir yolu.
   Müzik klipleri ve film fragmanları gibi her türden pek çok eğlenceli videomuz var. İçlerinden istediğinizi seçebileceğiniz yüzlerce videomuz olduğundan, sizin için en ideal öğrenme materyallerini mutlaka keşfedeceksiniz. Koleksiyonumuzda “yeni başlayan” (başlangıç/beginner) seviyesinden “anadil” (native) seviyesine kadar her seviye için harika şeyler var. Sadece bir göz atın – videolarımız arasında gezinirken farklı ilgi alanlarına hitap eden pek çok farklı konuda tonlarca videoya rastlayacaksınız:

  English Slang with FluentU

2. Doğru şarkıları seçin.

 • Sevdiğiniz müziği seçin. Eğer müzikten keyif almıyorsanız, İngilizceyi şarkılardan öğrenmenizin de bir anlamı yok. Hoşlanmadığınız türden müziklerle öğrenmeye çalışmak, hızla sıkılmaya varacak olan bir yola girmek demektir.
 • Doğru türden bir dil kullanan müzikleri bulun. Seçeceğiniz şarkılarda kullanılan dil ne çok kolay ne de çok zor olmalı ve yaygın kullanılan kelime ve ifadeler içermeli.
 • Bir başka dikkat edilecek nokta da, bazen şarkıcıların sözcükleri net bir şekilde telaffuz etmemeleridir. Yani, heavy metal başlamak için en uygun müzik türü olmayabilir.
 • Bir hikayesi olan şarkıları seçin; çünkü bu tür şarkılar, sözleri anlamlandırmanızı ve hikayeyi gözünüzün önünde canlandırmanızı kolaylaştırır. Eğer gerçek bir başlangıç seviyesi öğrencisiyseniz, işe çocuk şarkılarından veya Disney şarkılarından başlamayı bile düşünebilirsiniz.
 • Pop müzikten başlayın, sonra diğer türlere doğru yayılın. Ana akım pop müzik şarkıları genelde aşk ve romantizm üzerinedir; aynı kelimeler tekrar tekrar kullanıldığından bu sizin için iyi bir şeydir. Farklı türlere yayılmaya hazır olduğunuzda, daha geniş bir kelime yelpazesi görmenize imkan tanıyan farklı türleri de deneyebilirsiniz.

3. Şarkı sözlerini sindirebilmek için “iskele kurma” ve kelime desteği alın.

Eğer İngilizceyi yalnızca müzik dinleyerek öğrenebilseydiniz çok güzel olurdu. Uygulamada, şarkıları anlamak için önce şarkı sözlerini ve anlamlarını sindirmeye biraz zaman harcamanız gerekir. Buna öğretmenler genelde “iskele kurmak” derler (iskele, inşa edilmekte olan bir yapının ayakta durmasını sağlayan, ona destek olan yapıdır. Aynı bisiklete takılan destek tekerleri gibi.). Şarkı sözlerini tek başınıza anlamaya çalışmak yerine, süreci hızlandırmak adına aşağıdaki gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz:

 • Lyrics.com ve Exposed Lyrics sitelerinin ikisinin de faydalanabileceğiniz kapsamlı birer şarkı sözü kütüphaneleri var.
 • Music English sitesinde altyazılı YouTube müzik videolarından meydana gelen bir koleksiyon mevcut.
 • FluentU: İngilizce öğrenmek için en iyi müzik videolarına sahip olmanın yanı sıra, FluentU videolarının hepsinde interaktif altyazılar da vardır. Eğer imleci bir kelimenin üzerine getirip bekletirseniz, video duraklatılır ve açılır bir pencerede o kelimenin anlamı gösterilir. Her bir kelime için tanıma ek olarak, anlaşılması kolay birkaç örnek cümle de vardır. İstediğiniz herhangi bir kelimeyi kişisel kelime listenize kolayca ekleyebilirsiniz. Altyazılardaki kelime tanımlarının bir örneğine buradan göz atabilirsiniz:

4.Şarkı sözleri ve kelimeler üzerine çalışın.

İçeriği sindirmeye ek olarak, düzenli aralıklarla yeni öğrendiğiniz kelimeleri tekrar etmeniz de önemlidir. Şarkıyı kelime kelime bölümlere ayırın ve her kelimeyi sözcük dağarcığınızda yer edecek şekilde öğrenmeye çalışın. Bunun için Anki ve Studies App gibi kelime bilgi kartı (flashcard) hizmeti veren siteler yardımıyla da yapabilirsiniz.

5. Şarkılara eşlik edin.

Bir topluluk karşısında şarkı söylemediğiniz sürece, dünyadaki en kötü vokalist de olsanız önemli değil. Bu yüzden müzik kabiliyetiniz yoksa bile dert etmeyin. Şarkı söyleme becerilerinize aldırış etmeden, müziği açarak yüksek sesle şarkı söylemeyi denemelisiniz. Böylece ağzınız kelimeler için uygun şekli alır ve şarkının ritmine uygun olarak hareket eder.

6. Şarkıları hafızanızdan söylemeye çalışın.

Bir süre sonra, ister istemez dinlediğiniz şarkıyı ezberlemeye başladığınızı fark edeceksiniz. İşte o zaman, bir sonraki büyük sıçramaya hazırsınız demektir -şarkıyı sözlerine bakmadan söylemeye çalışın. Bu noktada, günlük konuşmanıza bu kelimeleri dahil ederek daha iyi bir iş çıkardığınızı görebilmelisiniz.

7.Düzenli olarak tekrar edin.

Başka bir şarkıya geçmeden önce her bir şarkıyı tamı tamına öğrenmek zorunda değilsiniz. Aslına bakarsanız, bir şarkıyı rahatça anlamaya başladığınızda bir sonrakine geçebilirsiniz. Yeterli zaman geçtikten sonra, ilk öğrendiğiniz şarkıya geri dönebilirsiniz. Buna “aralıklı tekrarlama” adı verilir ve bir seferde mükemmel öğrenmeye çalışmaktan çok daha verimli olduğu kanıtlanmıştır.

8. Öğrendiklerinizin üzerine bir şeyler koyabileceğiniz yeni müzikler keşfedin.

Belki de en zor aşama budur. Öğrendiğiniz her yeni şarkı, sizin için tamamen yeni kelimeler ile o zamana dek öğrendiğiniz kelimelerin bir dengesini içermelidir. Kelimeler arasındaki bu örtüşme seviyesi doğru oranda olursa size motive eder ve böylece geçmişte öğrendiklerinizi de maksimum fayda alabileceğiniz şekilde pekiştirir.

Eğlenin ve müziğin tadını çıkarın! Müzik, hepimizin keyif alabileceği ve bağ kurabileceği evrensel bir dildir. Her yeni gün İngilizce şarkılar dinlerseniz, çok geçmeden İngilizce’nin ne kadar büyük bir kısmını ne kadar kısa zamanda kolaylıkla öğrenebildiğinize şaşıracaksınız. Dil öğrenmeyi yüksek sesle müzik dinlemek ve şarkı söylemek gibi eğlenceli aktivitelerle birleştirdiğinizde, ikinci bir dile hakim olmaya başladığınızın farkına bile varmayacaksınız.

İngilizceyi Müzik ve Şarkılar Aracılığıyla Öğrenmeniz için Başka Kaynaklar

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close