ingilizce-ogrenmek-icin-twitter

#İngilizceÖğren: Twitter’da İngilizce Öğrenmek için Mükemmel 6 Yol

Tweet atıyor musun?

Tweet kuşun çıkardığı sese denir fakat aynı zamanda sosyal medya sitesi Twitter‘ında adı.

Twitter’ın 300 milyondan fazla kullanıcısı var ve eğer henüz bunlardan biri değilsen, sen de mutlaka olmalısın.

Eğer, ana dilini konuşanlarca yazılmış konuşmaların olduğu, “yaşayan, gerçek” İngilizceyi öğrenebileceğin, dünyada neler olup bittiğinden haberdar olabileceğin ve senin gibi İngilizce öğrenen diğer insanlarla tanışabileceğin bir yer arıyorsan, Twitter tam da senin aradığın yer.

Twitter’ı kullanmak ücretsiz ve insanlar İngilizceyi aslında nasıl kullanıyor buna dair pek çok şey öğrenebilirsin.

Ders kitaplarını birkaç dakikalığına bir kenara koy ve Twitter’da biraz İngilizce öğren, tek seferde 280 karakter unutma!

Twitter Nedir?

Twitter, diğer insanlarla çok kısa mesajlar paylaşarak sohbet etmeye odaklanmış bir sosyal medya sitesidir. Yeni insanlarla tanışmak, arkadaşlarınla iletişim halinde olmak, ürünleri, blog yazılarını ve daha fazlasını tanıtmak amacıyla Twitter’ı kullanabilirsin.

Pek çok sohbet herkese açıktır ve dileyen katılabilir. Bu, farklı konular üzerine diğer insanlarla konuşmak, İngilizce pratik yapmak için Twitter’ı mükemmel bir yer haline getiriyor.

Twitter’da, paylaştığın her bir tweetin uzunluk sınırı var. Twitter mesajları yalnızca 280 karakter içerebilir. Boşluklarla birlikte toplamda en fazla 280 harf, sayı, sembol olabileceği anlamına geliyor.  Bu çok az olan sınır sayesinde, web sitesi gerçekten konuşmalara, küçük güncellemelere ve düşüncelere odaklanıyor.

Twitter daha önce 140 olan karakter sınırını, 280 karaktere çıkartmış durumda. Belki ileride tekrar bir karakter güncellemesi yapabilir. Ancak Twitter, İngilizce öğrenenler için ana dili İngilizce olanlarla konuşabilmeleri adına hala mükemmel bir yer. Hata yapmaktan veya konuşmaya katılamamaktan korkmana gerek yok; katılan herkes hoş karşılanır.

Eğer bir Twitter hesabın yoksa buradan ücretsiz olarak bir hesap oluşturabilirsin. Kendi dilini İngilizce olarak ayarladığını bu adımları takip ederek “İngilizce” seçtiğinden emin olabilirsin. Bu yolla Twitter’da bulunarak İngilizce öğrenebilirsin.

İngilizce Belli Başlı Twitter Kelimeleri

Twitter’ın mesaj sınırı nedeniyle, kullanıcılar uygulamayı kullanma konusunda oldukça yaratıcılar. Bu pek çok yeni kelimenin ve kısaltmanın kullanılmasına ön ayak olmakta. Bu kelimelerden bazıları (“hashtag” gibi) diğer sosyal medya sitelerinde de artık kullanılmakta.

Twitter ile İngilizce öğrenirken bilmen gereken bazı terimlerden bahsedelim:

 • Hashtag (etiket): Bu boşluk olmadan # sembolü ile başlayan bir kelime veya ifadedir. Türkçede de hashtag adıyla kullanılmakta. İşte bazı hashtag örnekleri:
  • #TGIF – ( Thank God It’s Friday – Allaha Şükürler Olsun Bugün Cuma) Hafta sonunu dört gözle bekleyen biri tarafından kullanılır.
  • #firstworldproblems – (First-world problems – Birinci dünya problemleri) en son çıkan telefona sahip olmamak gibi muaf olduğun problemleri belirtmek için kullanılır.
  • #learnenglish – İngilizce öğrenme ile ilgili tweetler

Hashtagler (Etiketler) anahtar kelimeler gibi kullanılır bu sayede tweetlerinin bulunması kolaylaşır. Ayrıca özel konulardan veya belirli etkinliklerden (ör, bir konferans, maç gibi) bahsetmek için de kullanılır.

 • Tweet: Bir isim olarak bunlar Twitter’daki mesajlardır. (ör:Did you see Beyonce’s latest tweet? – Beyonce’un son tweetini gördün mü? gibi) Bu kelimeyi fiil olarak da kullanabilirsin, yani bir tweet gönderme eylemidir (ör: I tweeted a lot today – Bugün çok tweetledim.) Türkçede de aynı kullanımlar geçerlidir. İngilizce şekliyle kullanılır.
 • DM: Direct Message – Direkt Mesaj  Kimsenin göremeyeceğini şekilde birine özel bir mesaj atabilirsin. Her ikinizin de birbirinizi takip etmesi durumunda, bir kullanıcıya DM gönderebilirsin.
 • RT:Retweet – Tekrar tweetleme (Türkçede de Retweet şeklinde kullanılıyor)  Retweet başka birinin tweetini kendi profilinde (takipçilerinle) paylaştığında gerçekleşir. Bir tweete katıldığını göstermek için onu retweetleyebilirsin.
 • Mention: İnsanları konuşmana dahil ederek onlardan bahsedebilirsin. Bunu yapmak için @FluentUEnglish örneğinde olduğu gibi Twitter isimlerinin başına @ sembolü ekle.
 • Feed: Twitter’da takip ettiğin tüm hesapların tweet listesi.

Daha önce hiç kullanmadıysan Twitter kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir fakat denemeye değer! Eğer zaten Türkçe olarak Twitter kullanıyorsan, şahane.  Artık siteyi İngilizce öğrenme aracı olarak da kullanabilirsin

Twitter’da öğreneceğin çok şey var bu yüzden bu sekiz ipucu başlamana yardımcı olacak.

Twitter’da İngilizce Öğrenmenin 6 Mükemmel Yolu

 1. Eğitim ile İlgili Hesapları Takip Et

Twitter’da İngilizce öğrenmeye başlamanın en iyi ve en kolay yollarından biri eğitim ile ilgili hesapları takip etmek.  Günlük olarak, ipuçları, püf noktaları ve kelimeler paylaşan pek çok Twitter hesabı var. Bu hesapların çoğu Twitter’da pratik yapmana seni teşvik eder. Yeni kelimeleri denemek için harika bir yol çünkü çok hızlı ve doğrudan geri bildirim alabilirsin.

Eğitimle ilgili diğer hesaplar da İngilizce öğrenenler için kendilerine ait ve başkalarının ilginç bloglar yazılarını paylaşırlar.   Okuyarak İngilizce pratik yapmak için yeterli zamanın olduğunda bunları kullanabilir ve öğrenme ile ilgili yeni ipuçları keşfedebilirsin.

Twitter’da takip edebileceğin eğitimle ilgili birkaç hesap:

 • @EspressoEnglish — Hızlı İngilizce dersleri ve kelime bilgisi oluşturma üzerine sayfa bağlantılarını günlük olarak tweetliyor.
 • @FluentUEnglish — FluentU’da yer alan İngiliz Dili ve Kültürü Bloğunda yayınlanan tüm yazıları paylaşıyor.
 • @WoodwardEnglish — Nasıl kullanılacağına dair cümle içindeki örneği ile birlikte günün kelimelerini tweetliyor.
 • @PhraseMix — Günlük İngilizce dersleri ve ipuçları bağlantıları paylaşıyor.
 • @LearnEnglish ve  @LearnEnglish_BC — Avustralya ve İngiliz İngilizcesi temelinde deyimler, kelimeler ve diğer kelime bilgisi kaynakları paylaşıyor.

Twitter’da İngilizce öğrenimi ile ilgili birkaç hesap takip ettiğinde akışında her gün yeni ipuçları ve püf noktaları görmeye başlayacaksın. Artık onları düzenlemen gerekecek.

 1. Farklı öğrenme türleri için listeler hazırla

Listeler hazırlamak Twitter’da takip ettiğin hesapları düzenlemenin bir yoludur. Örneğin, bu günlük kelimeleri bir arada bir listede, blog yazılarını da bir başka listede gruplamanı sağlayacak.

Bir liste yapmak için Twitter’da hesap sayfana git ve hesap sayfasının sağ üst köşesindeki dişli çark simgesine tıkla (dairesel bir çiçeğe benziyor) ve “Listelere Ekle veya listelerden çıkar”ı seç. Dilediğin kadar liste oluşturabilirsin ve herkese açık (Bu ESL listesi  gibi herkesle paylaşılan) veya gizli (sadece senin için) olabilir.

Sonra, https://twitter.com/[SeninTwitterAdın]/lists adresine git ve “ [SeninTwitterAdın] ile mevcut kullanıcı adını değiştir ” ve bütün listelerini tek bir yerde göreceksin.  Farklı listeler için sütunlar oluşturmana olanak sağlayan TweetDeck gibi bir hizmetten de yararlanabilirsin.

 1. Günlük sohbetlere katıl

İngilizce öğrenmek için Twitter kullanırken en iyi şeylerden biri de dileğin sohbete katılabilmen. Arkadaşlarının devam ettiği bir sohbete katılabilir, diğer İngilizce öğrenenlerle konuşabilir hatta ana dili olarak İngilizce konuşanlardan tavsiyeler isteyebilirsin.

Günlük sohbetlere katılabilmen için bilmen gereken bazı faydalı etiketler: İngilizceni pratik yapabileceğin #twinglish, dil bilgisi konusunda yardım isteyebileceğin #grammarhelp olarak sayılabilir. Tweet’in içerisinde özel bir hesabı tweetleyebilirsin (bahsedebilirsin); eğitimle ilgili pek çok hesap İngilizce öğretenlere yardım etmekten mutluluk duyar.

Twitter’da bir sohbete katılmanın başka bir harika yolu da bir hobi veya yeni çıkan bir film gibi ilgilendiğin bir şeyler bulmak ve bunlar hakkında diğer insanlarla konuşmaktır. Bunu yapmak için filmin adını, bir ünlünün ismini veya ilgi duyduğun herhangi bir şeyi arayabileceğin arama çubuğunu kullanabilirsin.

Arama yaptıktan sonra arama sonuçlarını fotoğraflar, videolar ve hesaplar gibi çeşitli kategorilere göre gözden geçirebilirsin. Aramanla ilgili olarak,” En Son” bölümü sana en son tweetleri gösterirken, “Popüler” bölümü de en popüler son tweetleri gösterecek Tüm bu sonuçlar, ilgilerinle alakalı insanların neler söyleyebileceğini ve katılabileceğin potansiyel sohbetleri gösterir.

Son olarak, Twitter sayfanın solundaki ” ilgini çekebilecek gündemler” bölümünden gözünü ayırma dikkat et! Bunlar, Twitter’da o anda popüler olan etiketlerdir. Liste mevcut konumundaki popüler olan terimleri gösterecektir. İlgini çekebilecek gündemler başlığının altında yer alan “değiştir”e tıklayarak ve yeni bir konum seçerek İngilizce konuşulan bir ülke veya şehirdeki popüler terimleri görüntülemek için listeyi değiştirebilirsin.

Etiketi içeren ve konu ile alakalı tweetini yazarak konuşmaya katılabilirsin. Eğer bir etiketin ne anlama geldiğini veya neden birden popüler olduğunu bilmiyorsan diğerlerinin yazdıklarından birkaç örneğe bakmak için üzerine tıkla veya Google’da bunu araştır.

 1. Alanın ile ilgili Mesleki İngilizce Tartışmalara katıl.

Twitter sadece gündelik sohbetler için iyi bir yer değil. Aynı zamanda kendi alanında diğer insanlarla iletişime geçebileceğin ve onlardan da bir şeyler öğrenebileceğin harika bir yer. İnsanlar sıklıkla gündelik dili çevrimiçi olarak kullansalar da haberleri takip ederek, blog yazılarını ve makaleleri keşfederek, çalıştığın alan veya sektör ile ilgili sohbetlere katılarak Twitter’ da mesleki İngilizce de öğrenebilirsin.

Örneğin,  herhangi bir konaklama sektöründe veya  bir otelde çalışmayı düşünüyorsan #hospitality etiketini arayarak ilginç makaleler bulabilirsin. Eğer bir gün bir otel müdürü olmayı umuyorsan (ya da zaten öyleysen) #leadershipadvice etiketiyle yöneticilerden tavsiyeler bulabilirsin.

Sadece Twitter’da bir etiketi araştırmak suretiyle veya etiketleri araştırmanı sağlayan Rite Tag gibi bir hizmet kullanarak sektörünle ilgili etiketleri veya Twitter topluluklarını bulabilirsin.

 1. Ana dili İngilizce olan kişilere veya uzmanlara sorular sor.

Twitter’da birine tweet atmak için çekinme! Twitter’da her şeyin sohbetlerle ilgili olduğunu unutma! Tabii ki Twitter’daki herkes bütün mesajlarına cevap veremeyebilir ve aynı kişiye çok fazla soru sormak istemeyebilirsin.

Birinin gönderilerine verdiği cevapları kontrol ederek mesajlarına ne kadar sık cevap verdiğini görebilirsin. Sadece hesap sayfalarını ziyaret et ve sayfanın üstündeki “Tweetler ve Yanıtlar” sekmesini seç.

Bazı İngilizce uzmanları İngilizce öğrenmene yardımcı olmaktan mutlu olacaklar:

 • Benny Lewis Fluent In 3 Months web sitesinin kurucusu. İngilizce öğrenme kaynakları hakkında çalışma ipuçları, tavsiyeler ve farklı sorular kendisine sorabilirsin.
 • Terry Fredrickson, Bangkok Post‘ta İngilizce öğrenenler için yeni makaleler yayınlayan eski bir ESL öğretmeni. Yayınladığı makalelerle ilgili tartışmalara oldukça sıcak bakıyor bu yüzden bir makalesini oku ve görüşlerini ve sorularını kendisiyle paylaş.
 • Grammarly dil bilgisine yardımcı bir web sitesi. Öğrenme kaynakları bulmana yardımcı olabilirler ve dil bilgisi sorularını cevaplayabilirler.

Birinin sana yardımcı olup olmayacağından emin olmasan bile, yine de sor. Bir İngilizce dil bilgisi sorusunu örnek olması adına cevaplamak isteyebilirler. Yardımcı olamadıkları zamanlarda, sana yardımcı olabilecek bir hesabın adını veriyorlar.

 1. İlgi alanlarını keşfet

Daha öncede belirttiğimiz gibi ilgi duyduğun ya da önem verdiğin alanlarla ilgili olarak Twitter’ı kullanabilirsin. Bu, Twitter’ı kullanmanın inanılmaz keyifli ve önemli kısmıdır. Bu yüzden pek çok insan ne var ne yoksa konuşabildikleri Twitter’ı kullanıyor.

Sevdiğin markalar, ünlüler, komedyenler, aktörler ve hatta politikacılar bile büyük olasılıkla Twitter’da. Severek kahve içtiğin mekan bile Twitter’da olabilir. Bazı hesap sahipleri, hayranlarıyla iletişim halinde bulunmak için Twitter’ı kullanıyor. Bazıları, tıpkı bir günlük gibi, günlerine veya dünyaya dair görüşlerini paylaşmak için Twitter’ı kullanıyor. Kimisi de sadece komik olmak için kullanıyor.

İngilizce öğrenmek için Twitter’ı daha fazla kullandıkça, okumaktan ve göz atmaktan keyif alacağın hesaplar bulacaksın. İşte, başlangıç olarak göz atabileceğin birkaç harika hesap

 • İlginç olaylardan keyif alıyorsan, @qikipedia hesabını takip et, ilginç gerçekler ve bilgiler yayınlıyor.
 • @Adele ve @katyperry gibi Twitter’daki popüler şarkıcılar. Eğer en sevdiğin şarkıcıların bir sonraki konserlerinin nerede olduğunu bilmek, fotoğraflarına bakmak ve görüşlerini okumak istiyorsan, onları takip edebilirsin.
 •  @NASA Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi gibi devlet kurumlarını veya Amerikan başkanı @realDonaldTrump gibi resmi yetkilileri dahi Twitter’da takip edebilirsin.

Pek çok tweetin, ünlüler tarafından paylaşılmış olsa dahi dil bilgisi ve yazım yanlışları içerebileceğini sakın unutma. Kimi tweetlerde (Adele’nin tweetleri gibi ) resmi ve doğru bir dil kullanılıyor fakat kimi tweetlerde ise (Katy Perry’nin tweetleri gibi) oldukça gündelik bir dil kullanılır.

 

İngilizce öğrenmek için Twitter’ı kullanırken öğrenmenin asıl amacın olduğunu aklından çıkarma.  Unutma ki İngilizceyi ana dili olarak konuşanlar bile hata yapabilir (yapar)! İlgini çekebilecek ve severek öğrenebileceğin hesaplar bul,ve aslında en önemlisi öğrenirken … eğlenmek!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close