kis-ile-ilgili-ingilizce-cumleler-kurmak-icin-34-temel-esl-kelime

Kış ile İlgili İngilizce Cümleler Kurmak için 34 Temel ESL Kelime

Bir tanem, dışarısı çok soğuk!

Kar yağıyor ve sıcaklık düşüyor.

İnsanlar soğuk havanın nasıl hissettirdiğine dair düşüncelerini paylaşma konusunda kesinlikle çekingen değil hatta çoğu zaman dırdırcı dahi olabiliyorlar.

Bunu daha önce fark etmiş miydin?

Kış geldi, bu kesin. Çünkü kış ile ilgi İngilizce kelimeler duymaya başladın.

Kar ve kış tatilleri eğlenceli olmasına rağmen kışın ortası geldiğinde ( dead of winter diye de bilinir) insanların kıştan bahsettiğini hatta çoğu zaman şikayet ettiklerini duymaya başlarsın.

Kış ile ilgili İngilizce cümleler kurdukları zaman biraz kafa karışabilir.

Bir ESL öğrencisi olarak çoktan yaz ile ilgili kelimeleri iyice öğrenmişsindir üstelik İngilizce argo ve gramer üzerinde de çalışıyorsundur. Güzel bir sevgili edinmek için Sevgililer Günü ifadelerini dahi pratik yapmışsındır. Kış boyunca bunların senin için yeterli olduğunu düşündün mü?

Bugünlerde ne zaman televizyonu açsan veya arkadaşlarınla takılsan aniden herkesin neden bahsettiğini anlamıyor musun?

Tanıdık geliyor mu?

Eskimoların karı tarif etmek için 50’den fazla kelime kullandıkları gibi İngilizcede kış ile ilgili konuşmak için binlerce yol var. Kış kendi eşsiz kelime dağarcığı, ifadeler, deyimler ve cümleler ile geliyor. Bahara kadar halledebileceğin bazı temel kelimeler var. Bu kelimeler yardımıyla kış ile ilgili İngilizce cümleler kur.

Kış ile İlgili İngilizce Kelimeler ve Cümlelerle Soğuklardan Kurtul

Kış Şartları ile İlgili İngilizce Kelimeler

Bir kış fırtınası için pek çok terim var ve her biri farklı hava durumu ile ilgili. Kış havasının her bir türü kendine özgü özelliklere sahip.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Blizzard dışarıda görmeyi çok zorlaştıran fazlaca kar ve rüzgarın olması yani tipidir.  Fırtına sırasında beyaz kardan başka hiçbir şey göremediğin zaman bu whiteout, sıfır görüş (beyaz körlük) olarak bilinir.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Nor’easter  (kuzeydoğudan gelen) rüzgarın kuzeydoğu yönünde estiği New England’da bir tür fırtına ve genellikle yoğun kar yağışı ve rüzgar getirir.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Ice storm , buz fırtınası, her şeyi donmuş heykellere dönüştüren kalın bir buz tabakasıyla kaplar.

Çok kötü bir fırtına snowmageddon  veya snowpocalypse gibi komik bir takma adla anılır, insanlar kar yüzünden dünyanın sonu gelmiş gibi davrandıklarında bunların her ikisi de kullanılır.

(Eğer bu kelimelerin nereden geldiğini anlamadıysan “Armageddon” ve “apocalypse”her  iki terimde dünyanın sonunu tarif etmek için kullanılır.) İngilizce konuşanlar, daha dramatik hale getirmek için kelimenin başına “snow” kelimesini eklemekte.

“The grocery store was packed with people preparing for the Snowpocalypse.”
“Gıda marketleri kar felaketine hazırlanan insanlar ile doluydu.”

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Sleet , sulu sepken, kar ve yağmurun bir karışımıdır, bu da yerde büyük miktarda slush‘a (erimeye başlamış/sulu kar) çamura veya yer yer kara neden olur.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Wind chill, sıcaklığı termometrenin gösterdiğinden daha soğuk hissetmeye neden olan iliklere işleyen acı soğuğu tanımlar.

 “I don’t want to go outside. Even though the temperature is 20 degrees, the wind chill makes it feel like -5.”
Dışarı çıkmak istemiyorum. Sıcaklık 20 derece olsa bile rüzgarın soğukluğu -5 dereceymiş gibi hissettiriyor.” 

Wind chill, soğuk esen rüzgar, en kötüsüdür. Kışla ilgili en nefret ettikleri şeyin ne olduğunu herkese sor muhtemelen wind chill cevapları olacak.

Bir kış fırtınası olmak üzereyken insanlar neler olabileceğini tartışmak için çok özel kelimeler kullanmaya başlarlar.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Örneğin, arkadaşların seni yolları kaplayarak araba sürmeyi tehlikeli hale getiren görülmeyen ince buz tabakasına, black ice, (gizli buzlanma) karşı seni uyarabilirler.

Şehirlerde sıklıkla güvenliği sağlamak adına salt veya sand the roads yapılır yani yollara tuz veya kum dökülür. Arabaların yolda kaymamasını sağlamak için ince bir tuz veya kum tabakasının bırakılacağı anlamına gelir. Eğer yollar çok tehlikeli ise fırtına esnasında insanların evlerinde kalması anlamına gelen state of emergency  (acil durum) veya driving ban (sürüş yasağı) yetkililerce ilan edilebilir.

Hava durulduktan sonra snow plow (kar küreği) ile plow the roads yani karları yolun bir tarafına doğru itebilirler, karı küreyebilirler.

Karda Evde iken Kullanabileceğin Kış ile İlgili İngilizce Kelimeler

Hava çok kötü olduğunda daha iyi olana kadar evde kalmak zorunda olabilirsin. Eğer bir fırtına esnasında elektrik kesilirse bunun için bir generator (jeneratör) kullanabilirsin. Bazen rüzgar kapı ve pencerelere çok miktarda kar yığar ve buna snowdrift, kar yığını denir.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Bir snowdrift senin get/be snowed in  yani karda mahsur kalmana neden olabilir.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Kar çok yağdığında kullanılan başka bir ifade de kendini sıcak tutmak için örtünmek isteyeceğin türden bir battaniye olmayan blanket of snow, kar örtüsüdür.

“The town looks so pretty with a fresh blanket of snow in the morning.”
“Şehir, sabahleyin yeni bir kar örtüsüyle çok güzel görünüyor.”

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Ayrıca bu arabaları bury  yani gömebilir ve bir snow shovel, kar küreği kullanarak dig out your car, kazarak arabanı ortaya çıkarman gerekebilir.  Eğer windshile, arabanın ön camı buzlu ise bir ice scraper, buz sıyırıcı ile scrape the windows buzu camdan kazıyarak temizlemelisin.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Karın yağdığı bir yerde yaşıyorsan aşağıdakileri söylemeye çalış:

“I can’t go until I dig my car out, because it is buried under a foot of snow.”
“Arabamı kazıyarak ortaya çıkarana dek gidemem çünkü kar altında gömülü.”

Bunu sık sık söylediğinden emin ol bu sayede alışabilirsin.

Soğuk Hava ile İlgili İngilizce Kelimeler ve Deyişler

Sıcaklık düştüğü zaman nasıl hissettiklerini tarif etmek için insanlar argo kullanmaktan hoşlanırlar.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Bir arkadaşın, vücudunu donmuş gibi hissettiğinde, turn into an icicle, buz sarkıtına döndüğünü söyleyebilir. Bir arkadaşın acele etmeni söyleyebilir çünkü freezing their butt off, soğuktan kıçı donmaktadır veya can’t feel their toes, parmak uçlarını hissedemez (çünkü öyle üşümüş ki vücudunun bir kısmı numb, uyuşmuş veya his kaybına uğramış).

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Ayrıca insanların hibernate until spring, bahara kadar kış uykusuna yatmak, istediklerini söyledikleri zaman boz ayılar gibi ses çıkardıklarını duyabilirsin. Havalar tekrar ısınıncaya kadar içeride kalmak istedikleri anlamına gelir.

“I’m completely done with being cold, I’m going to hibernate until spring.”
“Soğuk beni tamamen bitirdi, bahara kadar kış uykusuna yatacağım.”

Şu andan itibaren oldukça hoş bir fikir gibi geliyor.

Kışa Has Eğlencelerle İlgili İngilizce Kelimeler

Kış sadece kar fırtınaları ve dondurucu soğuk değil. Arkadaşların ve ailen ile yapabileceğin eğlenceli pek çok kış aktiviteleri de var.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Hockey  (hokey) oynaması ve izlemesi eğlenceli bir spor ve ice skates, (buz pateni) giyen ve bir puck‘ı (pak) hockey stick (hokey sopası) ile gol atmak için kaleye vuran oyunculardan oluşur.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Pek çok insan dağlarda skiing  kayağa veya snowboarding‘e (snowboard) gitmekten hoşlanırlar ve çocuklar (yetişkinler de) tubing  (şişme kızakla kayma) veya sledding  (kızakla kayma) için büyük bir tepe bulmaktan keyif alırlar.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Yuvarlak kar topları yapıp insanların birbirine attığı snowball fight , kartopu savaşı arkadaşlar ile daima eğlencelidir.

 

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

Kış sırasında dışarıda eğlenmeyi planlıyorsan seni sıcak tutacak kıyafetler giymelisin. Dışarıda eğlenirken snow pants, kar pantolonu veya  snowsuit, kayak tulumu seni sıcak tutacak ve snow boots , kar botları, ayaklarını kuru tutacak. Beanie, bere, kafanı sıcak tutacak ve soğuk havalarda dışarı çıktığın zaman her zaman bir jacket, kaban giymen önemli. Daima!

Gloves , eldiven ile ellerini korumak isteyeceksin ve güneş gözlüğü takacaksın bu sayede güneş karın üzerinde parladığı zaman görmeme için kullanılan bir başka terim olan snowblind kar körlüğünden kendini koruyabilirsin.

Üşümeye biraz mola vermek istersen kanepede sarılıp yat ve  Disney’in filmi “Frozen”ı (Karlar Ülkesi) izle. Yalnızca İngilizce kış ile ilgili kelime dağarcığını artırmana yardımcı olmakla kalmaz aynı zaman da kapının dışındaki karla kaplı winter wonderland‘den (kışın ortaya çıkan harikalar diyarı) en iyi şekilde yararlanmak için diğer eğlenceli yolları göstererek sana ilham da verir.

İngilizce Kış Deyimleri

Eğer senden biri senden “put a project on ice”  isterse onu buzdolabına koymanı istediğini düşünebilirsin.

Aslından kastettikleri kısa bir süreliğine üzerinde çalışmayı bırakman, bir şeyi ertelemen.

Benzer bir şekilde biri düğün gününde have cold feet olup olmadığını sorarsa çok tuhaf bir soru gibi düşünebilirsin.

“Of course not,” “I am wearing socks!” “Elbette hayır, çorap giyiyorum.” diyebilirsin.

Bu aslında planlanmış bir şeyi yapıp yapmamakta korktuğun anlamına gelir. Çekinmek, gözü yememek de denilebilir.

İngilizce kış ile ilgili cümleler içerisinde pek çok kelime, ifade, deyim ve cümle kullanılıyor. Idioms yani deyimleri öğrenme konusunda bildiğin gibi bu ifadelerin anlamları sadece söylenen kelimelerden anlaşılmaz bu da onları daha kafa karıştırıcı hale getirir.

İşte en çok kullanılan kış ile ilgili deyimlerden 5 tanesi, artık bunların anlamlarını anlayabileceksin. Hepsini öğren ki konuşmalarda nasıl kullanacağını bilesin.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

 1. (To) be on thin ice — riskli olan veya bir kişiye sorun açabilecek bir şeyi yapmak.
 1.   “After not showing up for work, Mark is on thin ice with his boss.”
  “İşe gelmemesinden sonra Mark, patronu ile zor durumda/pamuk ipliğine bağlı.”

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

2. (To) break the ice — birini tanımak veya sosyal ortamları daha rahat hale getirmek için bir  konuşmaya başlamak, buzları eritmek.

 1. “We had a list of questions to ask in class to help us break the ice with our new partners.” Yeni partnerlerimiz ile buzları eritmemize yardımcı olması için sınıfta sorabileceğimiz soruların bir listesi var.

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

3. (To) have a snowball’s chance in hell — bir şeyin gerçekleşme şansının olmaması.

 1.  “I told my friend Mike that he has a snowball’s chance in hell of dating his favorite celebrity.”
  “Mike’a en beğendiği ünlü ile balık kavağa çıkınca buluşabileceğini anlattım.”

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

4. (To) give someone the cold shoulder — düşmanca davranmak veya birini önemsememek.

 1. “She gave me the cold shoulder the day after I embarrassed her by dancing in front of her friends.”
  “Arkadaşlarının önünde dans ederek onu utandırdığımın ertesi günü bana soğuk davrandı/ pas vermedi.”

kış ile ilgili İngilizce kelimeler cümleler

5. (To) leave someone out in the cold — birini dahil etmemek veya grubun dışında tutmak.

 1.  “My boss left me out in the cold when deciding on the new project with the other managers.” “Diğer müdürler ile yeni proje üzerinde karar verdiğinde beni dışladı/yok saydı.

Kış ile ilgili çeşitli kelime ve ifadeler kullanmak mevsim ile ilgili diğer insanlarla doğal bir şekilde konuşmana yardımcı olacak. Deyimleri, yıl boyunca herhangi bir zamanda ister ofiste ister şehirde ister şehir merkezinde bir akşam dışarıda ol sıradan konuşmalara dahil edilebilir.

Artık kış ile ilgili İngilizce kelimeleri iyice öğrendin, yerel insanların yaptığı gibi havadan şikayet etmek için kullanma konusunda kendini rahat hisset. Bunları iş arkadaşlarınla veya barda yanında oturan sevimli kızla break the ice için kullanabilirsin ve belki birlikte being snowed in olduğunda endişelenmeyeceğin birini bulacaksın. Kışla ilgili İngilizce cümleler kurabildiğine çok sevineceksin.


Mary Ware bir öğretmen, seyyah ve serbest yazar. Gather Moments‘da hayattaki ilham kaynakları ve maceralar ile ilgili yazıyor.

Ayrıca bir şey daha var…

Eğer gerçek İngilizceyi öğrenmek istiyorsan FluentU uygulamasına da göz atmalısın.  Web sitesinde olduğu gibi FluentU uygulaması, popüler talk şovlar, çekici müzik videoları ve komik reklamlar vasıtasıyla İngilizce öğrenmeni sağlar, burada görebileceğin gibi:

en iyi ingilizce uygulama

Ne izlemek istiyorsan FluentU uygulamasında bulabilirsin.

FluentU uygulaması, İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Etkileşimli alt yazılar var. Resmini, tanımını ve faydalı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabileceğin anlamına geliyor.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunduğun zaman, şunu göreceksin:

en iyi ingilizce uygulama

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

 

Küçük testler ile herhangi bir videodaki bütün kelimeleri öğren. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En iyi tarafı mı? FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri hatırlar. Daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre örnekler ve videolar tavsiye eder. Tamamen sana özel bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesi üzerinden FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi,iOS cihazların için  iTunes App Store‘dan veya Android cihazların için Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close