kendi-kendine-ingilizce-ogrenmek

Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek için En Etkili 9 Araç ve İpucu

Kendine sorma vakti:

Kendinden ne kadar eminsin?

Cevabın şöyle olmalı:

Tamamen kendimden eminim.

Eğer cevabın doğru ise kendi kendine İngilizce öğrenmek için hazır olduğunu kesinlikle biliyorsun.

Bu harika! Çünkü nereye gidersen git diğer insanlarla iletişime geçmek için İngilizce senin en iyi aracın olacak.

Eğer yeteri kadar kendinden emin isen o pahalı İngilizce kurslarını, derslerini ve koca kitapları bir tarafa koyup kendi istediğin gibi yapmayı dene.

Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek Neden Denenmeli?

Çoğu İngilizce öğrenmek istiyorum diyen kişi tek başına öğrenme konusunda kararsız (biraz gergin) hisseder.

Fakat evde İngilizce öğrenmek için tüm kaynaklara sahip olduğunu yakında anlayacaksın.

Gerçek şu ki İnternet sadece İngilizce öğrenme konusunda en iyi kaynak değil aynı zamanda evde İngilizce öğrenmenin en kolay yoludur.

Kendi kendine İngilizce öğrenmek için her zaman evde kalmak zorunda da değilsin. İhtiyacın olan kaynaklara sahip olduktan sonra onları seninle birlikte taşıyabilir ve her ne zaman istersen çalışabilirsin.

En iyi tarafı ise bir öğretmenin derslerini veya sınıf arkadaşlarının başarılarını (ilerlemeleri) takip etmek zorunda kalmadan kendi hızına göre çalışabilirsin.  Senin için daha etkili bir öğrenme deneyimi sağlayan rahat bir tempoda çalışabilirsin.

Tüm bunlardan ziyade İngilizce öğrenmek için diğerlerine daha az bağımlı olursun. Tek başına çalıştığın için kendi kendine İngilizce öğrenebildiğini kanıtlamak için daha fazla motivasyonun olur. Eğer sürekli bir motivasyon varsa başarıya ulaşmak zor olmayacak.

Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek için Motive Olmanın 9 Yolu

Kendi kendine İngilizce öğrenmek adına yolculuğuna nasıl başlayacaksın? Öncelikle kendini en çok rahat hissedeceğin yolu bulmalısın ve bu aynı zamanda seni eğlendiren bir şey de olmalı.

Diğer kendi başına İngilizce öğrenme yaklaşımlarını kullanmaya hazır hale gelene dek sana gerekli motivasyonu sağlar.

İşte bugün başlamanı sağlayacak 9 yol:

1. Müzik dinle ve bütün şarkı sözlerini öğren

Herkes müzik sever. Ancak İngilizce öğrenmek için İngilizce şarkılardan vazgeçmemelisin.

Şu anda favori şarkıların neler? Ed Sheeran veya Maroon 5 sever misin?

Popüler şarkılarla birlikte pratik yapmak daima daha iyidir çünkü arabada, markette veya alışveriş merkezinde olsan bile onları çalarken duyabilirsin. Ayrıca onları online İngilizce radyo istasyonlarında da duyabilirsin. Müzik türüne gelince rock veya rap müzikten uzak durmayı isteyebilirsin çünkü şarkı sözleri genelde belirsiz (çok hızlı veya duyması çok zor). Diksiyon ve telaffuz pratiği yapman için iyi bir seçim de olmayacaktır.

Başlangıç olarak YouTube‘a gir ve hoşlanacağın müzik videolarını veya ses dosyalarını araştır. Şarkıya kulağın çok iyi alışıncaya dek tekrar tekrar onu dinle.

Bundan sonra şarkının sözlü şeklini araştır.  Örneğin, ilk olarak Ed Sheeran’in “Thinking Out Loud” müzik videosunu veya şarkısını dinleyebilir ve sonra şarkı sözünün olduğu versiyonu ile birlikte söyleyebilirsin.

Tüm şarkıyı kendi başını söylemeye hazır olduğunda belki de kendin bir acapella (müziksiz) yapabilir veya şarkının karaoke versiyonunu (sadece müzik) söyleyebilirsin.

2. İlgilerine göre İngilizce videolar izle

Zaten kullandığına göre YouTube videolarını da izleyebilirsin.

İngilizce anlama ve iletişim becerilerin açısından harika bir eğitim olacak. Röportajları ve incelemeleri izlemek, konuşmaya -diğer insanlar ile nasıl iletişim kurman gerektiğine- özgü İngilizceye aşina olmana yardım edecek.

Resmi bir röportaj veya inceleme olmak zorunda değil. Eğer teknolojiyi seviyorsan belirli modeller hakkında daha fazla şey bilmek isteyebilirsin. O halde neden bir inceleme dinlemiyorsun? Her ne kadar Apple iPhone ‘nun yeni modelleri sunulmuş olsa da örnek olması açısından  The Verge’nin iPhone 6 incelemesini  ya da kanaldaki diğer iPhone incelemelerini izleyebilirsin.

Eğer filmleri seviyorsan en beğendiğin sinema oyuncuları ile yapılmış röportajları izleyebilirsin. Robert Downey Jr.’nin “The Avengers: Age of Ultron” ile ilgili röportajını  izlemeye ne dersin? Röportajın veya incelemenin yeni olması gerçekten önemli değil, önemli olan gerçek İngilizce içerikten bir şeyler öğreniyor ve dinliyor olman.

Gerçek İngilizce içerikten bahsetmişken FluentU, film fragmanları, müzik videoları, haberler, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videoları alır ve bunları sana özel İngilizce derslerine dönüştürür.

FluentU’nun videoları ile kelime dağarcığını, İngilizce listening becerilerini telaffuzunu ve akıcılığını geliştirmek için izlemek istediğin herhangi birini seçip tıklanabilir alt yazıları kullanabilirsin. Nasıl mı? Shadowing pratiği, etkileşimli flaş kartlar, kelime listeleri, videoda yakalayamadığın kısımlarını tekrar eden “loop” özelliği sayesinde. Bunları kendi kendine İngilizce öğrenmek konusunda “ektin” bir yol olarak kullan.

3. İngilizce filmler ve TV programları izle

İngilizce filmler  ve TV programları izlemek de konuşmanı ve dili anlamanı geliştirmeye yardım edecek.

En güncel İngilizce formlarını kullanarak pek çok insanın birbirleriyle nasıl konuştuklarını duyabileceksin. Bu en çok kullanılan İngilizce argo terimleri, deyimleri, ifadeleri ve kalıpları öğrenmeni sağlayacak ve İngilizce kelime hazineni geliştirmene yardım edecek.

Oyuncuların ne söylediklerini anlamada problemler yaşıyorsan ilk olarak alt yazıları kullanmayı dene. Kelimelere daha aşina olduktan sonra alt yazıları kaldır ve İngilizce anlama seviyeni test et.

Ayrıca olabildiğince çok satırları pratik yapmaya çalış. Eğer satırları anlamıyorsan her zaman çevrimiçi olarak filmin metin halini araştırabilirsin. Dilediğini seçebileceğin Internet Movie Script Database’de (IMSDb) filmlerin senaryoları listelenmekte. Sadece herhangi bir filmi araştırabilir ve filmi izlerken bir taraftan da kelimeleri okuyabilirsin.

4. Online İngilizce quizler ile gramerinin test et

Kendin öğrenirken olası bir problem ise yaptığın hataları ve yanlışları kaçırma ihtimalin.

Diğer taraftan kendi kendine İngilizce öğrenmenin bu kadar harika olmasının nedeni budur çünkü bir şeyin doğru veya yanlış olup olmadığını daima iki kere kontrol edersin. Kendi öğrenenler için daima “Am I right? – Doğru muyum?” sorusu vardır.

Kendini test etmenin kolay yollarında biri ücretsiz online İngilizce quiz yapmak. Bu quizler, gramerini, dil bilgisi kurallarına ne kadar hakim olduğunu, cümle kuruluşlarını anlama düzeyini ve çok daha fazlasını test edecek.

Doğru yolda ilerlediğini görmek için bu sınavları haftalık veya aylık olarak yap.

5. Arkadaşların ile online chat yap

Aslında fark etmesen bile arkadaşlarınla online chat yaparken kendi kendine İngilizce öğrenmek eğlenceli bir hale gelir. Bir öğretmenle konuşmaktan, sınıfta öğrenmekten, hatta işte İngilizce kullanmaktan farklı çünkü rahat ve kullanılan dil kolay.

Facebook Messenger üzerinden, Twitter’ın tweetleri veya Skype’nin sesli aramaları vasıtasıyla çet yapabilirsin.

Chat yapmak İngilizce öğrenmek için şahane bir yol çünkü rahat, stressiz bir şekilde öğrendiklerini pratiğe geçiriyorsun.

Klavye sohbeti sayesinde gramer hatalarını “enter” butonuna basmadan önce kontrol ediyorsun. Online sesli aramalar ile İngilizce konuşma pratiği yapıyorsun.

Ek olarak arkadaşlarının seninle İngilizce konuşmasını sağlamak bunu senin için daha motive edici bir hale getiriyor. Yalnızca arkadaşlarına İngilizcenin daha iyiye gittiğini ispatlamakla kalmaz aynı zamanda arkadaşlarınla istediğin zaman İngilizce konuşabildiğini bilmek kendini daha iyi hissetmeni sağlar.

6. E-Kitaplar, makaleler, online dergiler oku

İngilizce öğrenirken okuma dinleme kadar önemli. Okuma ve dinleme zekayı geliştirir ve İngilizce düşünmen konusunda seni eğitir.

Ana dili İngilizce olmayanlar zihinlerinde her zaman İngilizce çeviri yapmak zorundalar bu da cevaplarında gecikmelere sebep olur. Ancak zihin İngilizce düşünmek konusunda eğitilirse dili anlamak ve konuşmak daha kolay olacak. Ne kadar çok okursan o kadar çok İngilizce cümle yapısı, yeni kelimeler, formel ve günlük konuşma kalıpları ile karşı karşıya kalacaksın.  Bu da konuşmaya başladığında seçeceğin pek çok cümle olacağı anlamına geliyor.

İnternet İngilizce e-kitaplar, makaleler ve dergilerin bulunduğu sahipsiz bir hazinedir. Gerçekten ilgi duyduğun bir konuyla ilgili bir kaynak bul.

Yemek pişirmeyi, bahçe işleri yapmayı veya ilişkiler üzerine okumayı sever misin?

İstediğin her şeyi okuyabilirsin çünkü her bir öğrendiğin yeni kelime veya tekrar öğrendiğin eski kelime yeni bir bilgi ve pratik sana sağlayacak.

7. Düşündüğün bir şey hakkında yaz

Sonuçta kendi öğrendiklerini pratiğe aktarman gerekecek.

Başlamak için iyi bir yol ise kendine ait bir şeyler yazmak.

Çevrimiçi yayınlanmış bir yazı olmak zorunda değil, sadece kişisel bir günlük ile başlayabilirsin. Kendi yazılarını yazmak İngilizce gramer, vocabulary, ve genel anlayışın ile ilgili ne kadar bilgin varsa bütün bu öğrendiklerini bir araya getirecek.

Yazdıktan sonra hatalara karşı kendi çalışmanı kontrol etmekte rahat ol. Bunu yapmak için en iyi yol, kompozisyonunu bir dosyaya koy böylece çalışmandaki hatalarını ve yanlışları tespit etmek için gramer kontrol eden programları kullanabilirsin.

8. Online dil değişimi web sitelerine katıl

İngilizce öğrenenler kendileri gibi öğrenen biriyle konuşmak isterler ve iyi haber şu ki özellikle dil değişimi üzerine odaklanmış çok sayıda web sitesi var.

Senin gibi kendi öğrenen öğrenciler ile iletişime geçmek için bir dil değişimi topluluğuna katıl.

Deneyebileceğin web sitelerinden biri Speaky burada seninle konuşmaktan ve yardım etmekten mutluluk duyacak native spearkers (ana dilini konuşanlar) ile tanışabilirsin.

Ayrıca Coeffee sitesini de deneyebilirsin burada diğer insanlar ile online İngilizce kelime ve telaffuz oyunları oynayabilirsin.

9. Nereye gidersen git İngilizce konuş

İngilizce öğrenmek ve pratik yapmak, evde veya tanıdığın insanlar ile sınırlı kalmamalı.

Bu aslında İngilizce konuşulan bir ülkede yaşayanlara açıklayacağımız bir yöntem. Eğer böyle bir ülkede isen belirli bir eşyayı bulmak için alışveriş merkezine gideceksen satış elemanı ile İngilizce konuş ve rahat ol!  Evden çıkmadan önce hazır olmak için o eşyayı satın almak ve soru sormak için ihtiyaç duyabileceğin kelimelere sözlükten bak. Ne istediğini açıklamana ve duyduğun cevabı anlamana yardımcı olur.

Telefondan bir hizmet veya ürün soruyorsan İngilizce konuş.

Mümkün olduğu kadar çok, nerede olursan ol ve nereye gidersen git karşındaki kişi gerçekten akıcı konuşmasa bile İngilizce konuşmaya çalış. Her şey iletişimle ilgili!

Kendi kendine İngilizce öğrenmekten yanına kar kalan

Beni yanlış anlama, kendi kendine İngilizce öğrenmek kolay değil fakat kesinlikle mümkün.

Çok çalışma ve kararlılık ile üstesinden gelebileceğin bir zorluk. Daima kendini motive etmeli ve teşvik etmelisin. Her zaman kendini destekle ve neden  İngilizce öğrenmek istediğini kendine hatırlat.

Dahası kafanda bir hedef belirlemen, devam etmeni sağlayacak. Haftada 20 kelime öğrenmek veya bir arkadaş ile bir sohbetinde kusursuz İngilizce konuşmak gibi kendine haftalık hedefler koyabilirsin. Bu senin motive olmanı sağlayacak.

Kendin öğrenirken biraz yardıma ihtiyacın olursa bu seçeneklerden birini dene.

Elbette, İngilizce öğrenme yolculuğuna arkadaşlarını katmak ve kendi kendine İngilizce öğrenmek amacıyla eğlenceli yollar bulmak da sana yardımcı olacak.  Fakat günün sonunda tutku daima senden gelmeli.

Bunu yapabilirsin! Buna inan!

Ayrıca Bir Şey Daha Var…

Eğer bu öğrenme ipuçlarını sevdiysen FluentU’yu da seveceksin. FluentU, popüler talk şovlar, çekici müzik videoları ve komik reklamlar vasıtasıyla İngilizce öğrenmeni sağlar, burada görebileceğin gibi:

en iyi ingilizce uygulama

Ne izlemek istiyorsan FluentU uygulamasında bulabilirsin.

FluentU uygulaması, İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Etkileşimli alt yazılar var. Yani, resmini, tanımını ve faydalı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsin.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunduğun zaman, bunu göreceksin:

en iyi ingilizce uygulama

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

Küçük testler ile herhangi bir videodaki bütün kelimeleri öğren. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En iyi tarafı mı? FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri hatırlar. Daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre örnekler ve videolar tavsiye eder. Tamamen sana özel bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesi üzerinden FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi iTunes mağazasından veya Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close