ingilizce-sevgi-sozcukleri

Sevdiklerine Hitap Ederken Kullanabileceğin İngilizce Sevgi Sözcükleri

Sevgilinin sana en son ne zaman gerçek isminle hitap ettiğini hatırlıyor musun?

Birçok aile ve ilişkide adını duyarsan… muhtemelen başın dertte demektir!

İnsanlar genellikle gerçek isimlerini kullanmak yerine, sevgi dolu takma adlar olan İngilizce sevgi sözcükleri (terms of endearment) kullanır.

Bazı insanlar ise isimlerini bilmedikleri kişilere hitap ederken bu sevgi sözcüklerini kullanır. Bazıları ise bunları sadece eşine söyler. Ve diğerleri de sadece aile içinde bu takma adları kullanır.

Bunlardan hangisini tercih ettiğin fark etmeksizin İngilizce öğreniyorsun—bu nedenle de Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan sevgi sözcüklerini öğrenmelisin!

Takma ad kullanmanın hoş karşıladığı ve hoş karşılanmadığı zamanlar olduğunu unutmamak önemlidir!

İngilizce Sevgi Sözcükleri Ne Zaman Kullanılır

Bunları kullanmak için belirli zamanlar ve durumlar vardır. Sıklıkla, sevgi sözcüklerini kullanmak bir erkekten ziyade bir kadın için daha hoş karşılanır (özellikle de yaşlıca bir kadın) ama bunların kullanılabileceği pek çok diğer durum bulunmaktadır!

Sevgi dolu takma adlar kullanmanın hoş karşılandığı zamanlar:

 • Birisiyle romantik bir ilişki yaşarken.
 • Ailenle.
 • Yakın arkadaşlarınla.
 • Bu takma adları kullanan diğer insanlarla (bunların kullanılmasını hoş karşıladıkları anlamına gelebilir).
 • Resmi olmayan durumlarda (bir partide birisinin adını bilmiyorsan).
 • Çocuklarla.

Sevgi sözcüklerinin kullanılmasının hoş karşılanmadığı zamanlar:

 • Birisinin bunun kullanılmasını hoş karşılayıp karşılamayacağını bilmediğin zaman.
 • Bir erkeksen ve bir kız ya da kadınla konuşuyorsan (bu kaba ya da yersiz görülebilir).
 • Tanımadığın biriyle.
 • Okul ve iş gibi profesyonel ortamlarda.

Bunların gerçek ve katı “kurallar” olmadığını unutma. Her durum farklıdır. Bazen takma ad kullanmanın küçümseme olduğu düşünülebilir—kendini diğer kişiden daha önemli, daha olgun ya da daha zeki olduğunu düşündüğün şeklinde anlaşılabilir. Birisine bir takma ad ile hitap ettiğin zaman bunu nasıl karşılayacaklarını bilmediğinde bunu yapmaktan kaçın!

Amerikalılar Neden Sevgi Sözcükleri Kullanılır

İngilizce sevgi sözcükleri başta romantik ilişkiler olmak üzere dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılır. Bir çalışmaya göre bu özel takma adları kullanan insanlar, kullanmayanlara göre ilişkilerinde daha mutludur.

Takma adlar kullanmak bizi birbirimize daha da yaklaştırır. Sevdiğimiz kişiler ya da samimi olmak istediğimiz arkadaşlarımız için bu takma adları kullandığımız zaman bu bizi onlara yakınlaştırır!

Sevgi sözcükleri ve İngiliz dilinin diğer gerçek hayattan kullanımlarını görmek için FluentU videoları izlemeyi dene. FluentU gerçek dünyada yayınlanan videoları alıyor—film fragmanları, müzik videoları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi—ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürüyor. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Sevdiklerine Hitap Ederken Kullanabileceğin İngilizce Sevgi Sözcükleri

Küçük şeyler

Birçok dilde bir sözcüğü daha şirin ya da daha küçük hale getirmek için o sözcüğün sonuna eklenen özel bir ek vardır (örneğin, Rusçadaki -chka ya da -chek ve İspanyolcadaki -ito ya da -ita gibi). İngilizcede ise bunlar gibi özel ekler pek kullanılmaz.

Bunun yerine, bebekler ya da hayvan yavruları gibi küçük şeyleri ifade eden İngilizce sevgi sözcükleri kullanırız.

 • Baby: Baby sözcüğü genellikle ilişkilerde kullanılır ve tanımadığın birisi için kullanılmaz. Bazı insanlar kendilerine küçük ve aciz bir şeyin ismiyle hitap edilmesinin hoş olmadığını düşünebilir!
 • Babe: Bir sevgi sözcüğü olarak kullanılmadığı zamanlarda babe “güzel kadın” demenin oldukça günlük (ve bazen de kaba) bir yoludur. Bir sevgi sözcüğü olarak ise bir erkek ya da kadına hitap ederken kullanılabilir ve genellikle de birisiyle ilişki içinde olduğun zaman kullanılır.
 • Bunny: Tavşanlar tatlı ve şirindir. Bunny sözcüğünün kadınlar için kullanılan yaygın bir takma ad olmasına şaşırmamalı! Tıpkı babe ve baby gibi bunny de bir ilişkide kullanılan o özel sözcüklerden biridir. Daha da şirin bir takma ad için honey-bunny kullanılabilir.

Tatlı şeyler

Tıpkı Archies’in bu klasiğinde olduğu gibi sevecen takma ad olarak kullanılabilecek şekerleme sayısı inanılmazdır. Sweet pea’den sweetie pie’a neredeyse tüm tatlılar ve şekerlemeler bu amaçla kullanılabilir (ve kullanılamayacağını düşünüyorsan, belki de tatlı yeni bir takma ad uydurmuş olabilirsin!). İşte bunun en yaygınlarından bazıları:

 • Honey: Baldan tatlı ne olabilir? Bazen hon ya da hun olarak kısaltılan honey sözcüğü neredeyse her durumda işe yarar. “Can you pass me my phone, honey?” dediğin zaman bir arkadaşından bir iyilik istemek daha tatlıdır.
 • Sweetheart: İyi kalpli kişiye sweetheart denebilir ve bu da neredeyse herkese hitap ederken kullanabileceği bir terimdir. Bunu da yabancılara hitap ederken kullanmakta sorun yoktur. Doktorunun muayenehanesindeki resepsiyonist adını bilmiyorsan sana sweetheart diye hitap edebilir–ama bu sözcük çiftler veya arkadaşlar arasında da yaygın kullanılır.
 • Sugar: Sugar, sıklıkla sana yakın kişilerden ziyade tanımadığın kişilere hitap ederken kullanacağın bir takma addır. Sugar birisine hitap etmenin hoş bir yoludur – tıpkı Marry Poppins’in başka bir klasik şarkıda söylediği gibi bir kaşık şeker her şeyi yapmana yardımcı olabilir!

Çiftler tatlı takma adlar kullanmayı sever! İlişkilerde kullanılan diğer popüler İngilizce sevgi sözcükleri arasında muffin, cupcake, baby cake, sugar plum ve birçok diğerleri yer alır. Neredeyse tüm tatlıların işe yaradığını söylememiş miydik?

İltifat

Bazı İngilizce sevgi sözcükleri söyledikleri kişiye iltifat niteliğindedir–o kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Güzel bir fiziki özelliklerine odaklanabilir ya da sadece güzel “beautiful” diye hitap edebilirsin.

 • Blue eyes: Birisinin güzel gözleri varsa, bir sevgi sözcüğü olarak o kişinin göz rengini kullanabilirsin. O kişiye blue eyes ya da brown eyes veya başka göz renkleriyle hitap edebilirsin. (Aslında gözler o kadar önemli özelliklerdir ki blue eyes ve brown eyes hakkında şarkılar yazılmıştır!)
 • Beautiful: Tanıdığın kişiye beautiful şeklinde hitap etmek o kişiyle flört etmenin bir yoludur. O kişiyi selamlamak için “hey there, beautiful” diyebilirsin. Sevdiğin kişiye beautiful diye hitap etmek bir iltifattır! Beautiful sadece kadınlar için kullanılabilir—bir erkeğe ise handsome diyebilirsin (“hey there, handsome!”).
 • Gorgeous: Gorgeous sözcüğü “çok güzel” anlamına gelir ve beautiful ile aynı şekilde kullanılır. Aralarındaki en büyük fark ise bir erkeğe de gorgeous diyebilecek olmandır!
 • Hottie: Birisine hot diye hitap etmek o kişiyi çekici bulduğun anlamına gelir ve hottie çekici bir kişidir. Bu sözcüğü yakından tanımadığın kadınlar için kullanırken dikkatli ol, çünkü bu durumda flört etmenin kaba bir yolu olacaktır! Birisiyle bir ilişki yaşarken ise hottie hem kadınlar hem de erkekler için tatlı bir takma addır.

İyi şeyler

Bazı İngilizce sevgi sözcükleri birisini takdir ettiğini gösterebilir. Bunlar olumlu ve iyi şeylerdir ve genellikle arkadaşlar veya yabancılar tarafından değil çiftler arasında kullanılır.

 • Prince / princess: Bir prens ya da prenses düşün. Gözünün önüne hoş kıyafetler giyen güzel bir kişi geliyor, değil mi? İşte bu nedenle prince ve princess çiftlerin bazen kullandıkları sevgi sözcükleridir. Bununla birlikte, bir kadına princess diye hitap etmenin onun çok şikayet ettiği ya da şımarık olduğu anlamına da çıkabilir. Bu yüzden kime prenses diye hitap ettiğine dikkat et!
 • Angel: Bir melek son derece düşünceli ve tatlı bir kişidir. Birisine angel diye hitap ettiğin zaman o kişinin bu dünyanın dışında bir muhteşemliğe sahip olduğunu söylersin!
 • Love: Aşk son derece güçlü bir histir ve birisine bu sözcük ile hitap etmek o kişinin sana çok şey ifade ettiğini gösterir.
 • Lover boy/lover girl: Bir sevgili ise sadece sevdiğin bir kişi olmakla kalmaz—o kişiyle oldukça yakınsınızdır. Love tatlı bir takma addır ama lover boy ya da lover girl daha özel ve oyuncu bir takma addır.

Argo

Genellikle daha çok gençlerin kullandıkları bazı argo sevgi sözleri bulunmaktadır.

 • Boo: Sık kullanılan argo terimlerden biri de kız arkadaş ya da erkek arkadaş anlamına gelen boo olmaktadır. Bu sözcük, Fransızcada bir hayran (romantik olarak birisiyle ilgilenen kişi) anlamına gelen beau sözcüğünden gelmektedir. Bu terimi popüler şarkı sözlerinde sıkça duyacaksın.
 • Bae: Bu da kız arkadaş ya da erkek arkadaş anlamına gelir ve babe sözcüğünün kısaltılmışıdır. Günümüzde internette son derece sık kullanılan bir terimdir.
 • Main Squeeze: Başkalarına sevgilinden bahsederken sevgilinden main squeeze şeklinde bahsedebilirsin. Bu söz, bahsettiğin kişinin kucaklamayı (sıkmayı) en çok sevdiğin kişi olduğu fikrinden gelen oldukça günlük bir argo terimdir. Bu söz aynı zamanda “en önemli kişi” manasında da kullanılabilir.

Modası geçmiş

Bazı sevgi sözlerinin modasının geçtiği düşünülebilir. Bunların birçoğu hala kullanılmaktadır ama yaşlı insanlar tarafından (nazik yaşlı bir kadının bunları söylediğini düşünebilirsin).

 • Dear: Dear diye hitap ettiğin kişi senin için önemlidir. Büyükannen senden iyi bir çocuk olmanı ve ona yardım etmeni (be a dear and help her) isteyebilir ama bunu bir arkadaşının söylediğini duymazsın.
 • Darling: Bu sözcüğü “The Incredibles” filminden bu klipteki gibi ya da bunu “dahlin’” şeklinde telaffuz eden kadınlar tarafından söylendiğini duymuş olabilirsin. Darling sözcüğünün filmler dışında hala bazen yaşlılar tarafından ve genellikle de kadınlar tarafından sevdiklerine ve erkekler tarafından da eşlerine hitap ederken kullanıldığını duyabilirsin.
 • Doll: Oyuncak bebekler güzel ve kusursuzdur. Birisine you are such a doll dediğin zaman o kişinin harika bir insan olduğunu söylemiş olursun!
 • Poppet: Günümüzde artık neredeyse hiç kullanılmayan ve sadece küçük çocuklar için söylenen bir takma ad da poppet olmuştu. Bu sözü torunları ya da diğer çocuklara hitap ederken kullanan yaşlıları duyabilirsin.

Uydurma takma adlar

Bazen takma adlar türünün tek örneğidir: onu kullanan insanlara özeldir.

 • Yiyecekler: Uydurma takma adların birçoğu yiyeceklerle ilgilidir (lamb chop ya da muffin gibi). Bunlar aynı zamanda sadece iki kişinin anlayabileceği şakalar (inside jokes) da olabilir.
 • Lokasyon: Birisinin nereli olduğunu biliyorsan bunu bir takma ad olarak kullanabilirsin. Örneğin, New Yorklu arkadaşını “Hey, New York! What’s up?” şeklinde selamlayabilirsin.
 • Anlamsız sözler: Bazı takma adlar hiçbir anlama gelmez. Örneğin, herkes kayın babama pancho takma adıyla hitap ediyor ve kimse bunun nedenini bilmiyor!
 • Saçma isimler: Takma adların sevecen olmaları için olumlu olmaları gerekmez, sevdiğin bir kişiye Stinky diye de hitap edebilirsin. Bu takma ad olumsuz bir anlam taşıyorsa bu daha da komik olabilir, ama karşı tarafın bu takma adı sevdiğinden emin ol!

Artık İngilzice sevgi sözcüklerini nasıl kullanacağını biliyorsun.

Artık en iyi arkadaşına stinky ya da sevgiline angel…ya da tam tersi şekilde hitap etmek sana kalmış!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close