ingilizce-ogrenme-oyunlari

İngilizce Öğrenme Oyunları Arayanlara En İyi 10 Oyun

Sana bir sır vereyim mi?

Oyunlar sadece çocuklar için değildir.

Bir başka sır daha vereyim mi?

Oyunlar, akıcılığını geliştirmek isteyen, İngilizce öğrenen yetişkin kişilerin de oynayabileceğini gerçekten etkili birer öğrenme aracı.

Üstelik pek çok oyun da var!

Masa oyunlarından bilgisayar oyunlarına kadar çocuk ruhlu herkes için bir şeyler var.

Peki o zaman, İngilizce öğrenme oyunları ile eğlenerek istediğin akıcılığa kavuşmaya var mısın?

Haydi Başlayalım!

İngilizce Öğrenme Oyunları Gerçekten Faydalı mı?

İngilizce öğrenirken eğlenmek, denenmiş ve işe yaradığı görülmüş, doğru bir metot. İşte nedeni:

  • Oyunlar, çeşitli dil becerilerini sana öğretir. Aşağıda görebileceğin gibi oyunları, İngilizce yazma, konuşma ve dinleme pratiği yapmak için kullanabilirsin.
  • Oyunlar, geleneksel bir sınıf ortamının dışında öğrenmeni sağlar. Öğrenme sınıfla sınırlı değil. Örgün bir İngilizce kursunu kayıt olamazsan akıcılığını geliştirmek için oyunları kullanmayı dene.

Bir kursa devam ediyor olsan bile oyunlar, derslerine eğlenceli ve etkili birer destektir.

  • Takım oyunları, konuşmaya teşvik eder ve güveni artırır. Eğer mümkünse takım oyunları oynamaya çalış (aşağıda bu konuda sana fikirler vereceğiz). Takım oyunları, İngilizce konuşma becerilerini eğlenceli ve daha az stresli bir ortamda pratik yapma fırsatı sunacak.
  • Her yerde İngilizce oyunlar oynayabilirsin. Dil öğrenme oyunları, online, evde, kafede, kahve dükkanlarında veya bir partide oynanabilir. İngilizce öğrenme fırsatları sonsuzdur. İngilizce öğrenme oyunları da bunun için bir fırsat

Akıcılığını Geliştirecek En İyi 10 İngilizce Öğrenme Oyunu

Artık oyunların İngilizce akıcılığını geliştirmeni sağladığını biliyorsun ama nereden başlamalısın? En sevdiğimiz 10 İngilizce öğrenme oyununu listeledik.

Oynamaya hazır mısın?

İngilizce Öğrenmek için Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunları, İngilizce dinleme ve yazma pratiği yapmanın en harika yolu. Bu oyunların en iyi yanı ise evinin rahatlığında oynayabiliyor olman.

Sayısız online İngilizce öğrenme oyunu var. Online olarak her türlü seviyeye göre oyun bulabilirsin.

ABC Countdown

ingilizce-ogrenme-oyunlari

ABC Countdown başlamak için mükemmel bir yer. Oyunda bilmen gerekenler basit: süre dolmadan önce İngilizce alfabedeki harflerin her birine sırayla tıklamak.

Fakat arka planda hızlı tempolu bir müzik çalacak ve saniyeler ilerleyecek, başlangıçta müziği duyduktan sonra daha zorlu bir hale geldiğini fark edeceksin.

Bu İngilizce öğrenme oyunu, İngilizce alfabeyi hatırlamana yardımcı olacak. Oyunun birkaç turundan sonra İngilizce alfabenin A’dan Z’ye doğru sırasını öğrenmeye başlayacaksın. Sonrasında ise bu oyunda ustalaştıkça daha zorlayıcı şeylere geçmek için kendini hazır hissedeceksin.

FluentU

ingilizce-ogrenme-oyunlari

FluentU, İngilizce öğrenme oyunları konusunda yepyeni beklenmedik bir gelişme ortaya koyuyor. Bunun nedeni FluentU, film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi daha fazlasının olduğu özgün ve eğlenceli İngilizce videolardan dil öğrenme oyunları oluşturuyor.

FluentU’da herhangi bir videoyu izledikten sonra videodaki kelimeleri sana öğretmek için adam asmaca, boşluk doldurmaca gibi kelime oyunlarını oynatacak. Ayrıca kelimeleri anlamanı sağlamak için akılda kalıcı resimlerin bulunduğu kelime kartları da bulacaksın.

Doğru cevapladığın her bir soru için puan alacaksın ve FluentU’da her gün art arda yaptığın alıştırmalar için para kazanacaksın.

Daha da iyisi FluentU video izlerken  öğrenmeni sağlıyor. Ektileşimli alt yazılar var. Bilmediğin herhangi bir kelimeye tıkladığında FluentU, içeriğe göre kelimenin anlamını sana göstermek için videoyu otomatik olarak duraklatacak.

Videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş bu sayede senin için faydalı olabilecekleri kolayca bulabilirsin. Sana özel bir deneyim yaşaman için FluentU, daha önce öğrendiklerine göre sana yeni videolar da önerecek. Çalışıyormuş gibi hissetmeden ana dili İngilizce olan kişilerin gerçekte dili nasıl kullandığını duyarak pratik yapmak adına harika bir yol. Ayrıca iOS ve Android cihazlarında da FluentU’yu kullanabilirsin.

Word Whomp

ingilizce-ogrenme-oyunlari

Word Whomp, İngilizce yazı yazma ve imla becerilerini pratik etmeni sağlar. Bu oyunda sana altı harf verilir ve bu harflerden kaç tane kelime yazabileceğini bulman gerekiyor.

Her bir kelimeyi bulmak için iki buçuk dakikan var. Ama çok fazla yanlış kelime tahmin edersen oyun sonlanacak.

Bu oyun yeni başlayanlar için zor gelebilir. Fakat biraz pratikle İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek için eğlenceli bir yol. İngilizce kelimeleri daha hızlı bir şekilde düşünme pratiği yapacaksın. Bu da gerçek hayat yapacağın İngilizce konuşmaların için sana çok faydalı bir beceri kazandıracak. İngilizce öğrenme oyunları gerçek hayatına da katkı sağlar.

Greek to Me

ingilizce-ogrenme-oyunlari

Greek to Me, İngilizcenin kökleri (İngilizce kelimelerin oluşturuldukları, genellikle Yunancadan veya Latinceden gelen kelimeler veya kelime ögeleri) hakkında daha fazla şey öğrenme şansı veriyor. Çoktan seçmeli sorulara cevap verirken Olimpiyat tarzı oyunlarda yarışacaksın.

Her bir soruya yönelik kelime kökünün yanı sıra kökle birlikte İngilizce bir kelime de gösterilecek. İngilizce kelimenin anlamını tahmin etmen gerekiyor.

Bu oyunu oynadıktan sonra çok kullanılan kelime köklerini fark etmeye başlayacaksın. Oyunda yalnızca kelimeleri öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda bu tür bir çalışma yapmasan bile aynı köklü diğer kelimeleri de anlamaya başlayacağın için oldukça yararlı.

Masa Oyunları ile İngilizce Öğrenme

Masa oyunları, diğer İngilizce öğrenenlerle birlikte oynama fırsatı sunar. Bu öğrenmeyi daha motive edici hale getirebilir ve İngilizce konuşma becerileri pratik yapmanı sağlar. Ayrıca İngilizce öğrenme oyunları sosyalleşmeni de sağlar.

Boggle

Boggle, tek başına veya bir grup arkadaşınla oynayabileceğin eğlenceli bir oyun. Amaç, Boggle tahtasındaki harfleri birbirine bağlayarak kelimeler oluşturmak.

İlk olarak tahtayı sallayıp karışık harfleri göster. Saati ayarla ve tahtadaki harflerden oluşturabileceğin bütün İngilizce kelimeleri yazmaya başla.

Bu geleneksel oyunda kelimeler, yalnızca birbirinin yanında olan harfleri bağlayarak oluşturulabilir. Daha fazla pratik yapmak için kuralları esnetebilir ve İngilizce kelimeler bulmak için tahtadaki bütün harfleri kullanabilirsin.

Bu oyun İngilizce kelimeleri tanıma ve yazma pratiği yapmak için eşsiz bir yol.

Bananagrams

Çengel bulmacaya benzer şekilde Bananagram, İngilizce kelimelerin yazılışlarını pratik yapmanı sağlayan bir başka oyun.

Bu oyun birden fazla kişi ile oynanır. Her bir oyuncu, belli sayıda harf taşı alır. Birbirine bağlı kelimeler oluşturmak için bu harfleri kullanarak oyuna başla. Bütün harflerini kullandıktan sonra “peel” (soy) diye bağır! Artık her oyuncu desteden başka bir tane taş almalı.

Bu oyun İngilizce okuma, yazma, imla çalışmaları yapmanı sağlar. Kafelerde ve restoranlarda oynaması da kolay.

Belirli bir türdeki kelimeleri öğrenmek için oyununda sınırlamalar yapabilirsin. Örneğin, yiyecekler, havyanlar gibi bir konu seçmeyi düşün ve yalnızca bu konuya uyan kelimeleri oluştur.

Rewordable

Rewordable, İngilizce kelimeleri tanımanı ve yazmanı öğrenmene yardım edecek bir kart oyunu. Destede her biri bir harf veya harf kombinasyonu içeren 120 kart var. Kelimeleri yazmak için elindeki kartları kullanacaksın.

Oyun esnasında diğer oyuncuların kelimelerini aşırabilir veya onların kelimelerinden oluşturabilirsin.

Bu oyun zor gelebilir fakat birkaç tur oynadıktan sonra nasıl oynayacağını anlayacaksın. Akıcılığını geliştirmek ve kelime dağarcığı artırmak için hızlı tempolu bir İngilizce öğrenme oyunu olabilir.

Yüz Yüze Oynanan İngilizce Öğrenme Oyunları

Yüz yüze oyunlar, diğer insanlarla oynamak için başka bir fırsat bu da İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeni sağlayacak.

20 Soru

Bütün beceri seviyelerine yönelik klasik bir oyun.

Bu oyunu oynamak için bir oyuncu bir kelime düşünür. Sonra diğer oyuncular, bu oyuncunun hangi kelimeyi düşündüğünü bulmak için sırayla “evet” veya “hayır” soruları sorarlar.

Bunu daha basit hale getirmek için renkler veya ülkeler gibi belirli kategorilerde kelimeleri sınırlayabilirsin.

İngilizce kelime dağarcığının yanı sıra İngilizce soru oluşturma pratiği yapmana da yardım edecek eğlenceli bir parti oyunu.

Fishbowl

Fishbowl bir başka mükemmel bir parti oyunu. Bu oyun, yazma, okuma ve konuşma İngilizcesi becerilerini pratik yapmanı sağlar. Bu oyunu oynamak için büyük bir gruba ihtiyacın var.

Başlamak için herkes üç basit İngilizce kelime yazar. Sonra her bir kelime bir kaseye atılır.

Oyun üç turdan oluşur. Birinci tur sırasında oyuncular kaseden bir kelime çekerler ve kelimeyi tahmin etmesi gereken takım arkadaşlarına kelimeyi tarif ederler. Bir dakika sonra tur biter. Takımının kaç tane kelimeyi doğru tahmin ettiğini say.

Bir sonraki turda takım arkadaşlarının kelimeleri tahmin etmeleri için bu kez jestleri kullanacaksın.

Final turunda ise takım arkadaşlarının kelimeyi tahmin etmelerine yardım etmek için yalnızca bir kelime kullanabilirsin.

Yeni bir dili pratik yaptığını sana unutturacak bu oyun oldukça eğlenceli. İngilizce öğrenme oyunları seni kahkahaya boğacak.

Kulaktan Kulağa

Kulaktan kulağa oynamak için senin gibi dil öğrenen istekli bir grubu bir araya getirmelisin. Herkes sessizce bir sıra halinde oturur. İlk kişi İngilizce bir ifade, cümle düşünür ve yanında oturan kişiye bunu fısıldar.

Sonra bu kişi yanındakine bu ifadeyi veya cümleyi fısıldar. Son kişiye ifade ulaşana kadar bu böyle devam eder.

Son kişi ifadeyi tekrar eder ve herkes ilk andan itibaren ne kadar değiştiğini belirlemeye çalışır.

Bu oyun, İngilizce dinleme ve konuşma pratiği yapmanı sağlar. Dil öğrenen bir grup içerisinde oynanabilecek diğer bir eğlenceli oyun.

 

Akıcılığa giden yolda oyun oynamaya hazır mısın? Bilgisayarını aç veya dil öğrenen arkadaşlarına bir parti ver. İngilizce öğrenme oyunları yalnızca bunlar değil elbet. Akıcılığını geliştirmek için kullanabileceğin pek çok farklı oyun var. İyi eğlenceler!


Stephanie Brown, New York’ta yaşayan bir serbest yazar. The Adventuring Millennial‘da onu bulabilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close