kendi-kendine-ingilizce-ogrenme

Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek için 10 Faydalı İpucu

İngilizce öğrenmeyi gerçekten istiyorsun, ama kursa gitmek için yeterli zamanın mı yok?

Ya da İngilizceni geliştirmek istiyorsun ama geleneksel sınıflarda İngilizce öğrenmek istemiyor musun?

Kendi kendine İngilizce öğrenmek mi istiyorsun?

Öyleyse, sana bazı iyi haberlerimiz var.

İngilizce becerilerini geliştirmek ve mükemmelleştirmek için geleneksel, örgün İngilizce dersleri almak zorunda değilsin.

Eğer istersen, kendi öğretmenin olabilirsin!

Evet, bu doğru.

Artık İngilizce dersi almak için şehrin öbür ucuna gitmek yok.

Sıkıcı gramer alıştırmaları yapmak zorunda kalmak yok.

Özel ders öğretmenin gelecek diye evi temizleme derdin yok…

…çünkü, kendi kendine, bir İngilizce öğretmeninin yardımı olmadan da İngilizce öğrenmeni sağlayacak birtakım harika ve gayet etkili yollar var.

Şöyle düşünüyor olabilirsin: “Yok artık! Başından beri yanlış mı yapıyor muşum?”

Hayır, yanlış yapmıyordun; ama belki de, yaptığın şey sana, senin öğrenme biçimine en uygun olan şey değildi.

Burada, kendi kendine İngilizce öğrenmene yardımcı olacak bazı stratejiler ve ipuçları bulacaksın. Daha da iyisi, öyle eğlenceli zaman geçireceksin ki, örgün İngilizce eğitimine sonsuza kadar “elveda” demek bile isteyebilirsin.

Kendi Kendine İngilizce Öğrenmen için 10 Faydalı İpucu

1. İşi Ağırdan Al

Eğer bir öğretmenin yardımı olmadan İngilizce öğrenme kararı aldıysan, işleri ağırdan alman gerek. İngilizce bir şeyler okuyup sonra yatmaya gidip sabah akıcı bir şekilde İngilizce konuşarak uyanmayı bekleme.

Kendine gerçekçi hedefler belirle ve her gün İngilizce öğrenmek için belirli bir zaman ayır. Otuz dakika iyi bir süredir, ama sen daha fazla zaman ayırabiliyorsan daha da iyi olur. Kendi başına İngilizce öğrenmek, öğreneceğin yeri, zamanı ve metodu kendin seçeceğin anlamına geliyor; ancak “Bugün çok yorgunum!” ya da “Yarın yaparım!” demek de çok kolay. Şimdiye dek kimse bu tavırla yeni bir dil öğrenmemiştir, bu yüzden bunu gerçekten istemelisin. Kararlı ve istikrarlı olursan başarabilirsin!

2. Bir Çocuk gibi Düşün

Bu sana biraz aptalca gelebilir ama, çocuklar için hazırlanmış İngilizce materyalleri kullanmak, dil öğrenmeye başlamak için mükemmel bir yoldur. Çocuk kitapları, çocuk filmleri ve TV programları basit olur. Ana dili İngilizce olan bir çocuk dili ilk kez öğrenirken, senin şu anda geçmekte olduğun basamakların aynılarından geçer. Her şey temel kelimeler ve seslerle başlar.

Diğer kendi kendine İngilizce öğrenme kitaplarının ve dil öğrenme materyallerinin yanında çocuk kitaplarını ve filmlerini de kullanırsan, daha çok şey anlarsın. Bu materyallerde anlamadığın çok az şey olacağından kendine olan güvenin artar. Başka bir dilde bir şeyleri anlamaktan daha güzel bir his yoktur.

3. Her Şeyi Ama Her Şeyi Dinle

İngilizce öğrenmekle ilgili en harika şeylerden biri, bugünlerde etrafımızdaki hemen her şeyin İngilizce oluşu ya da İngilizce bir versiyonunun da oluşu. Bu bize İngilizce ile her gün temas halinde kalmak için daha fazla fırsat sunuyor.

Eğer düşünürsen, çocuklar ana dillerini öğrenirken, okuyarak ya da yazarak öğrenmezler. Çevrelerindeki insanların ve seslerin -ebeveynlerinin, kardeşlerinin, en sevdikleri çizgi filmin vb.- kullandıkları kelimeleri kaparlar. Başlangıçta ya hiçbir şey anlamazlar, ya da çok az şey anlarlar. Ama zaman geçtikçe, daha fazla kelime edinirler. Bu kelimeler yavaş yavaş söz öbeklerine, sonra da tam cümlelere dönüşür ve sonunda çocuklar basit konuşmaları ve karşılıklı sohbetleri gerçekleştirebilecek hale gelirler.

Etrafını İngilizceyle donat. Arka planda radyo İngilizce çalsın. Ana dili İngilizce olanlar için hazırlanmış podcast’lerle İngilizce öğren. İngilizce TV dizileri izle ve eğer İngilizce konuşulan bir bölgede ya da İngilizce konuşan turistlerin sık ziyaret ettiği bir bölgede yaşıyorsan, onların konuşmalarını dinle. Çok geçmeden, farkına bile varmadan, sen de İngilizce sohbetler ediyor olacaksın.

4. İngilizce Öğrenmek için Müzik Zevkinden Faydalan

Herkes müzik dinlemeyi sever. Farklı zevklerimiz olabilir. Sen metal müzik severken ben pop müzik sevebilirim, ama ikimiz de müziği seviyoruzdur. Günümüzde dünya müziklerinin çoğu İngilizce olarak üretiliyor, hatta diğer ülkelerden müzisyenler bile İngilizce hit şarkılar yazıp söylüyor.

Müziği yalnızca dinlemektense, onu İngilizce öğrenmek için kullan. Kendi kendine İngilizce öğrenmenin en keyifli yollarından biri müzikle öğrenmektir. Farkına bile varmadan, en sevdiğin Beyoncé şarkısını her dinlediğinde, bir şeyler öğreniyor olacaksın. Sevdiğin şarkılardan İngilizce öğrenmenin en iyi yanı, sözlerin aklında daha iyi kalacak olmasıdır. Dahası, şarkılarda kullanılan dil günlük İngilizcedir, yani ortalama bir insanın konuştuğu dili öğrenmiş olursun.

Şarkıları dinle ve sözlerine eşlik et. İnternetten İngilizce şarkı sözleri bul ve bu sözleri kendi kendine anlamaya çalış. En sevdiğin sözleri ve cümleleri seçip defterine not et, bilmediğin kelimelerin anlamlarına sözlükten bak ve bunları her fırsatta kullanmaya çalışmayı unutma.

5. İngilizce Öğrenmek için Haberlerden Faydalan

Dünyada neler olup bittiğini bilmek, genel kültürün açısından harikadır; fakat güncel olayları bilmek sana aynı zamanda arkadaşlarınla, ailenle, meslektaşlarınla, kısacası başkalarıyla konuşabileceğin bir konu da sağlamış olur. İnsanlar genellikle aralarında haberlerle bağlantılı şeyleri konuşurlar; bu yüzden, neler olup bittiğini bilmezsen, sohbete katılamazsın.

İngilizce sohbetlere katılma şansını haberleri İngilizce olarak dinleyerek ya da okuyarak arttırabilirsin. Bu yolla sadece dünyada neler olup bittiğine dair bilgiler edinmekle kalmaz, kelime dağarcığını da müthiş bir şekilde geliştirirsin.

Eğer haberlerin tamamını anlamaya yetecek kadar İngilizce bilmiyorsan, aynı konudaki haberleri önce kendi dilinde okumayı veya dinlemeyi, sonra İngilizcelerine geçmeyi dene. Eğer çok şey anlamazsan endişelenme. İngilizce öğrenenlere özel olarak farklı seviyelere göre sadeleştirilmiş haberler sunan internet siteleri de var. Voice of America (Amerika’nın Sesi) tarafından İngilizce öğrenenlere özel hazırlanan haber sitesi de bunlardan biri. Burada güncel haberleri kendi İngilizce seviyene göre takip edebilir, haber yazılarını hem okuyabilir hem de sesli olarak dinleyebilirsin. Böylece iki İngilizce becerini bir arada geliştirmiş olursun. Yine de zorlanıyorsan, üzülme! Her zaman çocuklar için hazırlanan materyallere dönebilir ve haberlerini TIME For Kids (Çocuklar için TIME)‘dan alabilirsin.

Haberleri İngilizce dinledikçe ve okudukça, İngilizce sohbetlere daha fazla katılabilir hale gelirsin. Artık sessiz yabancı olmak yok!

6. İngilizce Öğrenmek için Film İzle

Filmlerin çoğu Hollywood’dan çıkıyor ve Hollywood filmlerinin hepsi İngilizce. Bu da şu anlama geliyor, eğer film izlemeyi seviyorsan, İngilizce filmler İngilizceyi daha iyi öğrenmek için şahane bir yol.

Başlangıçta, zaten aşina olduğun ve kendi ana dilinde daha önce izlediğin filmleri izle. Hikayeye aşina olmak filmde söylenenleri anlamana yardımcı olur zira bilmediğin kelimeler için sana bir bağlam vermiş olur.

Defterini yanına al ve kullanışlı olduğunu düşündüğün ifadeleri ve cümleleri yaz. Daha sonra bunları kullanma alıştırmaları yap ve kendi yaptığın konuşmalarda bu ifadeleri nasıl kullanacağını hayal et. Kulağa doğal gelen İngilizce diyaloglar yazabilir ve hatta kendi kendine ayna karşısında da konuşabilirsin (kimseye söylemeyiz!). Unutma, ne kadar çok tekrar yaparsan o kadar iyi hatırlarsın.

Filmleri orijinal dillerinde izlemeye alıştıktan sonra bir daha İngilizceden yapılan çevirileriyle ve seslendirmeyle izlemek istemeyeceğinden eminiz!

 7. YouTube’dan İngilizce Öğren

YouTube’da akla hayale gelebilecek her türden video var. Eski komedi dizileri, film fragmanları, komik videolarTV reklamları, nasıl yapılır videoları ve çok daha fazlası. Senin ilgini ne çekiyor? Müzikle mi ilgileniyorsun? Modayla mı? Golfle mi? Köpek eğitimiyle mi? İlgini çeken şey her neyse onu YouTube’daki arama çubuğuna yaz, bir video seç ve izleyip dinlemeye başla. İlgilendiğin bir konuyla ilgili İngilizce bir şeyler izlerken o konuda arka plan bilgin olduğundan videoyu izlerken anlaman ve öğrenmen çok daha kolay olacaktır.

Hatta ikinci dil olarak İngilizce öğrenenlere özel hazırlanan YouTube kanalları bile var. Burada İngilizce öğrenmek için harika olan dokuz YouTube kanalını görebilirsin.

Ayrıca, farklı milletlerden İngilizce öğrenmek isteyen kişilere özel olarak hazırlanmış, kendi öğrenme tempona göre takip edebileceğin çevrimiçi İngilizce kursları da var. Meşhur İngiliz yayın istasyonu BBC’nin de İngilizce öğrenenler için kendi kanalı var. Buraya üye ol ve en güncel haberleri takip et.

8. Kendi Kelime Bilgi Kartlarını (Flashcards) Yap

Mutlaka duymuş ya da görmüşsündür: İngilizcede DIY (do-it-yourself) denen bir akım var, bunun Türkçesi “kendin yap”. İnternette hemen her konuda bir DIY, yani “kendin yap” videosu var. Kendin hazırlayabileceğin “DIY” kelime bilgi kartları (İngilizcede “flashcards”) ilk defa duyduğun ve öğrenmek istediğin kelime ve söz öbekleri üzerine çalışmak için harika araçlar. Hemen bir kırtasiyeye gidip dizin kartları satın al -eşit boyda kesebileceğin ince kartonlar da olur- ve öğrenmek ve tekrar etmek istediğin İngilizce kelimeleri ve ifadeleri bu kartların bir yüzüne, İngilizceden Türkçeye çevirilerini ise kartların arka yüzüne yaz.

Boş zamanın oldukça kartların İngilizce yüzlerine bakıp kelimelerin anlamlarını hatırlamaya çalış. Doğru hatırlayıp hatırlamadığını öğrenmek için hızlıca kartın arkasını çevirmen yeter. Bu, kendini test etmenin kolay bir yoludur. Bütün kartlara bu şekilde çalışıp hepsini hatırlar hale geldiğinde, bunun tam tersini yap. Yani, Türkçe çevirilerine bakıp kelime ve ifadelerin İngilizce karşılıklarını hatırlamaya çalış. Bu biraz daha zordur, ama seni İngilizce konuşmaya hazırlar.

9. İngilizce Kulübü Kur

Seninle aynı durumda olan, yani İngilizce öğrenmeye çalışan arkadaşların var mı? Eğer bu soruya verdiğin cevap “Evet” ise, bundan olabildiğince faydalanmalısın. Her  hafta evde ya da bir kafede buluşacak bir arkadaş grubu organize et. Bu kulüpte Türkçe kullanmayı yasakla. Yalnızca İngilizce konuşma kuralı getir. Her hafta üzerine konuşulacak ilginç bir şey getirmesi için birini görevlendir (yeni keşfettikleri İngilizce bir internet sitesi olabilir, güzel bir dergi yazısı ya da kolay anlaşılır film önerileri olabilir).

Bu kulüpte arkadaşlarınla olduğundan hem doğal bir iletişim kuracak hem de pratik yaparken eğleneceksin. Dil öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek ve bunun devamını sağlamak motivasyon açısından çok önemli. Eğer sürekli aynı şeyleri yaparsan, öğrenme sürecin senin için sıkıcı hale gelir. İngilizce konuşma kulübüne katılmak, işin heyecanını kaybetmemek için harika bir yöntemdir.

10. Çevrimiçi Dil Forumlarına Katıl

İngilizce yazma ve iletişim becerilerin üzerine çalışmanın bir başka şahane yolu da, insanların ilgilerini çeken konular üzerine İngilizce tartışmalar yaptığı çevrimiçi forumlardan birkaçına katılmaktır. Örneğin Reddit, çok geniş kapsamlı konuları (sitede konu başlıklarına “subreddits” deniyor) içeren popüler bir site, bu yüzden başlamak için iyi bir yer olabilir. Hemen her konuya özel çevrimiçi forumlar bulabileceğini de unutma. İster nasıl İngilizce öğreneceğin konusunda ipuçları almak iste, ister yeni sahiplendiğin Labrador yavrusuna nasıl bakacağını öğrenmek iste, aradığın bütün konular üzerine bir forum mutlaka vardır.

Başka kullanıcılara yanıt ver ve sohbetleri ilerletmeye çalış veya insanların karşılık vermek isteyecekleri ilginç konular ya da faydalı bilgiler üzerine gönderiler yaz. Açtığın konu başlığının altına yorum yazan insanlara cevap yazmayı unutma, çünkü bunu yapmazsan, forum ziyaretlerin başında öğretmen olmadan İngilizce öğrenme metodu olarak sana fayda sağlamaz.

İyi olan her şey gibi, İngilizce öğrenmek de zaman alır. Çalışmaya başladığın ilk aylardan itibaren akıcı bir şekilde İngilizce konuşup çeviri yapacak hale gelmeyi bekleyemezsin, hatta bu yıllar bile sürebilir. Ama harika olan şu ki, evde kendine ne kadar çok yardım edersen, kendi kendine İngilizce öğrenme sürecin o kadar hızlanır. Etrafını İngilizceyle donat ve öğrenirken eğlenmeyi unutma!

Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer kendi kendine İngilizce öğrenmekten hoşlanıyorsan, FluentU’ya bayılacaksın. FluentU sana İngilizce öğretmek için popüler talk-show’ları, akılda kalıcı müzik videolarını ve komik reklamları kullanır:

kendi-kendine-ingilizce-ogrenme

İzlemek istediğin her şey, muhtemelen FluentU’da vardır.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

kendi-kendine-ingilizce-ogrenme

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

kendi-kendine-ingilizce-ogrenme

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

Videolardaki bütün kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırabilirsin.

kendi-kendine-ingilizce-ogrenme

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close