ingilizce-ogrenmek-icin-internet-siteleri

İngilizce Öğrenmek için Kullanmanız Gereken İnternet Sitelerinin İlk 11’ini Kaçırmayın

Belki internetteki İngilizce öğrenme sitelerinden birini bulmaya çalışırken buraya geldiniz.

Muhtemelen bu yazıyı online (çevrimiçi) olarak okuyorsunuz. Gerçi bu makaleleri PDF olarak bilgisayarınıza kaydedebildiğiniz için, belki de şu anda çevrimdışı okuyorsunuzdur.

Fakat büyük ihtimalle bir bilgisayarda, telefonda veya tablette okuyorsunuz.

Basılı kitaplar ve makaleler okumak harika. Elinizde bir şey tutuyor olmanın verdiği his mükemmel, tabii not almak da bu şekilde daha kolay.

Ama bu günlerde her şey internette yapılıyor. Buna dil öğrenmek de dahil.

İngilizce öğreniyorsanız, internet kullanmak zorunda değilsiniz ama kullansanız gerçekten iyi olur.

Bu, diğer kaynaklar yerine internet kullanın demek değil. Eğer İngilizce dersi alıyorsanız ders kitaplarınızı ve favori sözlüğünüzü kullanmaya devam edin!

Ama İngilizceyi kendi başınıza öğreniyorsanız, size yardımı dokunacak tüm kaynakları kullanmanızda fayda var.

İngilizce öğrenme konusunda gerçekten ciddiyseniz, internet kullanmaya başlamalısınız.

Çevrimiçi birçok faydalı kaynak bulabilirsiniz. Bunları görmezden gelirseniz, çok şey kaçırırsınız.

Sizi İngilizce öğrenme konusunda motive eden şey her ne ise, onu internette bulabilirsiniz. Belki İngilizce konuşmaya romantik bir bakış açısıyla yaklaşıyorsunuz ya da daha iyi bir iş arıyorsunuz. Belki de İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat etmek istiyorsunuz.

Bugün, İngilizce öğreniyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken 11 harika internet kaynağını inceleyeceğiz.

Bu sitelerin çoğu öğrenciler için hazırlanmış fakat içlerinde ana dili İngilizce olanlar için yapılmış birkaç site de mevcut.

Sakın endişelenmeyin! Hangi seviyede olursanız olun ana dili İngilizce olanlar için yapılmış siteler de İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Bunları Kaçırmayın! İngilizce Öğrenmek için Kullanmanız Gereken 11 İnternet Sitesi

VOA Learning English ve Voice of America

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bir haber ve medya hizmeti olan VOA, “Voice of America”nın (Amerika’nın sesi) kısaltmasıdır. Asıl olarak radyo yayını üzerine yoğunlaşmıştır ama şu anda yayınlarının çoğu internet sitesinde de bulunabilir. Bu site BBC’ye benziyor (bir dakikaya ondan da bahsedeceğiz) fakat odak noktası Amerika.

Voice of America’nın ana sitesinde ana dili İngilizce olanlar için haberler var. Site ayrıca birçok farklı dilde de hizmet veriyor. Bu site ileri düzeyde İngilizcesi olanlar veya dünyadaki son gelişmeleri merak edenler için faydalı olabilir ama İngilizceyi yeni öğreniyorsanız, o zaman VOA Learning English sitesine bir göz atmalısınız.

Bu site özellikle İngilizce öğrenmekte olanlar için çok iyi. Gerçek haberleri alıp daha anlaşılır hale getiriyor. Bunu habere alt yazılar ekleyerek, daha yavaş konuşulan haber videoları yaparak ve sadece İngilizce öğrenenlere göre programlar yaparak başarıyor.

VOA Learning English sitesinin ana sayfası incelemeye başlamak için güzel bir yer. Burada ulaşabileceğiniz kaynak türleri ve yeni içerikler açıkça belirtiliyor. En üst taraftaki menüyü kullanarak istediğiniz bir seviyeye, medya türüne veya konuya ulaşabilirsiniz.

Hangi konuda faydalıdır:

TalkEnglish.com

ingilizce-ogrenme-siteleri

TalkEnglish temel olarak konuşma becerilerinize yardımcı olmaya odaklanıyor ama siteyi ziyaret ettiğinizde kesinlikle (dinleme, kelime dağarcığı, öbek eylemler [phrasal verbs] ve deyimler gibi) diğer becerilerinizi de geliştiriyorsunuz.

Sayfa çok net ve aradığınızı bulmak çok kolay. Ana sayfada, birkaç seçenek sunuluyor:

 • İngilizce Konuşma Dersleri
 • İngilizce Dinleme Dersleri
 • Ekstra İngilizce Dersleri
 • “Ekstralar”

Bu kategorilerin her biri seviye ve konulara göre ayrılmış alt kategorilere sahip. Sitenin ne kadar büyük ve geniş kapsamlı olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, tüm derslerin bulunduğu içindekiler kısmıyla başlayabilirsiniz. Böylelikle sitede ne var ne yoksa görebilirsiniz. Burada, istediğiniz seviyede şeyler bulabilirsiniz. Ayrıca tüm siteyi indirme seçeneği de mevcut. Bu seçenek ücretli ama çok seyahat ediyorsanız veya siteye çevrimdışı erişim istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dinleme: Sitede tıkladığınız hemen her şeyde anlaşılır ve doğal bir konuşmayla karşılaşacaksınız. Gerçekten, sitede günler geçirebilir fakat aynı şeyi iki kez duymayabilirsiniz. Ayrıca her şey yazılı doküman halinde de mevcut, bu da takibi kolaylaştırıyor.
 • Konuşma:
  • Sitedeki tüm metinleri konuşma aktivitesi olarak kullanabilirsiniz. Ana dili İngilizce olan kişi konuştuktan sonra kelimeleri tekrar etmeniz yeterli. Mümkün olduğunca benzer şekilde taklit etmeye çalışın.
  • Konuşma becerinizi geliştirmeye yönelik belirli söz öbekleri, ipuçları ve kelimeler içeren 90’ın üzerinde İngilizce konuşma dersi var.
 • Kelimeler ve deyimler: Bence sitenin en iyi bölümlerinden biri bu. Bu bölümde:
  • Deyimlere yoğunlaşılıyor. 10 farklı kısım var. Her kısımda belli deyimler üzerine 15 farklı ders mevcut.
  • İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmeye yarayacak ipuçları, bağlantılar ve listeler içeren bir kelime sayfası var.
  • Mülakatseyahat ve diğer alanlara yönelik özel kelimeler mevcut.

BBC Learning English

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bu, BBC’ye, yani “the British Broadcasting Corporation”a (İngiliz Yayın Kuruluşuna) ait bir site. VOA’ya çok benziyor fakat İngiltere odaklı. Aynı VOA gibi BBC’nin de ana dili İngilizce olanlara yönelik bir haber sitesi var. (Ama kesinlikle öğrenciler için de harika bir site)

İngilizce öğrenenler için olan bu site ise daha anlaşılır ve VOA’nın sitesine göre aradığını bulmak daha kolay ancak daha az içeriğe sahip.

Farklı seviyelere göre dersler var. Ayrıca kültür, dil, günlük haberler ve İngilizce hakkında seçme programlar mevcut. Bir diğer güzel şey ise makalelerin ve gönderilerin çoğu PDF veya ses dosyalarını indirmenize izin veriyor.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dinleme: Site farklı ses ve video kayıtlarında uzmanlaşmış, bu yüzden dinleme aktivitesi yapmak için birçok farklı yolu deneme şansına sahipsiniz.
 • Telaffuz: Sitenin telaffuz ve İngilizce sesler üzerine yoğunlaşan bir bölümü var. Bildiğiniz üzere (bu bölüm de dahil) tüm site İngiliz İngilizcesi kullanıyor. Eğer Amerikan İngilizcesi öğreniyorsanız sesli harfler konusunda bazı farklılıklar olabilir.

FluentU

ingilizce-ogrenme-siteleri

FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları var. İnternet sitesinin de kullanımı çok kolay.

FluentU’da eğlenceli video içerikleriyle İngilizce öğrenebilirsiniz. FluentU müzik videoları, film fragmanları, haberler ve ilginç sohbetler gibi gerçek videoları alır ve kişiselleştirilmiş dil derslerine çevirir. Videolarda öğrenmeyi kolaylaştıracak birçok özellik mevcut. Bu özelliklere kısa sınavlar ve sorular, alt yazılar ve her videoda geçen kelimelerin açıklandığı bölümler de dahil.

Ben şahsen FluentU’yu Çincemi geliştirmek için kullandım. Bu en iyi sitelerden biri ve bir dili öğrenmek için en iyi kullanıcı dostu seçeneklere sahip.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dinleme: FluentU internette değişik sitelerden videolar alır ve onları anlaması kolay hale getirir. Bu yüzden de FluentU’daki videolar her zaman özgündür. FluentU çalışanları tüm bu videoların İngilizce öğrenenler için ilgi çekici ve faydalı olmalarını sağlarlar.  Ayrıca videolar seviyelerine göre ayrılır böylece ister başlangıç seviyesinde ister ileri seviyede olun size uygun bir video bulabilirsiniz.
 • Çeşitlilik ve eğlence: FluentU videoları insanların önem verdiği veya yapmaktan keyif aldığı şeyler hakkındadır. Eğlenceli, ilginç veya komik konuları olan çok çeşitli videolar mevcuttur. Bu yüzden tam size göre bir video bulmanız garanti!
 • Kelimeler: 
  • FluentU hakkında başka bir güzel şey de videoların interaktif altyazıları. Bilmediğiniz bir kelime duyarsanız, sözlüğe bakmanıza gerek yok. Onun yerine, anlamına bakmak istediğiniz kelimenin üstüne geldiğinizde kelimenin tanımı karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, kelimenin üstünde bir saniye beklerseniz kelimenin okunuşunu da duyabilirsiniz.
  • FluentU’yu harika kılan bir başka özellik ise sitenin kelime kartları ve öğrenme modu. Her videoda yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olacak sınavlar da içeren kelime dersleri mevcut. Bu, öğrendiğiniz kelimeleri pratik etmek ve kelime dağarcığınıza yeni kelimeler eklemek için çok güzel bir yol.
 • Konuşma ve telaffuz: Her videonun yazılı metnini bilgisayarınıza indirebilir ve bunları konuşma alıştırması olarak kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz metinleri tek başınıza okuyabilir veya videoda konuşan kişiden sonra tekrarlayabilirsiniz. FluentU’daki videolar, içinde ana dili İngilizce olan kişiler bulunan ve insanların gerçekte nasıl konuştuklarını duyabileceğiniz gerçek videolardır. Bu, telaffuzunuzu geliştirmek için iyi bir pratik olacak ve böylelikle İngilizceyi gerçekte konuşulduğu gibi öğrenmiş olacaksınız.

Elllo

ingilizce-ogrenme-siteleri

Elllo, İngilizce dinleme derslerinin “standartlarını oluşturan” sitelerden biri. (Yani, çok ünlü). Harika dinleme derslerine (şu anda 1,300’ün üzerinde!) ilaveten videolar ve İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olacak araçlar da mevcut.

Burada seviyelere göre ayrılmış birçok konu var. Ayrıca, her dersin  kelime ve sınav dokümanları mevcut. Materyallerin çoğu MP3 dosyası veya doküman olarak indirilebilir dosyalar halinde. Kullanması çok kolay… Aslında, İngilizce öğretmeniniz bile sınavlarda bu siteden bazı materyalleri kullanabilir!

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dinleme: Bu sitenin ana odak konusu dinleme. Çok sayıda çeşitli ders ve konu mevcut. Derslerin bir kısmında anadili İngilizce olan kişiler bir kısmında ise anadili İngilizce olmayan kişiler var, bu yüzden değişik aksanlar duyma şansına sahipsiniz.
 • Kelimeler: Derslerin birçoğunda kelime sınavları da var. Sınavlar çok zor değil fakat önemli kelimeleri, ifadeleri ve deyimleri pratik yapmanıza yardımcı oluyor.

The New York Times The Learning Network (New York Times Öğrenim Ağı)

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bu site The New York Times tarafından güncellendiği için gündemdeki haberlerle ilgili yeni makalelerle bağlantıları vardır. Bu nedenle, içeriğin bir kısmı ileri düzeydeki öğrenciler için uygun olacaktır. Yine de site, dil öğrenenlerin makaleleri daha iyi anlamalarına yardımcı olacak araçlar sağlamaktadır.

Örneğin, blog’daki gönderilerin bir tanesi genellikle bir NYT makalesine atıfta bulunur. Blog gönderisi, tartışma sorularını da kapsayan bir özet sunar. Bu da onu sınıflarda ve gruplarda kullanmak için mükemmel bir kaynak yapar, fakat tabii ki kendi kendinize dil öğreniyorsanız da bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Kelimeler: Her makaledeki önemli kelimelere ek olarak, içinde bir de sınav bulunan “Günün Kelimesi” özelliği mevcut.
 • Gündemdeki olaylar ve haberler: Bahsettiğimiz site The New York Times olunca, tabii ki içeriğin büyük kısmının haberlerle ilişkili olması normal. Buna bir istisna, tarihi olaylara odaklanan “On This Day” (O gün Ne Oldu) bölümü.
 • Özgün İngilizce içerik: Öğrenim Ağındaki alıştırmaları sevdiyseniz, tüm bu içeriklerin tamamına erişmek için The New York Times‘a abone olmayı düşünebilirsiniz.

Englishpage.com

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bu basit bir site ama içinde inanılmaz derecede fazla bilgi var. Eğer dil bilgisi problemleriniz varsa, bu sayfa sizin için ideal. Ayrıca birkaç kelime dersi ve dinleme sayfası bağlantısı da mevcut.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dil Bilgisi: 
  • Englishpage.com”un içindekiler bölümünden dil bilgisi bölümüne bakarsanız, ne kadar büyük olduğunu görürsünüz.
  • Sadece zamanlar (verb tenses) sayfasında fiillerle ilgili aklınıza gelebilecek her şey için ders ve açıklamalar mevcut. Ayrıca konuları anlayıp anlamadığınızı kontrol edebileceğiniz test ve sınavlar içeren 30 tane “Alıştırma” var. Bu bahsettiklerimiz sadece İngilizce zamanlar için. Bunu bitirdiğinizde içindekiler sayfasında yaklaşık 100 tane daha konu mevcut. Eğer aradığınız konu bu sayfada yoksa, muhtemelen o konuyu bilmenize gerek yoktur!

Englisch-hilfen.de

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bu listede Almanca bir internet sitesi görmek size garip gelebilir (sayfanın ismi Almancada “İngilizce yardım” anlamına geliyor). Ama bu, İngilizce öğrenen herkes için güzel ve kullanışlı bir site!

Bu sitenin İngilizce konuşulmayan bir ülke tarafından hazırlanmış olması aslında bir avantaj olabilir. Bu site, anadili İngilizce olmayanlar için hazırlanmış ve çok anlaşılır açıklamaları ve örnekleri var.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dil bilgisi: Şu anda bu sitede 190’ın üzerinde dil bilgisi sayfası var. Bu sayfalar açıklamalar ve alıştırmalar içeriyor. Dersleri kolay ve anlaşılır, alıştırmaları da faydalı.

Open Culture (Açık Kültür)

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bu site gözünüze biraz korkutucu gelebilir fakat sakın korkmayın! Özellikle İngilizce öğrenenler için hazırlamış bir site değil ama içinde herkes için çok değerli kaynaklar var.

Bu site internette ücretsiz olarak bulunan farklı materyalleri topluyor ve onları tek bir yerde topluyor. Buradaki kaynakların çoğu eğitim veya kültürle ilgili materyaller, fakat İngilizce dersleri için özel bir bölümü de mevcut. Buradaki bağlantılar sizi başka sayfalara götürecektir ama İngilizcenizi geliştirmeye yönelik daha çok kaynak bulmak için Open Culture sitesine geri dönebilirsiniz.

Siteyi kullanmanın en iyi yolu onu keşfetmekten geçiyor. Kenar çubuğundaki konular listesiyle başlayın, ilginizi çeken bir şey bulmayı deneyin. Materyallerin çoğu İngilizce olacaktır bu yüzden seviyenize uygun bir şey aramak zorunda kalabilirsiniz. Neyse ki bunu yapmakta hiç bir risk bulunmamakta çünkü bu sitede her şey ücretsiz!

Hangi konuda faydalıdır:

Randall’s ESL Lab

ingilizce-ogrenme-siteleri

Bu site ilk bakışta karışık görünebilir fakat çok sayıda harika içeriğe sahip.

Bu sitenin ana odak noktası dinleme. Tüm farklı seviyelere uygun birçok farklı ders mevut. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, önce ana sayfaya gidin. Sonra kategorilere göre ayrılmış konu listelerine bakın veya sizin ilginizi çeken konular için arama yapın.

Hangi konuda faydalıdır:

 • Dinleme: Bu sitede çok fazla sayıda seçenek var. Bu seçeneklerin her birinde birkaç tartışma sorusu, bir ses dosyası ve sonunda küçük bir sınav mevcut. Güzel konular ve sınavlar var ama bilgisayara kolayca indirilemiyorlar. Yani, sesli dosyaları dinlemek için internet bağlantınız olması gerekiyor.
 • Kelimeler: Sitede kelime öğrenmek için birkaç bölüm var ama dinleme bölümlerine göre küçük kalıyor. Yine de önemli kelimeleri öğrenmeniz için dinleme bölümlerinin yazılı dokümanları ve sınavları mevcut. Buna ek olarak,  Randall’ın argo öğrenmek için de bir internet sitesi var.

Smart Words (Akıllı Kelimeler)

ingilizce-ogrenme-siteleri

Smart Words sitesinin neredeyse tamamı kelime öğrenmeyle ilgili. Diğer bazı sitelerden biraz küçük ama diğerlerinde olmayan alanları da kapsıyor. Bu yüzden kelimelere odaklanmak istediğinizde bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Sitenin kullanımı oldukça kolay ve her şey kategorilere ayrılmış. Site seviyelere göre bölünmemiş, bu yüzden başlangıç seviyesindekiler için uygun olmayabilir. İçerikler kategorilere göre düzenlendiği için eş anlamlı kelime bilgisinin çok faydalı olduğu TOEIC veya TOEFL gibi standart İngilizce sınavlarına çalışırken yararlı olabilir.

Bilgisayar kullanıcıları için: Kenar çubuğunda bir konuya tıkladığınızda, hemen altında daha belirli konuların bulunduğu daha büyük bir menü açılacaktır.

Hangi konuda faydalıdır:

Umarım bu liste size yeni kaynaklar deneme konusunda ilham vermiştir. İngilizce dersi alıyor olsanız ve birçok İngilizce ders kitabınız olsa bile bu siteler sayesinde elinizdekilere yeni şeyler ekleyebilirsiniz.

İngilizce öğrenmek için mükemmel site diye bir şey yok; ama sizi eğlendiren veya ilginizi çeken İngilizce öğrenme sitelerini kullanırsanız kesinlikle İngilizcenizin ilerlediğini fark edeceksiniz!


Ryan Sitzman Kosta Rika’da İngilizce ve bazen de Almanca öğretiyor. Sitzman öğrenme, kahve, seyahat, diller, yazma, fotoğraf, kitaplar ve filmler konusunda tutkulu, tamı tamına aynı sırayla olmasa da. Onun hakkında daha fazla şey öğrenmek ve kendisiyle iletişim kurmak Sitzman’ın kişisel internet sitesi olan Sitzman ABC’yi ziyaret edebilirsiniz.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close