ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

İngilizce Öğrenmek için Altyazı: Bayılacağın 14 Altyazılı Film, Dizi ve Video

İngilizce filmler ve dizileri anlamak zor olabilir.

Aktörler çok hızlı konuşur.

Hep bir ağızdan konuşurlar.

Bazen arka planda bir şeyler havaya uçar.

Bazen de sahnenin güzelliği dikkatimizi dağıtır.

Elbette çoğu film ve dizi İngilizce öğrenenler için hazırlanmamıştır.

Peki ya bu durumu değiştirebilecek olsaydın ne olurdu?

Ya bir şekilde bunları sihirli bir dokunuşla çok daha anlaşılır hale getirebilseydin?

Seni altyazıların dünyasıyla tanıştırmama izin ver.

Altyazılar, yabancı dil öğrenen kişinin en iyi dostudur. Bunlar insanların ne dediklerini anlamana yardımcı olur ve tek başına videoların hiçbir zaman yapamayacağı bir şekilde öğrenimine katkı sağlar. Bu yazıda, altyazıların neden bu kadar harika olduklarını ve bunları nasıl kullanacağını keşfedeceğiz.

Daha sonra da İngilizce öğrenmek için altyazı ile izlemek için harika 14 film, televizyon dizisi ve web dizisine değineceğiz—hepsi birbirinden eğlenceli!

İngilizce Öğrenmek için Altyazı Neden Kullanmalı?

  • Altyazılar diyalogları takip etmene yardımcı olur. Aktörler konuşurken sen de onların söylediklerini okuyabilirsin. Dolayısıyla, eğer farklı bir aksana sahiplerse ya da hızlı konuşuyorlarsa altyazılar onları anlamayı çok daha kolaylaştırır.
  • Aynı anda hem okuma hem de dinleme egzersizi yapmış olacaksın. Bu da yabancı dil anlama becerilerinin iki katı artacağı anlamına geliyor. Ayrıca, bir kitap ya da dergi okumanın aksine, sürekli değişen altyazıları takip ederek kendini eğlenceli bir şekilde test etmiş olursun. (Endişelenme—takip etmek zorlaşırsa filmi duraklatabilirsin!)
  • Sözcüklerin doğru telaffuzunu öğreneceksin. İngilizcede çok sayıda okunmayan harf ve çeşitli sesli harf bulunmaktadır—bu nedenle, bir sözcüğü sadece okuyarak onun nasıl telaffuz edildiğini anlamak oldukça zordur. Altyazılar sana yeni sözcükleri aynı anda hem görme hem de dinleme fırsatını sunar.

Ne zaman telaffuzu yazılışından çok farklı bir sözcük görürsen, daha sonra alıştırma yapmak için bu sözcüğü not almalısın. Bu videoları izlerken yanında küçük bir not defteri tutmak iyi bir fikirdir.

İngilizce Öğrenmek için Altyazı Nasıl Bulunur

  • YouTube’da altyazıları etkinleştir. YouTube’da ne zaman bir video izlersen, video ekranının altına bakmayı unutma. Siyah çubuğun sağ tarafında çoğu zaman “CC” yazan bir ikon olacaktır ve bu da “Closed Captions” anlamına gelir (tıpkı altyazılar gibi diyalogları görüntülemektedir).

İşte YouTube üzerinde altyazıları kullanmak için eksiksiz bir kılavuz.

  • Netflix’te altyazıları etkinleştir. Eğer Netflix üzerinde İngilizce programlar izliyorsan, her zaman kolaylıkla altyazıları açabilirsin. İşte bunu nasıl yapacağını sana anlatan Netflix altyazı kılavuzu.
  • FluentU üzerinde interaktif altyazılarla videolar izle. Altyazıların İngilizce değerini daha da mı artırmak istiyorsun? FluentU ile interaktif altyazılar ile birlikte gelen özgün İngilizce videolar (film ve dizilerden klipler, eğlenceli YouTube videoları, ilham verici konuşmalar ve daha fazlası) izleyebilirsin.

Altyazılarda bulunan herhangi sözcüğe tıkla ve bunun tanımı ve anadildeki telaffuzu derhal gelsin.. FluentU aynı zamanda bu sözcüğü farklı içerikler içinde görebilmen için sana bu sözcüğün içinde geçtiği diğer videoları da gösterir.

Dahası, FluentU bu yeni sözcükleri hatırladığından emin olmak için bilgi kartları ve egzersizler de sunmaktadır. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

  • Filmlerin altyazılarını indir. Belki İngilizce pratik yapmak için izlemek istediğin bir film var ama İngilizce altyazıları eklenmemiş. Neredeyse her filmin altyazılarını internette bulabilirsin. Filmin adının yanına “.srt” (indirilebilir altyazılar için kullanılan bir dosya formatı) yazarak arama yap.

İşte .srt dosyaları kullanabileceğin tüm video oynatma programları için bir kılavuz.

  • Televizyon dizileri için altyazı indir. İngilizce televizyon programları genellikle bu programların yapımcıları tarafından hazırlanan altyazılara sahiptir. Ama bunları indirmen gerekiyorsa bu süreç hem filmler hem de televizyon dizileri için aynıdır.

İngilizce Öğrenmek için Altyazı: Dil Öğrencileri için Altyazılı 14 Film, Dizi ve Video

İzlemeye, okumaya ve öğrenmeye hazır mısın? Aşağıda altyazılarla İngilizce öğrenmek için video tipine göre ayrılmış bir şekilde 14 seçenek bulacaksın.

En İyi Altyazılı İngilizce Web Dizileri

Bir web dizisi, eğlence ve eğitim amaçlı olarak sadece internette yayınlanan bir dizi videodur. Bunlar arasında bölümler halinde yayınlanan hikayeler, röportajlar, animasyonlar ve hatta belgeseller dahi olabilir.

Bunların ne tür videolar olduğu fark etmeksizin, bölümlerin tümünde ortak bir tema olacaktır.

“Domics”

Tür: komedi/otobiyografi

Seviye: başlangıç ile orta arası

En İyi Bölüm: “Crushes”

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Bu web serisi tıpkı hafta sonu ziyaretine gittiğin bir arkadaşının sana hayatını anlatması gibidir. Dominic Panganiban yaratılan bu eser onun kendi özel hayatını tasvir eden animasyonlar içermektedir.

Onun bir göçmen (daimi olarak başka bir ülkeye taşınan kişi) olması ve Kanada’ya taşınarak yabancı dil olarak İngilizce öğrenmiş olması nedeniyle pek çok İngilizce öğrencisi onunla bağlantı kuracaktır. Belki de bu deneyimi nedeniyle, temel İngilizce bilgisine sahip herkesin anlayabileceği günlük ve kolay sözcükler kullanmaktadır.

Bu dizi İngilizceyi sadece zor bulmakla kalmayan aynı zamanda Kanada ve ABD’de yaşayan anadili İngilizce olan kişilerin alışkanlıkları ve gündelik yaşamları. hakkında fikri olmayan öğrenciler için kullanışlıdır. Dominic sıklıkla okul ve üniversite yıllarında yeni bir yaşam tarzına ayak uydurmaya çalışırken yaşadığı problemlerinden bahseder.

“Her Story”

Tür: romantik/dram

Seviye: orta

En İyi Bölüm: İçinde akşam yemeği randevuları olan üçüncü bölüm.

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Bir web dizisinin böylesine zekice ve duygusal bir hikayesi olması nadir rastlanan bir durumdur. Çoğunlukla hızlı bir eğlence amacıyla kısa videolardan oluşmaları nedeniyle bunlar genellikle hikayeye fazla odaklanmaz. Ama bu web dizisi, karakterleri yıllardır tanıyormuşsunuz gibi hissettiren dizilerden biri.

Bu hikaye ise üç kadın etrafında gelişiyor. Bu kadınlardan ikisi trans birey (bir kişinin sahip olduğu beden ile cinsiyetinin eşleşmemesi hali). Üçüncü karakter ise bir lezbiyen, yani kadınlardan hoşlanan bir kadın. Bu hikaye onların benzersiz deneyimlerini, toplumun onlara nasıl davrandığını ve hayatlarını saygın ve özgürlük içinde yaşamak için nasıl bir çaba verdiklerini anlatıyor.

Bu dizi, diyaloglar ve her türlü etkileşim ile dolu olması nedeniyle İngilizce öğrenenler için tam bir altın madeni. Her bir bölüm yedi dakika uzunluğunda olduğu için bunları istediğin kadar tekrar izleyebilirsin.

İki uzun diyalog içermesi nedeniyle akşam yemeği randevularına gittikleri bölümü tavsiye ederim (bağlantısı yukarıda). Çiftlerden biri bir restoranda ve nasıl yemek siparişi verdiklerini, ne yemek istediklerine nasıl karar verdiklerini, özel isteklerde bulunduklarını ve bir kişiye nasıl iltifat edileceğini gözlemleyebilirsin.

Diğer çift ise yürüyüş yapar ve birbirlerini tanımaya çalışır.

“Single by 30”

Tür: romantik komedi

Seviye: orta

En İyi Bölüm: “Too Fast, Too Thirteous”

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Lise arkadaşı bir kadın bir erkek, 30 yaşına kadar bir partner bulamazlarsa birbirleriyle evlenme sözü verirler. Zaman içerisinde birbirleriyle iletişimleri kesilir ve birbirlerinin hayatlarından tamamen çıkarlar. Ama 30 yaşına bastıkları zaman beklenmedik bir şekilde karşılaşırlar ve arkadaşlıkları romantik bir ilişkiye dönüşür.

Bu dizinin en güzel yanı, diyalogların neredeyse her zaman kısa olmasıdır. Diziyi izlerken ayarlar menüsünden videoların hızını düşürmek isteyebilirsin.

Bir parti, bir restoran, bir iş yeri ve bir aile tartışması gibi dört değişik ortamda konuşmalar göreceğin için ilk bölüm İngilizce öğrenenler için son derece kullanışlı.

“H+”

Tür: bilim kurgu

Seviye: ileri

En İyi Bölüm: “Driving Under”

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Bu dizi, teknolojinin hayatlarımızı nasıl değiştireceğini görmek isteyenlere göre. Bu dizi şaşırtıcı bir şekilde herhangi bir film kadar iyi ve şimdiye kadar gördüğüm en sofistike internet dizisi olduğunu söyleyebilirim.

Hikaye, sürekli olarak internete bağlı olabilmeleri için insanlarının beyinlerine yerleştirilen bir cihaz ile ilgili. Sisteme bir virüs bulaştığı zaman ise sonuçları bir felaket oluyor.

Bu dizi, haber kanallarında ve tartışma programlarında konuşulan daha resmi ve teknik İngilizce öğrenmek isteyenlerin ilgisini çekecek. Dizinin ilk bölümü, röportajlar, tartışmalar ve bir otoparkta araba süren bir çift de dahil farklı sahnelerden meydana geliyor.

Dizinin başında ayrıca “Transhumanism” adı verilen felsefi bir konseptin tanımı da veriliyor ki bu konsept hikayenin temasını oluşturuyor. Bu terimin anlamını öğrenmek için yukarıdaki videoya bir göz at.

En İyi Altyazılı Netflix Dizileri

“Beat Bugs”

Tür: çocuklar için çizgi dizi

Seviye: başlangıç

En İyi Bölüm: “Doctor Robert” (sezon 1, bölüm 7)

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Her ne kadar bu dizi çocuklar için olsa da esinlendiği konsept meşhur müzik grubu The Beatles’tan geliyor. Bu dizi, grubun her şarkısıyla her bir bölümde yeni bir hayat dersi alan beş küçük karakterin hikayesini anlatıyor. Bu da diziyi hem diyaloglar hem de şarkılar ile temel İngilizce öğrenebildiğin için iki kat daha faydalı hale getiriyor.

Bir doktorun muayenehanesinde nasıl diyaloglar geçeceğini gözlemleyebileceğin ve bu ortamda kullanılan özel sözcükleri öğrenebileceğin için “Doctor Robert” adlı bölümü öneriyorum.

“Atypical”

Tür: komedi/dram

Seviye: orta (gençler için uygun)

En İyi Bölüm: “I Lost My Poor Meatball” (sezon 1 bölüm 7)

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Romantizm ve ilişkileri konu alan pek çok dizi mevcut, ama eminim ki bunun gibi bir şeye daha önce rastlamadın.

Atypical terimi, birebir İngilizce anlamıyla “alışılmamış” manasına gelir. Bu dizi, otizm hastası Sam adlı genç bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Otizm, insanların farklı bir beyin yapısı ile doğdukları zihinsel bir sağlık durumudur ve dünyayı diğerlerinden farklı deneyimlerler. Otizm hastaları, diğerlerinin ne düşündüklerini ve ne hissettiklerini anlamakta güçlük çekerler. Bu durum da onların çoğu insana göre tuhaf ya da yanlış görülebilecek bir şekilde hareket ettikleri durumlar meydana getirir.

Sam hayatının aşkını bulmak için bir maceraya çıkmıştır. Bu süreçte ailesinin tamamı kimsenin tahmin dahi edemeyeceği şekilde bir dönüşümden geçer.

Dil öğrenenler için bu dizi, İngilizcede bir kişi ile konuşmanın doğru ve yanlış yollarını anlamakta ve farklı durumlarda sosyal kurallara göre ne söylenmesi gerektiğini görmelerine yardımcı olabilir. Dizinin en iyi bölümü “I Lost My Poor Meatball”.

“Black Mirror”

Tür: bilim kurgu/distopya

Seviye: ileri (yetişkinler için içerikler içerir)

En İyi Bölüm: “Nosedive” (sezon 3, bölüm 1)

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Tıpkı “H+” gibi bu dizi de teknolojinin hayatlarımızı nasıl değiştireceğini görmek için yakın geleceğimize bakmaktadır. Her bölümde farklı ve sıklıkla karanlık bir hikaye işlenir.

Oyuncular çoğunlukla İngiliz İngilizcesi konuşur, ama bazı bölümlerde Amerikan aktörler de yer almaktadır. Çok çeşitli diyaloglar—politik kampanyalardan telefon konuşmalarına—görebilecekleri için dil öğrencileri için iyi bir seçimdir.

“Nosedive,” gerçek anlamda sosyal etkileşimler ve karakterlerin kendilerini topluma göre nasıl daha sevilir hale getirdikleri hakkında olduğu için mükemmel bir bölümdür.

Altyazılı İngilizce Filmler

Bu filmleri Amazon Prime, Hulu ya da Netflix gibi popüler online yayın hizmetlerinde bulabilirsin—ya da daha önce belirtmiş olduğumuz sürece göre altyazılarıyla birlikte indirebilirsin.

“Despicable Me”

Tür: komedi

Seviye: başlangıç ile orta arası

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Gru, Ay’ı çalmak isteyen dünyanın en iyi ikinci kötü adamıdır. Güçlü silahlara ve onun için çalışan küçük sarı yaratıklara yani “minyonlara” sahiptir. Ama üç yetim kız çocuğu onun kendilerini bir aile olarak evlat edinmesini istediği zaman bu planda bazı sorunlar yaşanır. Bundan sonrasında yaşananlar ise sevimli ve komiktir.

İngilizce öğrenenler çocukların konuşma şekli ve yetişkinlerin onlarla etkileşim kurma şekli arasındaki farkı doğrudan görebilir. Bu dizi aynı zamanda dil öğreniminin nasıl ilerlediğini (çocukluktan yetişkinliğe ya da başlangıç seviyesinden ileri seviyeye) görmek bakımından da yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.

“The Odd Life of Timothy Green”

Tür: fantastik

Seviye: orta

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Evli bir çiftin çocuğu olmamaktadır. Doktorlar onlara yapılacak başka bir şey olmadığını söyler, ama onlar umutlarını yitirmez. Bir gün, bir çocukta ne istediklerini bir kağıda yazar ve bu kağıdı bir kutu içinde bahçeye gömerler.

Sonraki gün ise yatak odalarında çamur içinde kalmış büyülü bir erkek çocuk bulurlar. Çocuk isminin Timothy olduğunu söyler ve bacaklarında yapraklar büyümektedir. Bu hikaye, Timothy’nin nasıl etrafındaki herkesin sevgisini kazandığını ve onların hayatlarını değiştirdiğini anlatır.

İngilizce öğrenenler için anadili İngilizce olan kişilerin aileleriyle nasıl iletişim kurduklarını görmek bakımından harika bir fırsattır. Filmde kullanılan sözcüklerin yeterince zorlayıcı olması ama ileri seviyede olmaması nedeniyle özellikle orta seviyedeki dil öğrencileri için uygundur.

“Flipped”

Tür: romantik

Seviye: orta

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Juli Baker, Bryce’a ilk görüşte aşık olur. Komşuları ve Juli onu etkilemek için ellerinden geleni yaparken birlikte büyürler. Bryce onun bu ilgisinden rahatsız olmuş gibi görünür ve onu kendinden uzaklaştırmayı dener.

Juli Bryce’ın büyükannesiyle arkadaşlık etmeye başlayınca aileleri birbirlerini daha yakından tanımaya çalışır. Ama bu iki genç birbirleri hakkındaki hislerini anlayana kadar aralarındaki ilişki, Baker ailesi hakkındaki söylentiler yüzünden mahvolur.

Genç karakterlerin duygularını birbirlerine ve okul arkadaşlarına açmayı nasıl öğrendiklerini görecekleri için bu film İngilizce öğrenenlere hoş bir macera sunar.

“Boyhood”

Tür: gençlik dramı

Seviye: orta ile ileri arası

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Bu filmi özel yapan şey sadece hikayesi değil, aynı zamanda yapımcılık tekniğidir. Bu filmi tamamlamak yapımcıların 12 senesini aldı ve hikayede yaşları ilerlerken aktörlerin gerçek yaşamda da büyüdüklerini görürsün.

Mason, annesi istismarcı kişilerle evlilikler yapan bir çocuktur ve bu ortamda büyür. Ayrıca, sıkça kavga ettiği bir kız kardeşi vardır ama aslında birbirlerini sevdiklerini bilirler. Bu dizi, aile yaşamı ve bu iki çocuğun tüm olumsuzluklara rağmen nasıl sağlıklı bir şekilde büyümeyi başardıklarını anlatır.

Burada da dil öğrencileri karakterlerin büyüdükçe ve okuldan üniversiteye geçiş sürecinde dil becerilerindeki değişimi takip edebilirler. Basit sözcüklerle başlayıp daha zorlayıcı dil becerilerine doğru ilerlemesiyle tıpkı dil öğrenimi için bir yoğunlaştırılmış kurs gibidir.

“Her”

Tür: bilim kurgu

Seviye: ileri

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Bilim kurgu filmlerinin şimdiki zamanı daha iyi anlamamızı sağlayacak şekilde hem geçmişi hem de geleceği ele alması alışıldık bir yöntem değildir. Bu listede mevcut diğer bilim kurgu (sci-fi) seçeneklerin aksine “Her” bize geleceğin daha rahat ve daha mutlu bir versiyonunu gösterir. Bu, bir insan ile kendisinden çok daha zeki olan bilgisayarı arasındaki aşk hikayesidir.

Teknoloji konulu alışılmış hikayelerin aksine bu filmde bilgisayarlar dahi tamamen insandır ve filmde onlar da gerçek karakterler gibi ele alınır. “Her” bizi ilişkilerimizin geleceğini düşünmeye ve her ikisi de düşünce ve hislere sahip ise bir bilgisayar ile insan arasında ne fark olduğunu sorgulamaya iter.

Filmin büyük bölümü bu iki karakter arasındaki diyaloglar ve ilişkilerinin nasıl geliştiği hakkındadır. Bilgisayarın fiziksel bir bedeni olmadığı için onun sadece sesini duymak ilk başta biraz tuhaf gelebilir. Ama bu karakterleri canlandıran aktörler yerine sadece sözcüklere odaklanabileceğin için bu senaryo İngilizce öğrenmek için son derece iyidir.

“Hidden Figures”

Tür: Tarihsel dram

Seviye: ileri

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Ay’a ayak basan ilk insanları uzaya göndermiş olan Amerika’nın uzay programı NASA’yı biliyor olabilirsin. Bu hikaye de onların ilk başarılı görevleri ve bu programın parçası olan üç Siyah Amerikalı kadın hakkında.

Bize ülkeleri için çalışırken çektikleri sıkıntılar ve kendilerine yapılan adaletsiz muameleyi gösteriyor ve NASA içerisinde ırkçılığı nasıl alt ettiklerini anlatıyor.

Filmde ABD’deki farklı etnik topluluklarca konuşulan farklı aksanları dinleme fırsatı bulacaksın ve ofis ortamındaki yoğun iletişim de iyi bir dil öğrenme malzemesi sunuyor.

“The Man Who Knew Infinity”

Tür: biyografi

Seviye: ileri

ingilizce-ogrenmek-icin-altyazi

Srinivasa Ramanujan, 1914 senesinde Cambridge Üniversitesinde eğitim görmeye başlamış Hintli bir matematikçiydi. Her ne kadar matematik alanında formal bilgisi olmasa da bu alana yapmış olduğu katkılar matematik dünyasını sonsuza dek değiştirmiştir. Bu hikaye, o ve öğretmeni G. H. Hardy arasındaki ilişki ve Hint kökenli bir İngiliz olarak Ramanujan’ın nasıl bir hayat sürdüğü hakkındadır.

Bu film, üniversitelerde kullanılan İngilizceyi öğrenmek için idealdir ve 19. yy. başları İngiltere’sini konu aldığı için konuşma dili günümüzle karşılaştırıldığında daha resmidir.

 

Gördüğün gibi, her öğrenim seviyesi için içerikler sunmak umuduyla geniş bir film listesi oluşturduk. Hadi altyazıları ekranda takip etmeye başla ve İngilizce öğrenmek için altyazı kullanarak dilini bir sonraki seviyeye çıkar!


Dhritiman Ray bilim kurgu, şiir ve kurgusal olmayan düz yazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close