ingilizce-ogrenme

Her Gün İngilizce Öğrenmek için Günde 35 Dakikalık Bu Etkili Çalışma Rutinini Kullan

Sana iyi haberlerimiz var: İngilizce öğrenmek için saatler boyunca İngilizce çalışmak zorunda değilsin.

Elbette, bunun da yardımı olur—ne kadar çok çalışırsan ve kendini İngilizceye ne kadar çok maruz bırakırsan, İngilizcen o kadar iyi olur.

Gün içerisinde başka şeyler yaparken İngilizce öğrenmenin pek çok yolu var.

Buna pasif öğrenme deniyor. İngilizce TV izliyor musun ya da İngilizce şarkılar dinliyor musun? İngilizce dinleyebileceğin ya da konuşabileceğin yerlere gidiyor musun? İngilizce bir şeyler okuyor musun? Harika! O zaman zaten İngilizceyi pasif olarak öğreniyorsun.

Pasif öğrenme, günlük işlerini yaparken öğrenmektir. Kitapların başına oturup ders çalışır gibi İngilizce çalışmadığın bütün zamanlarda öğrendiklerin pasif öğrenmenin sonucudur.

Her zaman fark etmesen bile, çevrende İngilizce bir şeyler olduğu sürece öğreniyorsun. Bu yüzden eğer yalnızca Türkçe müzik dinliyor, Türkçe diziler ve filmler izliyorsan, bu alışkanlıklarını değiştirmek isteyebilirsin. Başka şeyler yaparken arkada İngilizce yayın yapan bir radyo kanalı açık olursa dikkatini vererek dinlemesen bile beynin fark etmeden bir şeyler kapacaktır.

Ancak İngilizceyi daha da iyi öğrenmek için, aktif öğrenmeye de yer vermelisin. Aktif öğrenme, dikkatini tam anlamıyla çalıştığın konu üzerine verdiğin zaman gerçekleşir.

Aktif Öğrenmenin Gücü

Tüm dikkatini öğrenmeye verdiğinde, aktif öğrenme sana şu konularda yardımcı olabilir:

Ne şanslısın ki, birazcık aktif öğrenme, İngilizce becerilerin konusunda büyük fark yaratabilir.

Aşağıdaki adımları takip ederek günde yalnızca 35 dakikanı ayırarak İngilizce öğrenebilirsin!

Günde 35 Dakika Ayırarak Nasıl İngilizce Öğrenilir

7 Dakika: Yeni Bir Kelime Öğren

Kelimeler her yerde.

Duyduğun ya da okuduğun bütün İngilizce kelimeleri anlamasan bile, çoğu zaman Türkçedeki anlamlarına dair genel bir fikrin olur.

Bağlamdaki ipuçlarından yola çıkarak kelimelerin anlamlarını tahmin etmek yerine, günde 7 dakikanı tek bir kelimeyi çok iyi bir şekilde öğrenmeye ayır.

ingilizce-ogrenme

Öğrenecek kelimeleri nereden mi bulabilirsin? Merriam-Webster Learner’s Dictionary (Merriam-Webster Öğrenci Sözlüğü)’nün günlük e-postalarına abone olabilirsin. Bu e-postalarda İngilizce öğrenenler için faydalı kelimeler ve bu kelimelerin öğrencilerin anlayacağı şekilde basit tanımları yer alıyor.

Veya bu internet sitesini ziyaret edebilirsin. Ya da şunu. Evet, doğru—bir mizah sitesinden ya da moda dergisinden de kelime öğrenebilirsin!

Magazine Line, pek çok dergiyi bir arada bulabileceğin ve dergilere indirimli ücretlerle abone olabileceğin harika bir internet sitesi. Yemek, bahçe bakımı, spor, haberler, seyahat ve benzeri pek çok ilgi alanına hitap eden dergiler var. Ayrıca, eğer üniversite öğrencisiysen, daha da fazla tasarruf edebilirsin—bunu nasıl yapacağını öğrenmek için ana sayfanın altında da bağlantısını bulabileceğin “Student and Educator Rates” (Öğrenci ve Eğitimci Fiyatları) bölümünü ziyaret edebilirsin.

Öğrenecek yeni kelimeler bulmak için FluentU‘yu da ziyaret edebilirsin. FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait daha pek çok videoyu alıp bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür.

FluentU’daki videoları izlerken, ana dili İngilizce olan kişilerin doğal bir şekilde İngilizce konuşmalarını dinleyeceksin. Bu konuşmalar sırasında her türden yeni kelime duyacaksın: Yaygın kullanılan kelimeler, resmi kelimeler, karmaşık kelimeler, kolay kelimeler, argo kelimeler. Bu kelimelerin hepsinin büyük bir ortak noktası var: Hepsi, ana dili İngilizce olan kişiler tarafından kullanılan kelimeler. Bu harika, çünkü ana dili İngilizce olanların hiç kullanmadığı tuhaf kelimeleri öğrenmeye zaman ayırmak istemezsin.

FluentU’da kelimeleri yalnızca duymakla da kalmayacaksın. FluentU’nun etkileşimli altyazıları sayesinde kelimelerin tanımlarını, doğru telaffuzlarını ve örnek cümleler içindeki kullanımlarını da anında, bir tıkla görebilecek, video bitince öğrendiğin kelimeleri alıştırmalarla pekiştireceksin. Üstelik FluentU’daki videoları izlerken, kelimelerin cümleler ve karşılıklı konuşmalar, sohbetler içinde kullanıldığını duyacak ve göreceksin. Bu da, bu kelimeleri kendin İngilizce sohbetler ederken nasıl ve ne zaman doğru şekilde kullanabileceğini öğrenmene yardımcı olacak.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde İngilizce öğrenmeye her an her yerde zaman ayırabilirsin.

FluentU’daki videoları izlerken karşına çıkan bilmediğin bir kelime, o gün kelime çalışması yapmak için iyi bir kelime olacaktır.

7 Dakikalık Kelime Alıştırması:

1. Boş bir kağıt parçası (ya da kelime kartı) al.

2. Öğrenmek için yeni bir kelime seç.

3. Kağıdı dört parçaya bölecek şekilde çizgiler çiz.

4. Öğrenmek istediğin kelimeyi ortaya yaz.

5. Sol üst köşeye, kelimenin tanımını ve kelime türünü (isim, sıfat, zarf, fiil vb.) yaz.

6. Sağ üst köşeye, o kelimeyi kullanarak bir cümle yaz.

7. Sol alt köşeye, bu kelimeye eş anlamlı kelimeleri yaz.

8. Sağ alt köşeye, kelimenin farklı formlarını  yaz. Örneğin, “swim” yani “yüzmek” kelimesi için “swims,” “swimming,” “swam” ve “swum” yazabilirsin. Her bir formu nerede ve nasıl kullanabileceğini anlamaya çalış.

Sonra da, gün içerisinde bu yeni kelimeyi olabildiğince sık kullanmaya çalış!

5 Dakika: Yeni bir Kalıplaşmış İfade veya Deyim Öğren

Kalıplaşmış ifadeler ya da deyiş veya deyim halini almış söz öbekleri de kelimeler kadar önemlidir. Tek başlarına yalnızca kelimelerin anlamlarını öğrenirsen, “How are you?” (“Nasılsın?”) diyebilirsin, ama “What’s up?” (“N’aber?”) ifadesini hiçbir zaman öğrenemeyebilirsin.

ingilizce-ogrenme

Bir şeyin kalıplaşmış bir ifade mi yoksa normal bir cümle mi olduğu her zaman açık ve net değildir. Eğer aynı kelimelerin aynı sırada birden fazla kez tekrarlandığını duyduysan ya da gördüysen, sürekli bir arada kullanılan bu kelimeler, kalıplaşmış bir ifade, bir deyiş halini almıştır. Bu ayrımı yapmanın yollarından biri budur. Ayrıca, sürekli birlikte gördüğün söz öbeklerini Free Dictionary’nin deyimler bölümünde aratarak da emin olabilirsin.

ingilizce-ogrenme

Bu ayrımı yapmanın bir başka yolu da, söz öbeklerini English Daily gibi internet sitelerinde aratmaktır. Bu sitede devasa bir İngilizce deyimler listesi var. Elbette English Daily gibi sitelerde bulacağın bütün deyimler günlük hayatta İngilizce sohbetlerde kullanılmazlar, ama yine de anlamlarını, nerede ve nasıl kullanıldıklarını öğrenmen gerek.

Daha yaygın kullanılan İngilizce deyişlerle ilgili ücretsiz pek çok ders içeren PhraseMix‘e de göz atabilirsin.

5 Dakikalık Kalıplaşmış İfade Öğrenme Alıştırması:

1. Yukarıdaki kaynaklardan herhangi birinden kalıplaşmış bir ifade/deyiş seç.

2. Bu ifadeyi/deyişi ve ifadenin/deyişin içinde bulunduğu cümleyi oku.

3. Şu soruları yanıtla: Ana dilinde, yani Türkçede de benzer bir ifade var mı? Bu ifadeyi/deyişi hangi zamanlarda kullanabilirsin?

4. Bu deyişi kullanarak günlük hayatta kurabileceğin türden bir cümle kur.

5 Dakika: Dil Bilgisi Becerilerini Güçlendir

Ana dili İngilizce olan birilerine kurdukları cümlelerdeki dil bilgisi hakkında bir şeyler sorsan, muhtemelen “kulağa doğru geliyor” diyeceklerdir. Sen Türkçe yazılmış bir cümledeki bütün kelime formlarını, zaman kiplerini ve dil bilgisi kurallarını tek tek sayabilir misin? Muhtemelen hayır!

Ama dil öğrenen biri olarak, dil bilgisi kurallarını anlaman önemli. İngilizce dil bilgisiyle ilgili o kadar çok yeni kural ve kelime var ki, öğrenciler bazen nereden başlayacaklarını bilemiyorlar.

Derin bir nefes al ve yavaş yavaş, teker teker öğren! Her gün öğrenmek üzere bir dil bilgisi kuralı seç. Teker teker öğrendiğinde ne kadar fazla şeyi daha iyi hatırladığına şaşıracaksın.

Dil bilgisi kuralları için kısa ve gayet net açıklamalar sunan pek çok internet sitesi var. İyi kaynaklardan biri 5 Minute English.

ingilizce-ogrenme

Diğer bir harika internet sitesi de British Council’ın Quick Grammar Reference sitesi. Burada öğrendiklerini her bir dil bilgisi kuralıyla ilgili etkileşimli kısa sınavlarla ölçebilirsin. Süper açık ve hızlı açıklamalar sunan ve pek çok örnek veren Grammar Bytes sitesine de bir göz atabilirsin.

Bunlar gibi daha pek çok internet sitesi var, sen içlerinden sana en uygun olanını seçebilirsin.

5 Dakikalık Dil Bilgisi Alıştırması:

1. Yukarıda bahsedilen internet sitelerinden herhangi birinden (ya da kendi seçtiğin başka bir kaynaktan) kısa bir dil bilgisi dersi oku.

2. En azından biraz yazı içeren herhangi bir internet sitesini ziyaret et (sevdiğin bir site olsun). Bu örnek için, Ellede bir yazı görebilirsin.

3. Bu internet sitesinde öğrendiğin dil bilgisi kuralının kullanıldığı örnekler ara. Örneğin, eğer koşul cümlelerini (conditionals) öğreniyorsan, sayfada “if” kelimesini aratabilirsin (Ctrl+F tuşlarına aynı anda basıp açılan kutucuğa aradığın kelimeyi yazarak sayfada geçtiği yerleri bulabilirsin).

Öğrendiğin İngilizce dil bilgisi kuralıyla kendin birkaç cümle kurabilir misin?

13 Dakika: Haberleri Oku

İngilizce öğrenirken dünyada olup biten şeyleri de öğrenebilirsin. Haberleri İngilizce oku yeter!

Haberleri İngilizce okumak yalnızca dili öğrenmene yardımcı olmaz, aynı zamanda İngilizce konuşan insanlarla bir araya geldiğinde üzerine konuşabileceğin güncel konular da sunar. Her gün sana ilginç gelen birkaç haber bul. Bu sayede başkaları dünyada neler olup bittiğiyle ilgili konuşurken sen de sohbete katılabilirsin.

ingilizce-ogrenme

İngilizce öğrenenlere özel olarak hazırlanmış pek çok haber sitesi var. Voice of America’da anlayabileceğin kolaylıkta olan ama yine de zorlayıcı kelimelerin ve cümlelerin kullanıldığı haber yazıları var. Breaking News English ve News In Levels sitelerinde İngilizce yetkinlik seviyene göre seçebileceğin farklı seviyelerde haberler var.

ingilizce-ogrenme

Bunların dışında Yahoo News veya ABC News gibi herhangi bir İngilizce haber sitesini de ziyaret edebilirsin, ama bu sitelerdeki yazıları anlamanın daha zor olabileceğini aklında bulundur.

Dünyadan haberler pek ilgini çekmiyor mu? Seni öyle haberleri okumaya zorlamayacağız! İlgilendiğin bir konu bul ve o konuda haberler oku. Eğer teknolojiyi seviyorsan, TechCrunch hoşuna gidebilir. Eğer müzik haberlerini tercih ediyorsan, belki de MTV’nin sitesi senin için daha iyi bir seçimdir.

13 Dakikalık Haber Okuma (ve Konuşma) Alıştırması:

1. İlgini çeken bir haber yazısı bul.

2. Yazıyı hızlıca tarayıp bilmediğin kelimeleri belirle ve bu kelimelerin tanımlarını bul. Bunu yapmak için bütün yazıyı okumana gerek yok, hızlıca göz atman yeter.

3. Yazıyı oku.

4. En azından yazının ana fikrini anladın mı? Yazının neyle ilgili olduğunu yüksek sesle açıkla, biriyle yazı hakkında konuşuyormuşsun gibi.

5 Dakika: Öğrendiklerini Gözden Geçir

Yalnızca yarım saat içerisinde yeni bir İngilizce kelime, kalıplaşmış ifade/deyim, bir dil bilgisi kuralı öğrendin ve dünyada neler olup bittiğiyle ilgili bir fikir edindin.

Bu yazı, İngilizceyi 30 dakikada öğrenmekle ilgili olabilirdi—ama bu son 5 dakika çok çok önemli!

Bu 5 dakikayı, öğrendiklerinin üzerinden geçmek için ayır. Öğrendiklerinin tam olarak ne kadarını hatırlıyorsun?

İnsan beyni listedeki son maddeyi listenin geri kalanından daha iyi hatırlar. Bu yüzden her şeyin tekrar gözden geçirip öğrendiklerini tekrar ettiğinden emin ol!

5 Dakikalık Gözden Geçirme Alıştırması:

1. Bu alıştırmayı yaparken, İngilizce konuşma pratiği de yapmış olmak için her şeyi yüksek sesle oku. Yazma pratiği yapmak için her şeyi bir kağıda yaz. Her şeyi sessizce zihninde de gözden geçirip tekrar edebilirsin.

2. Yeni öğrendiğin kelimeyi bir cümle içinde kullan.

3. Yeni öğrendiğin kalıplaşmış ifadeyi/deyimi bir cümle içinde kullan.

4. Yeni öğrendiğin dil bilgisi kuralını bir cümle içinde kullan.

5. Okuduğun haber yazısını bir ya da iki cümle ile özetle.

Eğer gün içerisinde İngilizce öğrenmek için yeterince zamanın yokmuş gibi hissediyorsan, artık var! Hepsi hepsi günde 35 dakikanı alıyor. Üstelik bu 35 dakikada İngilizce öğrenmenin ne kadar eğlenceli ve kolay olabileceğini de keşfedeceksin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close