ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

İngilizce Öğrenmek ve Kendinize Güvenerek İngilizce Konuşmak için 6 Eğlenceli Sohbet Uygulaması

Ailenizle birlikteyken İngilizce öğrenmekle ilgili bir konu açıldığında sohbetin şu cümlenin cevabını duymak için kesildiği mutlaka olmuştur:

“Haydi—İngilizce bir şeyler söyle!”

Eğer arkadaşlarınız ya da aileniz İngilizce öğrendiğinizi biliyorsa, muhakkak bunu daha önce duymuşsunuzdur.

Bunun sizin için o kadar kolay olmadığını bilmiyorlar mı?

İngilizce öğrenmek zordur, yeni öğrendiğin bir dili konuşmak ise daha da zordur!

İngilizcede öyle ana dilinizdeki gibi rahat rahat sohbet edemezsiniz.

Her zaman doğru kelimeleri bulamazsınız.

Ya da dudaklarınız doğru sesleri çıkartmayı reddeder.

Eğer çekingen biriyseniz, İngilizce bir kitap okumak ya da İngilizce TV izlemek size İngilizce konuşmaktan çok daha kolay gelebilir.

Gayet sosyal bir insan olsanız bile, sizin için tamamen yeni olan bir dili konuşmak korkutucu olabilir.

Bu sorunların ve korkuların üstesinden nasıl geleceğinizi merak ediyor musunuz?

Çözüm, çevrimiçi sohbet etmek!

Sohbet etmek, İngilizceyi ana dili İngilizce olanlardan öğrenmek için eğlenceli ve samimi bir yoldur. Yazarak veya görüntülü sohbet edebilir, birden fazla beceri üzerine aynı anda pratik yapabilirsiniz. Yeni sohbet partnerlerinizden İngilizce argo sözcükler ve kullanımlar kapabilir veya onlar sayesinde İngilizce konuşulan ülkelerin kültürleri ile ilgili aydınlanabilirsiniz.

Bunu nasıl yapabileceğinizi size göstereceğiz!

Sohbet Etmek İngilizce Öğrenenler için Neden Harikadır

İngilizce konuşma becerisi, öğrenciler için ustalaşması zor bir beceridir— ama bunun nedenini anlamak zor değil. Konuşurken hata yapma konusunda kendimizi huzursuz hissedebiliriz. Yabancıların bizi yargılamasından, her ufak hatamızı yakalamak için beklemesinden endişe duyabiliriz.

İşte bu noktada İngilizce sohbet devreye giriyor. Sohbet ederek pratik yapmak, İngilizce konuşmanın bize daha az korkutucu gelmesini sağlıyor. İnternet üzerinden yapılan sohbetler yüz yüze yapılan sohbetlerin yerini doldurmasa da, korkularımızı yenip İngilizceyi daha rahat konuşmak için iyi bir yoldur.

Bana inanmıyor musunuz? Öyleyse internet üzerinden İngilizce sohbet etmenin şu faydalarına bir göz atın:

  • Fazla baskı hissetmeyeceğiniz bir ortamdasınızdır. Yabancı bir dilde konuşmanın stresini azaltabilirsiniz! Notlarınız önünde durabilir, kimsenin bundan haberi bile olmaz. Önceden bir konuşma metni hazırlayıp sohbete başlamadan önce prova yapabilirsiniz. Elbette işler her zaman beklediğiniz gibi gitmeyebilir, sohbetin seyri değişebilir, ancak en azından sağlam bir başlama noktanız olacaktır.
  • Evinizden ayrılmadan pek çok farklı insanla konuşabilirsiniz. Bu aynı zamanda ana dili İngilizce olan pek çok kişinin birbirinden farklı konuşma biçimlerini duyacağınız, İngilizcenin farklı kullanımlarına tanık olacağınız anlamına gelir. Aşağıda sizin için sıraladığımız sohbet sitelerinden birine girerseniz, sizin gibi dil öğrenme konusuna ilgi duyan pek çok farklı kişiyle tanışabilirsiniz.

Üstelik yalnızca ana dili İngilizce olan kişilerle değil, sizin dil öğrenmenize yardımcı olmak isteyen ve hatalarınız konusunda sizi yargılama ihtimali düşük kişilerle de tanışacaksınız.

  • Konuşmanın yanı sıra daha pek çok alanda pratik yapmış olursunuz. Fark etmeyebilirsiniz, ancak internet üzerinden sohbet etmek pek çok yönden İngilizce pratiği yapmanızı sağlar. Çoğunlukla video veya metin üzerinden sohbet etme şansınız da olduğundan, aynı anda hem konuşma hem de okuma ve yazma pratiği yapmış olursunuz.
  • Hata yapmanız sorun olmaz! “Gramer polisleri” yalnızca üniversitelerde olur. İngilizce konuşanların çoğu her hatanızı yüzünüze vurmaz çünkü onlar da hata yaparlar, üstelik ana dilleri İngilizce olduğu halde! Düzeltme öneren olsa bile bunu öğrenmenize yardımcı olmak amacıyla, gayet dostane bir şekilde yaparlar, bu yüzden utanmanız için hiçbir sebep yok.

Rahatlayın ve yeni insanlarla tanışmanın tadını çıkarın. Bir sohbet odasına girdikten sonra hata yapsanız da hatalarınızdan ders alıp dili daha iyi öğreneceksiniz. İlk adım, korkunuzu yenip kendinize fazla yüklenmemek. İngilizce öğrenmek için sohbet etmenin keyifli yönlerinin de tadını çıkarın.

İngilizce Öğrenmek ve Kendinize Güvenerek İngilizce Konuşmak için 6 Eğlenceli Sohbet Uygulaması

fluentland

ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

Nedir?

Fluentland başka pek çok dille ilgili aktivitenin yanı sıra diğer kullanıcılarla sohbet ederek İngilizce pratiği yapmanıza da imkan tanıyan çevrimiçi bir dil öğrenme topluluğu.

Size nasıl yardımcı olabilir:

Ücretsiz hesabınızı açtıktan sonra dil üzerine her tür konuyu tartışmak üzere grup forumlarına katılabilirsiniz. Forumlarda sıkça karıştırılan sözcükler ve İngiliz İngilizcesi – Amerikan İngilizcesi karşılaştırması gibi pek çok konu var.

Bu, soru sorma ve cevaplama pratiği yapmak için harika bir yol , üstelik birlikte sohbet edecek tonlarca kullanıcı ile tanışacak ve bir yandan da İngilizce becerilerinizi aktif olarak geliştiriyor olacaksınız!

Eğer sohbet etmeye biraz ara vermek isterseniz de pratik yapmaya eğlenceli oyunlarla devam edebilirsiniz.

WhatsApp

ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

Nedir?

Hala duymadıysanız, WhatsApp sizi tüm dünyadan insanlara bağlayan ücretsiz bir SMS (kısa mesaj) servisi. Mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan kullanabiliyorsunuz. Sohbet seçenekleri arasında videolu/görüntülü sohbet ve yazılı mesajlaşma da var. Ayrıca ses kaydı yapıp karşı tarafa gönderebiliyorsunuz. Bu sayede hem konuşma hem yazma pratiği yapabilir ve hatta İngilizce internet argosu bile öğrenebilirsiniz.

WhatsApp uygulamasını cihazınıza indirip profilinizi oluşturmanız yeterli. Bu uygulama herhangi bir hızlı mesajlaşma platformu gibi çalışıyor.

Size nasıl yardımcı olabilir:

Dil öğrenenler için tasarlanmış olmasa da, WhatsApp İngilizce konuşan sohbet partnerleri bulma konusunda oldukça faydalıdır. Sohbet etmeye başlamanın en iyi yolu, dil öğrenenler için oluşturulan herkese açık WhatsApp sohbet gruplarından birini bulmaktır. Join WhatsApp Groups (WhatsApp Gruplarına Katılın) gibi sitelerde kolayca arama yapabilirsiniz.

İngilizce sınıfınızda birlikte pratik yapmak isteyeceğiniz arkadaşlarınız mı var? WhatsApp onlarla iletişim kurmanız için de harika bir platform. Bu program konu bazlı gruplar oluşturmanıza izin veriyor, üstelik mobil cihazınızda başladığınız sohbetlere bilgisayarınızdan da devam edebiliyorsunuz.

WhatsApp’ın en iyi yanı da, kısa sesli mesajlar kaydetme özelliği – bu özellik konuşma pratiği yapmak, telaffuzunuzu geliştirmek veya okunuşunu ya da yazılışını bilmediğiniz kelimelerin doğru okunuşlarını ve yazılışlarını öğrenmek için harika bir yol.

Hellolingo

ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

Nedir?

Hellolingo binlerce üyesi olan ücretsiz bir dil öğrenme topluluğudur.

Size nasıl yardımcı olabilir:

Hellolingo, eski Livemocha ve SharedTalk by Rosetta Stone’dan yaratılmış yeni bir platformdur. Yeni olduğu için uygulamaya hala yeni özellikler eklenmekte. Ancak eğer daha önce Livemocha veya SharedTalk kullandıysanız, pek çok özelliğin burada da aynı olduğunu fark edeceksiniz.

Hellolingo öğrenmekte olduğunuz dilin yanı sıra ana dilinizi de seçmenize izin veriyor ve dilinizi konuşan başka kişilerle bağlantı kurmanızı sağlamak için profilinizden faydalanıyor. Ücretsiz olan bu topluluk, ilginizi çeken konularla ilgili bilgi edinip onlar üzerine konuşmanıza imkan tanıyor.

Buradaki fikir, karşılıklı dil öğrenmeye yardımcı olan dostane dil sohbetlerini teşvik etmek, böylelikle herkes becerilerini ve kültürel bilgilerini geliştirebilir.

Speaky

ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

Nedir?

Speaky de başka bir ücretsiz dil öğrenme topluluğu. Sesli ve görüntülü sohbet seçenekleri sunuyor.

Size nasıl yardımcı olabilir:

Speaky, dil öğrenenler için bir “sosyal ağ.” Bir profil oluşturup İngilizce öğrendiğinizi belirttikten sonra, ana dili İngilizce olan ve sizin ana dilinizi öğrenmekte olan kişilerle bağlantıya geçebiliyorsunuz. Sohbet yoluyla birbirinize yardımcı oluyorsunuz.

İki tarafın da yeni bir dil öğreniyor oluşu, yeni öğrendiğiniz dili kusursuz bir şekilde kullanma baskısını da üzerinizden kaldırıyor.

italki

ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

Nedir?

italki, karşılıklı dil öğrenebileceğiniz partnerler bulabileceğiniz popüler bir dil öğrenme sitesi. italki aynı zamanda  çevrimiçi özel ders veren sertifikalı dil öğretmenleri ile de meşhur.

Size nasıl yardımcı olabilir:

Öğretim ve özel ders hizmetleri için ücret ödemeniz gerekse de, italki’nin italki öğretmenleri tarafından yazılan makaleleri okuyabileceğiniz ve diğer öğrencilerle birlikte ücretsiz dil değişim partnerliği yoluyla dil öğrenebileceğiniz ücretsiz bir topluluğu da var. Bunun için dil partnerleri sayfasına gidip öğrendikleri dile, yaşadıkları ülkeye, cinsiyetlerine ve başka özelliklere göre partnerler arasında arama yapabilirsiniz.

İngilizce yazma becerilerinizi de geliştirmek mi istiyorsunuz? italki’nin hedef dilinizde günlük tutabileceğiniz ve ana dili İngilizce olan kişilerin yazdıklarınızı düzelttiği bir hizmeti de var.

WeSpeke

ingilizce-ogrenmek-icin-sohbet

Nedir?

“Çok dilli Facebook” olarak adlandırılan WeSpeke’in 230’dan fazla ülkeden, 200’ün üzerinde dili temsil eden kullanıcısı var.

Size nasıl yardımcı olabilir:

Sizi çevrimiçi dil partnerleriyle stratejik bir şekilde eşleştiren WeSpeke, harika bir dil değişimi deneyimi yaşamanıza yardımcı oluyor. Siteye ücretsiz kaydolabilirsiniz. Hem görüntülü sohbet hem de metin mesajı yoluyla sohbet seçenekleri mevcut.

Dil pratiğinizi yapılandırılmış WeSpeke dersleriyle destekleyebilir ve yeni arkadaşlarınızla birlikte İngilizce pratik yaparken kullanabileceğiniz yeni yapılar ve kelimeler öğrenebilirsiniz.

 

Yeni bir dil konuşmaktan korkmanız için hiçbir sebep yok. İnternet size İngilizcenizi geliştirmeniz ve pratik yapmanız için pek çok kaynak sunuyor. İngilizce öğrenmek için sohbet etmek gibi keyifli bir yoldan mutlaka faydalanın. İnternet üzerinden sohbet etmeye alıştıktan sonra, ana dili İngilizce olan kişilerle yüz yüze sohbet etmeye de başlayabilirsiniz!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close