ingilizce-vedalasma

İngilizce Vedalaşmanın, Hoşça Kal Demenin 17 Zarif Yolu

Artık sadece “Goodbye” demekten bıktın mı?

İngilizce vedalaşma sadece bu kadar mı? İkide bir “goodbye” demek yerine daha samimi ve ilginç bir şekilde vedalaşmak istiyor musun?

Öyleyse tam yerine geldin.

İster İngilizce konuşan arkadaşlarıyla daha doğal bir şekilde konuşmayı dileyen bir ESL öğrencisi ol ister müşterileriyle ilişki kurmak isteyen bir iş adamı ol hepinizi düşündük.

Klasik bir “goodbye” demek yerine söyleyebileceğin 17 İngilizce cümle ve ifade burada.

En Çok Kullanılan İngilizce Vedalaşma Kalıpları

1.       Bye

Bu standart bir İngilizce vedalaşma. Basit ve kısaca herkese söyleyebileceğin bir ifadedir. Arkadaşlara ve aile fertlerine aynı zamanda çalışma arkadaşlarına ve iş ortaklarına söylemek uygundur. Bu listedeki diğer bazı ifadeleri kullansan bile aslında hala “bye” (hoşça kal) diyorsun.

Bunu ve aşağıdaki diğer türdeki İngilizce vedalaşmaları pratik ederken gerçek durumlardaki kullanımlarını FluentU‘da duyabilirsin. FluentU, film fragmanları, müzikler, videolar, haberler, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan videolar alıp bunları sana özel dil derslerine dönüştürür.

2.       Bye bye!

Bu tatlı ve bebeksi ifade genellikle sadece çocuklarla konuşurken kullanılır. Bazı durumlarda, birbirlerini iyi tanımaları ve işveli ya da sevimli olmaya çalışmak koşuluyla yetişkinler de birbirlerine “bye bye” (bay bay) diyebilir.  Bunu bir meslektaşına veya iş ortağına söylemek istemezsin.

3.       See you later, See you soon veya Talk to you later

İş arkadaşlarından arkadaşlara kadar herkes için bunlar uygundur. “See you later”, “see you soon” veya “Talk to you later” görüşmek üzere anlamındadır. Sıklıkla, bu ifadeleri “bye” demeden önce kullanırız çünkü “bye” kendi başına biraz kısa gelebilir. “You” yerine genellikle “ya” şeklinde telaffuz edildiğini de unutma!

4.       I’ve got to get going  veya I must be going

Sosyal bir buluşmadan ayrılmaya hazırlandığında kullanmak için iyi birer ifadedir. Bir anda “bye” deyip konuşmanın ortasında çekip gitmek kaba bir davranış olacaktır. “I’ve got to get going” (gitmeliyim, gitmem gerekiyor) demek vedalaşmak için hazırlandığını insanların bilmesini sağlar. Duruma bağlı olarak kısa bir şekilde neden ayrıldığını açıklayabilirsin. Örneğin, şu şekilde söyleyebilirsin:
“I’ve got to get going. I have to wake up early tomorrow morning.”
“Gitmeliyim, yarın sabah erken kalkmak zorundayım.”
Bu ifade aslında keyif aldığını, gitmeye de gönülsüz olduğunu bildirir.

5.       Take it easy

Bu ifade “have a nice day” (iyi günler) söyleminin daha günlük bir kullanımıdır. “Take it easy” (kendine iyi bak, hoşça kal) temel olarak kişiyi çok çalışmaması ve dinlenmek için biraz zaman ayırması konusunda cesaretlendirir. Ayrıca “Take it easy” sinirlenmiş veya rahatsız olmuş birine de söylenebilir bu durumda “calm down” (sakin ol) anlamına gelir, bunu da aklının bir köşesine yaz!

6.       I’m off 

İnsanlarla vedalaşmaya hazırlandığını bildirmenin bir başka gayri resmi, günlük söyleyişidir. “Right then, I’m off” veya “anyway, I’m off” şeklinde söyleyerek bu ifadeyi biraz daha yumuşatabilirsin. “I’m off” (ben çıkıyorum) demeden önce bu tarz ifadeler kullanarak bir şeyleri duyurmak üzere olduğunu insanların anlamalarını sağlayabilirsin. Yine kısa bir şekilde neden ayrıldığını açıklayabilirsin. Örneğin, şöyle söyleyebilirsin:
“Anyway, I’m off: I’ve got a busy day tomorrow”
“Her neyse, ben çıkıyorum: yarın çok yoğunum.”
İngilizce hoşça kal demenin çok rahat bir yoludur ve sorunsuz bir şekilde ayrılmanı sağlar.

Resmi ve Mesleki İngilizce Vedalaşma

7.        Goodbye

Her ne kadar tuhaf gözükse de “goodbye” (hoşça kal, güle güle) kelimesi vedalaşmak için çok nadir kullanılır. Kulağa çok resmi geliyor ve normalde eğer bir insanı bir daha hiç görmeyeceksen kullanılır. İşle ilgili durumlar olsa dahi “Bye” genellikle daha uygundur.

8.       Have a nice day veya Have a good _____

İyi tanımadığın birine veda etmek için bunlar kibar ve hoş söylemlerdir. “Have a nice day” “iyi günler” anlamındadır.  İş arkadaşına, kasiyere ve sıradan tanıdık birine bunu söyleyebilirsin. Duruma bağlı olarak “good” (iyi) kelimesinden sonra hemen hemen tüm isimleri kullanabilirsin. Örneğin, şöyle söyleyebilirsin:
Biri tatile çıkmadan önce onunla vedalaşmak istiyorsan “have a good vacation” “iyi tatiller”
cuma öğleden sonra bir meslektaşınla vedalaşmak istiyorsan “have a good weekend” “iyi hafta sonları” diyebilirsin.

9.    I look forward to our next meeting

Birisiyle ticaret yapmaya devam etmek istediğinde uygun olan çok resmi bir ifadedir. Şimdilik hoşça kal desende irtibat halinde kalmaya devam etmek istediğini karşı tarafın bilmesini sağlar.

10.   Until _______

Bu ifade oldukça az kullanılır fakat bir dahaki sefere karşındaki kişiyi göreceğini biliyorsan bu ifadeyi kullanabilirsin. Örneğin, eğer birini gelecek hafta bir daha göreceksen şöyle söyleyebilirsin: “until next week”
“önümüzdeki haftaya kadar”

11.   Take care

Take care (kendine iyi bak) günlük olduğu kadar mesleki durumlarda da kullanılabilir. Diğerleri tarafından iyi karşılanan, sıcak, gerçek bir ifadedir. Genellikle her gün gördüğün birine bu ifadeyi kullanmamayı aklında tut! Biriyle vedalaşırken “take care” dersen bu genellikle onu bir hafta veya daha fazla görmeyeceğin anlamına gelir.

12.   It was nice to see you again veya It was nice seeing you

Birini selamlarken sık sık “it’s nice to see you” (sizi görmek güzel) diyorsan vedalaşmak için de “it was nice to see you again” (sizi yeniden görmek güzeldi) diyebilirsin.  Daha önceden tanıdığın birine veda etmek isterken bu ifadeyi kullanabilirsin. Bu kişi ile ilk defa karşılaştıysan “it was nice meeting you” (sizinle tanışmak güzeldi) şeklinde söyleyebilirsin.

 13.   Good night

Hoşça kal demenin bu resmi yolu, akşam geç saatlerde insanlar evlerine dönerken kullanılabilir. Unutma ki “good morning” (günaydın), “good afternoon”(tünaydın) ve “good evening” (iyi akşamlar) selamlama ifadeleridir ve yalnızca “good night” (iyi geceler) vedalaşmak için kullanılabilir.

İngilizce Argo Vedalaşma Yolları

14.   Later, Laters, veya Catch you later

Bunlar gençler arasında yaygın olan “see you later” (daha sonra görüşürüz) demenin argo şeklidir. Oldukça günlük bir kullanımdır ve sadece çok iyi tanınan kişilere söylenmelidir.

15. Peace veya Peace out

Bu 1990’larda çok popüler olan selametle anlamında günlük dilde bir vedalaşma şeklidir. Bugün hala bazı insanlar kullanıyor ama biraz demode sayılırlar. Arkadaşlarını kullanırken duyduğun bir ifade değilse en iyisi bunu onlara karşı hiç kullanma.

16.   I’m out veya I’m out of here

Sadece arkadaşlar arasında kullanabileceğin, insanlara vedalaşmaya hazırlandığını bildirmenin bir başka gayri resmi, günlük söyleyişidir. Bu ifadeleri kullanmak ayrıldığın için mutluymuşsun gibi gelebilir bu yüzden onlara bunu söylerken dikkatli ol. Örneğin, bir öğrenci son dersten sonra arkadaşlarına “I’m out of here” (ben kaçtım) diyebilir çünkü okul bittiği ve evine gittiği için mutludur.

 17.   I gotta jet, I gotta take off, I gotta hit the road veya I gotta head out

Bunlar “I’ve got to get going” (gitmem gerekiyor) ifadesinin argo söyleyişleridir. “Gotta” “got to”nun kısaltılmış halidir. “I’ve got to get going” gibi bu ifadeler harika zaman geçirdiğini ve ayrılıyor olmaktan bir nebze olsun üzgün olduğunu arkadaşlarına anlatmanı sağlar. Hepsi bu, kaptın mı? Hoşça kal demek için bu farklı yolları denemek konusunda rahat ol ve hangisine en çok sevdiğini gör.

İngilizce Vedalaşma ile İlgili Diğer Kaynaklar

Eğer yeteri kadar “goodbye” alternatiflerinde yararlanamıyorsan işte sana faydalı olabilecek birkaç kaynak:

Aşağıdaki video, İngilizce hoşça kal demek için daha fazla yol öneren, güzel konuşan bir öğretmenden.

 

Wake Tech’in buradaki listesi, günlük söyleyişleri ve bazı beden dili örnekleri de dahil olmak üzere İngilizce vedalaşmanın çeşitli yollarını öneriyor.

Ayrıca bir şey daha var…

Eğer bu yazıyı sevdiysen FluentU’yu da seveceksin. FluentU, müzik videoları, reklamları, haberleri, ilham verici konuşmaları alıp İngilizce dersine dönüştürür. FluentU, gerçek hayatta insanların konuştuğu gibi gerçek İngilizceyi öğrenmeni sağlar. FluentU’da pek çok eğlenceli video var, bunlar popüler talk şovlar, müzik videoları ve komik reklamlar gibi konulardan oluşur, bunları şurada görebilirsin:

en iyi İngilizce uygulamalar

Ne izlemek istiyorsan FluentU’da bulabilirsin.

FluentU, İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırır. Etkileşimli alt yazılar vardır. Bu ne demek? Resmini, tanımını ve faydalı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsin.

en iyi İngilizce uygulamaları

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunduğun zaman, şunu göreceksin:

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

Küçük testler ile herhangi bir videodaki bütün kelimeleri öğren. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi İngilizce uygulamalar

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En mükemmel kısmı ne biliyor musun? FluentU öğrenmeye çalıştığın kelimeleri tanır ve daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre yeni örnekler ve videolar tavsiye eder. Tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın. Bilgisayarın veya tabletin ile FluentU web sitesini kullanmaya başla veya daha iyisi mi, iOS cihazların için  iTunes App Store‘dan veya Android cihazların için Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Eğer gerçek içerik ve örneklerle öğrenmeyi seviyorsan FluentU harika.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close