ingilizce-ogrenmek-icin-video

İngilizce Öğrenmek için Video Bloglar: Sizin için Seçtiklerimiz

Eski bir atasözü şöyle der:

Bana söyle ve unutayım. Bana göster ki hatırlayayım. Beni dahil et ki öğreneyim.”

Çoğu video sana hatırlamaya değer bir şey göstermekte harika bir iş çıkarır.

Ama bunların sadece birkaçı seni gerçekten dahil edebilir.

Vlog’lar (video blog’lar) seni de kendi dünyalarının bir parçası haline getirebilecek nadir türden videoların bir örneğidir.

Bunlar yazılı olarak saklanmak yerine videoya kaydedilen çevrimiçi günlüklerdir. Bunların çoğu, insanların doğrudan kameraya konuştukları bir formatta kaydedilir. Ve anadili İngilizce olan kişiler ile İngilizce öğrenmek için video blog izlemek idealdir.

Bu yazıda sana YouTube üzerinde şimdi takip etmeye başlayabileceğin vlogger’lardan (yani vlog’lar çeken kişiler) oluşan bir liste vereceğiz ve hangi kanalın senin öğrenme ihtiyaçlarına daha uygun olduğunu belirlemen için sana yardımcı olacağız.

Vlog’lar Neden İngilizce Öğrenmek için Harikadır

  • Bir senaryoya göre çekilmez: Vlog’ların gündelik ve spontane olması beklenir. Bu onları daha gerçek yapar ve izleyicilere anadili İngilizce olanların genellikle nasıl konuştuğu hakkında bir fikir verir.
  • Günlük hayat hakkındadır: Vlog’ların karmaşık senaryoları olması beklenmez. Vlogger’lar genellikle sadece o gün ya da o hafta neler yaptıkları hakkında konuşurlar. Bazen ilgi alanları hakkında konuşurlar. Ama her bir vlog bir şekilde onların hayatlarıyla ilişkilidir.
  • Vlog’larda bol miktarda diyalog yer alır: Tüm vlog’lar aslında izleyicilere gündelik hayatlarından bahseden YouTuber’lardan ibarettir. Bazen bu çekimlere arkadaşlarını da dahil eden ve aralarındaki gündelik etkileşimi görmene imkan tanırlar. Bu, dil öğrenenlerin anadili İngilizce olan kişiler arasındaki doğal sohbetleri duyarak öğrenmelerine yardımcı olur.
  • Gayriresmidir: Vlogger’lar videolarında neredeyse hiçbir zaman resmi bir dil kullanmazlar. Bu da argo sözcükler, gündelik ifadeler, yaygın kullanılan kısaltmalar ve daha fazlasını işiteceğin anlamına gelir.
  • Kendinden bir şeyler bulabilirsin: Hepimiz alışveriş yapmayı, partiler düzenlemeyi, yemek yemeyi, gezmeyi ve arkadaşlarımızla iyi vakit geçirmeyi severiz. İşte vlogger’ların videolarında bahsettikleri şeyler de bunlardan ibaret. Kendinden bir şeyle bulabileceğin (relatable) bu özellik de videoların anlaşılmasını hem daha kolay hale getirir hem de bunları daha ilginç yapar.

İngilizce Öğrenme için Video Bloglar! Dil Öğrencileri için 14 Mükemmel Kanal

Aşağıdaki her bir vlog kanalı için, içerik ve popülerliğine göre İngilizce alıştırma yapman için en uygun videoyu seçmiş bulunuyoruz. Bir kanalın sana uygun olup olmadığına karar vermek için bu videoları izlemeni tavsiye ederiz.

Eğer sadece İngilizce öğrenenler için hazırlanmış videolar ile İngilizce vlog izleme deneyimini desteklemek istersen FluentU senin için ideal. FluentU sana gerçek dünyadan İngilizce videolar sunuyor—bunlar arasında vlog’lar ve YouTube klipleri, film fragmanları, müzik videoları, etkileyici konuşmalar ve daha fazlası yer alıyor— ve bunlar senin için birer dil öğrenme deneyimine dönüştürülmüş oluyor.

Her bir videoda interaktif altyazılar yer alıyor. Anında tanımını görmek ve anadilde telaffuzunu dinlemek için herhangi bir sözcüğe tıklaman yeterli. Bu videolar aynı zamanda izlemeyi tamamladıktan sonra yeni sözcükleri hatırlayabilmen için bilgi kartları ve egzersizler de sunuyor. İngilizceyi tıpkı anadil olarak konuşanlar gibi öğrenirken sözcük bilgini genişletmenin eğlenceli bir yolu.

FluentU videoları tür ve öğrenim seviyesine göre düzenlenmiştir, böylece sana göre bir şey bulmak her zaman çok kolay. Aşağıdaki vlog’lara ek olarak özgün, interaktif İngilizce videolar için ücretsiz deneme seçeneğine bir göz at. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Mr Ben Brown

videolarla ingilizce öğren

Ben Brown’ın kanalı dünyanın farklı yerlerine seyahat etmekle ilgili. Çektiği vlog’larda ya bir yerin doğal güzelliğini ya da bir bölge kültürünü belgeliyor. En ünlü videoları arasında devasa buz dağları, balinalar ve köyleri filme aldığı Kuzey Kutbu gezisini konu alan videolar yer alıyor.

Seyahat videolarının yanı sıra aynı zamanda “kamera arkası” videolar da yayınlıyor ve bunlarda bu kanal için içerik yaratmak amacıyla yaptığı her şeye yer veriyor. Diğer pek çok YouTuber’in aksine ona profesyonel videolar çekmesinde yardımcı olan bir ekip ile çalışıyor.

Seyahat etmeyi ya da bisikletleri seven dil öğrencileri bu kanala bayılacak. Bu kanal aynı zamanda Ben’in yavaş konuşuyor olması ve genellikle videonun görsel içeriğine odaklanması nedeniyle strong>yeni başlayanlar için harika.

En İyi Video: “Welcome to the Ship!”

Colleen Vlogs

videolarla ingilizce öğren

Colleen, canlandırdığı “Miranda Sings” adlı karakterle ünlenmiş bir internet ünlüsü. Bu karakter için ayrı bir kanalı mevcut ve aynı zamanda bir Netflix dizisinde de yer aldı. Ama Colleen Vlogs kanalı üzerinde izleyicilerini kendi yaşamına davet ediyor.

Her ne kadar Miranda Sings oldukça popüler olsa da bu kanal, karakterin hatalı bir İngilizce konuşması nedeniyle (komik olmak amacıyla) dil öğrencileri için uygun değil. Ama Colleen gerçek hayatta mükemmel bir İngilizce konuşuyor.

Vlog’ları genellikle arkadaşları, seyahatleri, çıktığı geziler ve bazen de doğum günü ya da tatil partileri gibi özel etkinlikleri konu alıyor. Colleen California aksanıyla konuşuyor ve konuşma hızı yeni başlayan İngilizce öğrencileri için ideal.

En İyi Video: “Netflix, Mama Mating Call, Turtles and a Burnt Chest”

FunForLouis

videolarla ingilizce öğren

Louis vlog’ları aracılığıyla “içinde yaşadığımız çeşitliliğe sahip güzel dünyayı paylaşmayı” amaçlıyor. Bununla birlikte bu kanal alışkın olduğun seyahat kanallarına benzemiyor. Louis’in videoları neredeyse belgesel kalitesinde ve dünyayı gezmek için kendi uçağını dahi kiralıyor. Louis özellikle bir yerin kültürüne odaklanıyor.

Sıklıkla arkadaşlarıyla birlikte keyifli zaman geçiyor. Dünyayı merak eden İngilizce öğrencileri için bu kanal adeta bir altın madeni. Gittiği yerlerde sıradan insanların yanı sıra ilginç kişiliklerle de röportajlar yapıyor.

Louis İngiliz kökenli ve kanalı özellikle İngiliz aksanını öğrenmek isteyenler için kullanışlı. Çektiği videolarda rahat ve yavaş bir konuşma hızı mevcut ve bu da bu kanalı yeni başlayanlar için ideal hale getiriyor. Eğer onun videolarını dinleyerek alıştırma yaparsan, diyaloglar arasında müzik çalarken onun söylediklerini tekrarlamayı veya bot almayı unutma.

En İyi Video: “Camel Surfing”

JacksGap

videolarla ingilizce öğren

Jack seyahat vlog’ları çekerek bu kanalı başlattı, ama çok geçmeden farklı türlerden videolar da çekmeye başladı. Yakın zamanda iklim değişimi hakkında bir dizi hazırladı ve zihin sağlığı gibi çeşitli sorunlar hakkında da videolar çekiyor. Ayrıca, harika birer müzisyen olan arkadaşlarıyla birlikte müzik üzerine de vlog’lar hazırlıyor.

Jack’in bir Britanyalı olması nedeniyle bu kanal İngiliz İngilizcesi öğrenmek için ideal. Videoları sıklıkla video üzerine açıkça anlaşılan bir anlatım içeriyor ve bu da öğrencilerin sözcükleri duymasını daha da kolaylaştırıyor. Böylece hazırladığı videolar başlangıç ve orta seviyedeki dil öğrencileri için iyi birer İngilizce dinleme aracı haline geliyor.

En İyi Video: “Let’s Talk About Mental Health”

MoreZoella

videolarla ingilizce öğren

Zoe Sugg yaşam tarzı ve güzellik hakkında blog’lar yazıyor ve yaklaşık on senedir bu konularda videolar hazırlıyor. İnternette Zoella adıyla tanınıyor ve moda, alışveriş, makyaj ve partilere odaklanıyor. Dil öğrenenler, onun videolarını izleyerek moda ve güzellik dünyası ile ilgili sözcük bilgilerini tazeleyebilirler.

Güçlü bir İngiliz aksanına sahip ama onu anlamak son derece kolay. Hazırladığı vlog’lar tatil, arkadaşları ile araba yolculukları ve önemli parti ve festivalleri konu alıyor. “Vlogmas” adı verilen ve YouTuber’ların Noel zamanına kadar her gün bir video hazırladığı bir internet trendinin takipçileri arasında. Bu da kış aylarındaki bayramlar ile ilgili İngiliz geleneklerini keşfederken izleyebileceğin düzenli bir video kaynağı sağlıyor.

Aynı zamanda Noel alışverişi hakkında detaylı videolar da yapıyor ve objelerin detaylı tanımlarını aktarıyor.

Her ne kadar üsy başlangıç seviyesi de onun videolarından faydalanabilecek olasa da videoları orta seviye için önerilir.

En İyi Video: “Five Go Exploring in Edinburgh”

Mayim Bialik

videolarla ingilizce öğren

Mayim aslında yakın zamanda mesleğini internete taşımı olan bir televizyon ünlüsü. “The Big Bang Theory” adlı dizide Amy karakterini canlandırıyor. O aynı zamanda bir sinir bilimci ve bir anne.

Hazırladığı vlog ilişkiler, bilim, annelik, kadın sorunları, seks ve diğer kişisel konular üzerine odaklanıyor. Tıpkı vlogbrothers gibi (aşağıda bahsedeceğiz), o da izleyenleri farklı yerlere götürmekten ziyade tek bir açıdan kameraya konuşmayı tercih ediyor. Sürekli ve ağır bir şekilde konuşuyor ve söyledikleri son derece anlaşılır.

Dil öğrenenler onun videolarına bayılacak ve bunları dinleme alıştırmaları, sözcük bilgisi geliştirme, tonlama ve anadili İngilizce olan kişiler için genellikle önemli olan sorunları bilmek amacıyla kullanabilir.

Yeni başlayanlar videoları duraklatmalı ve bazen kullandığı zor sözcüklerin anlamına bakmalı. Örneğin, aşağıdaki videoda, medyada modaya uygun görünebilmek için teknik şeylere ve bilgisayar oyunlarına aşırı ilgi gösteren kişileri ifade eden geek chic konsepti hakkında konuşuyor. (Genel olarak geek kişilerin zevksiz oldukları ve popüler olmadıkları düşünülür.)

En İyi Video: “Hurts to Be Different”

RomanAtwoodVlogs

videolarla ingilizce öğren

Roman’ın kanalı ise onun maceralarından ziyade ailesine odaklanmaktadır. Vlog’ları son derece kişisel anları belgelemektedir. Eşinin hamile olduğunu internetten duyurduğunu belki duymuşsundur. Ayrıca, kızının ilk cerrahi müdahalesini de gündelik vlog’unda yayınladı. Köpekleri ise bu programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

İngilizce dinleyenler onun videolarının gerçek ve özgün olduğunu düşünecek. Sıklıkla ilişkilere odaklanıyor ve başkalarıyla derin konuşmalar gerçekleştiriyor. Aynı zamanda sevdikleriyle de eğlenceli vakit geçiriyor. Daha kişisel ve gayriresmi türden bir İngilizce öğrenmenin harika bir yolu. Bu kanal orta seviyedeki öğrenciler için gerçekten mükemmel. Bir şeyi açıklamak için zaman ayırması nedeniyle videoları daha ağır ve takip etmesi daha kolay.

En İyi Video: “She Is Finally Here!”

Charles and Allie

videolarla ingilizce öğren

Bu, evli Charles ve Allie Trippy çiftinin video günlüğü. Sekiz seneyi aşkın bir süredir her gün bir video yayınlıyorlar ve aslında bir dünya rekoru kırdılar! Guinness Rekorlar Kitabındaki yerlerini aldılar.

Hazırladıkları videolar bir gün içinde yaptıkları şeyleri konu alıyor. Dolayısıyla dil öğrenenler içinden seçebilecekleri 3.000’den fazla video bulabilirler. Sebze-meyve, oyuncaklar, hediyeler, hayvanları için malzemeler, vb. gündelik eşyalar hakkında çok sayıda video paylaşıyorlar. Gezmeyi de seviyorlar ama egzotik lokasyonalara değil.

Diyalog yerine daha fazla müzik koymayı tercih eden pek çok vlogger’ın yaptığının aksine her videoda bireysel olarak konuştukları için dinleme ve diyalog alıştırmaları için ideal. Hazırladıkları videolar orta seviyedeki öğrenciler için ideal.

En İyi Video: “Kitty on a Leash”

OpTic Hitch

videolarla ingilizce öğren

Bu kanalı Davis Edwards yönetiyor ama insanlar onu internette “Hitch” olarak tanıyorlar. Bir oyun firması için videolar hazırlamak gibi oldukça alışılmamış bir işe sahip. Kanalında bu oyun kuruluşunun bir üyesi olarak eğlenceli ve farklı yaşamını yayınlamaktan hoşlanıyor.

Bilgisayar oyunlarını seven veya profesyonel oyuncular olmak isteyen dil öğrencileri onun gündelik hayatı hakkında yayınladığı haftalık vlog’lara bayılacak. Kanalı oldukça otobiyografik (autobiographical) yani kendi yaşam hikayesine ve ona yakın olan diğerlerinin hikayelerine odaklanıyor. Örneğin, evindeki her odayı birlikte çalıştığı kişilerle geziyor.

Anlatım tarzı basit ve konuşma İngilizcesi olduğu için bunu orta seviye dil öğrencileri için kullanışlı hale getiriyor. Bir bilgisayar oyuncusu olduğu için sıklıkla en son teknolojiler hakkında konuşuyor ve bu da elektronik cihazları sevenlerin ilgisini çekebilir.

En İyi Video: “Hitch’s Room Tour”

CaseyNeistat

videolarla ingilizce öğren

Tanıtım videosunda Casey “Yapamadığın şeyi yap” diyor.

Ve bir bakıma bu tam alarak hayatı boyunca yaptığı şey. Neistat belki de internetteki en ünlü video blogger’lardan biri. Hiçbir zaman film çekimi eğitimi almamış olsa da profesyonel kalitesi ile bilinen videolar hazırlıyor. Tahminlere göre Casey Neistat bir milyoner ve bu zenginliğe sadece videolar hazırlayarak ulaştı.

İnternetteki en eğlenceli videolardan bazılarını hazırlıyor. Onu New York Polis Departmanı ile snowboard yaparken, lüks uçak firmalarını değerlendirirken ya da kişisel hayatından bahsederken görebilirsin. Aynı zamanda macera filmleri ve cihazlar ürettiği DIY (do-it-yourself; kendin yap) videoları da hazırlıyor.

Videolarının hepsi birbirinden farklı. Bunlardan bazılarında neredeyse hiç diyalog bulunmuyor ve bazılarında da sırf kameraya konuşuyor. Bu nedenle, dil alıştırması için uygun olanı bulmak için biraz gezinmen gerekebilir. Bu videolar her zaman hızlı tempolu (fast-paced) olduğu için bunları orta ile ileri seviye arası dil öğrencilerine öneririz.

Neistat Connecticut doğumlu ve günümüzde New York’ta yaşıyor, bu nedenle aksanında ABD’nin kuzeydoğusundan etkiler hissediliyor.

En İyi Video: “Climbing Fire Escapes in NYC”

SuperwomanVlogs

videolarla ingilizce öğren

Sıklıkla YouTube üzerindeki en ünlü kadın vlogger olarak da anılan Superwoman başka bir internet milyoneri. Hintli ailelerin çocuklarına nasıl davrandıkları hakkındaki videosu meşhur olunca bir gecede ünlü oldu. O günden sonra düzenli olarak videolar yayınlamaya başladı ve ayrı bir vlog kanalı açtı.

Videolarında ebeveynleri, arkadaşları, diğer ünlüler, vb. birçok karakter görmek mevcut. Hem YouTube ünlüleri hem de gerçek ünlüler onun programlarına konuk oluyor. Hatta Bill Gates and Michelle Obama ile dahi röportaj yaptı!

Yayınladığı vlog’lar her zaman gündelik yaşamını konu alıyor. İngilizce öğrenenler günlük işler, Kuzey Amerika’da insanların sevdiği çeşitli yiyecekler ve insanların randevularda nasıl konuştukları hakkında çok fazla şey öğrenebilir. Çok sayıda video çekmesi ve aynı zamanda bir şarkıcı olması nedeniyle, sık sık izleyicilerini perde arkasına davet ediyor ve bütün bunların nasıl yapıldığı hakkında konuşuyor.

Hint-Kanada kökenli olması nedeniyle Hintli dil öğrencileri kendilerini onunla daha fazla bağdaştırabilir. Genellikle geleneksel Hint yemekleri, giysiler ve hatta törenleri (düğün gibi) videolarına konu ediyor. Konuşma hızı yüksek olduğu için vlog’ları orta ile ileri seviye arasındaki öğrenciler için ideal.

En İyi Video: “The Time I Meet Selena Gomez”

PlayTheGameFilms

videolarla ingilizce öğren

Justin Escalona, arkadaşlarıyla birlikte Los Angeles’ta yaşayan bir film yapımcısı. Hitch videolarının aksine Justin grup üzerine odaklanmak yerine daha ziyade gruba odaklanır. Yayınlamakta olduğu “Daily Docs” dizisi Justin ve arkadaş grubunu yakından tanımak için harika. Genellikle bir kanepede oturur ve doğrudan kameraya konuşurlar. Sanki seninle sohbet ediyorlarmış ve sana günlerini anlatıyorlarmış gibi hissedersin.

Paylaştığı videolar hem güzel hem de enerjik. Seyircilerini grup olarak vakit geçirmekten hoşlandıkları ve zamanlarının çoğunu geçirdikleri farklı yerlere götürüyor. Yayınladığı videoların çoğunda her şey bir yerde olduğu için sözcük bilgini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, bir oyun salonuna gitti ve arkadaşlarının tüm oyunları oynadıklarını filme aldı.

Her ne kadar kullandığı sözcükler sıklıkla basit olsa da konuşmanın hızı bunları orta ile ileri seviye arasındaki öğrenciler için uygun hale getiriyor. Justin California’da büyüdüğü için videolarını California aksanını öğrenmek için kullanabilirsin.

En İyi Video: “Daily Docs” Episode 1

vlogbrothers

videolarla ingilizce öğren

Vlogbrothers internetteki en ünlü vlog kanallarından biri. Kendilerine “nerd fighters” adı veren bir hayran toplulukları bile mevcut. Bu da dil öğrenenlere dünyanın her yanından arkadaş edinme ve İngilizce konuşma pratiği yapma fırsatını sunuyor.

Bu kanalı John ve Hank Green idare ediyor. Şimdiye kadar kitaplar yazdılar, diğer programlar sundular ve bir tura dahi çıktılar. Vlog’larında her şey hakkında konuşuyorlar ama sıklıkla dünyada yükselişe geçen ırkçılık veya iklim değişimi gibi güncel konuları ele alıyorlar. Bazen yeni yılda yapmak istedikleri şeyler veya sevdikleri espriler gibi kişisel şeyleri de paylaşıyorlar.

Bu vlog’un içeriği İngilizce öğrenenler için son derece kolay. Her bir videoda kardeşlerden sadece biri doğrudan kameraya konuşuyor. Müzik yok, başka yerlerin görüntüleri yok ve dikkat dağıtıcı şeyler yok. Bu da izleyenlerin sözcüklere odaklanmalarını ve dinleme becerilerini çalışmalarını sağlıyor. Bununla birlikte, kardeşlerin her ikisi de hızlı konuştukları için bu kanal orta ile ileri seviye arasındaki öğrenciler için uygun.

En İyi Video: “2017 Is the Best?”

Gone with the Wynns

videolarla ingilizce öğren

Bu kanal, kendilerini “macera bağımlıları” (adventure junkies) ya da özellikle bilinmeyen ya da tehlikeli yerlere seyahat etmeyi seven kişiler olarak tanımlayan Wynn ailesine ait. Bu videoları, sahip oldukları her şeyi satıp her zaman seyahat etmeye karar verdikten sonra çekmeye başladılar.

Seyahat videolarının yanı sıra kendi hikayeleri ve geçmişleri hakkında da videolar hazırlıyorlar. Zaman içerisinde, kendileriyle aynı yaşam tarzını benimsemiş kişiler buldular ve bu kişileri de videolarda görebiliyoruz. Onlar gibi yaşamak isteyenler için bilgi içerikli videolar yapmayı seviyorlar. Güneş enerjisinin nasıl kullanılacağı, bir karavanda ya da teknede nasıl yaşanacağı ve kompost yapan tuvaletler gibi konularda videoları mevcut.

İzlediğin videolara bağlı olarak teknik İngilizce bilgisi edinebilir (güneş panelleriyle ilgili videolarda olduğu gibi) ya da seyahat videolarıyla farklı yerler ve kültürleri keşfedebilirsin. Kullandıkları sözcükler sıklıkla karmaşık, bu nedenle bu kanal orta ile ileri seviye arasındaki öğrencilere tavsiye edilir.

En İyi Video: “Chocolate Dreams”

 

Vlogger’ların her birinin kendine özgü bir tarzı var ve sıklıkla kendi konuşma stillerini yaratıyorlar. İngilizce pratiği yapmak istiyorsan hangi video bölümlerinin o vlogger’a özgü olduğunu ve hangilerinin genel İngilizce olduğunu ayırt edebilmen amacıyla farklı kanallar takip etmeni tavsiye ederiz. İngilizce öğrenmek için video bloglardan faydalan!


Dhritiman Ray bilim kurgu, şiir ve kurgusal olmayan düz yazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close