ingilizce-youtube-dizileri

Eğitim ve Eğlence Bir Arada: İngilizce Öğretecek ve Dili Sevdirecek İngilizce YouTube Dizileri

Televizyondan bıktın mı?

Programlardan çok reklamları mı izlediğini düşünüyorsun?

Zamanın olmadığı için bir dizi bölümünü yarıda mı bırakıyorsun?

Ya da canın başka şeyler mi izlemek istiyor?

Evet, diğer her konuda olduğu gibi internet sana yardımcı olabilir.

Uzun yıllar önce iyi eğlence programlarının sadece internet dışında var olabileceği varsayılıyordu. Ama günümüzde artık kimse böyle düşünmüyor.

Peki, internetin kendi programlarına sahip olduğunu biliyor muydun? İnternet dizisi olarak bilinen bu programlar bölümler halinde yayınlanan belirli bir hikaye ya da konuya sahip videolardan oluşuyor. Bunlar, YouTube gibi bir platform üzerinden yayınlanan kurgusal hikayeler, belgeseller, röportajlar ve hatta çizgi filmler olabiliyor.

Eski günlerin aksine, günümüz internet dizileri, hikaye kalitesi, karakterler ve senaryo bakımından herhangi bir televizyon dizisini yakalayabiliyor. Eğer ekran karşısında vakit geçirmekten (“vegging out”) ve videolarla İngilizce öğrenmekten hoşlanıyorsan, İngilizce öğrenenlere yönelik en iyi İngilizce YouTube dizileri hakkındaki tavsiyelerimize mutlaka bir göz atmalısın.

İngilizce Öğrenmek için İnternet Dizilerini Kullanma Nedenleri

  • İnternet dizileri televizyon dizilerinden daha kısadır. Çoğu internet dizisinin bir bölümü üç ile 20 dakika süreye sahiptir, bu da öğrencilerin tek oturuşta bir videoyu tekrardan izleyebilecekleri anlamına gelir. Bu da sözcükleri ezberlemeyi ve tonlama ve aksanlar gibi detaylara odaklanmayı kolaylaştırır.
  • Bu programlar ücretsizdir. Netflix veya televizyondaki programların aksine, bunları izlemek için para ödemezsin. Bu programlar internet için üretilmiştir ve izleyici kitlesinin bunları hiçbir ödeme yapmadan izlemesi ve paylaşması amaçlanır. Bir internet dizisi izlemek için ihtiyacın olan tek şey hızlı internet bağlantısı ve izlemek için bir çeşit internete bağlı cihazdır.
  • Bu programları takip etmek daha kolaydır. İnternet dizileri, daha fazla kişinin izleyebilmesi için sıklıkla hikayeleri ve diyalogları bakımından daha basit içeriğe sahiptir. Ayrıca, insanların televizyon dizilerinin aksine bir diziyi takip etmeye devam edebilmesi için bölümler daha kısadır.

Öğrenme Ağına Giriş: Eğlenceli İngilizce YouTube Dizileri

Bu İngilizce YouTube dizileri sana konuşulan İngilizcenin özgün bir örneğini sunar ve değerli birer alıştırma malzemesidir. Listemiz bu programlarda kullanılan İngilizcenin zorluk seviyesine göre düzenlenmiştir.

Baştaki İngilizce YouTube dizileri, dil öğrenim yolculuklarına yeni başlayanlar için daha uygun ve sondakiler de ileri seviyedeki öğrencilere göredir.

Aşağıdaki İngilizce YouTube dizilerinin hedef kitlesi anadili İngilizce olan kişiler olsa da, video ayarlarında altyazıyı etkinleştirdikten sonra İngilizce öğrenen herkes bunları anlayabilir. Videonun sağın alt köşesinde “CC” butonuna tıklaman yeterli.

“Convos With My 2-Year-Old”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Komedi

Seviye: Başlangıç

Açıklama: Eğer çocuklarla haşır neşir oluyorsan onların ne kadar komik olabileceğini biliyorsundur. Şimdi de bu çocuğun bir yetişkin haline geldiğini ama yine aynı şekilde konuştuğunu gözünde canlandır. İşte bu internet dizisinin hikayesi de bu.

İki yaşında bir kız babası tarafından yaratılan dizinin her bir bölümü, baba ile kız arasında gerçekten meydana gelmiş bir olayı konu alıyor. Bununla birlikte, çocukları canlandıran aktörlerin tümü bebek kıyafetleri giyen yetişkin erkekler bu da her şeyi daha da gülünç hale getiriyor.

“Convos” terimi, “sohbetler, konuşmalar” sözcüğünün gündelik hayatta kullanılan kısaltılmış biçimidir. Bu bir argo örneği—resmi olmayan durumlarda insanların kullandıkları teklifsiz sözcükler ya da ifadeler.

İçeriğin kısa, eğlenceli ve sade olması nedeniyle bu dizi yeni başlayanlar için ideal ve dizinin tamamı anadili İngilizce olan kişiler arasındaki konuşmalar ve etkileşimlerden oluşuyor.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Playtime”

“The Katering Show”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Komedi

Seviye: Başlangıç ile orta arası (Not: Argo içerir)

Açıklama: Eğer daha önce televizyonda İngiliz kanallarını izlediysen her türlü ve çok sayıda mutfak programı olduğunu görmüşsündür. Bu dizi, işte bu programlarla kendine özgü bir şekilde dalga geçiyor.

Programı ikisi de Kate adındaki iki kadın sunuyor ve dizinin adının “Catering” (“ikram servisi” – sözcüğün doğru yazılmış hali) yerine “Katering” olarak yazılmasının sebebi de bu. Sunuculardan biri, belirli türden besinleri tüketemeyeceği anlamına gelen “gıda intoleransı” olarak bilinen sağlık sorununa sahip. Diğer sunucu ise gerçek anlamda yiyebileceği malzemelerle yemekler yapıyor.

Dizinin komikliği bu ikilinin ilişkisinden geliyor, ikili en iyi arkadaşlarmış gibi davranıyor ama aslında birbirlerini hiç sevmiyorlar.

İngilizce öğrenenler açısından bu dizi çeşitli meyve, sebze ve yemeklerin adlarını öğrenmek için ideal. Bu programın Avustralya’da çekiliyor olması nedeniyle özellikle Avustralya İngilizcesini öğrenmek için harika bir tercih.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Mexicana Festiana”

“Great Big Story”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Belgesel

Seviye: Başlangıç ile orta arası

Açıklama: İnsanoğlu imkansız şeyleri başardı. Ay’a adım attık, uçaklar inşa ettik ve çoğu hastalığı tedavi etmek için ilaçlar geliştirdik. Dünya genelinde çok sayıda kişi hala ilk bakışta imkansız görünebilecek ama sıkı çalışma sonucunda mümkün olan şeyler yapıyor.

Bu internet dizisinin amacı ise farklı ülkelerden gelen tüm bu insanları meşhur etmek. Her hafta birkaç dakikalık mini belgeselleri düzenli olarak yayınlıyorlar. Şimdiye kadar binden fazla video yüklediler ve bu liste her geçen gün uzuyor.

Program genel olarak İngilizce dilinde ama dünyanın farklı yerlerine konuk oldukları için diğer diller de konuşuluyor. Bununla birlikte, bu konuşmaların İngilizce çevirisi her zaman mevcut. Belki de senin anadilinde bile videoları olabilir. En iyi yanı ise bunların hiçbir zaman çok uzun olmaması, bu da her videoyu pek çok defa tekrar izleyebileceğin ve konuşma ve dinleme becerilerini çalışabileceğin anlamına geliyor.

Dünyanın her yanından dil öğrencisi İngilizce öğrenim yolculuğunda bu kanaldan faydalanabilir.

Tavsiye Edilen Bölüm: “For the Animal Lover in All of Us”

“The Haunting of Sunshine Girl”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Korku

Seviye: Başlangıç ile orta arası

Açıklama: Eğer korku türünü seviyorsan gerçekmiş gibi görünmeye çalışan sinema filmleri izlemişsindir. Bu internet dizisi de bu kategoride değerlendirilebilir, ama “vlog” adı verilen bir format kullanıyor. “Vlog” sözcüğü “video blog” ifadesinin kısaltılmış halidir ve internette insanların kendi hayatları hakkında düzenli olarak konuştukları popüler bir türdür.

Bu dizide ise bir kız yeni evi ve bu ev içerisinde ailesiyle birlikte yaşayan çok sayıdaki hayalet hakkında konuşuyor. Kalitesi sinemada görmeye alıştığın kaliteye denk olmasa da yapacak bir şey bulamadığın zamanlar için iyi bir seçenek.

En iyi yanı ise, olaylar gerçekmiş gibi yaptıkları için karakterler arasındaki konuşmaların kulağa doğal gelmesi. Bu diyalogların çoğu kısa ve gündelik ve yayınladıkları videolar gündelik İngilizce alıştırmaları için ideal.

Tavsiye Edilen Bölüm: “The Ghost Was Right Behind Me”

“The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Komedi

Seviye: Orta seviye (Not: Argo içerir)

Açıklama: Caleb Gallo, Los Angeles’ta dört arkadaşıyla birlikte yaşayan bir homoseksüeldir ve hepsi aktör olmak için çalışmaktadır. Dizinin büyük bölümü bu beş karakterin aşk hayatları hakkındaki konuşmalar ve bunlarla alakalı komik olaylarla ilgilidir.

Diğer birçok internet dizisinin aksine bu bölümler uzundur. Her bir bölüm yaklaşık 20 dakika uzunluğundadır ve bu da hikayeyi daha karmaşık ve diğer internet dizilerinden daha iyi yapan şeydir. Televizyonda görmeye alışkın olduğun geleneksel dizilere benzer bir şeyler istiyorsan bu diziyi mutlaka izlemelisin.

Kullanılan dil biraz müstehcen ve karakterler bol miktarda argo kullanıyor. Bu dizi, özellikle kelime dağarcığını günümüz şartlarına göre güncellemek istiyorsan Amerikan İngilizcesi öğrenmek için iyi bir tercih.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Episode 4”

“What’s Underneath”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Belgesel

Seviye: Orta seviye

Açıklama: Dergiler, televizyon kanalları, internet ve diğer medya organlarının yükselişiyle ne giydiğimize büyük ölçüde reklamcılar karar verir hale geliyor. Bu dizi ise başkalarının bize neyin iyi olduğunu söylediği bakımından değil, giymek istediğimiz şey bakımından yaklaşarak moda hakkında konuşmak istiyor.

Bu dizide hayatlarında bir yerlere gelmiş kişilerle röportajlar yapılıyor ve giysilerini nasıl seçtikleri ve onları neden giydikleri hakkında sohbetler ediliyor. Bu dizi, kıyafetlerimiz yoluyla ifade ettiğimiz kişisel anlamların peşinde.

Kullanılan dilin sıklıkla karmaşık olması nedeniyle bu dizi kesinlikle yeni başlayanlar için değil. Dizide ilginç kişilerle konuşmalar yapıldığı için orta seviye İngilizce bilgisiyle alıştırma yapmak için ideal. Sadece bu yolla İngilizce öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda hayata farklı bakış açılarına sahip çok sayıda etkileyici insanı tanıyacaksın.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Her Modeling Agency Dumped Her, So She Drops the Truth on Them: Charli Howard”

“The Misadventures of Awkward Black Girl”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Komedi

Seviye: Orta seviye

Açıklama: “J” bir çağrı merkezinde çalışan ve işinden nefret eden bir Afrika kökenli Amerikalı kadındır. Genellikle insanlarla iletişim problemleri yaşar ve onlarla nasıl konuşması gerektiği hakkında hiçbir fikri yoktur. Dizinin başında hayatının aşkından ayrılır ve üzüntüsünü yenmek için rap şarkı sözleri yazmaya başlar.

Bu dizi, ABD genelinde konuşulan farklı aksanlara kulak aşinalığı için harika. Ayrıca dizide rap ve hip-hop müziklere yer verildiği için bu müzikleri seven öğrenciler için de iyi bir seçenek.

Tavsiye Edilen Bölüm: “The Icebreaker”

“That’s My DJ”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Dram

Seviye: Orta seviye (Not: Bir miktar argo ve müstehcenlik içermektedir)

Açıklama: Bu internet dizisinin yaratıcıları bu dizinin sadece kulaklıkla ve ışıklar kapalıyken izlenmesini tavsiye ediyor. Dizinin harika bir görsel ve işitsel keyif vermesi nedeniyle bunu tavsiye etmekte oldukça haklılar.

Her bir sezon, bir şekilde Kanada’nın müzik sektörüyle ilişkisi olan yeni bir karakteri konu alıyor. Elektronik müzik ve beklenmeyen olaylarla dolu olan bu dizi hiçbir zaman sıkıcı değil. Her bir bölümü sadece üç dakika uzunluğunda ve bir sezonu yarım saatten kısa sürede tamamlayabilirsin.

Bu dizi, Kanada İngilizcesi öğrenmek için iyi bir rehber olabilir ve kısa olması nedeniyle alıştırma yapmak için iyi bir seçimdir. Harika düzenlemesi ve güzel görüntüleri ile aynı bölümü kaç defa izlediğin fark etmeksizin izleyicinin sıkılmasına hiçbir zaman izin vermiyor.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Episode 4”

“The Guild”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Komedi

Seviye: Orta seviye

Açıklama: İnsanlarla gerçek hayatta tanışmak yerine onlarla internetten tanışmayı tercih eden bir oyun meraklısı mısın? Böyle arkadaşların mı var?

Bu sorulardan birine cevabın “evet” ise bu internet dizisinde birçok ortak nokta bulacaksın. Bu dizi, Cyd Sherman adlı ve MMO adı verilen online oyunlar oynamayı seven tuhaf ve uyumsuz bir kızın hayatını anlatıyor.

MMO’lar “Çok Oyunculu Çevrimiçi” oyunlardır ve bu oyunlar dünyanın her yerinde popülerliğe sahiptir. Zamanlarının çoğunu bu oyunları oynayarak geçiren kişilerin genellikle sosyal becerilerinin kısıtlı olduğu ve gerçek yaşamda çok az arkadaşa sahip oldukları düşünülür.

Bu dizi de hayali dijital dünya yerine gerçek dünyada daha fazla zaman geçirmek isteyen Cyd’in komik hikayesini anlatmak için bu yerleşik algıları kullanıyor. Ama tanıdığı “gerçek” kişiler yerine çevrimiçi arkadaşlarının çözümlediği çeşitli problemlerle karşılaşıyor.

Bu dizi de vlog formatında çekiliyor, yani ana karakter doğrudan seninle konuşuyor. Bu dizi, orta seviyedeki İngilizce öğrencileri için gündelik öğrenim bakımından iyi bir fırsat.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Zaboo’d”

“Vox Borders”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Belgesel

Seviye: Orta ile ileri seviye arası

Açıklama: Sınırlar nedir? Bunlar neden bizim için bu kadar önemli? Sınırlar nasıl çizilir? Etraflarında yaşayan kişilerin hayatlarını nasıl etkilerler?

Bu dizi bu soruların tümünü yanıtlamaya çalışıyor. Bu yeni dizi bizi dünyanın değişik köşelerine götürüyor ve belirli sınırlar ve bu sınırların sonuçları hakkında sorular soruyor. Hayatları sınırlarla ikiye bölünmüş sıradan kişileri anlamamıza yardımcı olarak bizi tarih, politika, coğrafya ve hatta küresel ısınma konularında bilgilendiriyor.

Dizinin büyük bölümünde anlatıcı kullanılıyor, bu yüzden de fazla konuşma bulunmuyor. Bu dizi resmi İngilizceyi öğrenmek için iyi bir tercih. Açık ve istikrarlı bir anlatıcıyı tercih eden görsel bilgileri sadece bir kılavuz olarak kullananlar bu diziye bayılacak.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Divided Island”

“Crash Course World History”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Tarih

Seviye: Orta ile ileri seviye arası

Açıklama: Eğer insanların ne zaman tarıma geçtiğini ya da Moğolların kim olduğunu ve neden bu kadar ünlü olduklarını merak ediyorsan bu diziyi mutlaka izlemelisin.

Harika bir yazar ve YouTube yayımcısı olan John Green tarafından sunuluyor ve bizleri dünyanın önemli olaylarında bir maceraya çıkarıyor. Program boyunca sesini duyduğumuz tek kişi olsa da bölüm boyunca sanki seninle konuşuyormuş hissi veriyor. Dizide seyircinin ilgisini korumak için animasyonlar ve resimler kullanılıyor ve kısa videolara bol miktarda bilgi sığdırılıyor. Her ne kadar, videolar her zaman 10 dakikadan uzun olsa da insana hiç de uzun gelmiyor.

Bu dizi, bir seferde iki şeyi, yani İngilizce (ya da başka bir dili) ve videonun konusunu öğrenmek isteyenler için ideal. Ana “Crash Course” kanalında diğer kursları da bulabilirsin—bunların hepsi İngilizce dilindedir ve 34’ten fazla dilde altyazıları bulunmaktadır.

Tavsiye Edilen Bölüm: “The Agricultural Revolution”

“RWBY”

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Aksiyon/Fantastik

Seviye: İleri seviye

Açıklama: Bu dizi, listemize giren yegane fantastik internet dizisi. Hikaye Remnant adı verilen ve “creatures of Grimm” (“Grimm’in yaratıkları”) adı verilen canavarlarla dolu bir yerde geçiyor. İnsanoğlu bu canavarlarla “Dust” (“Toz”) adı verilen sihirli bir şey kullanarak savaşıyor. Bu toz silahlar yapmak ve yetenekler edinmek için kullanılıyor.

Senaryo, RWVY (dizide “ruby” [yakut] ile aynı şekilde telaffuz ediliyor) adı verilen canavarlarla savaşmak için bir grup oluşturan dört kızı konu alıyor. Birlikte birçok maceraya çıkıyorlar ve çok farklı insanlarla tanışıyorlar.

Bu dizide “legends” (efsaneler) ve “wrath” (öfke) gibi karmaşık sözcüklerle oldukça sofistike bir İngilizce kullanılıyor. Ama karakterler kendi aralarında konuştukları zaman anlaması daha kolay, daha gündelik bir İngilizce kullanıyorlar.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Ruby Rose”

“kaptainkristian” Video Essays

ingilizce-youtube-dizileri

Tür: Video Deneme

Seviye: İleri seviye

Açıklama: Eminim bir kompozisyonun ne olduğunu duymuşsundur. Kompozisyon, belirli bir konu ya da sorunu ele alan yazıdır. Bunlar genellikle bir şeyden yana ya da bir şeye karşı bir tavır alır ve bu tavrı destekleyen argümanlar sıralarlar.

Bu video kompozisyon da aynı şeyi video yoluyla yapıyor. Videonun en önemli bileşeni ise, yazılı metnin yerini alan arka plan anlatımı.

Görsel unsurlar arasında animasyonlar, resimler, diğer filmler ve videolardan bazı kareler ve yapımcının alıntı yapmak istediği kişilerin ses kayıtları yer alabiliyor. Bu kategori YouTube evreninde büyüdü ve günümüzde bazı popüler kanallar sadece video kompozisyonlar üretiyor.

Belki de bunların en ünlüsü Kaptain Kristian’ın kanalıdır. Diğer video kompozisyonlara benzer şekilde her bölümde bir filmi, televizyon dizisini ya da animasyonu analiz ediyor. Genellikle bir filmdeki temalar, bu temaların kültürler ilişkileri ve izleyici kitlesinde uyandırmak istediği hisler hakkında konuşuyor.

İngilizce öğrenmek için filmler gibi popüler video kaynaklarını kullananlar için bu video kompozisyonlar anlama düzeylerine yeni bir katman ekleyebilir. Yeni bilgileri kafamızda daha önce canlandırmış olduğumuz deneyimlerle bağdaştırdığımız zaman öğrenmemiz çok daha kolay olur. Bu, İngilizce öğrenirken aynı zamanda bir film ve o filmin toplum ile ilişkisini daha iyi anlamanın bir yolu olabilir.

Bu kanal resmi bir dil kullanıyor ve belki de bu tür bir İngilizcenin yaygın olarak kullanıldığı akademik çalışmalar gerçekleştirmek ya da gazetecilik alanında ilerlemek isteyen öğrenciler için ideal olabilir.

Tavsiye Edilen Bölüm: “Her: Building a Beautiful Future”

 

İngilizce YouTube dizileri ve dizilerin en iyi yanı, bunlara bağımlı hale gelsen dahi bu dizilerin tamamını izlemenin yaklaşık bir saat sürecek olmasıdır!

Bu nedenle, izlemeye ve öğrenmeye devam et!


Dhritiman Ray bilim kurgu, şiir ve kurgusal olmayan düz yazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close