ingilizce-podcast

İngilizce öğrenen herkesin dinlemesi gereken 11 İngilizce Podcast

İngilizce’nizi ilerletmek istiyor ancak daha fazla ders kitabı görmek istemiyor musunuz?

Eğer böyleyse, aradığınız cevap bende-İngilizce podcastler

Learn a foreign language with videos

Neden İngilizce Podcastler ile öğrenmelisiniz?

İngiliz dili podcastleri, İngilizce’yi hızlı bir biçimde öğrenmek için mükemmel bir yöntem.

Onları her yerde ve her zaman dinleyebilirsiniz- masanızda veya hareket halindeyken. Uzun bir yolculuk sırasında kendinizi eğlenceli bir podcaste kaptırmaktan daha iyi bir zaman geçirme yöntemi olabilir mi?

Biraz kendinizi adarsanız, İngiliz dili podcastleri hızlı bir şekilde dinleme becerilerinizi ve yetkinliğinizi arttıracaktır. Bir artıları(faydaları) da podcastlerin çoğunlukla transkriptlerinin (ses dosyasının yazılı versiyonu) olmasıdır. Bu da hem dinleyip hem okuyabileceğiniz veya podcastin bir kısmı aklınızı karıştırdığında transkripte bakabileceğiniz anlamına gelir.

FluentU’da biz, okuma, izleme ve dinlemenin bu kombinasyonunu seviyoruz. Eğer podcastleri denemeden önce daha fazla İngilizce dinleme alıştırması yapmak isterseniz, FluentU’nun kütüphanesindeki videolara bir göz atın.  Şu anda yüzlerce İngiliz dili videomuz var ve her birinde de öğrenmeyi kolaylaştıran harika altyazılar mevcut.

Podcastleri dinlemeye hazır olduğunuzda, netteki en iyi podcastlerden bazılarını seçtim.Yaklaşımları ve stilleri birbirinden farklı olsa da, hepsi de size uzman öğretimi ve kılavuzluğu sunuyor:

İngilizce öğrenenler ve ESL öğrencileri için 11 İngilizce Podcast

The English we speak (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Ders kitabınızı bir dakika için bir kenara koyun ve İngiliz dilinin en tanınan uzmanlarının bazılarından,BBC (British Broadcasting Corporation)’den, bir şeyler öğrenin. Bu İngilizce dil öğrenim serisi günlük ifadelere ve argoya odaklanır.  Duyacaklarınız tüm zamanlar boyunca İngilizce konuşan insanlar tarafından kullanılan bir tür İngilizce’dir ve size anadil seviyesinde İngilizce konuşmanız için yardımcı olacaktır.

Podcastler haftada bir kez yayınlanır ve her biri 3-4 dakika uzunluğundadır.Bu seride yaygın olarak kullanılan İngilizce ifadelere örnekler: “Beynini kullan”, “Hoş olmayan şöhret” ve “Birine sataşmak”tır.

Konuşulan İngilizce normalden biraz daha yavaştır. Her bir hece açık bir şekilde telaffuz edilir. Tipik formatta, birbiriyle konuşan iki sunucu vardır.Öğretmenlerin farklı lokasyonlarda bulunduğu izlenimini vermek için sıklıkla ses efektleri kullanılır.

Podcasts in English (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Çeşitlilik hayatın tadı tuzudur ve muhteşem podcastlerin size sunduğu da tam olarak budur-ayarlara göre sınıflandırılmış konuşma İngilizce’si. Dil öğrenmenin eğlenceli ve heyecan verici olamayacağını kim söylemiş?Podcasts in English.com sitesi başlangıç, orta ve ileri düzeydeki öğrenciler için kapsamlı bir İngiliz dili öğrenim podcast serisi sunar. Ayrıca iş İngilizce’sine ihtiyaç duyanlar için de podcastler mevcuttur. Kısa dersler tamamen İngilizce olarak gerçekleştirilir ve iki İngilizce konuşan kişi arasındaki konuşmadan oluşur.Podcastler,hayatın her alanını ilgilendiren geniş bir aralıktaki konuları kapsar.  Tartışılan konulardan bazıları kış olimpiyatları, ata binme deneyimleri ve Facebook’dur. Podcastler kısadır, iddialıdır ve transkriptler, çalışma kağıtları ve kelime görevleri ile de desteklenir.

English Class 101 (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Burada herkes için bir şeyler, tüm deneyim düzeyleri için bir podcast serisi mutlaka var. Dört öğrenme düzeyinden- tamamen başlangıç, başlangıç, orta ve ileri düzey-ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Podcastler, farklı sahnelerde de rol alan iki sunucu tarafından sunulur. Bir sahne oynandıktan sonra, çok daha yavaş bir hızda tekrar edilir.Her bir podcastin bir sonraki bölümü, kültürel bilgiler içerir. Bunun sonrasında kelimelere ve ifadelere odaklanılan ve dinleyicinin duyduğu bazı kelimelerin anlamlarına yer verilir. Her podcastin final bölümünde dilbilgisi konuları işlenir. Bu İngiliz dili podcastleri ortalama tempoda bir konuşma dili kullanılarak yapılır.

British Council tarafından sunulan Elementary Podcasts  (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Başlangıç seviyesi ve orta seviye öğrencileri için çok yardımcı olabilecek İngiliz dili podcastleri için İngiltere’nin British Council’e üç alkış.  Dil öğretici podcastlerinde pek rastlanmayacak şekilde, bu podcastler yaklaşık 25 dakika yani gayet uzun.Elbette ki bir seferde tümünü dinleyebilirsiniz. Ancak bu podcastlerin en zevkli taraflarından biri de istediğiniz zaman duraklatıp, zamanınız olduğunda kaldığınız yerden tekrar başlatabilmeniz.Her bir versiyondaki sunucular dinleyiciye bir sürü farklı senaryo anlatır. Bunlar bir diyalog içinde verilir ve günümüz insanının her gün karşılaşabileceği tür durumlardır. Ayrıca podcastlerde bazı konuların detaylı tartışmaları da mevcuttur.  Sunum canlı, eğlenceli ve merak uyandırıcıdır ve konuşulan İngilizce de normal konuşma hızına yakın seviyededir. Dinleyicinin derslerin çoğunda önceden dinleyebileceği konuşmalara eşlik eden birçok materyal vardır.

Splendid Speaking (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Splendid Speaking’in ilgi çekici podcastlerini dinleyerek zaten iyi olan dil becerilerinizi bileyerek mükemmele ulaştırın. Bunlar, belirli bir seviyenin üzerinde, iyi İngilizce konuşabilen ileri seviye İngilizce öğrencileri için tasarlanmıştır.Bu podcastler, dil öğrenmeye büyüleyici bir bakış açısıyla yaklaşır.Her derste ana dili İngilizce olmayan konuşmacılarla röportajlar ve tartışmalar vardır. Kayıtlarda ayrıca onların performansları ile ilgili uzman geribildirimleri de vardır. Bu sadece öğretici bir yöntem değildir, aynı zamanda diğer öğrencilerin de dil öğrenirken başa çıktıkları durumları dinlemek eğlencelidir de. Hatta onların yanlışlarından bazılarını bulabilirsiniz bile!

Better at English (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Better at English, anadili İngilizce olan konuşmacılarla yapılan gerçek konuşmaları İngiliz dili podcastleri ile derleyen bir karışımdır. Konular ciddi konulardan gülünç ya da önemsiz konulara kadar uzanır ve konuşmalar normal hızdadır. Gerçek, doğal seslerle yapılan konuşmalar derslerden ve ders kitaplarından öğrenilenlerden üstün bir takviyedir. Diğer herşeyden farklı olarak, bu durum öğrencinin dilin temposuna, bazı deyimlere ve yaygın kullanımlara da alışmasını sağlar. Better English, orta düzey ve üzerindeki öğrenciler veya kendini gerçekten aşmak isteyen başlangıç düzeyi öğrenciler için uygundur.  Bu İngiliz dili podcastlerinin yanında transkriptler ve kelime notları bulunur.

Voice of America Learning English (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Bu, herşeyi harmanlayan harika bir podcast serisidir.  Dinleyici için çok farklı dinleme seçenekleri vardır.Voice of Americ, birçok türde İngilizce program serisi sunan bir İngiliz dili haber ve bilgilendirme hizmetidir. Ses dosyaları bölümünde 1) haftalık bir global haber programı 2) bir bilim belgeseli dizisi 3) Amerika’nın ve Amerikan kültürel yaşamının tarihi hakkında programlar ve 4) İngiliz deyimleri üzerine bir seri bulunur.Tüm programlar, normalden daha yavaş konuşulan bir İngilizce ile sunulur.

Voice of America, konuşma bazlı öğretme sistemi ve iyi yapılandırılmış dersleri ile çeşitlilik de sunduğundan dolayı bir öğrencinin dil öğrenme araçları deposu için harika bir ilavedir. Geleneksel radyo programlarında olduğu gibi, her bir podcast bölümlere ayrılmıştır ve zengin bir ses deneyimi sunabilmek adına ses ve müzik efektleriyle süslenmiştir.

Business English Pod (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Eğer İngilizce’nin konuşulduğu ülkelerden birinde iş yapacaksınız, o zaman bu podcast serisi sizin dahiyane toplantı odası öncülünüz olacak.Business English Pod, dile ve iş dünyasının düzenine bir dalıştır. Seride her muhtemel iş durumu için gereken bütünleyici dil mevcuttur. Bölümlerde, bir sunucunun belirlenmiş bir konu üzerine birkaç dakika konuştuğu basit bir yapı bulunur. Her bir podcaste eşlik eden transkriptler, küçük sınavlar ve kelime kılavuzları vardır.

Seride öğrencinin belirli bir düzey İngilizce bilgisi olduğu varsayılır ancak dili çok fazla bildiği de varsayılmaz. Konuşulan İngilizce, normal hızın dörtte üçü hızındadır bu nedenle de takip etmesi gayet kolaydır.Beklediğiniz üzere, diksiyon mükemmeldir. Business English Pod İngilizce konuşan firmalarda işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili iyi bir içgörü sunar. Ayrıca, derslerde takdire değer dinleme ve anlama alıştırmaları sunmaktadır.

Culips ESL Podcast (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

İngilizce “hello” kelimesini dahi yeni öğrenmiş olmanız ya da dakikalar boyunca akıcı İngilizce konuşabiliyor olmanız fark etmeksizin burada sizin için bazı önemli bilgiler bulacaksınız- tüm seviyelerden İngilizce öğrencileri için ideal bir podcast serisi. Culips sitesinin harika yönlerinden biri farklı podcast stillerine olmasıdır. Catch Word podcastleri ana dilinizmiş gibi konuşabilmeniz için günlük sözlere, deyimlere ve argo sözcüklere odaklanıyor. Cahtterbox podcastleri ise insanlar arasında özgün diyaloglara yer veriyor. Simplified Speech ise yavaş ve takip etmesi kolay bir hızda doğal İngilizce konuşmalara adanmış.

Bunlar zekice hazırlanmış, pratik ve faydalı podcastlerdir. Tümü İngilizce dilinde gerçekleştirilir ve çoğu zaman normalden daha yavaş bir hızla konuşulur.

ESL Pod (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

İkinci bir dil olarak İngilizce(ESL) Podcastinin birçok bölümden(900’den fazla bölüm ve hala sayısı artmaktadır) oluşan engin bir kütüphanesi vardır. ESL podcastinin sunucusu Dr. Jeff McQuillan’dır ve sıklıkla duyacağınız diğer sesin sahibi de Dr. Lucy Tse’dir.  İkisinin de uygulamalı linguistik bölümünde doktoraları vardır.Her bir podcastin temeli iki karakter tarafından canlandırılan diyaloglardır.  Bölümün geri kalanı, anahtar kelimeler ve anlamları üzerinde durur. Konuşulan İngilizce, normal hızın yarısı hızındadır bu nedenle de takip etmesi bir hayli kolaydır. Her bir podcaste eşlik eden bir öğrenme kılavuzu bulunur.

Luke’s English Podcast (iTunes – websitesi)

ingilizce-podcast

Luke nitelikli bir İngilizce öğretmeni ve ilgi uyandıran ve eğlendiren podcast serileri sunan bir stand-up komedyenidir. Amacı “öğrenirken gülmenizi sağlamaktır” ve size konu malzemesi ile ilgili zengin bir karışım sunar.Bu podcastlerin bazılarının ismine hızlıca bir göz atarsak bu birleşimi görebiliriz: “Doctor Who bölümü-Dil Analizi”, “Karides Hikayesi”ve “İngiliz Premier Ligi Futbol”

Her ne kadar gerçek hayattan konuşmalar da olsa da,çoğu podcastte Luke tek anlatıcıdır.Dinleyiciyi kendine çeken sıcak, ilgi uyandırıcı bir sesi vardır.Daha da fazlası, hikayeleri o kadar iyi yapılandırılmıştır ki bir sonraki cümleyi duymak için can atarsınız. Konuşulan İngilizce normal hızdadır ve transkriptler de mevcuttur.

İngilizce’yi Podcastler ile Öğrenmek için Diğer Kaynaklar

İngilizce podcastler hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Sadece linkleri takıp edin ,İngilizce’nizi geliştrimek için harika bazı kaynaklar daha bulacaksınız.

The Best Educational Podcasts: Bu yazıda bahsetmediğimiz bazı iyi İngilizce podcastlerin bir listesi. Bunlar ana dili İngilizce olan kişiler için hazırlanmış eğitsel podcastlere odaklanıyor, bu nedenle de günlük ve doğal bir şekilde konuşulan İngilizce dinleme pratiği için ideal.

Smart Learning: Top 10 Free Business English Podcasts and Audio Resources: Eğer iş İngilizce’nizi geliştirmek istiyorsanız, bu listeye göz attığınızdan emin olun. Yine de bu listedekilerin ESL öğrencilerinden ziyade anadili İngilizce olanlar için otantik olduğunu unutmayın.

Ve bir şey daha..

Eğer İngilizce podcastlerden öğrenmeyi seviyorsanız, size FluentU’dan bahsetmeliyim FluentU sizin gerçek İngilizce’yi öğrenmenizi sağlar. Size İngilizce’yi popüler talk şovlar, cazip müzik videoları ve eğlenceli reklamlarla öğretir: lets you learn real English. FluentU, yerel İngiliz videolarını izlemeyi kolay hale getirir. İnteraktif altyazı seçeneği vardır. Bir resmi, tanımı ve faydalı örnekleri görüntülemek için herhangi bir kelimenin üzerine hafifçe tıklayın.

en iyi İngilizce uygulamalar
“brought” kelimesinin üzerine tıklayın ve şunu göreceksiniz:
en iyi İngilizce uygulamalar

Videolar İngilizce derslerine dönüşür. FluentU’nun sorularıyla, öğrendiğiniz kelime ile ilgili her zaman daha çok örnek görebilirsiniz.
en iyi İngilizce uygulamalar

En ilgi çekici kısmı nedir? FluentU öğrendiğiniz kelimeleri bilir. Bu kelimeler üzerinden size örnekler ve videolar önerir. %100 kişisel bir deneyim yaşamış olursunuz.Bilgisayarınızı veya tabletinizi kullanarak FluentU’yu websitesinden kullanmaya başlayın veya daha da iyisi, iTunes store’dan FluentU uygulamasını indirin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Comments are closed.