ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Hem Çok Komik Hem de Eğlenceli: İngilizce Öğrenmek için En İyi 13 Çizgi Film

Parlak renkler, bolca aksiyon, animasyon, hareketli ve neşeli müzikler, tonlarca mizah —görünüşe göre İngilizce çizgi filmleri keşfetmişsin!

İngilizce öğrenmek için izleyebileceğin iyi bir İngilizce program bulmak üzere televizyonu açtın ve televizyonda çocuklar için bir çizgi film var.

Bekle, sakın kanalı değiştirme! Çocuklar için hazırlanan içeriklerden öğrenebileceğin çok şey var.

Çocuklar için olan çizgi filmleri de aynı diğer programlar, diziler ve filmler gibi İngilizce öğrenmekte kullanabilirsin.

Hatta bazıları bu konuda onlardan daha bile iyidir!

Ne düşündüğünü biliyoruz…

Çizgi Filmler Sadece Çocuklar için Değil mi?

Hiç de değil!

Çoğu çizgi film her yaştan izleyici için gayet eğlencelidir. Zaten bütün çizgi filmler de çocuklar için değildir—“The Simpsons” ve “Family Guy” çizgi film gibi görünebilir ama ikisi de epey şiddet ve kesinlikle çocuklara uygun olmayan uygunsuz espriler ve sözler içerir.

Hatta çocuklar için olan çizgi filmlerden bazılarında bile yetişkinlerin izlediklerinde tamamen başka anlamlar çıkartabilecekleri pek çok katman vardır. Örneğin, “Adventure Time”dan aldığımız bu kısa klipte bile evlilik, aşk ve kayıp temaları ile korkutucu takipçiler var. Bunlar bir çocuğa gayet aptalca gelebilecek şeyler; fakat bir yetişkin bunların rahatsız edici olduğunu bile düşünebilir!

Neden Çizgi Filmlerle İngilizce Öğrenmeliyim?

Demek İngilizceni geliştirmek için çocuklara hitap eden çizgi filmler izlemeye karar verdin. Bu harika bir fikir! Nedenini şöyle anlatalım:

  • Çizgi filmlerdeki karakterleri seslendiren seslendirme sanatçıları kelimeleri açık ve net bir şekilde telaffuz ederler. Yani sözcükleri herkesin anlayabileceği kadar düzgün bir biçimde söylerler.
  • Çocuklar için olan çizgi filmlerde İngilizce seviyesi düşük kişilerin anlayabileceği kadar basit kelimeler kullanılır, fakat aralara İngilizce seviyesi daha ileri olan kişileri de zorlayabilecek pek çok yeni sözcük de serpiştirilir.
  • Eğer çok küçük çocuklar için olan bir program izliyorsan, bunlar genellikle sıkça tekrarlardan faydalanırlar—sözcükleri, deyimleri, söz öbeklerini ve hatta bütün cümle yapılarını tekrarlarlar.
  • Çizgi filmler genellikle kısadır, aşağı yukarı 20 dakika uzunluğunda olurlar. Bazen bölümler ikiye ayrılır ve 10’ar dakikalık iki yarı halinde gösterilirler.
  • Çizgi film izlemek çok eğlencelidir!

Haydi, yerine yerleş ve eğlenceli bir çizgi film bul! İngilizceyi keyifle öğrenmek için aşağıdaki 13 çizgi film önerisine bakmakla başlayabilirsin:

İngilizce Öğrenmek için En İyi 13 Çizgi Film

1. “Martha Speaks” (Martha Konuşuyor)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: “Martha Speaks,” alfabe çorbası (içinde harf şeklinde şehriyeler olan çorba) içtikten sonra konuşmayı öğrenen bir köpekle ilgili bir çizgi dizi. Bu sizi yeni kelimeler öğretmeyi amaçlıyor ve bu kelimeler her bir bölümün başında ve sonunda açıklanıyor. Ayrıca bu kelimeler izleyenlerin onları unutmamasını sağlamak için dizinin içinde pek çok kez tekrarlanıyor.

“Martha Speaks”in en güzel yanı ise, çok zekice bir çizgi dizi olması. Sırf çocuklara özel hazırlanıyor diye içeriklerini aşırı derecede basitleştirip yetişkinlere aptalca gelecek bir hale getirmemişler. Aksine, bu gayet zevkle izlenen bir dizi. Her bölümün başında gösterilen dizi jeneriği bile çok komik!

Nereden izleyebilirsin: PBS Kids ve YouTube üzerinden.

2. “Word Girl” (Kelime Kız)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: “Word Girl” de İngilizce kelime öğreten çizgi dizilerden biri. Bu dizide, süper kahraman bir kız, kelimelerin gücünü kullanarak kötü adamlarla savaşıyor. Bölümler benzersiz bir tarzda çizilmiş ve her bölümde karakterlerin kullandıkları yeni kelimeler açıklanıyor. Yani bu çizgi film, sıkıcı kelime listeleri olmadan İngilizce yeni kelimeler öğrenmek için birebir! Üstelik bu çizgi dizi her yaştan insanın eğlenerek izleyebileceği komik bir dizi—bu klibe bakarsan ne demek istediğimizi anlarsın.

Nereden izleyebilirsin: PBS Kids ve YouTube üzerinden.

3. “Doki”

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: Keşif zamanı! Doki ve arkadaşları her bölümde yeni bir yeri keşfe çıkıyorlar. Doki ve ekibi dünyanın farklı yerlerini keşfediyor ve yeni kültürlerle ilgili bilgi edinirken onlarla ilgili kelimeleri de öğreniyorlar. Eğer yalnızca yeni kelimeler değil, yeni kültürlerle ilgili bir şeyler de öğrenmek istiyorsan, bu dizi senin için ideal. Üstelik çok da eğlenceli!

Nereden izleyebilirsin: Amazon Prime

4. “Postcards From Buster” (Buster’dan Kartpostallar)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: Eğer yeni kültürlerle ve seyahatle ilgili bir şeyler öğrenmeyi seviyorsan, ama “Doki”nin tarzı hoşuna gitmediyse, “Postcards From Buster”ı deneyebilirsin. Bu çizgi dizinin baş karakteri, “Arthur” adındaki başka bir çocuk programındaki “Buster” adındaki tavşan karakteri. “Arthur” büyük ölçüde sosyal etkileşimler ve arkadaşlık üzerine bir diziyken, Buster’ın dizisi bu tavşanın babasıyla birlikte dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı seyahatlerle ilgili.

“Postcards From Buster”ın ilginç bir tarzı var; bu çizgi dizi çizgi filmlerle gerçek insanların yer aldığı videoları harmanlıyor, aynı burada görebileceğin gibi! Çizgi karakterlerle gerçek insanların konuştuklarını görmek hoş!

Nereden izleyebilirsin: PBS Kids üzerinden.

5. “Adventure Time” (Macera Zamanı)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: “Adventure Time” çok tuhaf bir çizgi dizi. Ya çok seveceğin, ya da nefret edeceğin türden bir dizi. Bu çizgi dizi, bir oğlan çocuğuyla onun epey esnek köpeği hakkında enerjik, capcanlı bir dizi; bu ikili sihirli bir diyarda birlikte maceralara çıkıyorlar, canavarlarla savaşıyorlar ve dostluğun önemini öğreniyorlar.

“Adventure Time” da şu çok katmanlı dizilerden—izlerken bazen insana çocuk programıymış gibi gelmiyor. Ayrıca dizide bazı uydurma sözcükler de geçiyor, aman bunlara dikkat! Bu dizi, doğal diyaloglar içeren ve normalden tuhafa saniyeler içinde geçiş yapabilen harika bir fantastik dizi.

Nereden izleyebilirsin: Cartoon Network’te birkaç bölümü var, ancak daha fazlası YouTube’da bulunabilir.

6. “Regular Show” (Düzenli Dizi)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: “Regular Show” da insana aslında yetişkinler içinmiş gibi gelen çizgi dizilerden. Bu çizgi dizi, bir parkta çalışan ve genellikle tembellikleri yüzünden başlarına türlü türlü belalar açan insan gibi davranan hayvanlarla ve birtakım başka karakterle ilgili bir dizi.

“Adventure Time” gibi “Regular Show” da biraz tuhaf ve dizide çocukların anlamayacağı birtakım espriler geçiyor. “Adventure Time”ın aksine, bu dizinin gayet ince bir mizah anlayışı var. Eğer “Adventure Time” sana göre değilse, belki bu dizi hoşuna gidebilir!

Nereden izleyebilirsin: Cartoon Network’te birkaç bölümü var, ancak daha fazlası YouTube’da bulunabilir.

7. FluentU’daki Çizgi Dizi Klipleri

Nedir: FluentU’da çizgi film izleyebileceğini biliyor muydun? FluentU’da videoları izlerken konuşulan her şeyi altyazılar halinde ekrandan okuyabilir ve kullanılan bütün kelimelerin tanımlarını anında, FluentU üzerinde görebilirsin. Burada aralarından seçim yapabileceğin pek çok farklı çizgi film var, hayvanat bahçesiyle ilgili bu hikaye veya “The Magic School Bus.” (Sihirli Okul Otobüsü) adlı klasik çizgi filmin yeniden çevriminin fragmanı gibi. Videoları izledikten sonra videoda öğrendiğin her bir kelime kelime listeleri, kelime bilgi kartları (flashcards) ve başka öğrenme araçları şeklinde sana sunulacak. Bu sayede çizgi filmlerden öğrendiklerini unutmayacaksın!

Nereden izleyebilirsin: FluentU üzerinden.

8. “Dexter’s Laboratory” (Dexter’ın Laboratuvarı)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: Dexter, içinde inanılmaz teknolojiler ürettiği gizli bir laboratuvarı olan bir çocuk dahi. Tabi eğer icatlarını önce kız kardeşi Dee Dee bulup yok etmezse! Bu dizi diğerlerine nazaran biraz daha eski, ama hala çok cezbedici ve komik.

“Dexter’s Lab” kelime öğretmiyor ama Dexter aşırı derecede zeki bir çocuk ve oldukça zekice konuşup büyük ve karmaşık kelimeler kullanıyor (üstelik Alman aksanıyla!). Yani, çocuk deyip geçme! Ondan öğreneceğin çok şey olduğuna eminiz.

Nereden izleyebilirsin: Cartoon Network.

9. “Phineas and Ferb” (Phineas ve Ferb)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: Phineas ve Ferb, çılgın bir yaz macerası yaşayan iki üvey kardeş. Her bir bölüm aynı formülü takip ediyor, bu sayede diziyi takip etmesi gayet kolay. Ayrıca, aynı kelimeleri ve ifadeleri de sık sık tekrarlıyor. Hatta bazen şarkı haline bile getiriyorlar!

Phineas ve Ferb, sürekli insanların onlara, “Bunu yapmak için çok küçüksünüz,” dedikleri yaratıcı ve bilimsel şeylerle uğraşıyorlar. Bu, insana yeterince çalışırsa her şeyi yapabileceğini hatırlatıyor—özellikle İngilizce öğrenirken bunu hatırlamakta fayda var!

Nereden izleyebilirsin: Amazon Prime.

10. “Inspector Gadget” (Müfettiş Gadget)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: “Inspector Gadget,” yani Müfettiş Gadget, işinde berbat olan sakar bir gizli ajan, ancak kendisi aynı zamanda bir robot olduğundan, bu tamamen onun suçu sayılmaz. Bu eski çizgi filmin hakikaten çok eğlenceli animasyonları ve oldukça komik anları var. Üstelik bu dizi epey de aksiyon içeriyor!

Netflix, yalnızca Netflix aboneliği ile izlenebilen özel bir yeniden yapımla “Inspector Gadget”ı geri getirdi. Yeni dizi de eskisi kadar eğlenceli ve komik, ve hatta içinde bolca pop kültür göndermesi de var—eğer Netflix Instant aboneliğin varsa mutlaka izlemelisin!

Nereden izleyebilirsin: Yeni diziyi Netflix aboneliği ile izleyebilirsin. Eski bölümler ise Vudu veya Amazon üzerinde bulunabilir.

11. “Teen Titans” (Genç Titanlar) veya “Young Justice” (Genç Adalet) ve Diğer Süper Kahraman Dizileri

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: Muhtemelen Superman ve Batman’i tanıyorsun; peki, ya Robin gibi daha küçük çaplı süper kahramanları? Daha genç süper kahramanları konu edinen birkaç dizi var —“Teen Titans” ve “Young Justice” gibi.

Bu diziler aksiyon dolu ve eğer biraz daha karanlık çizgi filmlerden hoşlanıyorsan senin için ideal (özellikle de “Young Justice”). Bu dizilerde dünyayı yok etmeye çalışan ve iyilerle savaşan pek çok kötü adam var, ama bunların yanı sıra günlük sorunlar ve dostluk ve ilişkiler gibi temalar da var. Bu sayede, dizilerdeki diyaloglar oldukça doğal ve onlar yoluyla İngilizce öğrenmek çok kolay.

Nereden izleyebilirsin: “Young Justice” Netflix’ten izlenebilir, “Teen Titans” ise Cartoon Network’te bulunabilir.

12. “Avatar: The Last Airbender” (Avatar: Son Hava Bükücü)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: “Avatar: The Last Airbender” fantezi türünde bir anime. Anime, Japonya’ya özgü bir tür çizgi film ve bu türün gayet ayırt edilebilir bir tarzı var: Oldukça büyük gözler, yüzde pek fazla detay olmaması ve çılgın renklerde saçlar. Elbette, bütün animeler aynı şekilde görünmüyor ve “Avatar” anime sevmeyenlerin bile beğendiği türden bir çizgi dizi.

Avatar savaşla bölünmüş bir ulusun ve savaşı durdurma ve ülkesine barışı getirme gücüne sahip bir çocuğun epik hikayesini anlatıyor. Bu, hem çocukların hem de yetişkinlerin bayıldığı harika bir dizi ve içinde hem bol bol konuşma hem de bolca aksiyon var—ve elbette bazı komik anlar. Dizinin en iyi yanı ise, sürekli merak etmeni ve bir sonraki bölümü izlemek istemeni sağlayan ilginç bir hikayesi olması.

Nereden izleyebilirsin: Nickelodeon.

13. “The Wild Thornberrys” (Yabani Dikenliyemişler)

ingilizce-ogrenmek-icin-cizgi-film

Nedir: Eliza, 12 yaşında olan ve hayvanlarla konuşabilen normal bir kız çocuğu. Bu, ebeveynleri doğa belgeselleri çeken bir çocuk için harika bir meziyet, ama bunu bir sır olarak tutması da epey zor. Dizide Eliza ve ailesi kendilerini epey çılgınca durumların içinde buluyor. Eliza’nın en iyi arkadaşının bir şempanze olduğunu söylemiş miydik?

Nereden izleyebilirsin: Amazon Prime.

 

İngilizce öğrenmek için çizgi filmlerden daha güzeli var mı?! Çocuklar için hazırlanmış çizgi filmler hem eğiticidir hem de izlemesi çok eğlencelidir. İngilizce dinleme pratiği yapmak ve ders kitaplarından öğrenemeyeceğin şeyleri öğrenmek için önerilerimize mutlaka göz at, bunu yaparken zaten eğleneceksin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close