english-readers

İngilizce Okuma Kitapları: Her İngilizce Seviyesi için İdeal Kitaplar

Dünya genelinde şimdiye kadar yaklaşık 130 milyon kitap yayımlanmıştır.

Bunların tümünü okumayı deneseydin bu 60.000 yılını alırdı!

Bu oldukça uzun bir süre! Ve eğer kitap okuyarak İngilizce öğrenmeye çalışıyorsan bu sayı biraz fazla olabilir.

Nereden başlamalısın?

Başlangıç seviyesinde değilsin ama hala İngilizce okuduğunu anlama becerilerini geliştirmeye çalışıyorsun.

Bazı klasikleri (klasik olmalarının bir nedeni var, değil mi?), modern romanlar ve hatta daha sonra filmini izleyebileceğin bir kitap dahi okuyabilirsin.

Tüm bu öneriler ve seçeneklere rağmen, hem öğrenmen hem de keyif alabilmen için İngilizce seviyene uygun bir kitap bulmak zor olabilir.

Çocuk kitapları okumayı deneyebilirsin ama bir yetişkin olarak bunların hikayeleri sana çekici gelmez ve bu da onları okumaktan keyif almayabileceğin anlamına gelir.

Yetişkinlere yönelik zor kitaplar ile çok kolay çocuk kitapları arasında bir şey olmalı…öyle değil mi?

İyi haberlerimiz var: Bu duruma özel bir seçenek mevcut!

Artık İngilizce beceri seviyene uygun yetişkin kitapları bulabilirsin. İhtiyacın olan tek şey İngilizce seviye okuma kitabı.

İngilizce Seviye Okuma Kitabı Nedir?

Seviye okuma kitabı, farklı seviyelerdeki İngilizce dil öğrencilerine yönelik kitaptır. Bu kitapların hikayeleri sofistike ve ilgi çekicidir, ama her seviyedeki İngilizce dil öğrencisinin rahatlıkla okuyabileceği bir şekilde yazılmıştır.

İngilizce okuma kitaplarının farklı seviyeleri bulunur: bu seviye ne kadar yüksekse okumak da o kadar zor olacaktır. Bu kitaplar, belirli miktarlarda zor sözcük kullanmak için tasarlanmıştır (örneğin her 500 ya da 600 sözcükte bir yeni sözcük). Bu da okuduğun kitabı anlayacağın ve keyfini çıkarabileceğin ama aynı zamanda öğrenmeye de devam edeceğin anlamına gelir.

Bazı seviye okuma kitaplarında mevcut klasikler ve popüler modern kitaplar kullanılır ve bu kitaplar farklı İngilizce seviyelerine göre yeniden yazılır. Diğerlerinde ise tamamen yeni ve orijinal hikayeler mevcuttur. Bu gibi kitaplar çocuklar, gençler ve yetişkinlere yöneliktir. Bunlar, aksi takdirde anlaman mümkün olmayacak bazı eserleri okumanın ve öğrenmenin harika birer yoludur.

Doğru Okuma Kitabı ve Doğru Seviye Nasıl Seçilir

Doğru kitabı (ya da kitap serisini) seçmek ne okumaktan hoşlandığına bağlıdır. İçinden seçebileceğin çok sayıda seçenek mevcut, dolayısıyla gerçekten severek okuyacağın bir şey bulabilirsin! Elbette bunları sadece keyif almak için değil öğrenmek için okuyorsun. O halde, bu kitaplardan nasıl İngilizce öğreneceksin?

Kitabevlerinin farklı türlerden kitaplar yayımlamaları nedeniyle okumayı sevdiğin kitap türlerine göre bir okuma kitabı seçebilirsin. Ayrıca, sunulan ek kaynaklar, seriye dahil edilen kitap sayısı, kitapların uzunluğu ve diğer hususları göz önünde bulundurarak da bir kitap serisi seçebilirsin.

Senin için doğru seriyi bulduktan sonraki adım seviyeni belirlemektir. Yayımcılar, hangi okuma kitabıyla başlayacağına karar vermene yardımcı olmak amacıyla kendi seviye tablolarını hazırlamaktadır. Öğrenim için kullanılan diğer herhangi kitapta olduğu gibi, en rahat okuyabildiğin seviyeden biraz daha yukarıdaki bir seviyeyi seçmeni tavsiye ederiz. Bunu yapmak, metinleri anlayabileceğini garanti altına alırken aynı zamanda yeni sözcük ve deyimler öğrenmek için kendini biraz daha zorlayabileceğin anlamına gelir.

İngilizce Okuma Kitapları ile Nasıl İngilizce Öğrenilir

İngilizce öğrenimini seviye okuma kitapları ile artırmanın diğer yolları da bulunmaktadır. İşte başlamadan önce dikkat etmen gereken bazı ipuçları:

  • Okurken dinle. Pek çok okuma kitabında yazılı metinlerin bir MP3 sesli kitap sürümü de mevcuttur. Metni okurken bu ses dosyasını dinle ya da dinleme becerilerini geliştirmek için ses dosyasını ayrıca kullan. Hatta telaffuz çalışmak için sesli okumayı da deneyebilirsin. Sesli kitaplarla öğrenmenin pek çok yolu var—bu dosyaları daha iyi bir İngilizce öğrenme deneyimi için kullandığından emin ol.
  • Yeni sözcükler öğren. Bazı seviye okuma kitapları, kitap içerisinde geçen sözcüklerin bir listesini içermektedir. Yeni sözcükler öğrenmek için bu listeyi kullan ve sonrada kitabı okurken bunları tekrarla. Eğer kitabında böyle bir liste yoksa, okurken yanında kalem ve kağıt bulundur ve zor sözcüklerden bir liste çıkarmayı unutma.
  • Çevrimiçi kaynaklar kullan. Bazı seviye okuma kitapları, kitabı satın aldığın zaman internet üzerinden ücretsiz olarak erişebileceğin kaynaklar sunar. Bu kaynaklar arasında ders planları, testler ve diğer İngilizce öğrenme ve okuduğunu anlama yöntemleri yer alabilir. Bunları kullan!
  • Özetle ve tartış. İngilizce okuma kitapları da kitaptır—bu da bildiğin herhangi okuma stratejisini bunlar üzerinde kullanabileceğin anlamına gelir. Okuduğunu anladığından emin olmanın en iyi yollarından biri de bunu başkalarıyla tartışmaktır. Eğer konuşacak birini bulamıyorsan kendi kendine konuşabilirsin. Gerçekten! Bir aynanın önüne otur ve okuduğunun özetini çıkar. Bunu yapmak daha iyi anlamana yardımcı olacaktır ve aynı zamanda konuşma becerilerini de çalışmış olursun.

Elbette öğrenmenin en iyi yolu okumaya başlamaktır!

Dil Öğrenmek için En iyi İngilizce Okuma Kitapları

1. Cambridge İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Kitap başı 6-7$

İçindekiler: basılı ya da dijital kitap, sesli kitap, egzersizler, sözcük testi, ders planları

Amazon üzerindeki örnek kitap:Eye of the Storm

Cambridge seviye okuma kitapları serisinde başlangıç ile ileri seviye arasında yedi seviye mevcuttur. Bu kitapların tümü modern temalarla yazılmış orijinal hikayelerdir ve tümü dijital e-kitap formatında mevcuttur.

2. Pearson İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: kitap başına 6-12$, ciltli baskılar 20$’dan başlayan fiyatlarla

İçindekiler: dijital ya da basılı kitap, sesli kitap

Amazon üzerindeki örnek kitap:Rip Van Winkle and the Legend of Sleepy Hollow

Pearson, “Sefiller” gibi zor klasiklerden “Aşk Her Yerde” gibi modern hikayelere çeşitli kitaplardan oluşan büyük bir koleksiyon sunmaktadır. Kurgusal ve kurgusal olmayan kitaplar ve birçok farklı tür bulunmaktadır. Bazı sofistike klasikleri İngilizce okumak ya da çoksatan modern kitaplardan birinin keyfini çıkarmak için bu seriyi dene. Altı seviye mevcuttur ve sana uygun seviyeyi bu sözcük yerleştirme testlerini yaparak bulabilirsin.

3. Macmillan İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: kitap başına 8-11$

İçindekiler: dijital kitap, sesli kitap, yazılı ve sesli egzersizler, sözcük egzersizleri, eser ve yazarı hakkında bilgi, sözcük/deyimler listesi

Amazon üzerindeki örnek kitap:The Black Cat: Elementary

Macmillan klasikleri sever ve William Shakespeare ve Sir Arthur Conan Doyle (Sherlock Holmes serisinin yazarı) gibi ünlü yazarların muhteşem eserlerine yer verir. Her kitapla birlikte kullanabileceğin birçok çevrimiçi kaynak bulunuyor ve bunların bazılarına web sitesinde ücretsiz erişilebiliyor. Macmillan okuma kitapları başlangıç seviyesi ile üst orta seviye arasında hazırlanmış ve seviyeni bu testi tamamlayarak belirleyebilirsin.

4. Collins İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: kitap başına yaklaşık 9,50$

İçindekiler: dijital kitap, sesli kitap, kültür ve karakterler hakkında notlar (Agatha Christie eserleri için), her biyografi için kronolojik açıklama, terimler sözlüğü, öğrenci ve öğretmen kaynakları bulunduran çevrimiçi sınıf

Amazon üzerindeki örnek kitap:The Murder of Roger Ackroyd

Collins iki İngilizce seviye okuma kitapları serisi yayımlamaktadır, bunlardan ilki Agatha Christie’nin gizem türündeki çalışmaları ve diğer ide ünlü isimlerin beş ya da altı biyografisinden oluşan çeşitli koleksiyonlardır (her ikisinde de örnek sayfalar bulunur). Her iki seri de ne okuduğunu anlamanda yardımcı olacak çok sayıda kaynak ile birlikte gelmektedir. İngilizce öğrenmenin yanı sıra bu iki kitap serisi sana tarih ve kültür hakkında da birçok şey öğretebilir.

5. Oxford İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Uzunluk ve baskıya göre değişir

İçindekiler: sesli kitap, dijital kitap, her hikayenin başında bir tanıtım yazısı, resimler, terimler sözlüğü, okuma öncesi, esnası ve sonrası için egzersizler

Amazon üzerindeki örnek kitap:Journey to the Center of the Earth

Oxford’un seviye okuma kitaplarından oluşan devasa kitaplığına erişebilmek için uygulamalarını indirmen ve istediğin kitapları satın alman gerekecektir. Bunu yaptıktan sonra kitaplara ya uygulama üzerinden ya da buradan kitaplık siteleri üzerinden erişebilirsin. Altı seviye mevcuttur ve başlamak için sana uygun seviyeyi buradan bulabilirsin. Klasiklerden modern hikayelere her türlü kitap ve kısa hikaye mevcuttur.

Eğer basılı bir kopyaya sahip olmayı tercih ediyorsan ve satın almak için uygulamayı kullanmak istersen, Oxford’un daha eski okuma kitaplarını Amazon üzerinden satın alabilirsin (bkz. yukarıdaki örnek kitap). Eski kitaplar için çevrimiçi kaynaklar bulunmuyor ama bunlar yine de kullanışlı öğrenim araçları olabilirler.

6. Garnet Oracle Okuma Kitapları

Fiyat: kitap başına yaklaşık 3,50$

İçindekiler: dijital kitap, renkli resimler ve fotoğraflar, terimler sözlüğü, egzersizler

Amazon üzerindeki örnek kitap:The Hitchhiker”

Garnet’in seviye okuma kitapları gençler ve genç yetişkinlere yöneliktir ama yetişkinler de bunları ilginç bulabilir. Bu seride günümüzde başlangıç ile üst orta seviyeler arası 16 kitap yer alıyor ve bunların tümü özel olarak İngilizce öğrencileri için yazılmış orijinal hikayeler olsa da hikaye gelişimi ve eğlence de ihmal edilmemiş.

7. Helbling İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Kaynak ve formata göre değişir

İçindekiler: dijital kitap, sesli kitap, aynı sayfa üzerinde tanımları verilen sözcükler, okuma öncesi ve sonrası ESL aktiviteleri, kitapta geçen konu ve kültür hakkında bilgiler, dinleme aktiviteleri gibi çevrimiçi kaynaklar

Amazon üzerindeki örnek kitap:Grace and the Double Life

Helbling, İngilizce okuma kitapları için yeniden yazılmış klasiklerden oluşan bir koleksiyonun yanı sıra yayımcı için özel olarak hazırlanmış orijinal eserler de sunmaktadır. Her bir kitabın örnek sayfalarını ve sesli kayıtlarını indirebilirsin. Kitaplarda resimler bulunuyor ve tek oturuşta bitirebileceğin kadar kısalar (yaklaşık 40 sayfa). Her ne kadar bu kitapları yayımcıdan doğrudan sipariş etmenin bir yolu olmasa da birçok ikinci el kopyayı Amazon üzerinde CD’li sesli kitaplarla birlikte bulabilirsin.

 

Artık özellikle İngilizce dil öğrencileri için hazırlanmış kitaplar olduğunu bildiğine göre senin için doğru olanı bulabilirsin.

Bu İngilizce okuma kitapları ders kitaplarından çok daha eğlencelidir ve İngilizce öğrenmenin harika birer yoludur!

Rastgele!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close