ingilizce-ogrenme-youtube

YouTube’dan İngilizce Öğrenmek için 12 Şahane Kanal

Hiç YouTube ile İngilizce öğrenmeyi denedin mi?

YouTube’da artık yalnızca kedi videoları ve komik videolar yok.

YouTube’da İngilizce öğrenmekle ilgili binlerce videoyu çabucak bulabilirsin.

Ama ne izlemen gerektiğini nasıl bileceksin?

Seçmene yardımcı olmak için, YouTube’da benim İngilizce öğrenme konusunda en sevdiğimiz 12 kanalı seçtik. Bu kanalların hepsinin tarzları birbirinden epey farklı, ama hepsi de gayet eğlenceli ve ilgi çekici.

Bir Dakika! Neden YouTube’da İngilizce Çalışmalıyım?

“İngilizce öğrenmek için neden YouTube’u kullanayım ki?” diye sorabilirsin.

İşte sana birkaç sebep:

  • Elinde İngilizce ders kitapları olabilir, İngilizce dersleri de alıyor olabilirsin, ama çalışmak ve pratik yapmak için elinde çeşitli materyaller olması her zaman iyidir.
  • İhtiyaç duyduğun her an videoları durdurup geri alabilirsin.
  • Videoların çoğunda konuşmacıların dudaklarını görebilirsin. Dudak ve ağız hareketlerini görmek, kelimelerin nasıl telaffuz edilmesi gerektiğini daha iyi anlamanı sağlayabilir.

YouTube’da İngilizce öğrenmenin en faydalı taraflarından biri, derslerin çoğu kısa olsa da kolay anlaşılır halde sunulmuş pek çok bilgi içermeleri. Konsantrasyonunu ve odağını kaybetmene imkan yok. Kendini günde bir kısa derse kaptırarak İngilizce konuşma kabiliyetindeki farkı çok geçmeden göreceksin.

Yeni bir dil öğrenmek her zaman zorlayıcıdır. Fakat bu deneyim sancılı olmak zorunda değil.

İster çocuk ol, ister genç, ister yetişkin, istersen İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlıyor ol, istersen orta veya ileri seviyede, YouTube’da kendine göre bir ücretsiz İngilizce öğrenme kanalı ve İngilizce dersleri bulacağından eminim. Umarım senin için hazırladığımız bu listedeki kanalları de beğenirsin!

YouTube’dan İngilizce Öğrenmek için 12 Şahane Kanal

ingilizce-ogrenme-youtube

Speak English with Misterduncan

Bu kanal, İngilizce öğrenme konusunda en popüler YouTube kanallarından biri. Neden öyle olduğunu anlamak hiç de zor değil.

Misterduncan İngilizce öğrenme konusunda oldukça tutkulu. Kendisi İngilizce öğretme konusunda çok hevesli ve bunu özenle hazırlanmış videolarında da hissedebiliyorsunuz. Videolarında öğrenmenize yardımcı olmak için çoğu zaman mizahı kullanıyor. Misterduncan dünyaya İngilizceyi ücretsiz bir şekilde öğretiyor ve 2006’dan beri YouTube’da bir kanalı var. Bu kanalda duyular, argo kullanımı, haberler, moda ve para konularında birçok ders mevcut. Bunlar, izlemesi kolay ve dil bilgisi yerine konuşma dilini öğreten videolar.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Learn English with EnglishClass101.com

Hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmek için hazırlanmış bu kanaldaki ilginç videolar Amerikan ve İngiliz kültürüne çeşitli bakış açılarını kapsıyor. Böylece dilini öğrendiğin ülke hakkında daha fazla şey öğrenebiliyorsun.

Eğer bu sitenin videolarını sevdiysen, EnglishClass101 by Innovative Language adresinde çok daha fazlasını bulabilirsin. Bu site bir YouTube kanalından çok daha fazlası! Aslında bu site, 1,000′ den fazla videolu ve sesli dersle, tam bir İngilizce öğrenim programı. Buradan, yani resmi internet sitelerinden ücretsiz kayıt olabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsin.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Real English

Real English başlangıç seviyesindeki İngilizce öğrencileri için en iyi kanallardan biri ve ücretsiz erişebileceğin derslere sahip büyük bir kütüphanesi var. Bu derslerin her biri iki video içeriyor, biri alt yazılı, biri alt yazısız, üstelik bu videoların birçok alıştırması da var. Bu videolarda gerçek insanlar ve gerçek hayatta yaşanan ve yaşanabilen durumlara yer verilmiş, bu yüzden insanların gerçek hayatta İngilizceyi nasıl konuştuğunu görebiliyorsun.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

BBC Learn English

Dünyanın en ünlü haber kanallarından biri olan BBC’den (“the British Broadcasting Corporation”, yani “İngiliz Yayın Kuruluşu”) ücretsiz İngilizce dil dersleri. Bu dersler gerçek hayatta yaşanabilen durumlar, çizgi film ve röportaj gibi çeşitli formatlarda veriliyor.

Ayrıca haberlerde duyacağın kelimeler için hazırlanmış çok iyi bir video derlemesi de mevcut. Videolar kısa fakat birçok faydalı bilgilerle dolu.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

British Council: Learn English Kids

Yeni bir dil öğrenirken o dilde şarkı dinlemek yabancı dil öğrenmenin en eğlenceli ve etkili yollardan biridir.

Şarkıların melodileri ve ritmleri, yeni kelimeler, ifadeler ve deyimler öğrenmek için gerekli güçlü hafızayı yaratmada oldukça faydalıdır. İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenmekte olan çocuklar, çocuk şarkılarını dinleyerek ve söyleyerek hafızalarını ve hatırlama becerilerini geliştirebilirler.

British Council’ın hazırladığı Learn English Kids, animasyon videolarıyla çocuk şarkılarını bir araya getiren süper bir kanal. Çok iyi hazırlanmış bu videoların her biri İngilizce alt yazılı eğlenceli çizgi filmler sunuyor.

Çocuklar kendilerine masal okunmasını çok severler. British Council’ın YouTube kanalı Goldilocks and the Three Bears (Goldilocks ve Üç Ayı), Jack and the Beanstalk (Jack ve Fasülye Sırığı) ve Little Red Riding Hood (Kırmızı Başlıklı Kız) gibi ünlü çocuk masallarının animasyonlarını da yayınlıyor. Aynı çocuk şarkılarında olduğu gibi, çizgi filmlerde de İngilizce alt yazı mevcut.

Kanal ayrıca dünyanın farklı yerlerinden çocukların yeni bir kelime söylemelerini görüp duyabileceğin “word of the week,” yani “haftanın kelimesi” videoları da yayınlıyor.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Business English Pod

İngilizce olarak yol sorabiliyor, bir lokantada yemek sipariş edebiliyor ve saati söyleyebiliyorsun. Peki, ya İngilizce yürütülen bir iş toplantısına çağrılırsan neler yapabilirsin? Soğuk terler dökmene gerek yok, çünkü English Pod, tedarik zinciri yönetimi, finans ve ekonomi ve sözleşme hukuku gibi konular üzerine anlaşılır ve ayrıntılı dersler sunuyor.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

VOA Learning English

VOA biraz daha farklı bir şey. Bu kanal, normal hızından daha yavaş okunan alt yazılı haber bültenleri sunuyor. Bu da izleyiciye, her kelimeyi net bir şekilde duymasına ve sunucunun haberi okurken yaptığı ağız ve dudak hareketlerini görmesine yetecek zamanı sağlıyor.

VOA ayrıca haberlerde geçen konuları dünyanın birçok yerinden insanın İngilizce olarak tartışmasını sağlayan Google+ Hangout’lara sitesinde yer veriyor. Diğer Hangout’larda da dil bilgisi ve İngiliz dilinin konuşmaya yönelik diğer ögelerine değiniyor.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Jennifer ESL

Jennifer’la İngilizce, kullanması kolay bir listede gruplandırılmış 200’den fazla videodan oluşan zengin bir koleksiyon. Başlangıç seviyesine, İngilizce yazımı geliştirmeye yönelik dersleri, dil bilgisi ve daha pek çok farklı konu üzerine dersleri var.

Bu dersleri diğerlerinden üstün kılan şey, enerjik, basit sunumları ve telaffuza özel olarak odaklanılması. Senaryo veya aktör yok, sadece gerçek, doğal İngilizce konuşmalar var. Diğer birçok İngilizce öğrenim kanalında olduğu gibi, interaktif ögeler de mevcut.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Linguaspectrum Interesting English

Linguaspectrum Interesting English, diğer birçok dil öğrenim kanalından farklı bir yaklaşıma sahip. Günlük hayatında karşılaşabileceğin ilginç şeyler üzerinden öğrenime odaklanıyor. Örneğin, hava limanında ihtiyaç duyabileceğin kelimeler, börtü böcek ve müzik enstrümanı türleri hakkında kelime dersleri mevcut.

Videolardaki anlatım gayet doğrudan ve bu anlatıma genellikle alt yazılar ve çarpıcı sahneler eşlik ediyor. Derslerin tümünde mevcut olan bağlantılar seni Linguaspectrum internet sitesinde konuyu tekrarlayan ve takip ede interaktif ve ücretsiz unsurlara götürüyor.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

EF podEnglish

YouTube’dan İngilizce öğrenmek EF podEnglish ile daha kolay hale getirilmiş. Bu kanalda başlangıçtan ileri düzeye kadar tüm öğrencilere yönelik hazırlanmış kaliteli, 5 dakikalık İngilizce dersleri bulabilirsin. Bu dersler üç – bölümlük ders planlarıyla çok güzel düzenlenmiş: izle, öğren ve dene; üstelik burada pek çok farklı konu mevcut. Bu konular aile, evcil hayvanlar, yönler, hava durumu, filmler ve teknolojiyi kapsıyor. Derslerin bazıları konunun iyi anlaşılması için mizaha başvuruyor. Bunlar öğrenmeyi kolaylaştıran ve yeni kelimelerin ezberlenmesini sağlayan hoş dokunuşlar.

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Learn American English

İngilizceyi hızlıca öğrenmene yardımcı olması için hazırlanmış bu YouTube kanalında gerçek Amerikan argosu, deyimler ve deyimsel fiiller (phrasal verbs) içeren ücretsiz günlük videolar var. (Evet, İngiliz İngilizcesi dünyada konuşulan tek İngilizce türü değil! Bu kanal, Amerikan İngilizcesinde yaygın olarak kullanılan ve anlamları İngiliz İngilizcesindeki karşılıklarından farklı olan kelimelere iyi bir giriş niteliğinde.)

 

ingilizce-ogrenme-youtube

Holmwood’s Online Learning

Holmwood’s Online Learning kanalında İngilizcenin temel konularını ve çok daha fazlasını ele alan bir videolar seçkisi var. Anlaşılır ve kolay sunumu derslerin izlenmesini zevkli hale getiriyor. Özellikle bu video serisi, iyi bir İngilizce dil bilgisi temeline sahip olmanın acısız bir yolu.

 

Pekala, bu bizim YouTube ile İngilizce öğrenme konusunda harika olan 12 kanallık seçkimizdi. Bu şahane ücretsiz çevrimiçi İngilizce kaynaklarıyla akıcı İngilizce konuşmakla arana kimse giremez!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close