4-ingilizce-resimli-sozluk

En İyi 4 İngilizce Resimli Sözlük (ve bir de Kişiselleştirilmiş Bonus)

Daha önce hiç bir labirente girmiş miydin?

Labirent içinden çıkman gereken bir bir bulmacadır ama çıkış yolu karmaşıktır ve engellerle doludur.

Labirentler eğlenceli ya da son derece sinir bozucu olabilir.

Her İngilizce dil öğrencisi bunu bilir!

İngilizce sıklıkla bir labirent gibi gelir. Sanki çok uzun bir yolda yürüyorsundur ve saatlerdir yürümüş olsan da yolun sonuna yaklaşmamışsındır.

Neden aynı yerde dönüp dolaşıyorsun?

Şimdi labirenti bir kenara bırakalım ve yeni bir şey deneyelim. Hayal gücüne dayalı bir şey. Bir şey gözlerinin parıldamasını sağlar!

Eğer İngilizce öğrenmenin yeni bir yolunu arıyorsan İngilizce resimli sözlükler belki de başarıya giden yolu sana sunar. Birçok kişi düz metin ya da ses kayıtlarından ziyade resimlerle daha kolay öğrenir.

İşte basılı olarak, mobil uygulamalarla ve hatta videolarla edinebileceğin dört harika İngilizce resimli sözlük. Ayrıca sana kişiselleştirebileceğin yaratıcı bir seçenek de sunacağız.

İngilizce Resimli Sözlük Neden Kullanışlıdır?

İngilizce resimli sözlük, sözcükleri görselleştirmek için resimler kullanarak yeni bir sözcük ile o sözcüğün anlamı arasında görsel bir bağlantı kurar. İngilizce sözcükler ile gerçek dünya arasında bir bağlantı kurmana yardımcı olur.

İngilizce resimli sözlükler aynı zamanda dil çalışmalarına çeşitlilik de katar. Eğer İngilizce öğrenmek bir angarya gibi gelmeye başladıysa bu, kullanmakta olduğun araçların sana uygun olmadıklarının bir işaretidir. Umudunu yitirme! Yeni yöntemleri keşfetmek için her zaman vakit var.

Herkesin sözcükleri farklı şekilde öğrendiğini unutma. İngilizce resimli sözcükler özellikle görerek öğrenenler, yani resimler ve semboller yoluyla konseptleri ezberleyenler için idealdir. Eğer anadilinde genellikle bu yöntemi kullanıyorsan aynı yöntemi İngilizce öğrenimine de uygulamak harika olacaktır. Bu sürecin göz korkutucu olmaması ve sana daha tanıdık gelmesini sağlar.

Bu sana daha mı yakın geliyor? Aynı türden bir avantajı, FluentU üzerindeki videoları izleyerek de elde edebilirsin. FluentU, kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce videolar sunuyor. Her bir videoda interaktif altyazılar bulunuyor—herhangi bir sözcüğe tıkla ve hem bunun tanımı hem de resmi gelsin.

Ayrıca, her bir video ile görsel kelime kartları, tam metin deşifreler, sözcük listeleri ve daha fazlası parmaklarının ucunda. Öğrenme tarzın ne olursa olsun İngilizceyi anadilde kullanıldığı gibi özümseyerek sözcük bilgini genişleteceksin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

En İyi 4 İngilizce Resimli Sözlük (ve bir de Kişiselleştirilmiş Bonus)

Görsel öğrenimin sana göre olduğunu biliyorsan bir İngilizce resimli sözlüğe yatırım yapabilirsin. Hem kitap olarak hem de telefonun ya da bilgisayarından erişebileceğin tamamen ücretsiz bazı İngilizce resimli sözlükler mevcut.

Daha sonra sana kendi kişiselleştirilmiş İngilizce resimli sözlüğünü nasıl yaratacağını göstereceğiz.

DK “Bilingual Visual Dictionary” Dizisi

DK iki dilli İngilizce resimli sözlükler Fransızcadan Rusçaya ve Japoncaya birçok dilde mevcuttur. Bu sözlükler her iki dilde sözcükler ile etiketlenmiş fotoğraflar ve diyagramlar ile doludur. Yukarıdaki bağlantıya tıkla ve dil seçeneklerine bir göz at.

Bunlar sadece kullanışlı olmakla kalmıyor aynı zamanda resimlerine bakmak da oldukça keyifli!

Konuya göre açıkça düzenlenmeleri ve bunun da geleneksel iki dilli bir sözlüğe kıyasla bir sözcüğü bulmayı kolaylaştırması nedeniyle bu kitaplar senin için ideal birer kaynak olacak. Eğer odaklanarak öğrenmenin zor olduğunu düşünüyorsan bu kitaplar sana yeni sözcükler öğrenmenin harika bir yolunu sunacak.

DK yakın zamanda görsel sözlüklerinin altısına eşlik eden bir iPhone uygulaması geliştirdi. Binlerce sözcük ve sözün telaffuzunu kontrol etmek için bunu kullanabilirsin.

Memrise English Visual Dictionary

4-ingilizce-resimli-sozlukMemrise uygulamasında birçok İngilizce resimli sözlük bulunuyor ama bunu kullanmak özellikle kolay. Duygular, sağlık hizmetleri ve ulaşım gibi 40 farklı kategoriye ayrılmış.

Bu sözlük, bilmen gereken sözcüklere öncelik vermesiyle ön plana çıkıyor. Eline bir sözlük alıp o sözlükle, İngilizce dilinin tamamının ellerinin arasında olduğunu fark etmek oldukça korkutucu olabilir. Bu sözlük ise anlaşılır ve kaliteli resimlerle kısa ve öz.

Bu İngilizce resimli sözlük, onu telefonunla her yere götürebileceğin için seyahat ederken harika bir kaynaktır.

The Merriam-Webster Visual Dictionary Online

4-ingilizce-resimli-sozluk Eğer bir kitaba para vermek konusunda kararsızsan Merriam-Webster İngilizce resimli sözlük tamamen ücretsiz Memrise kadar interaktif olmasa da daha az rastlanan sözcükler ve teknik terimlerin resimli örneklerini bulmak için en iyi yerdir.

İngilizcenin nasıl geliştiği konusunda kendine güveniyorsan, bu sözlük sayesinde karşılaşabileceğin daha karmaşık senaryolara kendini hazırlayabilirsin. Detaylarıyla ele aldığı alanlardan biri de tesisat, halı kaplama ve ısıtma gibi ev ile ilgili konular.

Örneğin, bir su sızıntısı ya da elektrik sorunu halinde bu sözlük musluklar (faucets) ya da sigortaların (fuses) çalışmadığını bildiğinden emin olmanı sağlayacaktır.

Oxford Picture Dictionary Videos

Bu YouTube kanalı, “Oxford Picture Dictionary”yi ücretsiz videolardan oluşan bir dizi haline getirdi. Videoların her biri farklı bir konuya odaklanıyor, İngilizce sözcüğün net bir şekilde telaffuz edildiğini duyarken bu sözcük ile ilgili bir slayt gösterisi görüntülüyor.

Bunlar YouTube üzerinde izleyeceğin en heyecan verici videolar olmasalar da sesler, resimler ve sözcükler arasında bir bağ kurmak için idealdir. İşyerinde ya da yatmadan önce ayıracağın birkaç dakikan varsa bu videolardan birini izlemek, gününe bir miktar fazladan sözcük çalışması katmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Kendi Resimli Sözlüğünü Yarat

Bir resimli sözlük, bir kitap ya da internet sitesi kadar basit olmak zorunda değildir. Eğer yaratıcı bir insansan, İngilizce öğrenirken bu becerini neden kullanmayasın? İşte bunu nasıl yapacağın hakkında ipuçları.

Öğrenmek istediğin 10 İngilizce sözcük seç ve bunları büyükçe bir kağıt üzerine yaz. Her sözcüğün altına basit bir resim çiz ve bu kağıdı sık sık görebileceğin bir yere as.

Çoğu kişi sözcükleri tematik olarak öğrenmenin daha kolay olduğunu düşünür, bu nedenle onları konuya göre seçmeyi dene. Öğrenmeni kolaylaştıracağını düşünüyorsan çalıştığın sözcüklerin kapsamını gerçekten daraltmakta bir sakınca yoktur. Yiyecekler çok geniş bir kategoridir, ama kahvaltılıkları kısa sürede öğrenebilirsin.

Bu sözcükleri ve resimleri öğrenene kadar bunlar için her gün beş dakikanı ayır. Bu sözcükleri rahat rahat hatırlamaya başladıktan sonra bu onları sadece resim görünecek şekilde bir kağıt parçasıyla kapat.

Her bir resme bakarak ve onunla eşleşen sözcüğü yazarak ya da söyleyerek kendini test et. Bunları iyi öğrendiğini düşünmeye başladıktan sonra yeni sözcüklere geçebilirsin. Ama hafızanı tazelemek için öğrenmiş olduğun sözcükleri ara sıra tekrar gözden geçirmeyi de unutma. Üzerinden bir iki hafta geçmiş olsa dahi bu resimlerin sözcük hafızanı tetiklediğini göreceksin.

Yaratıcılığının bundan daha fazla olduğunu hissediyorsan—ve birlikte yaşadığın insanlar huysuz değilse—evini tamamen bir görsel sözlüğe dönüştürecek noktaya kadar gidebilirsin. Bir etiket makinesi ya da bir deste yapışkanlı not kağıdı ile evindeki başlıca eşyaları onlara karşılık gelen İngilizce sözcük ile işaretle.

Bir eşyayı gördüğün her seferinde onun İngilizcesini anında hatırlayacaksın.

Abartarak hepsini bir seferde etiketlemeye kalkma! Önce her gün kullandığın eşyalarla başla, çünkü bunların İngilizcesine ihtiyaç duyman daha olasıdır. Kettle, corkscrew ve toothbrush gibi 20 kullanışlı eşyayı bilmek ve daha sonra da evinde bulunan yüzlerce rastgele şeyi öğrenmek daha iyidir.

 

Görselleri kullanarak öğrenmek gerçekten değerli bir beceridir, bundan faydalan! Sözcükleri tekrar tekrar okumanın seni hiçbir yere götürmediğini fark ettiysen, bu İngilizce konuşamayacağın anlamına gelmez. İngilizce resimli sözlük ile görsel öğrenme tarzını keşfetmek sana İngilizceyi anlamak için tamamen yeni bir bakış açısı sunabilir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close