ingilizce-yazi-yazmak

Rüyalar Gerçekleşiyor: Etkileyici İngilizce Yazı Yazmak için Yazma Yönlendiricileri Olan 20 Site

İngilizce yazı yazmak daha kolay olsun ister misin?

Büyük ihtimalle, ne kadar çok yazarsan o kadar kolay olacağının farkındasın.

Fakat bazen başlamak işin en zor kısmıdır.

Bir de işin ne yazacağın kısmı, writing konusu bulmak var.

Internet bu konuda bize yardım edebilir!

Aşağıdaki çevrimiçi kaynaklar ve yazma yönlendiricilerinin bulunduğu 20 web sitesi ile ne yazacağın konusunda hiç zorlanmayacaksın.  Ayrıca nasıl daha iyi bir yazar olacağını öğreneceksin ve daha kolay olacağına söz veriyoruz.

İngilizce Writing Geliştirmek için Çevrimiçi Kaynaklar

Writing yani yazı yazma becerileriyle ilgili olarak İngilizceni geliştirmek için tonlarca çevrimiçi kaynak bulabilirsin. İşte sana birkaçı:

Bir MOOC’a kayıt ol

MOOCs (Massive Open Online Courses – Yoğun Açık Çevrimiçi Kurslar) enstitülerden ve üniversitelerden ücretsiz çevrimiçi kurslar ve evinden alabileceğin pek çok İngilizce yazma kursu var.

MOOCs ile ilgili harika olan şey ihtiyaçlarına ve programına en çok uyan kursları seçebilirsin. Altı hafta boyunca haftada 2 saat mi yoksa oturup kendi istediğin hızda çalışmayı mı tercih edersin karar vermelisin. Herkes için MOOCs vardır.

Yazma becerilerini geliştirmek isteyen herkes için ilginç kurslardan biri Future Learn tarafından sunulan, İngiliz kültürünü öğrenme yolu ile öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan, “Exploring English: Language and Culture (İngilizceyi Keşfetme: Dil ve Kültür)”dır. Bir sonraki derse ise “How to Write an Essay” (Essay Nasıl Yazılır) ismi veriliyor ve gerçekten de tam olarak sana bunu öğretecek.

Eğer MOOCs’u daha fazla incelemek istersen başlayabileceğin MOOCs listesini burada bulabilirsin.

Bir İngilizce öğrenme topluluğuna katıl

Internet, senin gibi İngilizce öğrenen diğer kişileri bulmanı kolaylaştırıyor. Diğerleri ile birlikte öğrenmek etkili ve eğlencelidir! Learning English veya Fluent in 3 Months gibi bir topluluğa katıl ve öğrenmeye başla.

Bir topluluğa katılarak forumlarına erişim ve İngilizce öğrenen diğer pek çok kişiye ulaşım hakkı elde edersin. Bu forumları, diğer öğrenci ve öğretmenlerin bir araya geldiği, kendi kişisel sınıfınmış gibi kullanabilirsin.

Belirli soruları sormak, geri bildirim veya yazma konusunda yardım istemek ve birbirinizin yazma becerilerini geliştirmek adına birlikte çalışmaya hevesli olan kişilerle tanışmak için toplulukları kullanabilirsin.

Bloglara göz at

İngilizce writing yazma tekniklerini anlatan burada listeleyemeyeceğimiz kadar çok blog var.  Grammar Girl ve Grammarly başlamak için iki güzel yer.

ESL öğretmenlerinin olduğu gibi pek çok yazarın kendi bloğu var. Aşağıda yalnızca birkaç tanesi var – bulup takip edebileceğin kat kat fazla ESL öğretmeninin bloğu var.

  • Aliventures, Ali Luke’in writing teknikleri ve ipuçları paylaştığı bloğu.
  • Christina Katz yazma ipuçları ve teknikleriyle ilham ve hayat önerileri aracılığıyla yazarlara daha iyi olmayı öğretir.

Sana en çok yardım edebilecek olanı bul ve yeni yazılarını takip et.

Son olarak yazmanı geliştirmeye yardım etmesi için writing prompts kullanabilirsin.

Writing Konuları Arayanlar için Writing Prompts Nedir?

Writing konuları bulmada zorlananlar için writing prompt yani yazma yönlendirici, seni yazmaya başlatan bir fikirdir. Bir yazma yönlendirici, bir kelime, cümle, sohbet veya resim olabilir, seni yazmaya teşvik eder.

Yazma yönlendiriciler pek çok sebepten ötürü faydalı olabilir. En iyi yazma yönlendirici düşünmeni sağlar. Ne yazabileceğine dair aklına hiçbir şey gelmezken sana yeni fikirler verirler. En güzeli ise her gün yazmamın eğlenceli bir yolunu sana sağlar.

Herkesin malumu, pratik mükemmelleştirir! Ne kadar çok yazarsan o kadar daha iyi olacaksın. Eğlenceli yönlendiriciler kullanmak yazmanın chore (angarya – her gün yapmak zorunda olduğun sıkıcı işler) gelmesini engeller ve bir oyunmuş gibi görünmesini sağlar.

Fakat bunlar yalnızca hikayeyi başlatırlar, gerisini düşünmen gerekiyor. Bunları gerçekten öğrenmek için nasıl kullanabilirim?

Yönlendiriciler ile İngilizce Yazı Yazmak Nasıl Öğrenilir?

Yazma yönlendiriciler kullanma biraz rahatını bozar. Yani normalde yazmayacağın bir şey hakkında yazmaya seni iter. Çok çeşitli konularla ilgili yazdığın zaman pek çok farklı kelime de bilmek zorunda kalacaksın.

Ayrıca bu yönlendiricileri, özellikle kendi kendine öğreniyorsan günlük İngilizce pratiğin olarak da kullanabilirsin. Günün geri kalanında İngilizce öğrenme ile ilgili diğer konulara zamanın olmasa bile bir şeyler yazmak için günlük yalnızca15 dakika ayırmak mükemmel İngilizce pratiği olacaktır.

Daha fazla öğrenmek için her zamanki çalışma şekline bu yazma yönlendiricileri de ek olarak kullan. Her haftalık bir kelime listesi ile çalışıyorsan bu kelimeleri yazarken de kullanmaya çalış. Daha iyi bir konuşmacı olmak istiyorsan düşüncelerini yazarak başlayabilirsin. Cümleleri nasıl yazacağını bilmek onları nasıl yüksek sesle dile getireceğini bilmeye atılmış bir adımdır.

Yaratıcı hikaye yazmaktan kendin ve yaşadığın çevre hakkında kurgusal olmayan bir yazıya kadar her şey ile ilgili çevrimiçi birçok yazma yönlendiricisi bulabilirsin.  Hayal dünyanı canlandırmak ve kalem veya klavye ile İngilizce yazılar yazmaya başlamanı sağlamak için en iyi 20 web sitesini seçtik.

İngilizce Yazı Yazmak için En İyi Yönlendiricilere Sahip 20 Site

1. Writer’s Digest

Writer’s Digest web sitesi ve dergisi, İngilizce yazılar, yazma teknikleri, ipuçları, püf noktaları, yazarlarla söyleşiler ve yazı sektöründe olmanın nasıl bir şey olduğuna dair fikirler ile doludur. Yönlendiriciler bölümü çoğunlukla kurgusal ve yaratıcı olanları içerir ve her hafta yeni bir tane eklenir. İngilizce writing alıştırmaları yapmak için harika.

2. Reddit

Reddit, İnternet’te buldukları şeyleri diğer insanlarla paylaşmayı ve sohbet etmeyi seven kişilerin oluşturduğu devasa bir topluluktur. Yazma Yönlendiricileri bölümü gerçekten yaratıcı fikirlere sahip ve yorumlarda diğer insanların neler yazdıklarını görebilirsin.

3. Tumblr

Tumblr, yeni fikirler bulmak, İngilizce writing alıştırmaları için harika bir yer. İnsanlar her ne istiyorlarsa blog olarak yazabilecekleri bir yer ama diğer blogların aksine daha görsel. (Bu resimlerin üzerine daha fazla odaklandığı anlamına geliyor.) Tumblr’ın “Writing Prompts” bölümü, hem yaratıcı hem de kurgusal olmayan yönlendiriciler paylaşmak için resimler kullanıyor. Bir şarkı için bir yönlendirici bile var!

4. Daily Teaching Tools

Bu web sitesindeki yönlendiriciler okuldaki çocuklar için fakat yazma konusunda her yaştan insan için harika birer başlangıç noktasıdır. Site günlük yazımına odaklanıyor bu yüzden genelde yönlendiriciler kurgusal olmayan yazılar için.

5. Language Is a Virus

Bu sitedeki Writing Prompts Generator, her defasında bir tane görebileceğin kurgusal ve kurgusal olmayan yazılar için çok sayıda fikir barındırıyor. Düşünmeni ve yaratıcı olmanı sağlayacak eğlenceli kelime oyunları da sitede mevcut.

6. Creative Writing Prompts

Bu web sitesi, deneyebileceğin 300’den fazla yönlendiriciye sahip. Yalnızca yönlendiricileri okumak dahi yeni kelimeler öğrenmeni sağlayacak! Bu yönlendiricilerin çoğu yaratıcı yazma için fakat az sayıda kurgusal olmayan fikirlerde mevcut.

7. Writer Mag

Writer Mag’da yazarlar için bir diğer web sitesi ve dergidir ayrıca yazmayla ilgileniyorsan çok yararlı makaleler var. Buradaki yazma yönlendiriciler, daha iyi bir yazar olmana (her türden yazı ile) yardımcı olmak için pek çoğunun writing alıştırmaları da olduğu için biraz farklı. Hatta kelime alıştırması bile var!

8. Writing Forward

Bu liste, 25 hikayeyi başlatabileceğin yaratıcı yazma yönlendiricilerine sahip. Bir cümle seç ve hikayenin seni götürdüğü yere bak! İnceleyebileceğin bazı sorular ve fikirler de var. Burada işin bittiğinde, uzmanlardan ipuçları almak için Grammar bölümüne geçebilirsin.

9. 21×20 Media

Telefona uygun bir formatta yönlendiricilerini almak ister misin? Writing Prompts uygulamasını 21×20 Media’dan dene. Ücretsiz değil fakat yalnızca 1.99 dolara yazıya göre düzenlenmiş yüzlerce yönlendiriciyi alabilirsin. Resimlere, yere ve karakter fikirlerine ve çok daha fazlasına göz atabilirsin.

10. Wrighting Words

Wrighting Words’de yaklaşık 500 yaratıcı yazma yönlendirici bulacaksın. Uzun listede, ilginç hikaye başlatıcılardan komik kelimelere kadar her şey var. Hatta bazı başlık ve diyalog fikirleri de var. Emin ol ki bunlardan biri aradığın ilhamı bulmanı sağlayacak.

11. Warren Wilson

Yönlendiricilerin yanı sıra Warren Wilson College’nin web sitesindeki bu sayfada yönlendiricileri nasıl kullanacağına dair ipuçları, İngilizce yazma teknikleri var. Bu fikirler biraz alıştırma gibi bu yüzden her türlü yazı için kullanılabilir. İngilizce writing becerilerini geliştirmek için gerçekten bu listeyi kullanabilirsin.

12. Pinterest

Pinterest, yazma fikrinden ve alıştırmadan oluşan pek çok harika koleksiyona sahip. Fikir ve ilham almak için bütün siteye göz atabilirsin. Yazmaya daha da odaklanman için sana ilham verecek yaklaşık 400 resim içeren yukarıdaki Writing Picture Prompts panosu linkine göz at.

13. Think Written

Yılın her günü için bir yönlendiriciye ne dersin? Think Written’da var. Buradaki liste kelimelere ve temalara odaklanıyor dolayısıyla kurgusal veya kurgusal olmayan yazılar yazabilirsin, bu tamamen sana kalmış. Kendine gerçekten meydan okumak istiyorsan her gün bir yönlendiriciyi yaparak listeyi takip etmeyi dene. Listede ne kadar aşağılara inebilirsin?

14. Visual Prompts

Eğer yönlendiricini yalnızca okumak değil görmek de istiyorsan Visual Prompts web sitesini gerçekten seveceksin. Her bir yönlendirici bir resim üzerine yazılmış ki ne hakkında yazdığını hayal etmene yardımcı olacak. Burada yaratıcı ve kurgusal olmayan yönlendiricilerin harika bir karışımını bulacaksın.

15. The Write Prompts

The Write Prompts yaklaşık 2000 yönlendiriciye sahip fakat en yararlı olanları olarak kelime yönlendiricileri görebilirsin. Her bir yönlendirici hikayende kullanmak zorunda olduğun bir kelime listesi ile geliyor. Kelimeleri sıralayıp ilginç bir hikaye veya deneme yazabilir misin?

16. Seventh Sanctum

Seventh Sanctum, senin için yönlendiriciler oluşturan bir yazı üreteci koleksiyonudur.  Neredeyse sonsuz sayıda yönlendirici mümkün, olay yeri ya da daha yaratıcı olan “Farzedelim…?” soruları üreten gibi diğer üreteçlerden herhangi birini deneyebilirsin. Burada oynamak için çok fazla şey var!

17. BuzzFeed

Buzzfeed daha ziyade komik resimli makaleleriyle bilinir fakat bu makale, her tür yazı için mükemmel bir yönlendirici listesine sahip. Bu yönlendiriciler bir okulda kullanılabilir fakat yetişkinler tarafından da kullanılabilir. Bunlardan bazılar kendini yaratıcı hissetmeni ve düşünmeni sağlayacak. Her ikisiyle de eğlenmene bak!

18. The Sits Girls

The Sits Girls, haftanın her günü için bir yönlendirici ile her ay yepyeni bir liste yayınlar.  Eğer bir blog tutmaya çalışıyorsan ve ne yazacağını bilemiyorsan bu yönlendiriciler,  mükemmeldir. Genellikle kurgusal olmayan yazma fikirlerinden oluşur.

19. The Journal

The Journal, kurgusal olmayan ve blog yazma fikirleri için bir başka web sitesidir. Hatta burada daha fazlası var: çeşitli konularla ilgili görüşlerini aktaracağın, kendinle (hatıralarınla) ilgili, 10-15 dakika durmadan yazacağın serbest yazılar için fikirler edinebilirsin.

20. Education World

Education World, öğretmenler için bir web sitesidir, bu yüzden bu yönlendiriciler sınıf çalışmaları içindir. Yani seni düşündürecek ve her bir yönlendirici, konu hakkında ne yazabileceğine dair bazı fikirlerin olduğu yararlı ipuçlarının bulunduğu kutucuklara sahip.

 

Bu 20 web sitesi ile writing konusu olarak ne yazacağına dair asla zorlanmayacaksın, çünkü artık tükenmez bir kaynağa sahipsin! İngilizce yazı yazmak için favorilerini bul ve vakit kaybetmeden yazmaya başla!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close