online-ingilizce-kursu

Ücretsiz Online İngilizce Kursu Almak için En İyi 10 İnternet Sitesi

Uyanın! Bilgisayarınızı açın. Online oldunuz mu? Güzel!

İşte, şimdi üniversite seviyesinde bir İngilizce kursu için hazırsınız.

Pijamalarınızı çıkarmanıza gerek yok. Hatta yataktan çıkmanıza bile gerek yok.

Merak etmeyin, bu ders size hiçbir şeye mal olmayacak.

İhtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısı, biraz zaman ve öğrenme isteği.

Ne? Ama bu nasıl mümkün olur?

Pek çok üniversitenin online, yani internet üzerinden/çevrimiçi İngilizce dersleri verdiğini biliyor olabilirsiniz.

Fakat bunlar pahalı olabiliyor, üstelik genellikle çok zaman alıyorlar.

Fakat bugünlerde farklı türden bir öğrenme popüler hale gelmiş durumda.

Adı MOOC.

MOOC nedir?

MOOC, Massive Open Online Course‘un açılımıdır ve Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurs demektir. Bu kurslar internet üzerinden, genellikle üniversite seviyesinde, kayıt olmak (öğrenci olmak) isteyen herkese açık kurslardır. Çoğu zaman bu kurslar üniversitenin öğretim görevlileri tarafından verilirler ve genellikle ücretsizdirler.

Bu kurslar, üniversiteye gitmek zorunda kalmadan gerçek bir öğretmen tarafından verilen gerçek bir ders almak için harika bir yoldur.

Günümüzde milyonlarca insan MOOC’ları kullanıyor. Siz de bir MOOC’da öğrenci olabilirsiniz. Bunu neden yapmanız gerektiğini aşağıda görebilirsiniz.

Neden bir MOOC dersi almalısınız?

Online yani çevrimiçi açık kurslara katılmanın pek çok faydası var!

  • Öncelikle dersler ücretsiz!
  • Dersler online, yani çevrimiçi, bu yüzden her yerden katılabilirsiniz.
  • Çoğu zaman, dersi tamamladığınızı gösteren bir sertifika kazanabilirsiniz.
  • Çoğu zaman, kurslar gerçek üniversitelerden gerçek öğretim görevlileri tarafından verilir. Hatta bir Harvard profesöründen ders bile alabilirsiniz!
  • İstediğiniz zaman dersi bırakabilirsiniz. Gerçek bir üniversitenin aksine, birden bire dersi tamamlamak için yeterli zamanınız olmadığını fark ederseniz hiç sorun olmaz. İstediğiniz zaman kursa başlayıp istediğiniz zaman bırakabilirsiniz ve hiçbir kaybınız olmaz.
  • Ücretsiz olduğundan bahsetmiş miydik?

MOOC oldukça yeni bir fikir, fakat şimdiden çevrimiçi olarak onları bulabileceğiniz pek çok yer var. Bazı internet sitelerinin ücretli dersleri de var ve hatta bazıları üniversite kredisi bile veriyor.

İngilizce öğrenmek için bir başka çevrimiçi seçenek de FluentU. FluentU, ana dil seviyesinde konuşmalar ve kolay okunabilir altyazıların bütün faydalarını bir araya getirerek tamamen dilin içine dalmanız ve bu sayede günlük İngilizceyi rahatça anlayıp konuşabilmeniz için tasarlandı. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce öğrenebilirsiniz.

MOOC’lar İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek için harika bir yoldur. Aşağıda ücretsiz online İngilizce kursları bulabileceğiniz en iyi internet sitelerinden birkaçını göreceksiniz. Öğrenmeye bugün başlayın!

Ücretsiz Online İngilizce Kursu Almak için En İyi 10 İnternet Sitesi

Alison

online-ingilizce-kursu

Her şeyi başlatan bu siteydi. 2007’de açılan Alison, çoğu kişi tarafından ilk MOOC olarak kabul edilmektedir.

Üstelik bu site bir şeyler öğrenmek için hala harika bir yer!  Burada 1000’in üzerinde kurs var. Bu internet sitesi, yeni bir işe girmenize veya mevcut işinizde terfi almanıza yardımcı olacak iş becerilerini geliştirmeye odaklanıyor. Bu yüzden Alison’ın, bütün seviyeler için harika online (çevrimiçi) İngilizce dersleriyle dolu olan, İngilizce dil eğitimine ayrılmış koskoca bir bölümü var.

Almanız gereken dersler:

MOOEC

online-ingilizce-kursu

Bu internet sitesi yalnızca İngilizce öğrenenler için. Tahmin edebileceğiniz gibi, MOOEC’in açılımı Massive Open Online English Course, yani Kitlesel Çevrimiçi Açık İngilizce Kursu. Bu sitede, başlangıçtan ileri seviyeye kadar her seviyeden öğrenciye uygun dersler var.

Burada sunulan kurslar çoğu MOOC’ta olduğundan daha kısa. Kursları tamamlamak haftalar almıyor; MOOEC kurslarını tek seferlik dersler olarak veriyor. Eğer online İngilizce öğrenmenin sizin için doğru bir seçim olup olmadığından emin değilseniz, MOOEC başlamak için iyi bir yer olabilir, çünkü daha az vaktinizi alır.

MOOEC, Avustralya’da kuruldu ve bazı dersleri bunu gayet açık belirtiyor. Avustralya’daki birtakım yerlerle ilgili bazı dersleri var. Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey de, Avustralya İngilizcesinde bazı kelimelerin yazımlarının Amerikan İngilizcesinden farklı olabileceği.

Almanız gereken dersler:

FutureLearn

online-ingilizce-kursu

Çoğu online İngilizce kursunu tek başınıza alabilirsiniz, ancak FutureLearn öğrencilerini sosyal olmaya ve aynı dersleri alan diğer kişilerle konuşmaya teşvik ediyor. Bir milyonun üzerinde öğrencisi olan bu kursta konuşacak pek çok insan olacaktır!

Sunulan dersler, en iyi İngiliz kurumları arasında yer alan British Council ve British Museum da dahil olmak üzere, dünyadaki 40 farklı noktadan veriliyor. FutureLearn’ün A.B.D’den hiçbir iş ortağı yok, bu yüzden eğer Amerikan İngilizcesi arıyorsanız, başka bir internet sitesini denemek isteyebilirsiniz.

FutureLearn de pek çok MOOC gibi çalışıyor —her hafta ders veriliyor ve kurslar birkaç hafta sürüyor. İngilizceyi büyük oranda sınıfla birlikte, yani başka öğrencilerle konuşarak öğrenmeniz teşvik ediliyor. Fakat dersler sizin programınıza uymuyorsa, kendi zamanınıza ve hızınıza uygun şekilde de takip edebilirsiniz.

Almanız gereken dersler:

edX

online-ingilizce-kursu

EdX, mevcut olan en büyük MOOC sitelerinden biri. Amerika’nın iki ünlü ve pahalı üniversitesi tarafından, Harvard ve MIT tarafından kuruldu. Burada en iyi üniversitelerin kendi öğretim görevlilerince tasarlanıp verilen üniversite seviyesinde pek çok kurs bulabilirsiniz.

Üstelik edX’te Arizona State University üzerinden üniversite kredisi de kazanabilirsiniz. Bu ücretsiz bir hizmet değil, ancak yine de gerçek bir üniversiteye gitmekten daha ucuz. Bazı kursları tamamladığınızda sertifika da alabiliyorsunuz. Fakat bu tür kursların çoğu ücretli, bu yüzden kurslara yazılmadan önce kurs bilgilerini ayrıntılı olarak kontrol etmeyi unutmayın!

Çoğu MOOC’ta olduğu gibi, buradaki kurslar da üniversitelerdeki derslere benziyor ve kimisini tamamlamak birkaç hafta sürüyor. Bütün ders materyallerinin üzerinden geçebilmek için her hafta belirli bir süre ayırmanız gerekiyor. Sınıfla birlikte öğrenebilir, ya da ders bittikten sonra ders materyallerini okuyabilirsiniz (fakat bunu seçmeniz durumunda diğer öğrencilerle ders hakkında konuşma şansını kaçırırsınız).

Almanız gereken dersler:

Udemy

online-ingilizce-kursu

Udemy her şeyi öğretmek istiyor! İçlerinden istediğinizi seçebileceğiniz on binlerce kurs var ve hepsi bilinen üniversiteler tarafından verilmese de, pek çok harika ders seçenekleri var.

Udemy’deki bütün kurslar ücretsiz değil, ancak ücretsiz olan epey sayıda kurs da var. Ücretsiz olmayan dersler bile oldukça uygun fiyatlı.

Udemy öğrenmenize yardımcı olmak için videolu derslerden, yazılı materyallerden ve kısa sınavlardan faydalanıyor. İngilizce bir dersin videosunu izleyebilir veya notlarını okuyabilir, ardından anladığınızdan emin olmak için kendinizi test edebilirsiniz. Online dersleri istediğiniz hızda veya yavaşlıkta takip edebilirsiniz!

Almanız gereken dersler:

Open Learning

online-ingilizce-kursu

Open Learning’de oldukça dost canlısı bir ortam bulacaksınız. Burada herkes ders alabilir ve ders verebilir. Bu sitede çok fazla üniversite profesörü bulamayabilirsiniz, fakat becerilerini paylaşmak isteyen pek çok uzman bulacaksınız.

Open Learning birkaç üniversite ile de iş birliği yapıyor, bu sayede burada hem profesyonel konular hem de daha gündelik konular üzerine kurslar bulabilirsiniz. Open Learning’deki bütün online kurslar ücretsiz değil, ancak ücretsiz ve herkese açık olan bazı dersler de var.

Almanız gereken dersler:

Canvas Network

online-ingilizce-kursu

Canvas Network, “ömür boyu öğrenciler”e, yani okulu bitirdikten sonra da öğrenmeye devam etmek isteyenlere hitap eden bir internet sitesi. Bu sitede pek çok üniversiteden kurslar var ve derslerin çoğu gayet profesyonel.

Bu internet sitesi öğrencileri sınıfla birlikte öğrenmeye ve dersler üzerine konuşmaya teşvik ediyor. Eğer kendi kendinize İngilizce öğrenmeyi tercih ediyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Kurs bittiğinde derste kullanılan bütün materyalleri online olarak görebilirsiniz.

Almanız gereken dersler:

Coursera

online-ingilizce-kursu

İleri seviyede İngilizce öğrenenlere uygun olan Coursera, kendi temponuzda (istediğiniz kadar hızlı veya yavaş) öğrenmenize imkan tanıyan bir başka MOOC. İsterseniz bu İngilizce kursundaki dersleri gerçekleştikleri anda takip edip tamamlayabilir veya dersler bittikten sonra ders materyallerini okuyup inceleyebilirsiniz.

Her bir dersin öğretici videoları ve dersi anladığınızdan emin olmanız için dersin ardından kendinizi deneyebileceğiniz kısa sınavları ve alıştırmaları var. Sınıf arkadaşlarınız tarafından değerlendirilen birkaç ödev de veriliyor. Bu yüzden, burası sizin gibi İngilizce öğrenme aşamasında olan diğer öğrencilerle bilgi paylaşımı yapmak için de iyi bir yer.

Coursera’nın, siteye ders sağlayan yüksek sayıda iş ortağının yanı sıra iş birliği yaptığı pek çok kurum ve üniversite de var. Bunlara daha fazlası da eklenmeye devam ediyor, bu yüzden ilginç bir kurs gelmiş mi diye siteyi düzenli olarak kontrol etmekte fayda var.

Almanız gereken dersler:

World Education University

online-ingilizce-kursu

Orta seviyenin üzerinde İngilizce bilenlere de tavsiye edilen WEU (açılımının anlamı Dünya Eğitim Üniversitesi), %100 ücretsiz üniversite eğitimine adanmış bir site. Bu sitedeki dersler istediğiniz tempoda öğrenmenize izin veriyor, ancak geride kalmadığınızdan da emin oluyor. Eğer 45 günün üzerinde bir ara verirseniz, hafızanızı tazelemek için o noktaya kadar öğrenmiş olmanız gereken şeyleri kapsayan bir test yapabilirsiniz.

WEU tamamen kendi derslerini veriyor ve şu anda akredite olmaya, yani resmi olarak tanınmaya çalışıyorlar, bu da belki bir gün WEU’dan online dersler alarak diplomaya bile sahip olabileceğiniz anlamına geliyor!

Almanız gereken dersler:

Saylor

online-ingilizce-kursu

Son ileri seviye seçeneğimiz olan Saylor’da, pek çok ücretsiz online İngilizce kursu var. Bu internet sitesi kar amacı gütmeyen bir kuruluş, bu da online ders vermekten para kazanmadıkları anlamına geliyor.

Burada hiçbir başlangıç tarihi yok – bütün dersleri istediğiniz zaman alabilirsiniz. Hatta 25 dolarlık bir ücret karşılığında bazı kursların final sınavlarına girip bu sınavı geçerseniz üniversite kredisi bile alabiliyorsunuz!

Almanız gereken dersler:

Pre-college English (Üniversite Öncesi İngilizce): Bu kurs sizi üniversite seviyesinde İngilizce makale yazmaya hazırlıyor.

Öyleyse neyi bekliyorsunuz?

Bilgisayarınızla rahat bir yere geçin, listedeki online İngilizce kursları arasından ilginizi çeken bir kurs seçin ve İngilizce öğrenmeye başlayın!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close