kolay-eglenceli-ingilizce-ogrenme-yollari-esl

İngilizce Öğrenmenin Eğlenceli Yolları: ESL Öğrencileri için 17 Kolay Yol

İngilizce öğreniyorum ama İngilizce gramer ile uğraşıp duruyorum.

Artık ders kitabından da sıkıldım mı diyorsun? İngilizce öğrenmenin eğlenceli ve kolay yollarını mı arıyorsun?

Unutma! İyi bir şekilde İngilizce öğrenmenin anahtarı asla pes etmemek.

Umutların kırıldığında veya sıkıldığında nasıl motive olabilirsin?

 Yeni bir şeyler dene. 

İşte çalışmalarını daha kolay ve verimli hale getirmeni sağlayacak eğlenceli İngilizce öğrenme yollarından birkaçı!

İngilizce Öğrenmenin Eğlenceli Yolları: ESL Öğrencilerinin Seveceği 17 Kolay Yol

1. Biraz Müzik Ekle

eğlenceli ingilizce öğrenme

İngilizce çalışırken müzik dinlemek zihnini açık tutabilir ve öğrenmek için sana daha iyi bir ruh hali sağlayabilir.  Eğer sıkılırsan mutlu şarkılar tekrar enerjik ve motive olmuş hissetmene yardım edebilir. Yaklaşan bir sınavla ilgili gergin hissettiğinde sakinleştirici bir müzik kendini daha rahat hissetmene yardım edebilir.

Ancak unutma ki şarkı sözleri ile birlikte müzik dinlemek çalıştığın konuya olan dikkatini dağıtabilir. Şarkının sözleri, öğrenmeye çalıştığın İngilizce kelimelerden dikkatini başka yere çekebilir. Eğer bu seni rahatsız ediyorsa şarkı sözleri olmayan jazz veya klasik müzik gibi enstrümantal bir müzik ile çalışabilirsin.

2. İngilizce Kelime Oyunu Scrabble Oyna

eğlenceli ingilizce öğrenme scrabble

Scrabble, oyuncuların rastgele harfli taşlar kullanarak çapraz bulmaca şeklinde kelimeler oluşturmaya çalıştıkları klasik masa oyunudur. İngilizce kelime dağarcığını geliştirme adına harika bir yol. Elindeki bir dizi harfle farklı kelimeler oluşturmaya çalıştığından Scrabble oynamak, İngilizce düşünmen için seni gerçekten zorlar.

Eğer bir İngilizce kursuna devam ediyorsan veya birlikte İngilizce dersi aldığın arkadaşların varsa sınıf arkadaşlarını birlikte oynamak için davet et. Ayrıca Words With Friends isim oyunun olduğu Facebook gibi web siteleri aracılığıyla online Scrabble da oynayabilirsin.

3. YouTube Kanalları ile Eğlenerek İngilizce Öğren

eğlenceli ingilizce öğrenme youtube

YouTube’da yalızca komik eğlendirici videolar değil aynı zamanda mükemmel İngilizce öğrenme videoları da var. İşte  İngilizce öğrenmek için kullanabileceğin 10 müthiş YouTube kanalı!

4. Televizyon ile İngilizce Öğren

eğlenceli ingilizce öğrenme TV izlemek

Tercihin ne olursa olsun İngilizce öğrenmek için en iyi TV şovlarının yer aldığı bu listeden izlemek isteyebileceğin bir şey mutlaka bulacaksın. Eğer biraz gülmek istiyorsan işte İngilizce öğrenmek için en iyi 10 modern Amerikan sitcomu.

Eğer  modern mizah anlayışından pek haz etmiyorsan  İngilizce öğrenmek için 90’ların en iyi 10 sitcomuna göz at. Son olarak bilim kurgu hayranları için işte İngilizce öğrenmek için en iyi 10 bilim kurgu şovu.

5. Yeni bir Yerde Çalış

eğlenceli ingilizce öğrenme kafe

Her zaman aynı odada, aynı yerde oturarak çalışmak hızlı bir şekilde sıkılmana neden olabilir. Eğer daima evde çalışıyorsan bir kütüphaneye, kafeye gitmeyi dene. Manzara değişimi şevkini artıracak ayrıca yer değiştirmek hafıza gelişimi de göstermektedir.

Beynin ne çalıştığın ve nerede olduğun arasında bağlantılar oluşturur. Farklı bir yerde çalıştığın zaman ne çalıştığına dair yeni bağlantılar yapması için beynini zorlarsın. Beynin ne kadar çok bağlantı yaparsa öğrendiğini şeyleri hatırlaman da o kadar çok olasıdır.

6. Bir Konuşma Partneri Bul

eğlenceli ingilizce öğrenme konuşma

İngilizce öğrenmenin eğlenceli yollarından biri de konuşma partneri bulmak. İnternet’te bulabileceğin yabancı arkadaş İngilizce öğrenmek için özellikle İngilizce konuşma pratiğine yönelikte oldukça faydalıdır. Bulunduğun yerdeki yabancı dil öğrenme çabasındaki diğer kişilerle İngilizce olarak iletişim kurabilir hatta mailleşebilir, anlık mesaj atabilir veya Skype sohbetleri gerçekleştirebilirsin. Conversation Exchange sitesini dene, dil öğrenenlerin dil değişimi için bağlantı kurmasına yardım eden ücretsiz bir İngilizce öğrenme sitelerinden biri.

Dil değişimi sırasında Türkçe öğrenmeye çalışan ana dili İngilizce olan biri ile sohbet edersin.  Bu yolla, partnerin senle Türkçe konuşmaya çalışır, Türkçe pratiği yapar daha sonra ise sen onla İngilizce pratik yaparsın.

7. Filmler ile İngilizce Öğren

eğlenceli ingilizce öğrenme film

Harika bir filmden kim keyif almaz ki? İngilizce öğrenirken film izleyebilirsen çok daha iyi olmaz mı? İşte, başlamak için kullanabileceğin filmler ile İngilizce öğrenmek için komple rehber. Burada önerilen 7 filme ek olarak bunlardan birini de izleyebilirsin: modern Amerikan klasikleri veya bir klasik Amerikan filmi.

8. FluentU’daki Gerçek Dünyadan Videolar ile Öğren

FluentU, reklamlar, haberler ve televizyon şovları gibi ilginç videolar ile öğrenmeni sağlar. Artık sözlüğünü bir kenara atabilirsin çünkü FluentU herhangi bir kelimenin anlamına anında bakabileceğin alt yazılar sunar. Tanımlara, kelimenin nasıl kullanıldığını gösteren birden fazla örnek cümleler dahildir.

Elbette, kendi vocabulary listene kelimeler ekleyebilirsin. Sadece bu değil, FluentU’nun “Öğrenme Modu” videoları bir öğrenme deneyimine dönüştürür. “Öğrenme Modu”, sana özel hale getirilmiş video klipler kullanarak yeni kelimeleri öğretir. Nasıl senin için özel hale getiriliyorlar? Daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre yapılıyor.

9. Çocuklar için İngilizce Kaynakları Kullan

Okuma alıştırmalarında kullanmak için yaşadığın yerdeki kütüphaneden İngilizce çocuk kitapları al. Basit dil her zaman daha kolay takip edilir ve hikayeler, bir İngilizce gramer kitabı içerisinde bulabileceğin tipik diyaloglardan daha eğlencelidir. Küçük yaştaki İngilizce okuyuculara yönelik etkileşimli oyunları da oynayabilirsin, mesela eğitici video oyunları veya hatta online ücretsiz ESL oyunları.

10. İngilizce Fıkralar Kitabı Al

Kütüphanedeyken fıkra kitaplarına da bakabilirsin, bunlar şaşırtıcı derecede faydalı öğrenme araçlarıdır. İngilizce konuşma yapabilmek için yalnızca dili konuşmak yeterli değil aynı zamanda İngiliz kültürünü de anlamalısın.

Mizah daha ziyade kültüre özgüdür; bir ülkede komik olan bir şey başka ülkede komik olarak karşılanmayabilir. Bir fıkra kitabı okumak, puns, kelime oyunları ve idioms, deyimler gibi karmaşık kavramları pratik yapabilmek için iyi bir yoldur. Fıkra kitaplarını, buradaki şakaları komik bulabilirsin ve sana native speakers, İngilizce konuşanların nasıl güldüğünü ve eğlendiğini de öğretir.

11. İngilizce Argo Kelimeler Öğren

İngilizce öğrenmenin en eğlenceli yönlerinden biri de argo kelimelerdir. Sokak ağzı diyebileceğimiz argo, oldukça gündelik ve ilginçtir buna ek olarak da kalıpların dışına çıkmanı, bir robot gibi konuşmanın önüne geçer ve senin kişiliğini yansıtır.

İşte bir yerden başlamanı sağlayacak temel Amerikan İngilizcesi argo kelimeler ve ifadeler . Yaptığın egzersizlerini, sağlık alışkanlıklarını anlatmak için sağlık ve fitness ile ilgili İngilizce argo kelimelere de göz at!

  1. Karaoke Söyle

eğlenceli ingilizce öğrenme

Eğlenceli İngilizce öğrenme yollarından biri de karaoke söylemek. Bir kaç İngilizce şarkı öğren ve birlikte söyle. Sevdiğin İngilizce şarkıların bazılarının sözlerinin anlamlarını öğrenmek de sonuç itibariyle ilginç olabilir. Hem FluentU hem de Lyrics Training beğendiğin İngilizce şarkıların sözlerini öğrenmek için çevrimiçi harika platformlardır.

Evde yemek pişirirken, duş alırken, arkadaşlarınla buluştuğunda ve bir karaoke bara gittiğinde şarkı söyleye bilirsin. İngilizce şarkı söylemek konuşma ve tonlama alıştırmaları için harika bir yoldur bunun yanı sıra önceden bildiğin ve sevdiğin şarkıları söylemek gerçekten eğlencelidir.

13. İngilizce Öğrenme Üzerine Blog Oku

eğlenceli ingilizce öğrenme

Eğlenceli İngilizce öğrenme yollarından biri de bir blog takip etmek. Bu gerçekten harika bir yol. Çok şanslısın, İngilizce öğrenme ile ilgili harika pek çok blog var! “ESL Hip Hop”tan “English with a Twist”e kadar değişen seçenekler ile ilgini çekebilecek bir blog bulabileceğinden emin olabilirsin.

14. Kendine Ait Bir İngilizce Blog Başlat

Blog fikrine aşina olduktan sonra neden kendi bloğunu başlatmıyorsun? Her gün biraz İngilizce yazarak zaman geçir. Heyecan verici olmak zorunda değil; gün içerisinde ne yaptığını veya İngilizce çalışmalarının nasıl gittiğine dair yazabilirsin.

Herkesin görebilmesi için olarak yayınlayabileceğin gibi dilersen onu gizli de tutabilirsin veya sadece bir günlüğe de yazabilirsin. Bu alıştırma İngilizce olarak ilgi ve hobilerini anlatırken daha rahat olabilmen için mükemmel bir yoldur.

15. Telefonun için İngilizce Öğrenme Uygulamaları Edin

eğlenceli ingilizce öğrenme uygulamalar

Büyük ihtimalle sürekli cep telefonunlasın, değil mi? O halde neden bunu İngilizce öğrenmek için bir fırsat olarak kullanmıyorsun? Yüzlerce uygulama var ve işin zor kısmı bu sayıyı azaltmak.  İşte ESL öğrencilerinin kullanabileceği en iyi akıllı telefon uygulamaları.

16. Bellek Destekleyici İpuçları Geliştir

Mnemonic device yani bellek destekleyici ipucu önceden bildiğin kelimeler, resimler ve sesler ile ilişkilendirerek bilgileri hatırlamana yardımcı olur. Örneğin, because nasıl yazılıyor hatırlamak için bir ifade düşüne bilirsin. “Big Elephants Can Always Understand Small Elephants.”

Pek çok bellek destekleyici ipucu İnternet’te bulabilirsin fakat bunlar kendin oluşturduğun zaman daha faydalı olur. Türkçe ile bellek destekleyici ipucunu bağlayabilirsin ve senin için daha kişisel anlamı olacağından hatırlama ihtimalin daha yüksektir.

17. İlerlemeni “Giveit100″de Olduğu Gibi Takip Et

“Giveit100” 100 gün içerisinde bir şeyde daha iyi olmak için çaba sarf eden insanların oluşturduğu bir topluluktur. İnsanlar, yeteneklerini geliştirmek için çalıştıklarını anlatan günlük 10 saniyelik videolar kaydediyorlar.

100 günlük İngilizce pratiklerini/çalışmalarını sen de aynı metodu takip edip kaydedebilirsin. Giveit100 , artık etkin olmasa da motive olmak için bütün videoları YouTube’dan izleyebilirsin.

Kendin için bir sorumluluk oluştururken, zaman içinde ilerlemeni görebilecek ve duyabileceksin. Videoları arkadaşlarınla veya sosyal medyada paylaş – başka insanların seni coşkuyla desteklemesi (başarmanı ümit etmesi) çok motive edici!

Ayrıca bir şey daha var…

Eğer eğlenceli yollarla İngilizce öğrenmekten hoşlanıyorsan FluentU uygulamasını seveceksin.  Web sitesinde olduğu gibi FluentU uygulaması, popüler talk şovlar, kolay hatırda kalan müzik videoları ve komik reklamlar vasıtasıyla İngilizce öğrenmeni sağlar, burada görebileceğin gibi:

en iyi ingilizce uygulamaları

Ne izlemek istiyorsan FluentU uygulamasında bulabilirsin.

FluentU uygulaması, İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Etkileşimli alt yazılar var. Resmini, tanımını ve faydalı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsin.

en iyi ingilizce uygulamaları

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunduğun zaman, bunu göreceksin:

en iyi ingilizce uygulamalari

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

 

Küçük testler ile herhangi bir videodaki bütün kelimeleri öğren. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi ingilizce uygulamalari

FluentU faydalı sorular ve çoktan seçmeli testler ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En iyi tarafı mı? FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri hatırlar. Daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre örnekler ve videolar tavsiye eder. Tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesinde FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi iOS cihazların için  iTunes App Store‘dan veya Android cihazların için Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close