karaoke-ile-ingilizce-ogren

Bu 9 Karaoke Kaynağı ile Şarkı Söylerken İngilizce Öğrenin!

Karaoke ile İngilizce öğrenmek nasıl bir şey, biliyor musunuz?

Cumartesi gecesi bir barda en sevdiğiniz şarkıyı söylemek gibi…

Bir partide şarkı söylerken bir yandan da dostlarınızla birbirinizin seslerine kıkır kıkır gülmek gibi…

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle bir karaoke barı ziyaret etmek gibi…

Evinizde, en yakın dostunuz ile birlikte karaoke altyazılarını takip ederek sevdiğiniz bir İngilizce şarkıyı öğrenmeye çalışmak gibi…

Eğer karaoke düzenli olarak yaptığınız bir şey değilse, çok şey kaçırıyorsunuz demektir! Zaten duşta ya da arabada tek başınızayken şarkı söylüyorsunuz, neden bu yeteneği tüm dünyaya sergilemeyesiniz ki? Üstelik şu pop şarkısının sözlerini de ezbere biliyorsunuz (hadi ama, inkar etmeyin!).

Bir de, karaoke ile İngilizce öğrenme şansınız olduğunu söylersek, herhalde kendinizi bu eğlenceden mahrum etmezsiniz!

Karaoke (Japonca’da kah-rah-oh-keh şeklinde telaffuz edilir) ilk olarak Japonya’da, 1970’lerde başlamış ve çabucak dünya çapında bir fenomen haline gelmiştir.

Karaoke bazen, yetenekli şarkıcıların birbirlerine hava attıkları rekabetçi bir etkinlik olabilir. Bazen de, kazara sözleri unuttuğunuz ya da bilerek berbat söylediğiniz bir boş zaman aktivitesidir.

Karaoke genellikle eğlenme amacıyla yapılsa da, İngilizcenizi geliştirmek için müzikal bir yol olarak da kullanılabilir!

Karaoke Yapmak İngilizce Öğrenmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Müzik öğrenme biçiminizi etkileyerek İngilizcede akıcılık kazanmanıza yardımcı olabilir. Karaoke yapmak, şarkı sözleri, yeni kelimeler öğrenmek ve İngilizce dil bilgisine aşina olmak için harika bir yol.

Ancak karaoke bir şarkıyı ya da şarkı sözlerini yalnızca dinlemekten biraz daha farklıdır. Şarkılarda vokal olmadığından, şarkı sözlerini kendiniz söylemek zorunda kalırsınız. Bu biraz daha zorlu bir iştir, zira örnek olarak şarkıcının sesini duymazsınız.

Karaoke yaparken aynı zamanda şarkı sözlerini doğru şekilde telaffuz ettiğinizden ve söylediğinizden de emin olmak zorundasınızdır. Bu yüzden, daha önceden bildiğiniz şarkıları seçmek isteyebilirsiniz.

Sözleri ve ritmi ezberinizde olan bir şarkı seçin. Bu şekilde sözleri okuyarak takip etmek zorunda kalmazsınız. Yine de zor bir deneyim olacaktır, ancak daha hazırlıklı olursunuz.

Şarkı sözlerini ve şarkıyı doğru şekilde söylemeyi öğrenmeye odaklanırken, bir yandan da İngilizce çalışmış olacaksınız. Karaoke ile eğlenirken, bir süre sonra farkına bile varmadan yavaş yavaş İngilizce öğrendiğinizi göreceksiniz!

Karaoke ile İngilizce Öğrenmek için Bu 9 Harika Kaynaktan Faydalanın

Sing King Karaoke

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Radyoda en sevdiğiniz şarkılar çalarken eşlik etmekten hoşlanıyor musunuz? Eğer bu popüler müziklerin bazılarıyla karaoke yapmak isterseniz, YouTube’daki Sing King Karaoke’ye bir göz atın.

Bu kanal en güncel hit şarkıların karaoke versiyonlarıyla sürekli güncelleniyor. Aynı zamanda şarkıların akustik ya da piyano versiyonları gibi yaratıcı, harika karaoke cover’ları da var. Örneğin bu kanalda karaoke yapabileceğiniz en bilinen şarkılardan biri, Ed Sheeran’dan “Shape of You”.

The KARAOKE Channel

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Bu kanal da karaoke ile İngilizce öğrenmek için harika olan bir başka YouTube kanalı. Bu kanalda, içlerinden istediğinizi seçebileceğiniz binlerce video ve şarkı var. YouTube kanalının dışında, daha da fazla karaoke kaynağına erişebileceğiniz bir internet siteleri de var.

Bu videolarla telefonunuzdan veya televizyonunuzdan karaoke yapabilir veya şarkıları bilgisayarınıza indirebilirsiniz! Kanalda gezinin ve yeni şarkıların ya da the Beatles gibi grupların klasik hit’lerin harika karaoke versiyonlarından birkaçını seçin.

Karaoke Version

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Bu internet sitesinin ta 1950’lere ve ötesine kadar uzanan şarkılardan oluşan devasa bir karaoke veritabanı var! Sitede Justin Timberlake’in “Can’t Stop The Feeling” şarkısı gibi nispeten yeni hit şarkıların yanı sıra, Journey’nin klasikleşmiş “Don’t Stop Believing” şarkısı gibi çeşitli müzik türlerine ait daha eski popüler şarkılar da var.

Bu internet sitesi, her bir şarkının birkaç versiyonunu sunuyor. Geri vokalli (backup vocal) ya da geri vokalsiz versiyonlardan birini satın alabilirsiniz. Burada aynı zamanda şarkıların cover’ları ve yalnızca davul veya gitar sesinin eşlik ettiği versiyonları da var. Burası karaoke için harika bir kaynak; hatta şarkılar için kendi versiyonlarınızı hazırlamayı bile düşünebilirsiniz. Her türden müzik zevkine hitap eden bu karaoke şarkıları ile İngilizce öğrenmek çok zevkli olacak.

Her bir versiyonu indirip şarkıyı öğrenene, hatta kendi cover’ınızı yapana kadar şarkılarla deneyler yapın.

Sing Snap

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Karaoke yaparken sesinizi kaydetmeyi denemek istiyor, ancak kendinizi kamerada görmekten çok mu utanıyorsunuz Sing Snap, şarkıları söylerken kendinizi kaydedebileceğiniz ve şarkıların enstrümantal versiyonlarını sunan bir başka internet sitesi. Ancak, site yalnızca sesinizi kaydediyor, bu da kendini videoda izlemekten ya da başkalarının kendisini izlemesinden rahatsız olan kişiler için iyi bir şey.

Kendinizi şarkı söylerken dinlemek hala sizi utandırıyor olabilir; fakat İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız bu çok faydalı olabilir çünkü kendinizi dinlerken, yaptığınız hataları duyabilirsiniz. Hatalarınızı duymak ve düzeltmek, karaoke ile İngilizce öğrenmeyi bir adım ileriye taşıyor. Sing Snap’in pratik yapabileceğiniz çok büyük bir arşivi var ve bu arşivde eskiden yeniye her türden şarkı ve şarkıcı var. Örneğin, eğer büyük bir Rihanna hayranıysanız, Rihanna’nın müzik kariyeri süresince en popüler olan şarkılarından birkaçını seçebilirsiniz.

Red Karaoke

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Red Karaoke, akıllı telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz popüler bir karaoke uygulaması. Red Karaoke pek çok şarkının karaoke versiyonlarını ve şarkı sözlerini bünyesinde barındırıyor. Hatta Karlar Ülkesi (Frozen) filminin meşhur şarkısı “Let It Go” bile var. Artık siz de birkaç yıl önce interneti (ve dünya çapında bütün ilkokulları) ele geçiren bu şarkıyı öğrenip söyleyebilirsiniz.

Red Karaoke şarkıların iki farklı versiyonunu sunuyor: Şarkıcıya eşlik edebileceğiniz (sing-along) versiyon ve karaoke versiyonu. Sing-along versiyonunda orijinal şarkıya ve sözlerine eşlik ediyorsunuz. Bu iyi bir kaynak çünkü önce şarkıyı ve sözlerini asıl haliyle öğrenip sonra karaoke versiyonunda söylemeye başlayabiliyorsunuz. Karaoke versiyonunda ise sözleri görüyorsunuz, ancak şarkıyı söyleyen bir vokal duyulmuyor.

Hangi versiyonu seçerseniz seçin, uygulama siz şarkıyı söylerken bir videonuzu kaydediyor. Bu sizi utandırıyor olabilir, ancak kendinizi yeterince rahat hissettiğinizde, kendinizi izleyerek konuşurken ya da şarkı söylerken yaptığınız ağız, dudak ve dil hareketlerini görebilirsiniz. Bu da İngilizce telaffuz öğrenmek için çok faydalı bir egzersiz olur.

Lyrics Training

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Bu site şarkı sözleriyle oynamanıza izin veren bir internet sitesi! Bu site size bir müzik videosu gösteriyor ve şarkı sözleri ekranın altında görünüyor. Ancak, şarkı sözlerinin bazıları eksik oluyor ve bu boşlukları doldurmak size kalıyor. Bu, şarkıları öğrenmek ve İngilizce pratiği yapmak için eğlenceli bir yol, değil mi? Sitede ayrıca şarkı sözü oyununun karaoke versiyonu da var!

Pek çok başka site gibi, bu sitede de hem yeni şarkılar hem de klasik hit’ler var. Örneğin Grammy ödüllü popüler sanatçı Lorde, 2017’de yeni bir albüm çıkardı ve bu albümden olan “Perfect Places” şarkısıyla İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Eğer bu şarkı tarzınıza uygun değilse, belki 2000’lerin başından klasik bir pop şarkısı hoşunuza gidebilir, örneğin Christina Aguilera’dan “Beautiful”.

StarMaker Lite

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Bu uygulamanın harika olan tarafı, topluluğa oldukça odaklanmış olması. Karaoke videolarınızı internette yayınlayabilir ve sizinle aynı müzik zevkine sahip olan insanlarla tanışabilirsiniz. Hatta ödüllü karaoke şarkı söyleme yarışmaları bile var!

Bu da, hem İngilizce telaffuzunuzla hem de şarkı söyleme yeteneğinizle ilgili yorumları ve geri bildirimleri aynı anda, aynı yerden alabileceğiniz anlamına geliyor. Bu özelliğiyle bu uygulama, karaoke ile İngilizce öğrenmek için çok faydalı hale geliyor! Üstelik burada tonlarca şarkı ve ses efektleri gibi eğlenceli özellikler de mevcut.

Eğer VIP üyelik seçeneğiyle abone olursanız (aylık 16.99$ veya üç aylık 39.99$), her hafta yeni şarkılara erişebiliyorsunuz.

Smule

karaoke-ile-ingilizce-ogren

Smule kendi başınıza veya bir arkadaşınızla birlikte karaoke yapmanıza izin veren bir diğer uygulamadır. Uygulama sizin ve sizinle düet yapan diğer kişinin videosunu aynı anda kaydedebilir, üstelik dünyanın öbür ucunda bile yaşıyor olsa! Uygulama oldukça popülerdir ve sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak için pek çok fırsat sunar. İsterseniz arkadaş edinin, isterseniz düet yapmak için kendinize bir partner bulun, onlarla iletişim kurmak İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Karaoke yapmaya Clean Bandit’ten “Rockabye” ve Shawn Mendez’den “Treat You Better” gibi hit şarkılarla başlamak isteyebilirsiniz.

Ancak dahası da var! Aynı şirket, İngilizce pratiği yapmayı eğlenceli hale getirebilecek başka müzikal uygulamalar da hazırlamış. Örneğin, iOS ve Android cihazlar için bir Auto Rap (Otomatik Rap) uygulaması hazırlamışlar ve bu uygulama normal konuşmaları harika rap şarkılarına dönüştürüyor!

FluentU

karaoke-ile-ingilizce-ogren

FluentU bir karaoke hizmeti değil, ancak dev bir müzik videosu arşivi var. Bu uygulama yeni diller öğretmek için tasarlanmış bir uygulama olduğundan, arşivindeki müzik klipleri de tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacak!

Siz videoları izlerken şarkı sözleri de altyazı olarak görülüyor, üstelik imlecinizi şarkı sözlerindeki kelimelerin üzerine getirdiğinizde, kelimelerin tanımlarını da görebiliyorsunuz -ki burada bahsedilen diğer uygulamaların hiçbirinde böyle bir özellik yok. FluentU, şarkı sözlerinin yanı sıra yeni kelimeler de öğrenmek için kolay ve eğlenceli bir yol. Üstelik iOS cihazlarınız için buradan, Android cihazlarınız için buradan indirebileceğiniz FluentU mobil uygulaması ile, FluentU’yu beraberinizde her yere götürebilirsiniz!

 

Şarkı söylemeyi seviyorsanız ya da yalnızca iyi vakit geçirmek istiyorsanız, karaoke ile İngilizce de öğrenebilirsiniz. Eğer başkalarının önünde şarkı söylemekten çekiniyor ya da utanıyorsanız, kendi başınıza da karaoke yapabilirsiniz.

Kendinize güveniniz geldiği zaman da birkaç arkadaşınızı alıp bu kaynakları kullanarak bir karaoke partisi verirsiniz! Hem harika zaman geçirmiş olursunuz hem de İngilizcenizi geliştirirsiniz. Karaoke ile İngilizce öğrenmenin ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close