okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Okul ile İlgili Konularda İngilizce Konuşmak için 8 Araç

Okulda İngilizce dersinde sınıfta otururken hiç aklınızın karıştığı, öğretmeniniz ile İngilizce konuşmakta zorlandığınız, kara kara düşündüğünüz oldu mu?

Güney Kore’de İngilizce öğretirken, zamanımın çoğunu Korece öğrenmekle geçiriyordum.

Her akşam okuduğum bir yığın ders kitabım vardı.

Bir süre sonra, Korece basit sohbetleri yürütebilme konusunda epeyce ilerledim.

Sonunda, yakınımdaki bir üniversiteden Korece dersleri alarak öğrenmemi bir ileri seviyeye taşımaya karar verdim.

İlk derslerime girdikten sonra, çok geçmeden heyecanım korkuya dönüştü; çünkü öğretmenimin bana söylediği hiçbir şeyi anlayamadığımı fark etmiştim.

Sorun temel Korece bilgimin olmaması değildi—sorun, okul ile ilgili konularda nasıl konuşacağımı, sınıf dilini öğrenmeye hiç zaman ayırmamış olmamdı.

Neyse ki sabırlı bir öğretmenim ve her akşam dersten sonra çalışacak kadar da motivasyonum vardı, böylelikle sınıfın geri kalanına çabucak yetiştim.

Fakat bu tecrübe, bana önemli bir şey öğretti—bir sınıf ortamında öğrenim görmek istiyorsanız, sınıfta, okul ile ilgili konularda kullanılan dili de öğrenmelisiniz.

Yani, eğer İngilizce öğreniyorsanız ve öğrenim dili İngilizce olan bir üniversiteye gitmeyi planlıyorsanız, akademik İngilizce bilmeniz gerekiyor.

Eğer ikinci dil olarak İngilizce öğrenen bir öğrencinin velisiyseniz, çocuğunuzun gelişimini takip edebilmek adına biraz eğitimsel İngilizce öğrenmeniz iyi olur.

Yukarıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerli değilse bile, okul konusu İngilizce sohbetlerde sıkça konuşulan bir konudur.

Bu yüzden, İngilizce öğrenen herkes okul ile ilgili bazı temel kelimeleri öğrenmenin faydasını görecektir.

Neyse ki, kısa sürede arkadaşlarınızla okul hakkında konuşabilmenizi sağlayacak harika kaynakları aşağıda sizin için sıraladık.

Okul ile İlgili Konularda İngilizce Konuşmanızı Sağlayacak 8 Araç

British Council’dan LearnEnglish Kids

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Yaşı küçük olan başlangıç seviyesi öğrencilerine

LearnEnglish Kids, çocukların İngilizce becerilerini geliştirmeye yardımcı videolar, hikayeler ve aktiviteler kullanan bir internet sitesi. Eğer çocuklarınız İngilizce öğreniyorsa, bu siteye birlikte bir göz atmanız faydalı olabilir.

Başka ilgi çekici konuların yanı sıra, LearnEnglish Kids okul ile ilgili aşağıdakiler gibi birtakım konuları da kapsıyor:

Yetişkinler için LearnEnglish

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Pre-intermediate (ortanın altı) ve intermediate (orta) seviye öğrencilerine

LearnEnglish aynı zamanda ikinci dil olarak İngilizce konuşanların dil becerilerini geliştirmek için interaktif alıştırmalardan ve çoklu ortamdan faydalanan geniş kapsamlı bir internet sitesi. Fakat çocuk versiyonundan farklı olarak, bu site özellikle yetişkinler için tasarlanmış ve yetişkinlerin bağlantı kurabileceği iş İngilizcesi ve IELTS hazırlığı gibi gerçek dünya konularını ele alıyor.

Eğer hedefiniz okul ile ilgili konularda İngilizce konuşmayı öğrenmekse, aşağıdaki üç aktiviteye bakmanızı öneririz:

Bu üç aktivitenin üçünün de sonunda ek alıştırmalar var (Task 1, Task 2, vb.). Yeni alıştırmaları açmak için bu “task”, yani “görev” bağlantılarının üzerine tıklarsanız, her bir dersle ilgili biraz daha pratik yapmış olursunuz.

FluentU

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Bütün seviyelere ve yaşlara

FluentU, insanların gerçek hayatta konuştuğu pratik İngilizceyi eğlenceli videolar izleyerek  öğrenmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmış bütünlüklü bir öğrenme programı. FluentU film fragmanları, eğitici klipler, haberler, röportajlar ve gerçek dünyaya ait daha pek çok videoyu alıp bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür.

FluentU’da okul ile ilgili konularda konuşmak için pek çok farklı içerik mevcuttur. Bunlardan birkaçını aşağıda görebilirsiniz:

  • “Clueless,” filminden bir klip. Bu klipte Amerikalı iki lise arkadaşı notlarından ve karnelerinden söz ediyorlar. Bu video, orta seviye (intermediate) öğrencileri için eğlenceli bir kaynaktır.

FluentU’daki tüm videoların interaktif alt yazıları var, böylelikle bir kelimenin anlamını merak ettiğinizde üzerine gelip tanımını görebiliyorsunuz. Eğer FluentU Plus üyeliğiniz varsa, videolardaki kelimelerle ilgili küçük sınavları çözebilir ve anlama becerilerinizi geliştirmek için kelime listelerinden ve multimedya hafıza kartlarından faydalanabilirsiniz. FluentU’yu internet sitesi üzerinden kullanmaya başlayın veya iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indirin.

TalkEnglish.com

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Intermediate (orta seviye) ve advanced (ileri seviye) öğrencilerine

TalkEnglish.com, öğrencilerin İngilizce karşılıklı konuşma (sohbet) becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak ücretsiz ve ayrıntılı derslerle dolu. İlgi çekici farklı konulardaki derslerinin yanı sıra, TalkEnglish’de okul ve eğitim konusuna odaklanan dersler de var. Bunlardan bazılarının konu içerikleri şöyle:

  • Çocuklar ve okul (devlet okulları, özel okullar ve evde eğitim üzerine bir ders).

Örnek cümlelerin ve okuma parçalarının yanı sıra, TalkEnglish’de her bir derste kullanılan İngilizce cümlelerin ve paragrafların ses kayıtları da var. Bu da, okul ile ilgili İngilizce konuşmayı öğrenirken İngilizce telaffuzunuzu ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için harika bir katkı sağlıyor.

Mark Kulek’le İngilizce Konuşma Pratiği

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Beginner (başlangıç) ve pre-intermediate (orta öncesi) seviye öğrencilerine

Mark Kulek’in YouTube kanalı kelime ezberlemek ve bu kelimeleri doğru bağlamlarda doğru şekilde kullanmayı öğrenmek için ideal olduğu kadar, temel karşılıklı konuşma becerilerini öğrenmek için de gayet iyi bir kaynak. Bu kanal İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen kişilerin İngilizceyi doğal bir şekilde konuşup ana dili İngilizce olan kişilerle sağlıklı bir iletişim kurmalarına yardımcı olmak üzere hazırlanmış bir kanal.

Mark’ın kanalının en iyi yanlarından biri, kanalında okul ve eğitim konularında temel düzeyde sohbet edebilmenizi sağlayacak konular da dahil olmak üzere pek çok farklı konuya odaklanması.

Bu derslerden bazıları şöyle:

  • School rules (Okul kuralları) videosu ilk kez İngilizce dersi alan öğrenciler için harika. Video İngilizce konuşulan sınıflarda geçerli birtakım yaygın kuralların üzerinden geçiyor.

Learn English with EnglishClass101

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Intermediate (orta) seviyesindeki öğrencilere

EnglishClass101 öğrencilerin İngilizce öğrenmeleri ve genel konuşma becerilerini geliştirmeleri için videolardan faydalanıyor. Burada İngilizce konulanlar arasında geçen doğal sohbetleri dinleyebilir ve aynı onlar gibi konuşmayı öğrenebilirsiniz. İnternet sitesine kaydolarak yüzlerce sesli ve görüntülü dersin yanı sıra PDF formatındaki derslere ve öğrenci topluluğuna da erişim sağlayabilirsiniz.

Bu kanalda okul ile ilgili pek çok farklı konuda ders var. Örnek olarak aşağıdaki derslere bakabilirsiniz:

Cambridge University Press’ten “Making Connections”

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Başlangıç seviyesinin ilerisindeki öğrencilerden ileri seviye öğrencilere kadar herkese

“Making Connections,” öğrencilerin İngilizce konuşulan sınıflara daha iyi adapte olmalarını sağlamak amacıyla akademik okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir ders kitabı serisi (adının Türkçe karşılığı “Bağlantılar Kurmak”). Bu kitaplar, bu listedeki diğer kaynaklar gibi sınıf odaklı kelimeler öğretmiyorlar, ancak akademik İngilizce öğrenmek ve eğitim dili İngilizce olan okullara ve üniversitelere hazırlanmak için harika birer kaynaklar.

Bu kitap serisinin toplam dört seviyesi var:

Bu kitaplar sosyal bilimler, tarih, matematik ve fen gibi pek çok ilginç konuyu kapsıyor. İçlerinde akademik metinleri kavrama becerinizi geliştirmenize yardımcı olacak pek çok okuma parçası ve kelime alıştırması da mevcut.

Memrise Graduate School English (Yüksek Lisans İngilizcesi)

okul-ile-ilgili-ingilizce-konusmak

Kime uygun: Highly advanced students

Memrise bilgisayarlarda, Android ve iOS cihazlarda kullanılabilen popüler bir dil öğrenme uygulamasıdır. İngilizce kelimeleri, gramer kurallarını ve yaygın olarak kullanılan deyimleri öğretmek için bilgi kartlarından faydalanır.

Olağan kelime derslerinin yanı sıra, Memrise’ın eğitim dili İngilizce olan üniversitelerde yüksek lisansa kayıt yaptıran ve ikinci dil olarak İngilizce (ESL) öğrenen öğrencilere adanmış özel bir bölümü de var. Bu dersler, İngilizceyi halihazırda akıcı olarak konuşabilen, ancak yüksek lisans ve doktora seviyesindeki derslerde okul ile ilgili konularda İngilizce konuşabilmek için teknik ve bilimsel terimleri öğrenmeye ihtiyaç duyan oldukça ileri seviyedeki öğrenciler için.

Piyasada yüksek lisans İngilizcesine dair pek çok ders olsa da, benim favorilerim Barron’s 800 Essential GRE Words (Barron’ın 800 Temel Yüksek Lisans Kayıt Sınavı Kelimesi) ve GRE Math (Yüksek Lisans Kayıt Sınavı Matematiği) dersi. Bu iki ders de, bir yandan yüksek lisans giriş sınavınıza hazırlanırken diğer yandan İngilizce becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Bu kaynakların yardımıyla, eğitim, okul ve dersler ile ilgili İngilizce konuşmak kolay ve eğlenceli hale gelebilir.

İster ikinci dil olarak İngilizce (ESL) öğrenen ve sınıf dilini anlamakta zorlanan bir öğrenci olun, ister çocuğunun okuldaki performansı hakkında daha fazla şey bilmek isteyen bir veli, okul ile ilgili İngilizce konuşmak konusundaki bu kaynaklar sizi İngilizceyi daha akıcıyı konuşmaya bir adım daha yaklaştıracak!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close