inglizce-listening-nasil-gelistirilir

Her Yerde Hızlıca İngilizce Listening Nasıl Geliştirilir?

En iyi arkadaşlarını düşün.

Her ikiniz de aynı şeylerden mi hoşlanıyorsunuz?

Her ikiniz de aynı şeyleri mi düşünüyorsunuz?

Her ikiniz de aynı kıyafetleri mi giyiyorsunuz?

Büyük olasılıkla hayır.

Bu da gayet normal, çünkü herkes farklıdır.

Hepimizin değişik ilgileri, düşünceleri, kıyafetleri ve de farklı öğrenme tarzları var.

Bu kesinlikle doğru, herkes farklı bir şekilde öğrenir.

İngilizce listening nasıl geliştirilir konusuna geçmeden önce bir hatırlatma yapalım. İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek  istiyorsan sana uygun olan en iyi yöntemi kullanmalısın. Bazı insanlar sınıf ortamında daha iyi öğrenirken, kimisi de tek başlarına pratik yapmak ister.

Doğru araçlar ile doğru ortamda olduktan sonra hızı bir şekilde İngilizce dinleme becerilerini geliştirebilirsin. Başlamaya hazır mısın? Öncelikle öğrenme tipini tespit etmeliyiz.

Hangi İngilizce Öğrenme Ortamı Benim için En İyisi?

İngilizcenin herhangi bir bölümünü öğrenirken doğru ortamda olmak çok önemli. Dinlemeye baktığımızda bu daha da önemli bir hal alıyor çünkü İngilizce listening, dikkatin yoğun bir şekilde verilmesi gereken bir beceri.

İşte üç ana öğrenme durumu türü:

  • Sınıf ortamı:  Bir sınıfta diğer öğrencilerle birlikte bir öğretmen olur ve düzenli olarak bir araya gelinir. Eğer diğer öğrencilerle fikir alış verişinde bulunmayı seviyorsan, bir öğretmenle yalnız kaldığında kendini rahat hissetmiyorsan veya tek başına odaklanma sorunu yaşıyorsan bu senin için uygun olabilir.
  • Bire bir: Bire bir dersler, sen ve öğretmen (veya konuşma partnerin) arasında olan oturumlardır. Eğer çevrende diğer öğrenciler olduğunda utanıyorsan ya da bir öğretmene veya konuşma partnerine özel olarak (tek başına) soru sormak daha kolay geliyorsa bunu tercih edebilirsin.
  • Bağımsız öğrenim: Bağımsız, kendi kendine anlamında bu yüzden kendi zamanına göre düzenlediğin öğrenmeyi kapsar. Eğer sınıftaki diğer öğrenciler dikkatini dağıtıyorsa, klasik bir sınıf işleyişine katılmak için vaktin yoksa veya farklı yerlerde (trende, evde, parkta) ne zaman istersen öğrenmeyi tercih ediyorsan bu seçenek sana daha uygun olabilir.

İngilizce listening becerilerini pratik yapmanın bu farklı yollarını dene ve hangisinin sana göre en iyisi olduğuna dikkat et. Öğrenme ortamına karar verdikten sonra İngilizce dinleme pratiği yapmak için aşağıdaki ipuçlarını kullan.

Sınıf Ortamında İngilizce Listening Geliştirme İpuçları

Eğer bir sınıf ortamında en iyi şekilde öğreniyorsan sınıfta İngilizce listening becerilerini geliştirmek için işte sana birkaç ipucu.

Cep telefonuna sınıf etkinliklerini kaydet.

Ders esnasında konuşlan her İngilizce kelimeyi anlamada sorun yaşıyorsan, bunları kaydet. Sonra tekrardan dersi dinleyebilir ve ilk seferde kaçırmış olabileceğin kelimeleri duyabilirsin. Ayrıca bu kayıtlar, konuşma esnasındaki öğretmeninin ve diğer arkadaşlarının seslerine alışmana yardımcı olur.

Seslerin tonlaması ve vurgulanışını (seslerin çıkarılışı, yüksek veya alçak) dinlemelisin. Bu zor kelimeleri daha net ve kolayca telaffuz etmeni sağlayacak. Sonunda, dersler sırasında söylenen her şeyi daha kolay anladığını fark edeceksin.

Pek çok akıllı telefon ses kaydedici ile geliyor fakat yoksa Android için bunu ve iOS içinse bunu deneyebilirsin.

Sınıfta dinlemek için bir kelime listesi yap.

Kayıtları kullanırken sınıfta en çok kullanılan kelimelerin bir listesini yaz. Sonra, bu listeyi sınıfa getir ve bu kelimeleri dinle. Listendeki bir kelimeyi duyduğunda kelimenin yanına tik, kontrol işareti, nokta, X koy. En çok hangi kelimeyi duyuyorsun?

Listeni yaptığın zaman, duyabileceğini düşündüğün kelimeleri de ekle. Örneğin, eğer seyahatle ilgili bir üniteye başlıyorsan seyahat ile ilgili İngilizce kelimeler de listene ekle.

Bağlama ve kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldıklarını dikkat ederek dinle. Bu etkin İngilizce listening alıştırmaları belli kelimelerin nasıl ve neden kullanıldığını anlamana yardım edecek. Her zaman duyduğun kelimeler konusunda kendini rahat hissettikten sonra listende daha az işaretlediğin kelimelere odaklanabilirsin.

Sınıf Arkadaşlarından Yardım İste

Öğretmeninden bir sürü şey öğrenirken aynı zamanda sınıf arkadaşlarından bir şeyler öğrenmek de faydalıdır. Sınıfında seninle birlikte öğrenmek isteyen birini bul. Belli podcast, konuşma, şarkı veya diğer ses kayıtlarını birlikte dinleme konusunda anlaşabilirsin. Sonra birbirinizi belirli kelimelerin ve cümlelerin ne demek olduğuna dair küçük sınavlara tabi tutabilirsiniz.

Biriyle bunu yaptığın takdirde, sınıf arkadaşın senin anlamadığın kelimeleri bildiği için ondan öğrenebilirsin veya tam tersi sınıf arkadaşın için de olabilir. Dinleme alıştırmalarına ek olarak bu sınıf arkadaşlarını daha iyi tanımanı sağlayacak, bu sayede sınıfta kendini daha rahat hissedebilirsin.

Eğer istersen, sınıf arkadaşlarınla kayıtları paylaşıp paylaşamayacağını öğretmenine sor ve anlayamadığın şeyleri öğretmenine sorduğundan da emin ol.

FluentU‘daki video klipler, İngilizce listening etkinlikleri için mükemmel. Film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videoları alan FluentU, online yoğun pratik imkanı sunan bir platformdur ve bunları sana özel İngilizce öğrenme derslerine dönüştürür. iPhone veya Android telefonlarda kolayca çalışan FluentU mobil uygulaması ile her yerde pratik yapabilirsin.

Her bir kelime, bağlam içerisindeki anlamı, resmi, sesi ve birden fazla örnek cümleleri ile sunulur.  Site genelindeki diğer videolarda nasıl kullanıldığını görmek için bir kelimenin üzerine tıklayabilirsin.  Kulaklarını gerçekten test etmek için “oynat” tuşuna basmadan önce alt yazıları kapattığından emin ol!

Bire Bir Derslerde İngilizce Listening Geliştirme İpuçları

Bir öğretmen ile bire bir olduğunda en iyi şekilde öğreniyorsan İngilizce listening becerilerini geliştirmek için işte birkaç ipucu.

Tonlama için öğretmenini dinle.

Ders sırasında öğretmenini veya konuşma partnerini yalnızca intonation  yani tonlama için dinlemeye çalış. Tonlama, konuşurken perdede (yüksek/alçak sesler) ses yükseldiğinde veya alçaldığında ortaya çıkar. İngilizcede tonlama, genellikle konuşmacının duygusunu ve tutumunu iletir.

Eğer tonlamayı fark edersen, bir soru ile düz cümle arasındaki farkı kolayca anlayabilirsin. O halde bir gün seç ve öğretmeninin / partnerinin kullandığı kelimeleri dinlemek yerine tonlamaya bağlı olarak kelimelerin arkasındaki duyguyu dinle.

Hatta öğretmeninden / partnerinden aynı ifade ve cümleyi farklı duygularla (öfkeli, heyecanlı, üzgün gibi) söylemesini isteyebilirsin bu sayede farkı duyabilirsin. Bunu bir oyuna dahi dönüştürebilirsin: öğretmeninin kullandığı tonlamaya göre duyguyu tahmin etmece.

Öğretmenini vurgu için dinle.

Stress yani vurgu, konuşulan İngilizceyi anlamanın diğer bir önemli kısmıdır.  İngilizce konuşanlar kelimeleri söyledikleri zaman her bir hecenin arkasına aynı gücü koymazlar. Örneğin, “China”yı şöyle diyebilirsin: “CHIII-na,” faka “chi-NAAA” değil. Kelimelerin vurgusunu dinlemek İngilizce konuşmanı da geliştirecek.

İfadelerin ve cümlelerin de vurgulu kelimeleri var. Örneğin, soruda  What did you say?” en büyük vurgu “What” ve “say” üstünde olacak. Eğer müzikten anlıyorsan bu iki kelimeyi cümlemizin ana vuruşları olarak düşün. Ortadaki kelimeler “did you” çok daha hızlı söylenir ve önemli olmadıkları için vuruş taşımazlar.

Vurguya yönelik dinleme alıştırmaları yapmak için öğretmeninin nasıl konuştuğunu, kelime ve cümleleri nasıl seslendirdiğini anlamaya çalış.  Dikkatlice dinle, tonlamayı ve vurguyu düşün ve daha sonra dene. Bunu öğretmenin veya partnerinin önünde yaparken rahat olamıyorsan dersin bu bölümlerini kaydet ve daha sonra bunları evde dene. Bu gerçekten eğlenceli bir egzersiz olarak yapabilirsin.

Ana dili İngilizce olmayan biri ile sohbet et.

Eğer yapabilirsen, ana dili İngilizce olmayan biri ile bir ders yap. Bu ana dili İngilizce olan ile olmayan arasındaki seslendirme farkını anlamana yardımcı olacaktır.

inglizce-listening-becerileri-nasil-gelistirilir

Eğer farkları duyabilirsen, native speakers konuşurken ne dediklerini anlayabilmen daha kolay hale gelecektir. Ana dili İngilizce olmayan veya olan birini bulmak için online dil değişim sitelerini veya online özel öğretmen bulmayı dene. Her ikisi için buradan bulabilirsin italki.

Bağımsız Öğrenim ile İngilizce Dinleme Geliştirme İpuçları

İngilizceyi kendileri öğrenmek isteyenlere yönelik dinleme becerilerini geliştirmede en iyi sonuçları alabilmeleri için işte birkaç ipucu.

Bir hafta boyunca aynı İngilizce podcasti her gün dinle.

İlginç ve eğlenceli bulacağın bir podcast ara ve bir bölüm seç. Mesela araba sürerken, otobüsle giderken, bulaşık yıkarken bir hafta boyunca her gün bu bölümü dinle. Anlaması zor kelime ve ifadeleri seç, bunun yanı sıra birinci ve ikinci gün bunlara sözlükten bak. “Duraklat”a basmayı ve tekrar dinlemeyi unutma.

Birkaç gün sonra bu kelimeleri duyabilmeli ve anlayabilmelisin. Podcastin bölümlerini ezberlemene ve onları yüksek sesle konuşma pratiği yapmana da yardım edecek. Kendininkiyle konuşmacının arasındaki farkı dinle.

Son günlere doğru, ilk günlere nazaran daha çok anlayabildiğini fark edeceksin. Bu İngilizce podcast bölümünü duymaya kulağın alıştıkça İngilizce yeni ses kayıtlarını dinlemek daha kolay olacak. Podcastler ile listening nasıl gelişir zamanla kendin göreceksin.

İngilizce bir sohbete kulak misafiri ol.

İngilizce konuşanların bulunduğu bir yere yakın yaşıyorsan (tatil beldesi ya da yabancıların takıldıkları mekanlar gibi) İngilizce bir sohbet bulmak için yola koyul. İngilizce duymaya başladığın bir yerde yavaşla ve dinle. Ne hakkında konuştuklarını ilk başta bilemeyeceksin çünkü büyük ihtimalle konuşmanın tam ortasında dinlemeye başlamışsındır. Bu gerçekten anlama konusunda seni zorlayabilir fakat eğlenceli de olacaktır.

Bilemediğin kelimeler olsa dahi yenilerini duymak için dinle, ayrıca konuşmanın ne hakkında olduğunu çözüp çözemediğini anlamaya çalış. Bir kafede, sahilde, dolmuşta, plajda ya da restoranda İngilizce sohbet edenleri bulmaya çalış.

inglizce-listening-becerileri-nasil-gelistirilir

Yaşadığın yerde İngilizce konuşan kimse yoksa yine FluentU mükemmel bir alternatiftir. FluentU’da bir video klipten konuşma dinle (alt yazıları kapat!) ve yukarıda anlatılan aynı etkinliği yap. İngilizce listening alıştırmaları için İnternet’te İngilizce dinleme parçaları bulabileceğin diğer yerler burada.

Bir konuşma grubuna katıl.

Konuşma etkinliği düzenleyen bir grup İngilizce öğrenen bul. Konuşma grupları düzenli olarak toplanırlar fakat bir ders değildir. Her hafta gitmek zorunda değilsin; amaç sadece İngilizce konuşmak. Meetup İngilizce konuşma grupları aramak için harika bir yer.  Eğer yakınlarda bir grup bulamazsan, kendininkini başlat!

Farklı İngilizce aksanlar ve sesler dinlemek için harika bir yöntem olacak. Eğer İngilizce konuşmak konusunda kendini rahat hissetmiyorsan unutma ki sen dinleyeceksin – şimdilik bu da sorun değil. Hatta istersen bunu diğer konuşmacılara anlatabilirsin çünkü sessizce oturmak biraz sana tuhaf gelebilir. Şöyle bir şey söyleyebilirsin:

  Hi, I’m Cem. I’m going to focus on listening tonight, so I might not say very much!
Merhaba, ben Cem. Bu akşam dinlemeye odaklanacağım, bu yüzden çok şey söyleyemeyebilirim.

Gitmeden önce bu satırı pratik yap ve sonra söyle, dinlemeye konsantre ol. Dinleme ve konuşma pratiğinin yanı sıra bir konuşma kulübüne ve grubuna üye olmak yeni arkadaşlıklar kurmanın en harika yolu.

İster sınıfta, ister bir öğretmenle birebir veya evde kendi başına en iyi şekilde öğren, senin için en iyi dinleme yöntemiyle pratik yap. İngilizce listening nasıl geliştirilir konusunda verdiğimiz bu ipuçları eskisinden daha hızlı gelişmene yardımcı olacak.
Good Luck!
Kolay Gelsin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close