kolay-ingilizce-kelime-ogrenme

Farklı Öğrenme Biçimleri için En Kolay İngilizce Kelime Öğrenme Yolları: En İyi 13 Yöntem

Size bir iyi, bir de kötü haberimiz var.

Kötü haber şu ki, İngilizce kelime öğrenmenin herkese uyan, herkese kolay gelen tek bir mükemmel yolu yok.

İyi haberimiz ise, öğrenme sürecinizi daha kolay hale getirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Özellikle de yeni İngilizce kelimeler öğrenmeye ve bu kelimeleri ezberlemeye çalışıyorsanız. Kimileri için yeni kelimeler öğrenmek kolaydır—sanki tek yapmaları gereken kelimeyi ve tanımını görmekmiş, sonra bu bilgiler daha sonra kullanılmak üzere otomatik olarak beyinlerinde saklanıyormuş gibidir.

Fakat pek çok kişi, yeni İngilizce kelimeleri, tanımlarını ve cümle içerisinde nasıl kullanılacaklarını öğrenmek ve ezberlemek çok zorlanır.

Eğer yeni İngilizce kelimeleri öğrenmekte güçlük çekiyorsanız, neden farklı bir şeyler denemiyorsunuz? Aşağıdaki ipuçlarını deneyin; kelime öğrenmenin birden çok daha kolay hale geldiğini fark edebilirsiniz.

Ama önce…

Öğrenme Tarzınızı Belirleyin

Ne çeşit bir öğrencisiniz?

Kimileri en iyi dinleyerek öğrenir, kimileri ise yazarak. Ne çeşit bir öğrenci olduğunuzu öğrenene kadar hangi öğrenme ipuçlarının ve metotlarının size uygun olduğunu da bilemezsiniz.

Örneğin, eğer kelimeleri yazarak daha iyi hatırlıyorsanız, yazmayı içeren eğlenceli ve üretken bir şeyler denemelisiniz. Blog yazmayı denemek gibi.

Eğer yeni İngilizce kelimeleri sesli kitaplar ve podcast’ler dinleyerek öğreniyorsanız, öğrenmek için FluentU kullanmayı deneyin ve İngilizcenizi daha da ilerletin.

Her şey en iyi nasıl öğrendiğinize bağlı.

Bunu anladıktan sonra, gerçekten öğrenmeye başlayabilirsiniz!

Eğer sizin için hangi öğrenme tarzının ideal olduğundan emin değilseniz, İngilizce öğrenmek için aşağıda önerilen yolların hepsini deneyebilirsiniz. Farklı metotlar deneyerek kendiniz ve beyniniz hakkında pek çok şey öğrenebilir ve sizin için en etkili ve en doğru İngilizce öğrenme metodunun hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz.

İngilizce Kelime Öğrenmenin En Kolay ve En İyi 13 Yolu

1. Liste tutun

Kelimeler her yerde. Oturduğunuz yerde sözlüğü açıp kelimelerin anlamlarına bakmak yeni kelimeler bulmanın tek yolu değil. Ana dili İngilizce olanlarla konuşarak, İngilizce programlar ve diziler izleyerek, İngilizce şarkılar dinleyerekhaberleri İngilizce okuyarak—her zaman, her yerde yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Yeni kelimeleri unutmamak ve kaydını tutabilmek için, bir kelime listesi tutun.

Bu listeyi taşınabilir bir şeyde hazırlayın —küçük bir defterde, telefonunuzda—böylece ona her an, her yerde erişebilirsiniz.

Karşınıza çıkan bilmediğiniz kelimeleri bu listeye yazın. Kelimelerin arasında büyük boşluklar bırakmayı unutmayın, çünkü daha sonra bu boşluklara kelimelerle ilgili daha çok şey yazacaksınız. Fırsat bulduğunuzda (günün sonunda ya da haftanın sonunda) bu kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenin. Kelime listenize kelime tanımlarını nasıl istiyorsanız öyle yazabilirsiniz -ister kendi dilinizde, ister İngilizce, ister sözlükteki haliyle, ister kendi kelimelerinizle.

Bunu nasıl yaparsanız yapın, tanımın yanına sözcük türünü (fiil mi, isim mi, sıfat mı olduğunu) yazmanızı, kelimenin farklı versiyonlarını da not etmenizi (örneğin, eğer listenize”fish” (“balık”) kelimesini yazdıysanız, yanına bu kelimenin fishing, fishy, fisherman, vb. (sırasıyla: balık tutmak, balık tadında/şüpheli,balıkçı) gibi türevlerini ve anlamlarını da not edebilirsiniz) ve bir de not ettiğiniz kelimeyi kullanarak bir tam cümle yazmanızı öneriyoruz.

2. Konuşurken yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanın

Artık liste tuttuğunuz için, listeye yeni kelimeler ekledikçe eskilerini kolayca unutabilirsiniz. Özellikle yaygın kullanılan kelimeleri ve nasıl kullanacağınızdan emin olmadığınız kelimeleri daha kolay unutabilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri ne kadar çok kullanırsanız, o kadar iyi hatırlarsınız.

Her haftanın sonunda listenizi okuyun. Hafta içerisinde yeni kelimelerden olabildiğince fazlasını kullanmaya çalışın. Listeyi tutmaya başlamanızın üstünden biraz zaman geçince, geri dönüp eski listelerinizi okuyun. Eski listelerinizdeki kelimeleri ne kadar iyi hatırlıyorsunuz? Eski listelerinizden unuttuğunuz kelimeleri belirleyip bunları yeni listenize ekleyin.

3. Oyunlar oynayın

İngilizce çalışmanın oyun ve eğlence dolu olamayacağını da kim söylemiş? ScrabbleVocabador ve Stop gibi oyunlar yeni kelimeler öğrenmek için bizlere harika yollar sunuyorlar.

Kelime haznenizi geliştirip kelime bilginizi güçlendirmek için oynayabileceğiniz pek çok oyun var. Aslına bakarsanız, burada, FluentU’da da kelime öğrenmek için iyi olan kutu oyunlarının bir listesini bulabilirsiniz!

Oyunlar, İngilizce öğrenmenin güzel bir yoludur çünkü öğrenmeyi eğlenceli hale getirirler ve yeni kelimeleri bir bağlam içinde öğrenmenizi sağlarlar. Yani, öğrendiğiniz kelimeyi daha anlamlı kılarsınız. Örneğin, oyun esnasında kelimenin nasıl kullanıldığını hatırlarsınız. Kelimenin kullanılışına arkadaşınızın güldüğünü hatırlayabilirsiniz. Oyunu oynarken bu kelime ilk kez karşınıza çıktığında ne anlama geldiğini anlamakta zorlandığınızı hatırlayabilirsiniz! Kelimelerle özdeşleşmiş gerçek yaşanmışlıkların olması kelimeleri hatırlamayı daha kolay hale getirir.

4. FluentU kullanın

kolay-ingilizce-kelime-ogrenme

Kelime öğrenmenin en iyi yollarından biri, bu kelimeleri kullanılırken duymaktır. Biriyle konuşurken yeni kelimeleri not almaya veya anlamlarına sözlükten bakmaya vaktiniz olmayabilir.

İşte bu yüzden, videolar kelime öğrenimi için harika bir seçenektir.

FluentU’yu kullanarak, seviyenize göre eğlenceli İngilizce videolar izleyebilir ve istediğiniz zaman videoyu durdurabilirsiniz. FluentU’nun en iyi tarafı ne mi? Yeni kelimelerin anlamlarına sözlükten bakmanıza bile gerek yok – FluentU’da her kelimenin anlamını gösteren interaktif  alt yazılar bulunur. Bilmediğiniz herhangi bir kelimenin üstüne tıkladığınızda bu kelimeyi daha iyi anlayıp hatırlayabilmeniz için o kelimenin açıklamasını, bir resmini, sesli telaffuzunu ve kullanım örneklerini görürsünüz.

Üstelik, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde yeni İngilizce kelimeleri kolayca öğrenebilirsin.

Her videoyu izlemeye başlamadan önce, videoda geçen kelimelerin bir listesini görebilirsiniz, böylece kelimelerin ne anlama geldiğini önceden görüp, sonra da videoda nasıl kullanıldığını duyarsınız. Kelimeleri tekrar tekrar, farklı öğrenme metotlarıyla görmek – kelimeleri okumak, sonra bağlam içerisinde görüp duymak – yeni kelimelerin öğrenilmesini kolaylaştırır.

Çalışmaya devam ettiğiniz sürece kendi kişiselleştirilmiş kelime listelerinizi oluşturabilirsiniz. Aktif öğrenme araçları öğrendiğiniz kelimeleri birçok farklı şekilde pratik etmenizi sağlayacaktır.

Bu, İngilizcede yeni kelimeler öğrenmenin en eğlenceli ve etkili yolu olabilir!

5. Kelimeleri tek başlarına hatırlamaya çalışmayın.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, yeni kelimeleri bağlam içinde öğrenmek daha güzel (ve kolay). Bunu yapmanın bir yolu, kelimeleri cümle içinde hatırlamaya çalışmaktır. Bu çok iyi bir seçenektir çünkü sadece kelimenin anlamını değil aynı zamanda o kelimenin konuşma içerisinde nasıl kullanılacağını da öğrenmiş olursunuz.

Diğer bir seçenek ise kelimeleri gruplar halinde öğrenmektir. Eğer “humongous” (çok büyük) kelimesini yeni öğrendiyseniz, bu kelimeyi onunla alakalı bir kelime grubuyla birlikte ezberleyebilirsiniz: Bigger – large, huge, humongous. Bu yolla aynı anda birden fazla kelime öğrenme şansına da sahip olursunuz.

Örneğin: Large (büyük), humongous (çok büyük), gargantuan. Sizce “gargantuan” ne demek?

6. Sözlüklerin internet sitelerini ziyaret edin.

Tabii ki kelimelerin anlamını öğrenmek için sözlük kullanabilirsiniz. Ama birçok sözlük sitesi bundan çok daha fazlasını sunmakta!

kolay-ingilizce-kelime-ogrenme

Vocabulary.com ve Dictionary.com gibi internet sitelerini incelediğinizde yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olacak birçok kaynak ve yapacak veya okuyacak birçok şey bulacaksınız. Çevrimiçi sözlüklerin genellikle sözcüklerle bağlantılı ilginç blog’ları, oynayabileceğiniz oyunları ve “günün kelimesi” başlıklı haber bülteni abonelikleri olur.

Merriam-Webster sitesinin İngilizce öğrenenler için faydalı kelimeler içeren (her gün yeni bir kelime öğreten “günün kelimesi” seçeneği de olan) öğrenci sözlüğü  bile var. Mükemmel!

7. Blog yazın

Blog okumak yeni kelimeler öğrenmenin çok güzel bir yoludur, ancak blog yazmak ondan bile daha iyi bir yoldur!

WordPress ve Tumblr gibi birçok internet sitesinde ücretsiz blog yazmaya başlayabilirsiniz. Blogda ne yazdığınız veya yazdığınızı kimin gördüğü tamamen size kalmış. Kediler veya moda hakkında yazabilirsiniz… Veya kedi modası hakkında! İlginizi ne çekiyorsa onun hakkında yazın.

Yazdıkça muhtemelen sözlükten yeni kelimelerin anlamlarına bakmak zorunda kalacaksınız. Kelimelere sözlükten baktıkça da, birçoğunu hatırlamaya başlayacaksınız! Bu kelimeleri blog’unuzda kullanmak, onları hatırlamanıza yardımcı olacak bağlamı sağlayacaktır. Kelimeleri yazıda nasıl kullanacağınızı tam olarak öğreneceksiniz.

Blogunuzu yazmaya başlamadan önce yeni kelimeler defterinize geri dönüp yazarken kullanmak istediğiniz kelimelerden bir liste yapabilirsiniz. Bu kelimeleri kullanarak yazı yazmak, onları pratik etmenize ve hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Blog gönderilerinizi arkadaşlarınızla veya ana dili İngilizce olan kişilerle paylaşın. Onlardan yorumda bulunmalarını isteyin. Bu yolla kelimeleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

8. Kelimeleri parçalarına ayırarak öğrenin

Birçok kelime küçük parçalara bölünebilir. Örneğin, “dictionary” (sözlük) kelimesi “konuşmak” anlamına gelen Latince dictio kelimesinden gelir.

Buna kelimenin kökü denir. Kök, birçok kelime yaratmaya yarayan kelime tabanıdır. Dictio kökünü bildiğinize göre, başka kelimelerde de bu kökü fark edebilirsiniz. Mesela, dictate (dikte etmek), dictator (diktatör) veya contradict (çelişmek) kelimelerinde olduğu gibi. Kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyor olsanız bile, konuşmayla ilgili bir şey olduğunu anlayabilirsiniz.

Kelime köklerini öğrenmek mükemmel bir fikirdir çünkü bunu yaparak sadece bir kelime öğrenmiş olmuyorsunuz, bu kökü kullanan diğer kelimeleri de öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca, İngilizcede karşınıza yeni kelimelerin anlamlarını da daha iyi tahmin edebiliyorsunuz çünkü bu yeni kelimelerin bir parçasını zaten biliyorsunuz.

Kelimelerin kökten başka parçaları da vardır. Kökle beraber kelimelerde ön ek (kelimenin önüne gelen ekler) ve son ek (kelimenin sonuna gelen ekler) kullanılır.

Birçok sözlük, kelimeleri bu parçalara ayırır ve size bu parçaların nereden geldiğini söyler. Bu internet sitesinde kelime köklerinin bir listesini ve bu sitede de ön ek ve son ekleri de içeren daha geniş bir liste bulabilirsiniz.

9. Özel kelime dağarcığı kitapları okuyun

Okumak, yeni kelimeler öğrenmenin iyi bir yoludur ancak ne okuduğunuz, ne kadar öğrendiğiniz konusunda çok büyük farklar yaratabilir.

Sizin için biraz zorlayıcı olacak kitaplar seçin, böylece kendi seviyenizde bir kitabı okuduğunuzdan daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Kendi seviyenizde bir kitap okursanız tüm kelimeleri biliyor olma ihtimaliniz vardır. Sizi zorlayacak bir kitap okursanız birçok yeni kelime öğrenmeniz gerekecektir.

Ayrıca, özel kelime dağarcığı kitaplarını da okumayı deneyebilirsiniz. Bu kitaplar binin üzerinde kelime ve bu kelimelerin tanımlarını içeren kurgu kitaplarıdır! Bu kitapları buradan çevrimiçi satın alabilir veya Amazon‘da aratabilirsiniz.

10. Kelime sınavları olun

Artık yeni kelimeler öğrendiniz, fakat onları nasıl hatırlayacaksınız? Öğrenirken eğlenebilirsiniz ama iyi bir gelişme kaydettiğinizden de emin olmalısınız.

kolay-ingilizce-kelime-ogrenme

Eğlenceli öğrenme metotlarını kullandıktan sonra daha geleneksel bir yolla kendinizi test edin- sınavlarla.

Uzun bir süre önce öğrendiğiniz kelimeler de dahil olmak üzere, öğrendiğiniz her kelimeyi hatırladığınızdan emin olmak için kısa sınavlardan faydalanın. Özellikle internet üzerinde kendinizi test etmekte kullanabileceğiniz  pek çok kelime sınavı mevcut. Bunların bazılarını Vocabtest, Merriam-Webster ve Vocabulary.com gibi internet sitelerinde bulabilirsiniz. Unutmayın ki FluentU da video izlerken öğrendiğiniz kelimeleri sürekli pratik etmenizi sağlayacaktır!

11. Kültürü öğrenin

Dünya üzerinde pek çok farklı çeşit İngilizce var. İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi aynıymış gibi görünebilir, ancak küçük de olsa pek çok farkları vardır.

Yeni kelime öğrenirken, ziyaret etmeyi, yaşamayı ya da çalışmayı düşündüğünüz ülkeyi göz önünde bulundurun. Eğer İngiltere’ye gitmeyi planlıyorsanız İngiliz İngilizcesi öğrenmelisiniz, Amerika’ya gitmeyi düşünüyorsanız Amerikan İngilizcesi.

Örneğin, “renk” anlamına gelen kelime, Amerikan İngilizcesinde “color”, İngiliz İngilizcesinde “colour” olarak yazılır. İngilizler “brilliant” (harika, müthiş) ve “cheers” (hoşça kal, görüşürüz) kelimelerini sıkça kullanırken, Amerikalılar  “brilliant” yerine “cool,” “cheers” yerine “see you” demeyi tercih ederler.

Yeni kelimeler öğrenirken bunları aklınızda bulundurun ve doğru tür İngilizceyi öğrendiğinizden emin olun.

12. Başkalarıyla birlikte öğrenin

Öğrenmek, başkalarıyla birlikte yapıldığında daha kolay ve daha eğlencelidir!

Kendinize sizinle birlikte İngilizce öğrenmek isteyen bir grup arkadaş bulun, internetten ana dili İngilizce olan bir konuşma arkadaşı edinin ya da dil öğrenen başkalarının da olduğu internet sitelerine katılın. Ne yapmayı seçerseniz seçin, başkalarıyla birlikte çalışmanın epey faydasını göreceksiniz.

Katılabileceğiniz harika grupla birlikte öğrenme sitelerinden biri Toastmasters. Bu grubun dünyanın hemen her yerinde buluşma noktaları var ve insanlara topluluk önünde konuşmayı öğrenme konusunda yardımcı oluyorlar. Eğer başkalarıyla İngilizce konuşma konusunda güçlük çekiyorsanız, bu grubun size büyük faydası olabilir!

Bir başka harika fikir de, Facebook üzerinden İngilizce öğrenen başka kişilerle konuşmaktır. İngilizce öğrenenler için pek çok Facebook sayfası var. Bu sayfaların bazıları, İngilizce öğrenenlerin birbirlerine destek olmak ve arkadaşlık etmek için oluşturdukları çevrimiçi topluluklar. Kimi sayfalarda da ana dili İngilizce olan kişiler gruptakilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı oluyor. Bunlardan size uygun olanını bulun, İngilizce çalışmanın birden çok daha kolaylaştığını fark edeceksiniz.

13. “Bu ne anlama geliyor?” diye sorun.

Son olarak, asla soru sormaktan korkmayın!

Eğer birisi anlamadığınız bir sözcük kullanırsa, onlara “what does that mean?”, yani, “bu ne anlama geliyor?” diye sormaktan çekinmeyin. Eğer konuştuğunuz kişiye İngilizceyi yeni öğrendiğinizi söylerseniz, karşınızdaki insanların genellikle gayet sabırlı ve anlayışlı davrandığını göreceksiniz. Hatta çoğu size yardımcı olmaktan zevk alacaktır!

 

İngilizce öğrenmenin bunca farklı yolu olmasından memnunsunuz, değil mi?

Böylece her şeyi deneyip kendinize en uygun yolu bulabilirsiniz.

Sıkı çalışın, ancak eğlenmeyi de unutmayın. İngilizce kelime öğrenmek o kadar da zor değil. Hatta bu yöntemlerle gayet kolay olabilir! Bir de bakmışsınız ki, gargantuan kelimesinin İngilizcedeki anlamını bile öğrenmişsiniz!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close