ingilterede-ingilizce-egitimi

İngiltere’de İngilizce Eğitimi Alarak İngilizceyi Doğal Yollarla Öğrenmenin 5 Yolu

Londra’nın çağrısını  duyuyor musunuz? Aklınızın bir köşesinde İngiltere’de İngilizce eğitimi almak yatıyor olabilir.

Belki İngiltere’nin güzelim kırları hayallerinizi süslüyordur.

Belki de sadece canınız biraz “fish and chips,” yani İngiltere’nin meşhur balık pane ve patates kızartmasından çekiyordur.

İngiltere’yi görmek istemeniz için pek çok sebep var. Tarihi, doğa manzaraları, kültürü, yemekleri…. Tabii ki bir de İngilizceyi İngilizlerin kullandığı şekliyle öğrenme şansı.

Bir uçak bileti alıp İngiltere’ye tatile gidebilirsiniz. Fakat eğer İngiltere’ye yaptığınız ziyaretin daha verimli geçmesini istiyorsanız, oradayken İngilizce eğitimi almayı da düşünmelisiniz.

İngilizce konuşulan bir ülkede üniversiteye gitmeye mi hazırlanıyorsunuz? İşiniz İngilizce becerilerine sahip olmanızı mı gerektiriyor? Tüm dünyadan insanlarla rahat iletişim kurmak mı istiyorsunuz?

Eğer bu sorulardan herhangi birine “evet” cevabını verdiyseniz, okumaya devam edin!

Bu yazıda size İngiltere ziyaretiniz sırasında İngilizce eğitimi almanız için çeşitli yollar göstereceğiz. İster kısa olsun ister uzun, her tür ziyarette her yaştan İngilizce öğrenen kişiler için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar her türden program mevcut.

İşte bilmeniz gerekenler!

İngiltere’de Alacağınız İngilizce Eğitiminden Beklentileriniz Ne Olmalı?

İster kalabalık ve canlı Londra’da olun, ister sakin bir sahil kasabasında, otantik İngiliz kültürüne, örneğin İngiliz argosuna, yemeklerine, eğlence tarzına ve daha fazlasına kişisel olarak maruz kalmanın faydasını göreceksiniz. Sınıfta çalıştığınız şeyleri gerçek hayatta yapma deneyimini edineceksiniz, örneğin İngilizce olarak yemek siparişi verecek, bir otele giriş yapacak ve adres soracaksınız.

Ayrıca pek çok farklı türden aksanla karşılaşacaksınız —İngiltere ve İrlanda’da bu aksanların 50’den fazlası tanınıyor! Bu, ana dili İngilizce olan herkesle rahatça sohbet etmenize yardımcı olacak.

Aynı sizin gibi dil becerilerini geliştirmek için İngiltere’ye gitmiş olan pek çok insanla da karşılaşacak ve ana dili İngilizce olmayan bu kişilerle konuşurken sayısız farklı aksan da duyacaksınız – üstelik sizin gibi öğrencilerle birlikte bir destek topluluğu da oluşturabilirsiniz.

İngilizce kursuna katıldığınızda dil öğrenmeye odaklanmanın yanı sıra bir destek ağına da sahip olacaksınız. Soru sorabileceğiniz, tavsiyeler alabileceğiniz ve başka uluslararası öğrencilerle ve gezginlerle arkadaş olabileceğiniz bir yer olacak.

İngiltere’de İngilizce Eğitimi Almanın 5 Heyecan Verici Yolu

1. İngilizce Yaz Kamplarından Birine Katılın

Kamp yalnızca çocuklar için değildir! İngiltere’de çocuklar, gençler, yetişkinler ve aileler için düzinelerce İngilizce yaz kampı var.

St. Clare’s Oxford Yetişkinler için İngilizce Kampı

Bu İngilizce kampı İngiltere’de, Oxford yakınlarında. Burası huzurlu bir ortam sağlayabilecek kadar şehirden uzakta, ancak akşamları ve hafta sonları Londra’ya gidip eğlencenin tadına varabileceğiniz kadar da şehre yakın.

Bu program katılımcılarına genel İngilizce, sınav İngilizcesi ve kişiselleştirilmiş dil eğitimi gibi esnek programlı ve bol seçenekli İngilizce kursları sunuyor.

Yetişkinler isterlerse Clare’s okul kampüsünde kalabiliyor, isterlerse de daha zengin bir kültürel deneyim için civarda yaşayan ailelerden birinin evinde onlarla birlikte kalabiliyorlar.

Manor Courses’ İngilizce Aile Kampı

Manor Courses’ International School tarafından sunulan bu programın çocuklar ve yetişkinler için ayrı planları var. 8-17 yaş arası çocuklar tam günlük kampa katılıyorlar, ancak isterlerse aileleri de çocuklarla birlikte kalıp özel İngilizce dersleri alabiliyorlar.

Aileler Temmuz ortasından Ağustos’a kadar olmak üzere bir ila beş hafta boyunca kampta kalabilirler. Çocukların Brighton’daki Hurst College okul yurtlarında kalmaları teşvik ediliyor, aileler ise genellikle bölgedeki pansiyonlarda kalıyorlar. İngiltere’nin güneydoğu bölgesindeki ünlü yerlere haftada iki kez gezi düzenleniyor.

Kurs ücretleri kalış süresine göre değişiyor—ücret tablosunu buradan görebilirsiniz. At binme veya özel ders gibi ekstra aktiviteler için ek ücretler ödemeniz gerekiyor.

ACCORD ISS Çocuklar ve Gençler için Yaz Okulu

Bu program, İngiltere çapında hepsi kültürel ve tarihi lokasyonlarda yer alan pek çok kamp alanı seçeneğine sahip olduğu için benzersiz bir program. 8-17 yaş aralığındaki öğrenciler, diğer öğrencilerle birlikte eski konaklarda ve misafirhanelerde konaklıyorlar (hatta bir kalede kalanlar bile var!) ve kültürel etkinliklerin ve kamp aktivitelerinin yanı sıra İngilizce derslerine de katılıyorlar.

Çocuğunuzu bu her şey dahil yerleşik kampa haftada yaklaşık 1,000 dolara gönderebilirsiniz, fakat çoğu kampta haftalık ücretleri 280£ (366 dolar) civarından başlayan gündüz kampı seçeneğini de değerlendirebilirsiniz, ancak bu durumda çocuğunuzun konaklamasını kendiniz ayarlamalı ve ücretini karşılamalısınız.

2. Üniversitelerin Dil Programlarından Birine Kaydolun

Bir üniversite tarafından açılan programlara katılmanın en bariz faydası, uluslararası çapta tanınan bir sertifika alma veya üniversite kredisi kazanma potansiyelidir. Bu programların bir faydası daha, etrafınızın kendilerini öğrenmeye adamış öğrenciler, oldukça yetkin öğretmenler ve sizin gibi uluslar arası gezginlerle çevrili olacağı bir sınıf ortamında olmanızdır.

University College London’da Pre-sessional İngilizce Kursu

“Pre-sessional” İngilizce kursları, eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede eğitim görmeyi planlayan öğrenciler için açılan İngilizce kurslarıdır, yani bir nevi hazırlık kursları. Pek çok uluslararası öğrenci, üniversiteye başlamadan önceki yaz tatilinde bu kurslara katılmayı seçer.

The University College London’ın “pre-sessional” kursları altı, sekiz, on iki ve on dokuz haftalık kurs seçeneklerine sahiptir. Kurs ücretleri 3,250£ ila 8,600£ (4,240 ila 11,200 Amerikan doları) arasında değişmektedir.

Sizi İngiltere’deki eğitim sürecinizde karşılaşacağınız ve kullanacağınız İngilizceye hazırlamanın dışında, bu kurslar aynı zamanda önemli kültürel yerlere yapılan düzenli gezileri de içerir.

Daha yoğun bir programı olan öğrenciler için, University College London akademik yazım, okuma ve daha başka iletişim becerilerini geliştirmek için yarı zamanlı akademik İngilizce dersleri de sunmaktadır.

Royal Central School of Speech and Drama’da Anlaşılır İngilizce Konuşma Dersleri

University of London’s Royal Central School of Speech and Drama (Londra Üniversitesi Merkezi Kraliyet Konuşma ve Drama Okulu) eğlenceli ve pratik İngilizce dersleri arayan meşgul gezginlere İngilizce telaffuz üzerine kısa bir kurs sunuyor.

500 doların biraz üzerinde bir ücret karşılığında, öğrenciler İngilizce telaffuzlarını daha anlaşılır hale getirmeye odaklanan üç günlük yoğunlaştırılmış bir kursa katılıyorlar. Bu kursta farklı sesli ve sessiz sözcükleri nasıl telaffuz edeceğinizi öğrenmenin yanı sıra doğal İngilizce konuşmanın ritmine de hakim olacaksınız.

Bu kurs “upper intermediate” seviyeden itibaren, yani orta seviyenin üzerindeki öğrencilere uygun, çünkü bu kursta İngilizce dil bilgisinin temellerine dair hiçbir şey öğretilmiyor.

3. İngilizce Dil Okullarından Birinde Yoğunlaştırılmış Bir Kursa Katılın

İngiltere’de yalnızca kısa bir tatil yapacak kadar mı vaktiniz var? Yoğunlaştırılmış kursların çoğu bir ila dört hafta uzunluğundadır. Bu yoğun kurslar genellikle size dil banyosu yaptırmaya -yani sizi tamamıyla İngilizceye maruz bırakıp size tam bir dil deneyimi sunmaya- odaklanan tam günlük dersler sunarlar. Bu kursların çoğu yabancı ziyaretçiler için planladığından, derslere genellikle hafta sonları ve akşamları katılımın isteğe bağlı olduğu kültürel etkinlikler de dahil olur.

ETC International College

British Council tarafından akredite edilen bu okul İngiltere’nin güney kıyısında, Bournemouth’tadır. Öğrencilere çeşitli uzunlukta ders seçenekleri sunar (yoğunlaştırılmış ve hatta süper-yoğunlaştırılmış (“super-intensive”)dersler gibi).

Bu okul yaz için harika bir seçim olacaktır, zira Bournemouth bir deniz kasabası ve okul da sahile iki dakikalık yürüme mesafesinde!

Eurocentres Dil Okulu, Cambridge

Bu okul Cambridge’de, üniversitenin botanik bahçelerinin hemen yanında gayet güzel bir konuma sahip. Eurocentres İngiltere tarihi, mimarisi ve sanatıyla ilgilenen öğrenciler için iyi bir seçenek, çünkü Cambridge yüzyıllardır kültürel aktivitelerin merkezi konumunda.

Bu okulda en az iki haftalık kurslar var. Öğrenciler genel İngilizce, iş İngilizcesi, kolay İngilizce ve IELTS hazırlığı gibi pek çok farklı ders arasından kendilerine uygun olanı seçebilirler.

Ücretler kurs tipine ve uzunluğuna göre değişiyor. Bu tabloya bakarak kurs ve ücret seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Victoria İngilizce Okulu

Londra’da bulunan bu okul şehri kısa süreliğine ziyaret edenlere rahatlık sağlayacak bir seçenek.

Yoğunlaştırılmış kursları her Pazartesi ve Cuma başlıyor. Kendilerini öğrenmeye adayan hevesli öğrenciler “Ekstra Yoğunlaştırılmış” ve “Süper Yoğunlaştırılmış” kurslara kayıt yaptırabilir ve ders sürelerini haftada 25-30 saate çıkartabilirler.

Başkentte pek çok konaklama seçeneği mevcut ve okul verdiği hizmetle öğrencilerin aile yanında veya paylaşımlı (ev arkadaşı ile yaşanan) dairelerde konaklama gibi uygun konaklama seçenekleri bulmasına yardımcı oluyor.

Yoğunlaştırılmış Kursları Bulabileceğiniz Ek Kaynaklar

Eğer yoğunlaştırılmış kursları internet üzerinden arayacaksanız, StudyAbroad.com İngiltere çapında pek çok yoğunlaştırılmış dil kursunu keşfetmek için iyi bir kaynak.

LanguageCourse.net de yoğunlaştırılmış kurslar bulmak için iyi kaynaklardan bir başkası. Bu site dil kursları için bir otel rezervasyon sitesi gibi çalışıyor; kursunuzu seçmeden önce mevcut seçenekler arasında kıyaslama yapabilmeniz için size kursların aldığı puanları, ücretlerini, kurs konularını, sürelerini ve kurstan fotoğrafları gösteriyor.

Kurs seçeneklerini incelerken İngilizce eğitimi almak için gitmeyi düşündüğünüz okulların British Council akreditasyonu olup olmadığını mutlaka kontrol edin, zira bu akreditasyon köklü ve nitelikli bir eğitim kurumu olduklarının bir göstergesi.

4. Ana dili İngilizce olan bir ailenin evinde onlarla birlikte kalın

Ana dili İngilizce olan birinin evinde kalmak, İngilizceye maruz kalmanın en üst seviyesi, tecrübe edebileceğiniz en iyi dil banyosudur. Ana dili İngilizce olan kişilerle yaşarken onların dilinde iletişim kurarsınız. İngiltere’de İngilizce eğitimi almaktan en üst düzeyde faydalanırsınız. Böylesi bir deneyim için göz atabileceğiniz birkaç programı aşağıda sıraladık:

Homestay English Teaching (Aile Yanında Konaklamalı İngilizce Öğretimi)

Bu okul çeşitli aile yanında kalma programı seçenekleri sunuyor. “Parent and Child” yani “Ebeveyn ve Çocuk” programı ev sahibinin yanında bir çocuğun ebeveynlerinden biriyle birlikte kalmasına imkan tanıyor. Sınavlara yönelik İngilizce ve iş İngilizcesi gibi farklı amaçlara yönelik İngilizce öğretmeyi hedefleyen programları da var.

Daha rahat ve gündelik bir İngilizce öğrenme deneyimi arayanlara yönelik olan “Culture and Conversation” yani “Kültür ve Sohbet” aile yanında kalma programı ise İngilizce dil bilgisine yönelik hiçbir akademik eğitim almaksızın günlük İngilizce öğrenmenizi ve pratik yapmanızı sağlıyor.

Son olarak, eğer İngiltere’de öğrenim görmek için ucuz yollar arıyorsanız, bu program size iyi bir çözüm önerisi de sunuyor: “Plus 1 Shared Homestay,” yani “Artı 1 Paylaşımlı Ev” programına kayıt olun ve başka bir ülkeden gelen bir öğrenci daha sizinle ve ev sahibinizle birlikte yaşayıp kurs ücretini sizinle paylaşsın.

Homestay England (Aile Yanında İngiltere)

Bu program size dört günlük ve bir haftalık konaklama seçenekleri sunuyor.

Ayrıca 60 yaşın üzerinde olup İngilizce öğrenmek isteyenlere özel programları da var. Bu tip bir program, kolaylıkla tatil planınıza ekleyip kendinize gezmek için de zaman ayırabileceğiniz bir program.

Homestay England’ı benzersiz kılan özelliği ise, İngiltere’de popüler olan bir hobiye göre bir program seçebilmeniz. Örneğin İngiliz dili ve bahçıvanlık programına veya İngiliz dili ve pastacılık programına kayıt yaptırabilirsiniz.

Bu, aynı ilgi alanlarına sahip bir ev sahibinin evinde kalmanızı sağlayacaktır. Ev sahipleriniz size seçtiğiniz hobiyle ilgili kültürü veya kelimeleri öğretirken birlikte çalışıp birlikte vakit geçirebilir, İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak oyunlar oynayabilirsiniz.

Lingoo

Oldukça esnek ve kişiselleştirilmiş bir İngilizce öğrenme seçeneği mi istiyorsunuz?

Lingoo pek çok farklı ülkeden çok sayıda ev sahibi ile iletişime geçmenize imkan tanıyan bir çevrimiçi aile yanında kalma topluluğu. Burası resmi bir İngilizce programından ziyade çevrimiçi bir ağ veya topluluk gibi.

Burada önceden planlanmış sabit dil programları yok – Lingoo aracılığıyla ana dili İngilizce olan kişilerle bağlantı kurup kendi programınızı kendiniz oluşturuyorsunuz. İki aile arasında karşılıklı dil alışverişi ayarlayabilir, herhangi bir ailenin yanında kalabilir veya kalifiye bir İngilizce öğretmeninin yanında kalmayı tercih edebilirsiniz.

18-30 yaş arası kişiler dil öğrenmek için au pair (çocuk bakıcısı) olarak da seyahat edebilirler. Bu seçenek ücretsiz konaklamanızı sağlıyor, bu sayede daha uzun süre daha az ücret karşılığında yabancı bir ülkede kalabilirsiniz.

5. İngiltere’de Kendi Dilinizi Öğretin

İngiltere’de İngilizce eğitimi alırken biraz da para kazanmak ister misiniz?  Ana dili İngilizce olan kişilerle birlikte yaşayıp çalışırken kendi ana dilinizi bir sınıf ortamında öğretebilirsiniz.

British Council, kendi sınıflarında kendi ana dillerini öğretecek dil asistanlarını işe almak için 15 ülke ile iş birliği yapıyor. Aktiviteler ve dersler planlayarak ve öğrencilere kendi kültürünüzü tanıtarak dil öğretmenlerine yardımcı oluyor olacaksınız.

Asistanlar genellikle yarı zamanlı olarak, haftada 12 ila 18 saat arasında çalışıyor.

İngiltere’nin her yerinde açık pozisyonlar mevcut. İngilizce öğrenirken yaşayabileceğiniz ve çalışabileceğiniz yerleri görmek için bu haritaya bir göz atın!

 

Nereye giderseniz gidin, gitmeden önce yolculuk esnasında ve yeni bir ülkeye vardığınızda İngilizce iletişim kurmanıza yardımcı olacak temel seyahat cümlelerini öğrenin. Sonra da İngiltere’de İngilizce eğitimi maceranızın tadını çıkartın!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close