online-ingilizce-gramer-alistirmalari

Online İngilizce Gramer Alıştırmalarına Yönelik En İyi 8 Etkileşimli Web Site

Uzun bir koşu sonrası o muhteşem duyguyu biliyor musun?

Fiziksel egzersizler vücut için mükemmeldir.

Kendini güçlü, sakin ve yenilenmiş hissetmeni sağlar.

Dil öğrenimi söz konusu olduğunda aynı prensip zihin içinde geçerlidir.

Enerji dolu bu hissi yaşamak adına dil becerilerin için de egzersiz yapabilirsin.

Bu esnada daha da akıcı hale geleceksin.

Özellikle gramer alıştırmaları yani dil bilgisi alıştırmaları, dil konusunda kendine daha fazla güvenmeni ve kendini daha güçlü hissetmeni sağlarken sözlü ve yazılı İngilizceni geliştirmene yardım eder.

Bu makalede, eğlenceli, etkili dil egzersizleri için en iyi etkileşimli gramer alıştırmaları web sitelerinden bazılarını paylaşacağız ve online İngilizce gramer alıştırmaları sana çok fayda sağlayacak.

Online İngilizce Gramer Alıştırmalarını Bu Kadar Yararlı Yapan Nedir?

Eğer etkili bir şekilde İngilizce gramer nasıl öğrenilir merak ediyorsan bu alıştırmalar tam senlik.

İlk olarak repetition yani tekrar var. Dil bilgisi kurallarını okumak yeterli değil. Tam olarak dil bilgisi kurallarına hakim olabilmek için tekrar tekrar gerçekten alıştırma yapmaya ihtiyacın var.

Düzeltmelerden bahsetmişken anında tatmin olmayı kim sevmez ki? Senin adına çalışma kağıtlarını değerlendirecek bir öğretmeni görene dek beklemene gerek yok. Tek bir tıklama ve hangi cevapların doğru ve yanlış öğrenebilirsin. Anlık cevaplar ders çalışma motivasyonunu yüksek tutmana yardım eder.

Ayrıca online İngilizce gramer alıştırmaları çok yararlıdır. İngilizce ders kitaplarının aksine çevrimiçi dil bilgisi alıştırmalar her zaman her yerde tamamlanabilir. Kahvenin servis edilmesini beklediğin kadar ayıracak 10 dakikan varsa dizüstü bilgisayarını açabilir, kablosuz ağa bağlanabilir ve bir kaç alıştırma yapabilirsin.

Yine çoğu alıştırma web sitesi düzeltme ve açıklamalar sunduğu için artık o ağır dil bilgisi kaynak kitapları her yere sürüklemene gerek yok.

Online İngilizce Gramer Alıştırmaları için  En İyi 8 Etkileşimli Web Site

Oxford Practice Grammar Online

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

Online İngilizce gramer alıştırmaları için ilk akla gelen Oxford Üniversitesi Yayınları’nın web sitesi üç seviyede dil bilgisi alıştırmaları sunar: temel, orta ve ileri düzey. Hangi seviyede olduğunu bilmiyorsan hangi dil bilgisi kurallarında alıştırma yapman gerektiğini öğrenmek için bir assessment test yani değerlendirme testi yapabilirsin. Bu tanılayıcı testin bitirilmesi 30 dakika sürebilir fakat geri bildirim ve seni en uygun alıştırmalara yönlendiren bir puan alacaksın.

Her bir seviye pek çok alıştırma, dinleme ve konuşma üzerine odaklanan bir bölüm ve okumayı ve yazmayı hedef alan bir başka bölüm içerir. Seni diğer Oxford dil öğrenme kaynaklarına yönlendirecek pek çok yararlı bağlantı da var.

Pratik alıştırmaları, çoktan seçmeli sorular veya kelimeleri doğru sıraya koyma gibi çeşitli formatlarda sunuluyor. Her bir görev, seviyeye göre bir kaç dil bilgisi konusunu kapsıyor.

Eğer irregular verbs (düzensiz fiiller) zayıf olduğun konulardansa bunları pratik etmek için ayrı alıştırmalar da bulacaksın.

FluentU

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

Dil bilgisi konularını daha eğlenceli ve çekici hale getirmenin bir yolunu mu arıyorsun? Bunun mümkün olduğunu düşündün mü?

Bu, FluentU ile mümkün. Eğlenceli bir şekilde İngilizce dil bilgisi kurallarını sana öğretmek için film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar ve daha fazlasının olduğu özgün İngilizce videolar sunuyor.

Her bir video etkileşimli alt yazılar ile birlikte geliyor – Hemen tanımını, telaffuzunu ve görsel öğrenme yardımcısı için herhangi bir kelimeye tıkla. Herhangi bir kelimeyi çalışırken videolar otomatikman duracak. FluentU, bu kelimenin geçtiği diğer videoları da sana gösterecek böylelikle farklı bağlamlarda ve gramere uygun ortamlarda nasıl kullanıldığını görebilirsin.

Sonra FluentU’nun Öğrenme Modu alıştırmalar sağlar. Her videodan sonra öğrendiklerinle ilgili pratik yapmana yardımcı olacak görsel flaş kartlar ve küçük sınavlar vardır. Anında geri bildirim alacaksın ve hatta FluentU zaman içerisindeki gelişimini takip eder böylelikle İngilizce becerilerinin ne kadar hızlı geliştiğini görebilirsin.

Videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş, bu sayede senin için faydalı olanı kolayca bulabilirsin. İngilizcede çift olumsuz kullanımı hakkındaki bu videoda olduğu gibi bazıları özellikle dil bilgisine odaklanıyor. Diğerleri ise farklı konulara odaklanmış durumda fakat “would”un geçmiş zaman kipinin sıklıkla kullanıldığı, bir ünlü ile yapılmış bu röportajda olduğu gibi İngilizce dil bilgisini doğal bir şekilde öğrenmeni sağlıyor.

En iyisi tarafı ise FluentU’nun mobil uygulaması ile bu etkileşimli İngilizce pratiğini her yere götürebilirsin. FluentU, iOS ve Android cihazlarında kullanılabilir durumda. Ücretsiz bir FluentU denemesi ile tam video pratik kütüphanesine göz at.

EnglishGrammar’ın Çevrimiçi Alıştırmaları

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

EnglishGrammar web sitesinin çevrimiçi alıştırmalar bölümü, sıfatlar, zarflar, isimler, edatlar, zamirler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli İngilizce sözcük türlerini kapsar. Ayrıca doğru noktalama ve yazım kuralları ile yazma becerilerini geliştirme imkanın da olacak.

Bir konuyu seçtikten sonra kısa bir açıklama ve çoktan seçmeli soruların olduğu bir sayfaya yönlendirileceksin. Bir soruya her cevap verişinde doğru mu yanlış mı olduğuna dair hemen bir sonuç alacaksın. Dil bilgisi becerilerini güçlendirmen için hızlı, kolay ve etkili bir yol.

Perfect English Grammar

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

Perfect English Grammar web sitesinde dil bilgisi konuları üzerine çevrimiçi pek çok alıştırma bulabilirsin. Özellikle İngilizce zamanlar ile başın dertteyse bu site senin için mükemmel. Sadece zamanların her biri ile ilgili alıştırma yapmakla kalmaz aynı zamanda farklı bağlamlarda doğru zamanı belirlemene yardımcı olacak “karışık” quizleri de bu sitede bulacaksın.

Alıştırma yapmak için web sitesine girdiğinde listeden bir konu seç ve alıştırma sayfasına yönlendiren bağlantıyı takip et. Cevapların ile boşlukları doldurman gerekiyor ve doğru olup olmadığını da kontrol edebilirsin. Alıştırma formatının sadeliği, bol bol pratik yapmayı daha da kolay hale getiriyor.

Belli bir dil bilgisi kuralı hakkında emin olamıyorsan  açıklamalar sekmesi altında bu kuralla ilgili daha fazla bilgi öğrenebilirsin.

Hatta daha fazla alıştırma Perfect English Grammar PLUS‘a abonelik ile mümkün.

UsingEnglish.com’un Testler ve Quizleri

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

UsingEnglish.com oldukça geniş ücretsiz İngilizce quizler (küçük sınavlar) koleksiyonuna sahip yani dil bilgisi, kelime kullanımı ve kelime dağarcığı ile ilgili çeşitli konularda alıştırmalar yapabilirsin. Tüm seviyelerdeki öğrenciler için testler mevcut: başlangıç, orta ve ileri düzey.

Quizler, çoktan seçmeli sorular şeklinde ve bütün maddeleri bitirdiğinde bir puan alacaksın. Bir tık ile cevap anahtarını almak mümkün.

Using English sayesinde dil bilgisi kurallarını geniş bir şekilde ele alan özel konularla pratik yapabilirsin. Örneğin adjectives ve adverbs (sıfat ve zarflar) konusunu öğrenirken zarfların cümledeki yerleri veya tek tek kelimeler ile ilgili alıştırmalar yapmayı seçebilirsin.

Her bir quizde ile zorluk seviyesini ve soru sayısını görebilirsin. Bu şekilde, sınava başlamadan önce ne kadar süreceğini ve sana uygun olup olmadığını bilebilirsin.

Sadece dil bilgisine uygun bir şekilde değil aynı zamanda doğal bir şekilde de İngilizce konuşabilesin ve yazabilesin diye kelimeler üzerine pek çok quiz var.

GrammarBook.com’un Quizleri

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

GrammarBook.com, dil bilgisi ve noktalama işaretleri için mükemmel bir kaynaktır. Bir abonelik ile paket halinde veya tek tek sipariş verebileceğin yüzlerce quiz var. Bunun yanı sıra ücretsiz etkileşimli dil bilgisi quizlerinden de yararlanabilirsin.

Bu quizler, sözcük türleri, özne ve yüklem uyumu ve  İngilizcede en çok karıştırılan kelimeler gibi konuları kapsar.

GrammarBook.com‘daki quizlerin bir başka değerli yanı ise İngilizce yazma  becerilerine odaklanmasıdır. Noktalama işaretleri ve büyük harf kullanımı ile ilgili etkileşimli alıştırmalar ile becerilerini test edebilirsin. Bu quizler, akademik denemeler, ön yazılar ve iş teklifleri gibi gerçek dünyadaki İngilizce yazılı iletişim yolları için seni hazırlayacak.

first-english

first-english yalnızca online İngilizce gramer alıştırmalarına yönelik hazırlanmış bir web sitesi. İngilizce öğrenmen ve dilini geliştirmen için tamamen ücretsiz bir site.

Alıştırmalar, zamanlardan farklı sözcük türlerine kadar bütün standart dil bilgisi konularını kapsar.  Her bir tema, aynı konu içerisindeki daha ince detaylara odaklanan çoktan seçmeli soruların yanı sıra boşluk doldurmalı etkinlikler ile sunuluyor. Bir etkinliği zor bulman durumunda ya kuralın kısa bir açıklaması ya da doğru cevaba yönelik ipucu veren bir “Yardım” butonu var.

Web sitesi sadece çevrimiçi İngilizce dil bilgisi alıştırmalara odaklandığı için dikkat dağıtıcı hiçbir şey yok. Bir konudan diğerine geçebileceğin aynı zamanda da basit, anlaşılır ödevler ile pratik yapmaya odaklanabilirsin.

The British Council’ın Dil Bilgisi Alıştırmaları

online-ingilizce-gramer-alistirmalari

İngilizce öğrenenler için British Council sitesi dilin tüm yönlerini kapsayan mükemmel bir kaynaktır.  Söz konusu İngilizce dil bilgisini olduğunda etkileşimli alıştırmalar sunuyor, bu sayede öğrendiğin kurallarla ilgili pratik yapabilirsin.

Dil bilgisi alıştırmaları sayfasında bulabileceğin dil bilgisi konuları:

  • Pronouns – Zamirler
  • Determiners ve Qualifiers – Belirteçler ve Niteleyiciler
  • Possessives – İyelik Ekleri
  • Adjectives – Sıfatlar
  • Adverbials – Zarflar
  • Nouns – İsimler
  • Verbs – Fiiller
  • Clauses, Phrases ve Sentences – Cümlecikler, İfadeler ve Cümleler

Zamirler gibi bir konuyu seçtiğinde, such personal pronouns (şahıs zamirleri), possessive pronouns (iyelik zamirleri), reflexive pronouns (dönüşlülük zamirleri), relative pronouns (bağ zamirleri) ve dahası gibi tüm alt konuların bulunduğu bir sayfaya yönlendirileceksin. Burada, doğru kullanımlar ile ilgili açıklamalar ve etkileşimli alıştırmalar bulacaksın. Tüm bu soruları gözden geçir ve sonunda geri bildirim puanı elde edeceksin.

Öğrencilerin soru sordukları ve birbirlerine yardım ettikleri yorum bölümü var. Bir hesapla kayıt olup konuşmalara katılabilirsin.

 

Pratik yapmak mükemmelleştirir. Bunu yapmazsan İngilizce dil bilgisi uzmanı olamazsın. Her zaman ana dili İngilizce olan biri ile pratik yapmak mümkün olmayacağında online alıştırmalar yapmak her daim mümkündür. Online İngilizce gramer alıştırmaları senin için bir fırsat. İngilizce dil bilgisi konusundaki bilgilerini pratiğe dönüştürmek için bu web sitelerinden yararlan.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close