ingilizce-ogrenmek-icin-nedenler

İngilizce Öğrenmek için Nedenler: Hayatının En İyi Kararı İngilizce Öğrenmekti

Merhaba İngilizce öğrencisi!

Biraz motivasyona mı ihtiyacın var? İngilizce öğrenmek için neden bu kadar çok çalıştığını mı merak ediyorsun?

Sana yardımcı olmak için buradayım.

Sana birçok farklı durumda yardımcı olacak harika bir süper güce ya da kilitli olan binlerce kapıyı açabilecek sihirli bir anahtara sahip olduğunu hayal et.

İngilizce bu sihirli anahtarın olabilir.

Şimdi de zorlu durumlardan geçerken ve insanlara yardım ederken, önemli problemleri çözerken ve insanların birbirleriyle iyi iletişim kurabilmelerini sağlarken bu sihirli anahtarı kullandığını düşün.

Böyle bir anahtara sahip olduğun zaman neredeyse bir süper kahraman olursun!

Bu fikirler kulağa hoş gelebilir ama İngilizceyi hayatını geliştirmek için nasıl kullanacağının bazı gerçek ve güçlü örneklerine sahip olmak istiyor olabilirsin.

İngilizceyi Hayatımda Nasıl Kullanabilirim?

Semtindeki eczanede olduğunu ve bir turistin bir reçetedeki ilaçları satın almak için yardıma ihtiyacı olduğunu düşün. Eczacı ve turist birbirlerini anlıyorlarmış gibi gözükmez. İngilizce günü kurtarabilir. İngilizce o turistin iyileşmesine ya da kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Şimdi de yurtdışına çıktığını o ülkenin dilini konuşamadığını düşün. Daha önce kendini bu durumda buldun mu? Bu biraz korkutucu olabilir. Bir otobüs durağını ya da en yakın lavaboyu bulman gerekebilir—hem de kısa zamanda! Neyse ki dünyanın pek çok yerinde insanlar İngilizce konuşur, böylece biraz İngilizce bilgisiyle hangi ülke olduğu fark etmeksizin yurtdışında problemlerini çözümleyebilirsin.

Gelecekte bir gün büyük bir şirkette bir iş görüşmesine girebilir ve görüşmeyi yapacak kişinin anadilinin İngilizce olduğunu görebilirsin. İlk başta anadilini konuşmak istesen de İngilizce—ticaretin uluslararası dili—öğrenmek için gösterdiğin çabalar meyvelerini vermek üzere. Becerilerini göstermek için onlarla İngilizce konuş ve senin ne kadar değerli bir çalışan olduğunu göreceklerdir.

İngilizce, anadil düzeyinde en çok konuşulan dünyanın üçüncü dilidir. Bununla birlikte, ikinci, üçüncü ya da dördüncü dili olarak İngilizce konuşanları da dahil edecek olursak İngilizce kesinlikle dünyanın en çok konuşulan dilidir!

İngilizce gerçekten de her yerdedir, bu nedenle de hem anadili İngilizce olan hem de yabancı dil olarak İngilizce konuşanlarla iletişim kurabilirsin. Başkalarına yardımcı olacak, dünyanın farklı yerlerinden insanlarla iletişim kuracak ve hayatın kapılarının önünde açılmasını sağlayacaksın.

Bu harika değil mi? Umarız bu yazı sana İngilizce öğrenmek için nedenler ve gerekli motivasyonu verir. Şimdi okumaya devam et! Şimdi İngilizce öğrenmek için nedenler hakkında her şeyi burada ele alacağız. Bunları okuduktan sonra tüm hayatın boyunca motivasyonunu bir daha kaybetmeyeceksin!

İngilizce Öğrenmek için Nedenler: İngilizce Öğrenmenin Hayatında Verdiğin En İyi Karar Olmasının 10 Nedeni

1. Daha fazla iş imkanı bulabilirsin

Dünyanın her ülkesinden büyük işletmeler çalışanlarının İngilizce konuşabilmelerini zorunlu tutar. Bazı durumlarda bu şirketler çalışanlarının iş yerinde sadece İngilizce konuşmalarını dahi zorunlu tutabilir.

Dünya küreselleştikçe büyük işletmelerin daha fazla iletişim kurmak isteyecek ve buna daha fazla ihtiyaç duyacak olması sadece doğaldır. Şu anda herkes İngilizce öğrenmeye ve İngilizce iletişim kurmaya çalışıyor. İngilizce, farklı ülkeler ve kültürlerden insanların birbirleriyle iletişim kurmak için en sık kullandıkları ortak dil haline geliyor.

Örneğin, İngilizce ve İbranice konuşan İsrailli bir girişimcinin, İngilizce ve Afrikanca konuşan Güney Afrikalı bir kişiyle iş yapmak istediğini düşünelim. Bu kişilerin her ikisi de İngilizceyi ikinci dil olarak ilkokulda öğrenmeye başlamış olsa da bu dili birbirleriyle iletişim kurmak için kullanabilirler.

Rakuten CEO’su Hiroshi Mikitani’nin CNN’e verdiği demeçte söylediği üzere, “diğer ülkelerde başarılı olmak istiyorsan şirket merkezini uluslararası bir yapıya büründürmen gerekir.” Dünyanın birçok yerinden insanlar İngilizce bildikleri ve başkalarıyla iletişim için bunu kullandıkları için çalışanların da İngilizce bilmeleri önemlidir. İngilizce de bu uluslararası yapının önemli bir parçasıdır.

Amerikan, Avustralyalı ve İngiliz şirketlerde çalışmak için ihtiyacın olan tek şey İngilizce değil. Güney Kore’de hizmet vermiş bir İngilizce profesörü olarak deneyimlerime göre birçok öğrenci bana gelip Samsung, LG ve diğer büyük Kore şirketlerinde yapacakları İngilizce iş görüşmelerine hazırlanmalarında yardımcı olmamı istemişti.

İngilizce öğrenerek uluslararası şirketlerde yapacağın iş görüşmelerine hazırlanmış olursun. Ve neyse ki İngilizce iş görüşmene çalışmanda yardımcı olacak birçok kaynak mevcut.

İngilizcenin seyahat, turizm ve otelcilik sektörlerinde kariyer için harika olduğunu da belirtelim.

2. Daha eğitimli olursun

Bir yabancı dil konuşmak sadece beyin gücünü artırmakla kalmaz aynı zamanda İngilizce bilgini dünya hakkında daha fazlasını öğrenmek için de kullanabilirsin.

Günümüzde bir İngilizce dersi almak daha da kolaylaştı. Bu dersi internette, Skype üzerinde ya da sınıf içinde alman fark etmeksizin birçok seçeneğe sahipsin.

Ve işte senin için yeni bir fikir: Daha önce hiç İngilizce belirli bir konu hakkında ders almayı düşünmüş müydün?

Bir Amerikalıdan Amerikan tarihi dersi alarak, bir Avustralyalıdan bir matematik dersi alarak ya da bir İngilizden İngilizce edebiyatı dersi alarak öğrenebileceğin onca şeyi düşünebiliyor musun?

Bu tür dersler tamamen İngilizce işlenir; kültür, tonlama, beden dili, sözcükler ve argo öğrenmene imkan tanırken aynı zamanda tarih, matematik ya da çalışmayı sevdiğin diğer herhangi bir şey hakkında daha fazlasını öğrenmeni de sağlar.

Ayrıca, orijinal dili İngilizce olan birçok harika edebiyat eseri, bilim, tarih ve sosyal bilimler çalışmaları mevcut. Bunların çevirilerini okumak yerine orijinallerini okuyarak anlam kayıplarından kaçın. Böylelikle, yazarın söylemek istediği şeyin ana fikrini daha yakından anlayacaksın.

3. Dünyanın her yerine kolaylıkla seyahat edebilirsin

Anadilim İngilizce ve dünyanın birçok yerine seyahat ettim. Dünyanın her yerinde insanlar İngilizce konuştukları için neredeyse hiçbir zaman iletişim sorunu yaşamadım. Ziyaret ettiğim her ülkede İngilizce konuşan birilerini buldum. O ülkenin dilinde birkaç sözcük öğrenmek her zaman iyi bir fikir olsa da—bu bir nezaket örneği ve saygı göstergesidir—İngilizce sana seyahatinin geri kalanında yardımcı olacaktır.

Seyahat edeceğin birçok yerde insanlar İngilizcenin işleri için önemli olduğunu düşünür. Potansiyel müşterileriyle iletişim kurabilmeleri için İngilizce konuşmaları gerekir. Çoğu otelde çalışanların en az biri İngilizce konuşur—genellikle çalışanların çoğu İngilizce konuşmaktadır. Bu da müşterilerin ihtiyaç duydukları şeyi almalarını ve para harcamalarını kolaylaştırır.

Dünyanın birçok yerinde küçük kasabalardaki bakkallarda dahi insanlar İngilizce nasıl pazarlık yapacaklarını bilirler.

Bazı en iyi sohbetlerin sokakta sana bir şeyler satmaya çalışan ya da İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek isteyen kişilerle olduğunu göreceksin. İngilizce seyahatlerinde iletişimi bir uçurum olmaktan çıkarır ve her şeyi kolaylaştırır.

4. Küresel bir dil öğrenmiş olursun

Büyük Britanya ve Amerika’nın geçtiğimiz birkaç yüzyıl içerisinde sahip olduğu ekonomik güç sayesinde İngilizcenin günümüzdeki gibi yaygın kullanılmaya başlandığı tarihsel bir gerçektir.

Bunun olması ise uzun bir zaman aldı ve bu süreçte pek çok iyi ve kötü şey yaşandı. İngilizce savaşlar, ticaret, köle ticareti ve misyonerler yoluyla yayıldı. Tarih oldukça karmaşıktır ve her zaman da keyifli değildir, ama günümüzde İngilizcenin dünyanın her yerinde konuşulduğunu görebiliyoruz.

Geçmişte olanları değiştiremeyiz. Bununla birlikte, İngilizcenin pozitif bir gücü de var! Bu dili dünyayı birleştirmek, farklı ülkelerden insanlarla iletişim kurmak ve birbirimizi daha iyi anlamak için kullanabiliriz.

İngilizce sadece seyahat etmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda global trendler, kültürler ve sosyal konular hakkında daha fazlasını öğrenmene de imkan tanır. İnsanların hayata farklı bakışlarını daha iyi anlamanı sağlayacaktır.

Anadilini konuşamayan insanlarla iletişim kurabilecek ve binlerce haber kaynağı, bloglar, kitaplar ve şarkıların keyfini çıkaracaksın.

İngilizce bilmek, global bir sohbetin parçası olmana imkan tanır!

5. Kültürü öğrenirsin

Dil ve kültür birbirinden ayrılamaz. Dil kültürdür ve kültür de dildir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, İngilizce bilmek İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayan insanları daha iyi anlamanı sağlar. İngiliz dilini bilmek sana insanların nasıl düşündükleri, nasıl yaşadıkları ve çalıştıkları hakkında daha fazla bilgi verir.

İngilizce konuşulan ülkelerin kültürünü bilmiyorsan İngilizce konuşan kişilerin söyledikleri şeyleri yanlış anlayabilirsin.

Temel sözcükler ve sözleri bilmek tek başına yeterli değildir. İyi İngilizce iletişim için tonlama, beden dili ve yüz ifadeleri gibi şeyleri bilmen gerekir. İngilizce konuşan bir kişinin kaba, densiz ya da ilgisiz olduğunu düşünebilirsin ama aslında böyle olmayabilir!

İngilizce konuşulan kültürlerde hangi sözcükler veya ifadelerin kabul edilebilir ve kabul edilemez olduğunu anlıyorsan bu İngilizce konuşan arkadaşların ve iş arkadaşlarını yanlış anlamaktan kaçınmanı sağlayabilir.

6. İngilizce öğrenmenin kolay olduğunu keşfedeceksin

Birçok kişi dil öğrenmenin çok zor olduğunu düşünür.

Birçok durumda İngilizce anadillerine yakın ise belirli kişilerin İngilizce öğrenmeleri kolaydır. Örneğin, İngilizce öğrenen Avrupalılar İngilizcenin kendi dilleriyle yakından ilişkili olduğunu görürler. Almanca İngilizceye çok yakındır. Fransızca ise İngilizceyi oldukça fazla etkilemiştir. Ve İngiltere komşularıdır! Pratik yapmak için kolaylıkla buraya seyahat edebilirler ve kendi ülkelerinde de İngilizce konuşan kişilere rastlamaları olasıdır.

Dünyanın diğer yerlerinde yaşayan ve İngilizce ile ilişkisi bulunmayan diller konuşan kişiler için ise İngilizce kulağa yabancı ve kafa karıştırıcı gelebilir.

Bununla birlikte, İngilizceyi herkesin öğrenmesini kolaylaştıran önemli bir şey var.

Peki İngilizce öğrenmeyi bu kadar kolay yapan şey ne?

Kaynakların bolluğu. İngilizce dünya genelinde konuşulan bir dil olduğu ve her yerde karşımıza çıktığı için İngilizce öğrenmek için kullanabileceği kaynakların sayısı sonsuzdur. İnternet üzerinde tonlarca ücretsiz kaynak bulabilirsin. Bazen internette bir İngilizce kursuna katılmak ya da başka bir kaynağa erişim sağlamak için bir miktar ödeme yapman gerekebilir ama bunlar genellikle verdiğin paraya değecektir.

O halde durma, başla! YouTube, Netflix, Hulu ya da diğer İngilizce televizyon sitelerinde ücretsiz çizgi filmler ya da sitkomlar izle.

FluentU gibi yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlere özel hazırlanmış eğlenceli web siteleri (ve uygulamalar) ile eksiksiz İngilizce dersleri bulabilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Skype üzerinden konuşabileceğin ve sana İngilizce öğretecek bir İngilizce öğretmeni bulmak için internette arama yap.

İngilizce her yerdedir. Bu gerçeği kendi avantajına kullan!

7. Bilimsel konuları daha iyi anlayabilirsin

Bilimin dili İngilizcedir.

Bilimsel konuları öğrenmek, makale yayınlamak ya da yetkin bir şekilde konuşabilmek için İngilizce öğrenmen gerekir.

Dünyanın her yanından eczacılar, mühendisler ve doktorlar üniversitede gördükleri diğer konuların yanı sıra her zaman İngilizce öğrenmelidirler. Çoğu durumda diğer dersler de İngilizce işlenir ya da bir İngilizce ders kitabından takip edilir. Amerika’da bulunan tıp fakültelerinin çoğunda İngilizce müfredatın bir parçası olarak zorunludur. Diğer ülkelerde de böyledir.

Bilimsel araştırmalar çoğunlukla İngilizce dilinde yayınlanır ve çoğu çalışmanın özet bölümü uluslararası bilim insanlarının anlayabilmesi için İngilizce yazılır.

İngilizce öğrenmeye başlamak sana tıp fakültesinde iyi bir başlangıç yapmanı sağlayabilir, biyoloji bölümünden mezun olmanı sağlayabilir ya da dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okumanın yolunu açabilir.

8. Daha fazla kişiyle flört edebilirsin

Tamam. Belki de harika ve romantik bir randevu ihtiyaç duyduğun motivasyonu sağlar.

Anlıyorum!

İngilizce konuşabilmenin flört edebileceğin kişi sayısını artırdığını duymaktan mutluluk duyacaksın. Bir arkadaşlık sitesi ya da Facebook ve diğer sosyal medya platformları üzerinden İngilizce konuşan biriyle tanışmayı dene.

Anadili İngilizce olan kişiler İngilizce öğrenenlere karşı genellikle anlayışlıdır ve sabırlı davranırlar. İngilizce becerilerin henüz mükemmel seviyede değilse endişelenme. İki dil konuşabildiğin için şimdiden ilginç bir insansın!

9. Özgüvenini artırabilirsin

Dünya üzerinde yaşayan ve başka bir dil konuşmayı istemediğini söyleyecek bir insan olduğunu sanmıyorum. Bu beceri, herkesin özgeçmişine eklemek isteyeceği türden bir beceridir. Her gün biraz çalışarak sen de bu beceriye sahip olabilirsin. Daha sonra da çok farklı insanlarla iletişim kurabildiğin için kendinle gurur duyabilirsin.

Bir dil öğrenmek zordur ve herkes bunu bilir. İnsanlar senin dil öğrenmeye ve bilgilerini taze tutmaya kendini böylesine adamış olmana saygı duyar. İnsanlara yardım edebilme ve iletişim kurabilme becerilerin onların saygısını kazanmana yardımcı olacaktır.

İnsanlar senin hakkında daha fazlasını öğrenmek ve sana fikir danışmak için de seni arayacaktır. Onların ilgisini çekersin ve yaşam deneyimlerini bilmek isterler. Başka bir kültürden gelen bir kişinin düşünceleri, umutları, korkuları ve fikirlerini bilmek isteyeceklerdir. Kendinin ilginç birisi olduğunu düşündüğün zaman kendini özel hissedersin ve özgüvenin artar!

10. Beynini çalıştırmış olacaksın

Bunların hiçbirisi olmasa bile İngilizce öğrenmek seni zaha zeki bir kişi yapabilir ve zihnini güçlü tutar.

Bilim insanları, iki dil konuşan kişilerin konseptleri daha hızlı anladıklarını ve testlerden daha iyi sonuçlar aldıklarını ortaya koymuştur. Bunu kim istemez?

 

 

Daha zeki, daha özgüvenli ve diğerlerine yardımcı olan bir kişi ol, bir işe gir ve daha fazla flört et. İngilizce öğrenmek için nedenler saymakla bitmez.

Kulağa iyi gelmiyor mu?

İngilizce olanaklar dünyasının kapılarını açan bir anahtardır.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close