ingilizce-okuma-pratigi

İngilizce Okuma Pratiği Yapmak için En İyi 12 İngilizce İnternet Sitesi

İngilizce okuma pratiği yapmak için internetten daha iyi bir ortam düşünebiliyor musunuz?

İnternet, insanların daha önceleri hiç mümkün olmayan bir şekilde iletişim kurmalarını sağlıyor.

Burası iletişim kurmak, paylaşım yapmak ve bir şeyler öğrenmeye yönelik bir ortam.

Ayrıca son derece güzel İngilizce yazılar bulabileceğiniz bir yer.

İngilizce okuma pratiği yapmayı düşündüğünüzde, ilk olarak aklınıza genellikle İngilizce kitaplar veya dergiler geliyor, biliyoruz.

İnternet jargonunu öğrenmek veya başkalarıyla konuşmak istediğinizde internete girmeyi düşünebilirsiniz.

Ama aslında internette daha keşfedilecek o kadar çok şey var ki!

Ana dili İngilizce olanlar için harika İngilizce yazı içerikleri sağlayan çok güzel internet siteleri var.

Hoşunuza giden ve düzgün bir dille hazırlanmış internet sitelerini ziyaret ederek, sevdiğiniz bir konu hakkında yeni şeyler öğrenirken İngilizce okuma becerinizi de geliştirebilirsiniz.

Öyleyse ilginizi çeken bir konu seçin ve sonra da gidip biraz İngilizce okuma pratiği yapın!

İnternetten İngilizce Metin Okumak İngilizce Öğrenmenize Nasıl Faydalı Olur

İnternette metin okumanın birçok faydası vardır. Çevrimiçi, yani internet üzerinden okunan metinler:

 • Portatiftir: Yani, nerede olursanız olun bir şeyler okuyabilirsiniz! Eğer internete bağlanan bir cihazınız ve internet bağlantınız varsa, istediğinizi okuyabilirsiniz. (Koca koca kitapları ya da dergileri yanınızda taşımanıza gerek yok.)
 • Her zaman günceldir: Bir kitabı bitirdiğinizde, yenisini almak zorundasınız. Bir çevrimiçi makaleyi bitirdiğinizde ise, en fazla bir – iki gün yeni makaleler yayınlanmasını beklersiniz.
 • İyi yazılmıştır: Çevrimiçi metinlerin hepsi internet jargonuyla yazılmaz. Birçok internet sitesi, okuduğunuz metnin İngilizcede en iyi şekilde yazılmasını sağlamak için çok iyi yazarlarla ve editör ekipleriyle çalışırlar.
 • Anlaması kolaydır: İnternetteki yazılar ve blog‘lar herkesin okuyacağı düşünülerek hazırlanır ve bu yüzden de dilli genellikle anlaşılırdır.
 • Eğlencelidir: Aradığınız her şey için bir internet sitesi bulabilirsiniz! İlginizi çeken şeylerle ilgili bir internet sitesi mutlaka vardır.

Bu yazıyı muhtemelen internet bağlantısı olan bir cihazda çevrimiçi olarak okuduğunuz için, yolun yarısını katetmiş sayılırsınız. Şimdi tüm yapmanız gereken, yeni şeyler öğrenmek için bir internet sitesi (veya birkaç site) seçmek. Çevrimiçi olarak yapacağınız bu keşfe başlamadan önce internet sitelerinin İngilizce okuma becerinizi nasıl geliştireceğini anlamanız çok önemli.

İngilizce İnternet Siteleriyle Okuma Pratiği Yapmak için İpuçları

İngilizce okuma becerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç farklı internet sitesi var. Blog’lar, içinde yazılar bulunan daha gelişigüzel internet siteleridir. Genellikle kişiseldirler ve okuyucularıyla deneyimlerini veya görüşlerini paylaşan tek bir kişi tarafından hazırlanırlar. Bazı internet siteleri ise daha çok belli konular üzerine uzun makaleler yayınlayan çevrimiçi dergi gibidirler. Geri kalanlar ise gündemdeki olaylar hakkında daha kısa makaleleri olan haber siteleridir.

Bu internet sitelerinin tamamı, eğer onları doğru biçimde kullanırsanız, dil öğrenmenizde faydalı olabilirler. Bu nedenle, hangi internet sitesinin sizin için daha uygun olduğunu düşünüyorsanız onu takip etmelisiniz. İngilizce okuma pratiği yapmak için size en uygun olan siteyi kendiniz seçebilirsiniz. Hazırladığımız listeye göz atarken şunları unutmayın:

 • Zorluk derecesi: İdeal internet sayfası sizin için biraz zorlayıcı olmak zorundadır (Bu, okuma becerinizi geliştirmeye ve hatta kendinizi daha iyi olmaya zorlayacaktır).
 • Kullanılan dil: Blog’lar genellikle samimi ve günlük bir dil kullanırlar ancak haber siteleri daha profesyonel ve iş dünyasıyla alakalı kelimeler içeren bir dili tercih ederler. Dergiler ise – dergisine bağlı olarak – bu iki tip dili de kullanabilirler.
 • Gönderi sıklığı: İnternet sitesi içeriğini ne sıklıkta güncelliyor? Ayda bir güncellenen bir blog yeni şeyler öğrenmek için yeterli olmayabilir. Günde dört adet yazı yayınlayan bir internet sitesi ise bunaltıcı olabilir (Tabii makalelerin hepsini okumak zorunda değilsiniz).
 • Konu: Önem verdiğiniz konular hakkında yazılar okumak isteyebilirsiniz!

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, mükemmel internet sitesini seçtikten sonra okumaya başlayabilirsiniz. Çevrimiçi içerik kullanarak yeni şeyler öğrenmeye dair birkaç fikir vermek gerekirse:

 • Okumadan önce göz gezdirin: Okumaya başlamadan önce yazıya bir göz gezdirin. Birçok internet sitesi, içinde bulunan yazıları alt başlıklar kullanarak bölümlere ayırır. (Biz bunu FluentU internet sitesinde yapıyoruz: Bu bölümün alt başlığı, “İngilizce İnternet Siteleriyle Okuma Pratiği Yapmak İçin İpuçları.”) Bu alt başlıklara ve resimlere bakarak okuyacağınız metin hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bunu yapmak, okuyacağınız yazıya hazırlanmanıza ve belki de metni daha iyi anlamanıza yarayacaktır.
 • Okuyun ve özetleyin: Bir yazıyı okuduktan sonra, onu kendi cümlelerinizle anlatmaya çalışın. Makalenin özetini yazabilir veya arkadaşınıza anlatıyormuş gibi yapabilirsiniz.
 • Kelime listeleri yapın: Yazıyı anlamak için, içinde geçen bütün İngilizce kelimeleri anlamanıza gerek yoktur ama bu kelimelerin bazılarına sözlükten bakmanız gerekecektir. Her seferinde sözlükten kelimeye bakmak için durmak yerine, bu kelimeleri not edin. Metni okumayı tamamladıktan sonra anlamlarına bakın. Sonra makaleyi tekrar okuyun. Metni şimdi daha iyi anlayabiliyor musunuz?
 • Yorumları okuyun: Yazıyı okumayı bitirince yorumlara bakmak için ekranı aşağıya kaydırın (tabii, yorum varsa). Yorumlar her zaman çok faydalı değillerdir ama bazen okumuş olduğunuz makale hakkında daha fazla bilgi veya konu hakkında farklı bir görüş verebilirler. Kendi yorumunuzu ekleyip, tartışmaya siz de katılın.
 • İlgili bağlantılara tıklayın: Eğer yazının içinde veya sonrasında ilginç bir bağlantı bulursanız ona tıklayıp bir sonraki makaleye geçin. Bu, okumaya devam etmeniz sağlar – ne kadar çok okursanız, okumanızı o kadar ilerletirsiniz. Yazıyı okumayı bitirmediyseniz, dikkatinizi dağıtmamak için bağlantıları yeni sekmelerde açın (bağlantının üstüne farenin sağ tuşuyla tıklayın ve menüden “yeni sekmede aç” seçeneğini seçin).

Bu ipuçlarını kullanarak okuma pratiği yaptığınızda İngilizce okuma becerinizi her zamankinden daha hızlı geliştireceksiniz!

İngilizce Okuma Pratiği Yapmak için En İyi 12 İngilizce İnternet Sitesi

Bu internet sitelerini konularına göre düzenledik. Listeyi doğru bir şekilde kullanmak için, ilginizi çeken konuya ulaşana kadar ekranı aşağı doğru kaydırın ve listedeki internet sitelerini kontrol edin ya da tek tek bakarak listede ilerleyin. Kim bilir, belki de kendinize yeni bir ilgi alanı bulursunuz.

Hobiler ve Eğlence

A Beautiful Mess

Nedir: Kız kardeşler Elsie ve Emma, en çok okunan blog’lardan biri olan bu sitede en sevdikleri el becerisi, ev dekorasyonu ve yemek projelerini paylaşıyorlar.

Siteden ne beklemelisiniz: Dili oldukça eğlenceli ve komik. Her blog yazısı sanki bu kız kardeşlerden biri bir fincan kahve içerken sizinle muhabbet ediyormuş gibi yazılmış. Kendinizi nasıl net bir şekilde ifade edebileceğinizi öğrenmek için bilgilendirme gönderilerini okuyun.

Örnek makale: “5 Kolay Sulu Boya Tekniği”

Nomadic Matt

Nedir: Matt 2006 yılından beri dünyayı geziyor ve bu blog’da kendi deneyimlerinin yanı sıra seyahat edenler için birtakım ipuçları paylaşıyor.

Siteden ne beklemelisiniz: Matt çok basit bir dil kullanıyor, bu yüzden herkes yazdıklarını anlayıp kendi seyahatlerini planlamada bu ipuçlarını kullanabilir. Bu blog’da diğer kültürler hakkında çokça bilgiye ulaşabilir ve (çok para harcamadan) kendi seyahatinizi nasıl planlamanız gerektiğini öğrenebilir ve seyahatseverlerin ilgisini çekecek başka konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Örnek makale: “Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğiniz Bir Yere Yapacağınız Seyahat Nasıl Planlanır”

Moda ve Stil

Refinery29

Nedir: Genç kızlar için muhteşem bir çevrimiçi dergi. Stil, moda, eğlence ve gündemdeki bazı olaylar hakkında değişik bir bakış açısı sunuyor.

Siteden ne beklemelisiniz: Refinery, resmi olmayan bir yazı dili ve bazen de internet jargonu kullanıyor. Bu site genç internet kullanıcılarının nasıl yazdıklarını ve konuştuklarını (ve giyindiklerini) anlamak için güzel bir yer. Birçok yeni moda terimle karşılaşacaksınız, bu yüzden sözlüğünüzü hazır bulundurun (Aslında en iyisi, moda terimlerinin ne anlama geldiğini hemen anlamak için bu terimleri Google Görsellerinde aratın).

Örnek makale: “Çok Meşgulseniz ve Milyoner Değilseniz Nasıl Güzel Giyinebilirsiniz”

The Everygirl

Nedir: Hem işinde başarılı olan hem de muhteşem görünmek ve hissetmek isteyen iş kadınları için bir dergi.

Siteden ne beklemelisiniz: Bu internet sitesindeki makaleler dil olarak biraz daha sofistike çünkü zeki kadınlardan oluştuğu düşünülen bir kitleye sesleniyorlar. Ama yine de orta seviye ve hatta başlangıç seviyesindeki İngilizce öğrencileri için bile uygun.

Örnek makale: “Bedavaya stres atmanın 6 yolu”

Mantelligence

Nedir: Erkeklere, uzmanından bir beyefendi olarak nasıl yaşamaları ve giyinmeleri gerektiğini öğreten, yaşam ve stil hakkında ipuçları.

Siteden ne beklemelisiniz: Bu site Jezebel‘in erkek versiyonu gibi ama nasıl klas olunur konusu üstünde daha çok duruyor. Dili, “zeki adam” ile “kanka” arasında bir yerde. Karmaşık yazıların bir karışımı gibi ama aynı zamanda samimi. Bu site orta seviye İngilizce öğrencileri için oldukça uygun.

Örnek makale: Yaşam Hakkında Sizi Bir Anda Daha İyi Bir Erkek Yapacak 57 İpucu”

Haberler ve Gündemdeki Olaylar

Vice

Nedir: Popüler kültür, gündemdeki önemli olaylar ve sorunlara dair görüşler hakkında uzun makaleler. Dünyamız ve insanlar hakkında ilginç yazılar.

Siteden ne beklemelisiniz: Vice, tipik bir haber kaynağı değil çünkü bu sitedeki makaleler birçok görüşe yer veriyor. Vice, Amerikan kültürü ve bu kültürün yüzleştiği sorunlarla ilgili daha çok şey öğrenebileceğiniz bir yer. Yazı dili diğer sitelere göre daha zor, bu yüzden orta seviyeye yeni başlamış öğrencilerin anlaması biraz zor olabilir. Bir makale seçin ve okumayı deneyin, eğer anlamazsanız, muhtemelen daha basit bir metin okumanız gerekiyordur (Kendinizi bunun gibi makaleler okumaya da yavaş yavaş hazırlayın!).

Örnek makale: “46 Yıl Önce Polis Öldürmekten Hapse Atılan Adam Masum muydu?”

NPR

Ne işe yarar: Kültür ve gündemden, sanat ve müziğe kadar her şey hakkında National Public Radio, yani Ulusal Halk Radyosu haberleri.

Siteden ne beklemelisiniz: NPR’nin sitesindeki makalelerin bazılarını okuması diğer sitelerdeki makalelere göre daha zor, çünkü NPR ciddi bir haber ve sanat sitesi. Makalelerin çoğunun ses klipleri ve yazılı dökümleri var ve bu durum bu siteyi İngilizce öğrencilerinin okuma pratiği yapabilmesi için mükemmel kılıyor. Okuduğunuzu doğru anladığınızdan emin olmak için makalenin ses klibini dinlerken okuyarak takip edin ya da önce okuyup sonra ses dosyasını dinleyin.

Örnek makale: “‘Kükreyen Rüzgar’ Olağanüstü Hava Koşullarını ve Havanın Gücünü Değerlendiriyor”

Bilim ve Teknoloji

Discover

Nedir: Bilim ve doğa hakkında en son haberler, okuması kolay makaleler halinde sunuluyor.

Siteden ne beklemelisiniz: Discover bilimsel araştırma metinlerini ve haberleri alıp eğlenceli ve herkesin okuyabileceği makaleler haline getiriyor. Çok fazla bilimsel kelime bilmeye gerek duyulmaması bu makaleleri konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için mükemmel kılıyor.

Örnek Makale: “Bal Arılarının (Bir Tür) Kişilikleri Var”

TechCrunch

Nedir: Elektrikli aletler, yeni teknolojiler ve bilgisayar oyunları hakkında araştırmalar ve makaleler sunan bir teknoloji haber sitesi.

Siteden ne beklemelisiniz: TechCrunch, okuyucularının teknoloji hakkında bilgileri olduğunu varsayıyor, bu yüzden bu sitede makale okurken sözlükten bakmanız gereken kelimelerle karşılaşabilirsiniz.

Örnek Makale: Apollo Shield İstenmeyen Drone’ları Savan Bir Sistemi Piyasaya Sürüyor”

Tarih ve Önemsiz Görünen Gerçekler

Atlas Obscura

Nedir: Dünyanın dört bir köşesinden tuhaf yerler hakkında ilginç hikayeler.

Siteden ne beklemelisiniz: Bu sitedeki yazılar biraz zor ama tarihi seviyorsanız, sırf bu benzersiz hikayeleri okumak için bile kendinizi zorlamaya değer.

Örnek Makale: “Amerika’nın 1980’in Olimpiyat Köyünü Hapishaneye Çevirişinin Unutulan Öyküsü”

Mental Floss

Nedir: Doğa ve hayvanlardan, insanlar ve tarihe kadar küçük, ilginç gerçekler.

Siteden ne beklemelisiniz: Atlas Obscura’nın tersine, Mental Floss cana yakın ve basit bir yazı dili kullanıyor. İngilizce hakkında bilmiyor olabileceğiniz şeyleri öğrenmek için sitenin dil (language) bölümüne bakabilirsiniz.

Örnek makale: “İngiliz Dili Turunda Ziyaret Edilecek 11 Yer”

Lifehacker

Nedir: Hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları ve hileler.

Siteden ne beklemelisiniz: Anlaşılır talimatlar ve bilgilendirici makaleler, Lifehacker sitesini herkes için kullanışlı hale getiriyor. Bazı “hileler” (hayatınızı kolaylaştıracak öneriler) dil öğrenimini de kapsıyor ve özellikle İngilizce öğrenenler için çok faydalı olabilir. Diğer ipuçları da oldukça kullanışlı!

Örnek makale: “İş Yerinde Çok Çalıştırıldığınızda Patronunuzla Konuşmak İçin Bu Senaryoyu Kullanın”

İnternetten İngilizce metinler okumanın en iyi tarafı şu: Okumaya bu internet sitelerinin herhangi bir tanesinden başlayabilir ve diğer ilgili konuları ve siteleri de oradan keşfedebilirsiniz.

Yeni favori internet sitenizi bulun ve gerçekten sevdiğiniz ve önem verdiğiniz şeyleri okuyarak İngilizce okuma pratiği yaparak ve okuma becerilerinizi geliştirin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close