online-ingilizce-gramer-ogrenme

Online İngilizce Gramer Öğrenme Fırsatı Sunan 14 Web Sitesi

Gramer neden önemli?

Yalnızca ünlü Rachael Ray hakkındaki bu derginin kapağına bir göz at. Metinde diyor ki

“Rachael Ray finds inspiration in cooking her family and her dog”

Elbette, böyle bir cümleden beklenilen anlam, Rachel’in köpeğine ve ailesine yemek pişirme konusunda ilham bulduğudur. Bunun yerine cümle, Rachel’in ailesini ve köpeğini akşam yemeği için pişirmeyi sevdiği gibi bir izlenim bırakıyor.

İyi dil bilgisi sizi bunun gibi yanlış anlamalardan kurtarır. Dil bilgisi, herhangi bir dilde cümle oluşturmak için bir dizi kurallar içerir. Gramer kuralları neden yavaşça (“yavaş” değil) yürüyeceğini veya ne zaman “onlar” ya da “onlara” söyleyeceğini anlatır. Dil bilgisi olmadan, birbirimizi anlamak çok zor olacaktı.

Bu yüzden İngilizce dil bilgisi önemlidir fakat her zaman başlamak kolay değildir. İhtiyacın olan bütün bilgileri nereden bulabilirsin ve bu kuralları (bir de bu kuralların istisnalarını) nasıl öğrenebilirsin?

Online İngilizce gramer öğrenme fırsatı sunan 14 web sitesin yer aldığı bu liste ile başlayabilirsin!

İngilizce Dil bilgisi Öğrenmek için 4 Adım

Eğer belirli adımları takip edersen bu listedeki online İngilizce gramer öğrenme kaynağı ile kuralları öğrenmek çok daha kolay olacak.

 1. Bir hedefin olsun. Bir hedefinin olması odaklanmana yardım eder. Bir iş görüşmesinde kendini daha rahat hissetmek veya konuşurken Past Tense kullanımında yaptığın hataları düzeltmek gibi dil bilgisi öğrenmek adını belirli bir hedef seç.
 2. Hedefini daha küçük hedeflere ayır. Artık ne başarmak istediğini biliyorsun, oraya nasıl gidebileceğini bulabilirsin. Diyelim ki Past Tense kullanımındaki hatalarını düzeltmek istiyorsun. İlk olarak bu hataların ne olduğunu bulman gerekiyor. Bunu yapmak için konuşurken yaptığın hatalarını göstermelerini başkalarından isteyebilirsin, kendi konuşmalarını kaydet, dikkatlice dinle, iyi bilmediğin Past Tense kullanımları üzerinde çalış ve daha fazlasını yap. Her ne üzerine çalışıyorsan onu daha küçük parçalara ayırmanın bir yolunu bulmalısın.
 3. Tek seferde bir konuya odaklan. Tek seferde her şeyi öğrenmeye çalışma. Bunun yerine bir seferde bir kural öğren ve o kuralı başka birine öğretebilecek kadar iyi bilene kadar tekrar etmeye, kullanmaya ve alıştırma yapmaya vakit ayır.
 4. Günde bir kaç dakika çalış. İngilizce öğrenmek için saatlerce çalışmana gerek yok. Tüm bunlar, akıllıca kullanman şartıyla, günlük 5-10 dakikanı alır. Her gün bir dil bilgisi kuralı öğrenebilir, bir kaç alıştırma yapabilir ve sonra günün geri kalan kısmında pratik yapabilirsin. Sonraki bir kaç gün boyunca bu kuralı unutmadığından emin olmak için yazarken ve konuşurken onu kullan. İngilizce herhangi bir şeyi okurken, izlerken veya dinlerken o kuralın örneklerine dikkat et.

Bu adımları takip et ve bir de bakmışsın ki İngilizce dil bilgisi konusunda, kendini çok daha rahat hissediyorsun.

Buradaki İngilizce Gramer Kaynakları Listesi Nasıl Kullanılır?

Dil bilgisi kurallarını bulabileceğin, becerilerini test edebileceğin veya bir dil bilgisi sorusunu hızlı bir şekilde araştırabileceğin, mükemmel web sitelerinden bazılarını bir liste haline getirdik. Bu liste çok kapsamlı değil yani İnternet’teki tek tek her bir dil bilgisi sitesini kapsamaz. Bu zaten çok uzun bir liste olurdu!

Bunun yerine, yapmak istediğin her türden online İngilizce gramer öğrenme adına yararlı olabilecek kaynakların iyi bir karışımını bulacaksın. Bu web sitelerinin hepsini kullanmayacaksın (kullanmamalısın). Bunu yerine şöyle bir göz gezdir. Online İngilizce gramer öğrenme konusunda sevebileceğin, sana faydalı olacak birkaç web sitesi bul.

Sonrasında ve önemli olan gerçekten onları kullanman. Bilgisayarında ve telefonunda web sitesine sayfa imi koy, eğer varsa uygulamasını indir ve öğrenme programına bir veya iki tane ekle. Böyle yapmak bu web sitelerine düzenli olarak girmeni ve bunlardan öğrenme konusunda devamlı olmanı sağlayacak.

Online İngilizce Gramer Öğrenmeye Yönelik  14 Mükemmel Web Sitesi

 1. Grammar Bytes

Grammar Bytes, bir çırpıda bitiveren (mini) online İngilizce gramer öğrenme derslerine sahip ve alıştırmalar oldukça dostane hatta kimi zaman komik bir şekilde sunulmakta. Etkileşimli alıştırmalar becerilerini ölçmeni sağlıyor ve doğru cevaplarla birlikte anlaşılması kolay açıklamalar da içeriyor. Ayrıca site Twitter hesabından günlük dil bilgisi alıştırmaları yayınlıyor.

 1. 5 Minute English

5 Minute English sitesinin tasarımı eğlenceli olmayabilir fakat açıklamaları gayet net ve yerinde. Sitede, ne zaman “listen” ve ne zaman “hear” kullanılacağını açıklayan bu sayfa gibi genel dil bilgisi soruları ve hataları hakkında harika bilgiler var.

 1. British Council

Eğer İngiliz İngilizcesini öğreniyorsan British Council, tüm dil öğrenenler için harika bir online İngilizce gramer öğrenme kaynağı. Bilmen gereken çeşitli dil bilgisi konuları ile ilgili oldukça fazla bilgi var.

Daha özel bir şey bulmak için British Council Quick Grammar Reference’i kullanabilirsin.

 1. FluentU

İngilizce dil bilgisi öğrenmenin en iyi yollarından biri de gerçek durumlarda nasıl kullanıldığını duymak. Ne kadar çok İngilizce dinlersen o kadar çok dil bilgisi öğrenebilirsin – hatta (kesinlikle işe yaramasına rağmen) ilk olarak kuralları ezberlemene bile gerek kalmaz.

FluentU sitesinde, videolarda kullanılan kelimelerle ilgili açık tanımlamalar, örnekler ve daha fazlasının bulunduğu, gerçek dünyadaki videolardan oluşan oldukça kapsamlı bir kütüphaneye erişebilirsin. Ne kadar çok izlersen o kadar çok öğrenirsin! Üstelik iOS ve Android cihazlarınla FluentU’yu dilediğin yerde kullanabilirsin.

 1. English Grammar 101

Her zaman yanında taşımak zorunda olmadığın bir ders kitabı ile öğrenmek ister misin? Öyleyse, bir dil bilgisi kitabı gibi düzenlenmiş English Grammar 101’i seveceksin.

Her biri anlaşılması kolay dersler (veya bölümler), tek seferde, tek bir konuyu ele alıyor ve konuyu anlayıp anlamadığını test eden alıştırmalar kısmı ile devam ediyor. Bölümlerin kısa oluşu, bir dil bilgisi kuralı üzerinde günde birkaç dakika ayırmanın yeterli olacağı ve bu kısa süre zarfında çok fazla şey öğreneceğin anlamına gelmekte.

 1. Alison Grammar Courses

Herkes tek başına öğrenmeyi sevmeyebilir. Bir sınıfta öğrenmeyi tercih edenlerden biri isen çevrimiçi bir kursu deneyebilirsin. Alison, online İngilizce grammer öğrenme imkanı tanıyan ücretsiz bir dizi kursa sahiptir. Bu kurslar genellikle videolar izlemeyi ve daha sonra ödevler yapmayı kapsar.

En iyi tarafı ise diğer öğrenciler ve öğretmen ile sık sık etkileşim kurabilmen (konuşabilmen). Bu yüzden, eğer bir sorun varsa veya biri ile pratik yapmak istiyorsan, bunu deneyebilirsin.

 1. Edufind’s English Grammar Guide

Edufind dil bilgisi rehberi çok iyi düzenlenmiş ve sözcük türlerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için iyi bir başlangıç noktası. Kuralların kendileri kısa ama nasıl işe yaradıklarına göstermek için pek çok örnek cümle ile birlikte kullanılmakta.

Kurallardan ziyade örnekler yoluyla daha iyi öğreniyorsan başlamak için burası mükemmel bir yer.

 1. Oxford English Grammar Course

Bu web sitesi Oxford İngilizce Dil Bilgisi kitaplarına eşlik ediyor. Bu kitapları kullanmasan bile dil bilgini pratik etmek için hala iyi bir yer.

Dil bilgisi kurallarının açıklamaları yok fakat her bir kuralı anladığından emin olman için pek çok etkileşimli dil bilgisi alıştırmaları var. Herhangi bir yerde öğrendiğin kuralları uygulamak ya da neye çalışman gerektiğini anlamak için bu online İngilizce gramer öğrenme web sitesini kullan.

 1. Daily Grammar

Daily Grammar hem görünüm hem de içerik olarak basittir. Sırayla ilerleyebileceğin veya bir terime bakmak için sözlük kullanabileceğin, sözcük türleri ve cümle çeşitleri üzerine 400’den fazla derse sahip. Aynı zamanda Daily Grammar pratik için alıştırmalarla birlikte bloglarında dersler de yayınlıyor.

 1. English Club

Online İngilizce gramer öğrenme alanında bir çok dil bilgisi dersi sunan bir başka site de English Club. Konu anlatımları oldukça dostane ve anlaşılması da kolay. Bazı derslerde testler bulunuyor ve bazılarında ise konu ile ilgili genelde yanlış anlaşılan durumları açıklayan özel ipuçları yer alıyor.

 1. Grammar Ninja

Oyunların sadece çocuklar için olduğunu kim söylemiş? Sözcük türlerine yeni başlıyorsan  bunları öğrenmenin en iyi yolu oyunlardır. Grammar Ninja’ya ek olarak, (Fubrain’de bunun gibi) diğer pek çok çevrimiçi oyun vardır. Oyunların “çocuklar için” olduğunu düşünebilirsin fakat onlardan çok şey de öğrenebilirsin.

 1. Grammarly Handbook

Aslında, Grammarly İngilizce öğrenenlere yönelik değil; dil bilgisini geliştirmek isteyen ana dili İngilizce olanlar için bir web sitesidir. Bu yüzden Grammarly Handbook yeni başlayanlar / orta düzey öğrenciler için biraz ağır olabilir.

Aklına gelebilecek her türlü dil bilgisi konusuna dair kuralların, durumların, ipuçlarının yer aldığı koca bir koleksiyondur. Açıklamalar bir blog benzeri tarzda yazılmıştır: birkaç satır yerine dolu dolu paragraflar ve daha özel bilgiler. Üst seviye İngilizce kullanımı olduğundan ileri düzey öğrenciler için mükemmel bir online İngilizce gramer öğrenme kaynağı.

 1. English Page

English Page, bu listedeki diğer bazı web siteleri gibi düzenlenmiş değil fakat bulabileceğin en iyi İngilizce dil bilgisi alıştırmalarına sahip. Buradaki alıştırmalar sana yalnızca doğru cevabı seçmen için soru sormaz – kendi cevaplarını yazmak zorundasın.

Bu öğrendiklerini gerçekten kullanmanı ve ezberlemek yerine pratik yapmanı sağlar. Aynı zamanda pek çok örnek cümle ile dil bilgisi kurallarının olduğu harika bir bölümü de var.

 1. YouTube

Görsel öğrenenler sizi unutmadık! Kuralları okumak yerine onları açıklayan birini izlemeyi tercih edenlerden biri isen YouTube’un önerebileceği pek çok ders var.

EnglishLessons4U, Let’s Talk ve pek çok diğer kanalda harika İngilizce dil bilgisi dersleri bulabilirsin. Özel bir konu üzerine dersler için “[konu] grammar lesson” şeklinde YouTube’da arama yap ve bir sürü seçenek bulacaksın.

 

Bu web sitelerinden hangilerini yer imlerine / sık kullanılanlara ekleyeceksin? Umarız kullanmak için sabırsızlandığın bir kaç site bulmuşsundur. Online İngilizce gramer öğrenme konusunda gayret et ve biraz vakit ayır. Diğer İngilizce öğrenme yöntemleri ile birlikte bu siteleri kullanmayı unutma. Bol Şanslar!

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close