ingilizce-ogrenme-metodu

Sana Dil Banyosu/Daldırma (Immersion) Dil Öğrenme Metoduyla İngilizce Öğretecek 5 Harika Öneri

Dil okullarında öğrendiğiniz İngilizceyi gerçek dünyada nasıl kullanacağınız mı merak ediyorsunuz?

Öğrendiğiniz dili gerçek dünyada kullanabileceğiniz bir İngilizce öğrenme metodu mu istiyorsunuz?

İngilizce öğrenmek, kelime ve gramer bilginizi gözden geçirmekten çok daha fazlasını gerektirir.

Dili nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir, bunun için de başkalarının dili nasıl kullandığını duymanız gerekir.

Neyse ki, bu iki konuda da size yardımcı olacak bir dil öğrenme yöntemi var: Türkçede dil banyosu/daldırma metodu denilen immersion metodu.

Dil banyosu metodu, diğer dil öğrenme yöntemlerine göre daha doğal bir yoldur.

Size yalnızca gerçek dünyada kullanılabilecek dil becerileri öğretmekle kalmaz, öğrenmeyi eğlenceli hale de getirir!

Aynı zamanda öğrenmeyi kolaylaştırır da, çünkü dili kendi yaşamınızla ve deneyimlerinizle bağlantılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu da, dil öğrenmeyi sizin için daha anlamlı ve ilgili kılar ve öğrenmeniz için sizi daha iyi motive eder.

Örneğin, eğer İngilizcenizi iş için kullanmak istiyorsanız, belki de İngilizce kursuna gitmek yerine, dilini iş dünyasına ait gerçek ses kayıtları ile öğrenmeyi tercih edersiniz.

Eğer  rastgele önünüz sunulan sıradan yiyeceklerle ilgili kelimeleri öğrenmekten sıkılıyorsanız, belki de yemek pişirmekle ilgili İngilizce bir televizyon programından kelime öğrenmeyi tercih edersiniz.

Ya da belki bütün gün bir sınıfta oturmak yerine bir özel ders öğretmeniyle farklı konular üzerine sohbet etmek istiyorsunuzdur.

İngilizceyi öğrenme amacınız ne olursa olsun, dil banyosu metodu o amaca ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Bu gönderide, İngilizceyi dil banyosu yoluyla öğrenmenizi sağlayacak farklı yolları inceleyeceğiz.

Dil banyosu/daldırma metodu (immersion) nedir?

Bu İngilizce öğrenme yöntemine bakmanın bir yolu, onu öğrendiğiniz dille dilin ait olduğu kültürün bir araya gelmesi olarak görmektir. Dil banyosu, öğrenmekte olduğunuz dile günlük hayatınızın içerisinde, mümkün olduğunca fazla kanaldan maruz kalmak, o dilin içine dalmak (immersion), o dille adeta banyo yapmak demektir. Dil banyosu yöntemini İngilizce öğrenmeye uyarlarsak, İngilizce filmler izleyerek, İngilizce müzik dinleyerek, İngilizce kitaplar okuyarak, İngilizce bilgisayar oyunları oynayarak ve hatta İngilizce konuşulan ülkelerden gelen yiyecekleri tüketerek bile bu yöntemi uygulamış olursunuz.

Dil banyosunun daha da derinlerine dalmak için, İngilizce konuşulan bir ülkeye ya da ana dili İngilizce olan kişilerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgeye taşınabilirsiniz. Böylece dili düzenli bir şekilde duyarsınız. Üstelik, duyduğunuz dil gerçek dünyada konuşulan gerçek dil olacaktır ve bu sizi ders kitaplarının ve dil okullarının size sağlayabileceğinin çok ötesinde gerçek bir deneyime maruz bırakacak ve sonsuz kaynaklara erişim sağlayacaktır. Böylece alışveriş yapmak ya da restoranda yemek siparişi vermek bile sizin için bir dil alıştırması haline gelecektir.

Dil banyosu/daldırma metodu (immersion) hakkında sık sorulan sorular

Dil banyosu yapmak için bir yere gitmem gerekiyor mu?

Dil öğrenen herkes size dili en iyi gece-gündüz kullanarak öğrenebildiklerini söyleyecektir. Ancak dil banyosu yöntemiyle İngilizce öğrenmek istiyorsanız, illa ki İngilizce konuşulan bir yere seyahat etmeniz mi gerekiyor?

Seyahat etmek kesinlikle faydalı olacaktır, fakat hayır, hiçbir yere gitmenize gerek yok. Dil banyosu metoduyla kendi ülkenizden ayrılmadan İngilizce öğrenebilirsiniz. İnternet, masamızdan bile kalkmadan etrafımızdaki dünyayı tecrübe etmemize imkan veriyor. Örneğin YouTube’a erişiminiz varsa, dünyanın her yerinde çekilen filmlere, televizyon programlarına ve reklamlara ulaşabiliyorsunuz.

Dil banyosu yapmak için evinizden bile ayrılmanıza gerek yok, fakat eğer İngilizce konuşulan bir ülkeye gitme şansınız varsa, bu şansı pas geçmeyin. İngilizce öğrenirken hiçbir şey ana dili İngilizce olan kişilerle çevrili olmak kadar faydalı olamaz. Ancak bu gönderide, nerede olursanız olun İngilizce dil banyosuna dalmanın yollarını anlatacağız.

Bu yöntem masraflı mı?

Öyle olmak zorunda değil. Örneğin, eğer internet erişiminiz varsa, İngilizce programlar izlemek için fazladan para ödemek zorunda değilsiniz. İngilizce filmler, TV programları, diziler ve videolar bulmak için YouTube ve benzeri ücretsiz servis sağlayan sitelerden yararlanabilirsiniz.

Hatta FluentU ile, videoları dil banyosuyla İngilizce öğrenmenin ana yolu olarak da kullanabilirsiniz. FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videoları alır ve onları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

Dil banyosu/daldırma yönteminden kimler fayda görebilir?

Bir gün o dili konuşma niyetiyle dil öğrenen herkes dil banyosu/daldırma yönetimden fayda görebilir. Nihayetinde, dinleme ve konuşma pratiği yapmadan hiçbir dilde ustalaşamazsınız. Dil banyosu yöntemi, öğrendiğiniz dili gerçek hayatta konuşulduğu gibi duymanızı sağlar.

Bu neden mi önemlidir? Ders kitapları size dil bilgisi ve yapı öğretme konusunda iyidir, ancak ana dili İngilizce olan ve farklı yerlerde yaşayan kişilerin genellikle o bölgeye özgü birtakım özel kelimeleri ve telaffuz biçimleri vardır.

İngilizceyi okul ya da iş için bir zorunluluk olarak öğreniyorsanız bile, dil banyosu metodu size yardımcı olacaktır. Günlük hayatta İngilizce konuşmayacağınızı düşünebilirsiniz, fakat dil  banyosu yöntemi size İngilizceyi yeni bir ışık altında görme fırsatı tanıyacak. Sizi sınıftan çıkarıp, dili gerçek hayatta, gerçek insanlarca konuşulduğu şekliyle görmenizi sağlayacak. Böylece dilin ister çalışma hayatında olsun, ister okul hayatında, İngilizcenin işinize yarayacağı pek çok farklı durumu da görmüş olacaksınız.

Neden Dil banyosu/Daldırma Metoduyla İngilizce Öğrenmelisiniz?

 • Bir başka kültür hakkında bilgi edinme şansınız olacak. Dil banyosunu yöntemini kullanarak öğrenmekte olduğunuz dilin kültürü hakkında da bilgi edinirsiniz. İngilizce pek çok farklı kültürde konuşulan bir dil. Kendinizi özellikle İngilizce kullanmayı amaçladığınız bölgenin kültürüne maruz bırakmanız daha iyi olacaktır. Örneğin, eğer Avustralya’da yaşamayı planlıyorsanız, Avustralya televizyonunu izlemeyi ve Avustralya mutfağından yemek tarifleri denemeyi düşünebilirsiniz.

Kendinizi hangi İngilizce konuşulan kültüre alıştırmak istediğiniz üzerine düşünmeniz önemli, çünkü kültürler arasında epey büyük farklar olabiliyor. Örneğin ana dili İngilizce olan Amerikalılar arasından, ana dili İngilizce olan başka ülkelere seyahat ederken yerel farklılıklar yüzünden iletişim kurma konusunda sorun yaşayanlar var. Yeni argo kullanımları ve halk arasında konuşulan günlük dili öğrenmek insana büsbütün yeni bir dil öğrenmek gibi gelebilir!

 • Güvensizliklerinizin üstesinden geleceksiniz. Yerliler genellikle birinin ana dillerini öğrenme çabasında olduğunu görünce bile mutlu olurlar. Bu, onları onlarla iletişim kurmaya çalışacak kadar önemsediğinizi gösterir. İnsanların hatalarımıza güleceklerini düşündüğümüzden yeni öğrendiğimiz dili konuşmaya çekinebiliriz; fakat aslında insanlar genellikle yardımcı olmaya heveslidir. Hata yapmak gücünüze gidebilir, ancak dil banyosu yöntemi kendinize gülmeyi ve dili çok ciddiye almamayı öğrenmenize yardımcı olabilir. Ne de olsa, hata yapmadan öğrenemezsiniz.
 • Zihninizi çalıştırarak daha hızlı öğreneceksiniz. İngilizce ödevinizi bitirip günün geri kalanını başka şeylerle uğraşarak geçirmek bir şeydir, gününüzün, hatta hayatınızın tamamını bu dile hakim olmaya adamanız başka bir şey. Psychology Today dergisinde yayınlanan bir çalışma, ikinci bir dil öğrenmek için dil banyosu (immersion) kurslarına katılan öğrencilerin bu kurslara katılmayan öğrencilere göre daha iyi bir performans sergilediklerini gösteriyor. Hatta bu performans artışı, dil becerileriyle de sınırlı kalmıyor. Öğrenciler bilişsel (düşünme ve mantık kurma) anlamda da gelişme gösteriyorlar.

İkinci bir dili kullanmanın en iyi yolu, onu kullanmaktır. Dil banyosu yönteminin size yapmanızda yardımcı olacağı şey de budur.

 • Dili, ana dili İngilizce olanlar gibi öğreneceksiniz. Konuşmanızın kulağa doğal gelmesi, büyük ölçüde argo kullanımı ve konuşma dili ile ilgilidir. Dil öğretmenleri genellikle doğru gramer kullanımı konusunda katıdırlar, ancak çoğu insan daima doğru gramerle konuşmaz. İngilizce grameri öyle karmaşıktır ki, ana dili İngilizce olanlar bile bu konuda zorluk çekerler, hem de her gün, bütün gün boyunca İngilizce öğrendikleri halde!

Dil banyosu yöntemini kullanarak, dili bir çocuğun öğrendiği gibi öğreneceksiniz. Kurallar yok. Alıştırmalar yok. Yalnızca günlük hayatınızda öğrenmek istediğiniz dili duyacak, görecek ve konuşacaksınız. Üstelik akıcı konuşacaksınız. Elbette bu öyle hemen bir gecede olmayacak, zira öğrenmek sabır ister.

İngilizceyi Dil Banyosu/Daldırma (Immersion) Metoduyla Öğrenmenin 5 Etkili Yolu

Artık dil banyosu yönteminin ne kadar harika olduğunu bildiğimize göre, bu yöntemi kullanıp başarıya ulaşmamızın yollarını öğrenelim. İşte, size birkaç fikir:

1. Kültürel Geziler Yapın

Yaşadığınız ülkede İngilizce menüleri olan restoranlar, İngilizce satış yapılan mağazalar ve İngilizce filmler bulun. Eğer İngilizcenin yaygın olarak konuşulmadığı bir ülkede yaşıyorsanız, şehrinizin turistik bölgelerinde böyle restoranlar ve mağazalar bulabilirsiniz, elbette buralara gelen turistlerle de İngilizce pratiği yapmanız mümkün. İngilizce film bulmak ise internet sayesinde artık hiç zor değil.

Oteller genellikle turistlerin ziyaret etmeyi sevdikleri turistik yerlere yakın olurlar. Şehir merkezlerinde veya halk meydanlarında da turistlerin ziyaret ettiği mağaza ve yerler vardır. İngilizce konuşan toplumlar genellikle seyahat etmeyi severler ve pek çok ülkede turistlerin toplanıp buluştuğu birtakım bölgeler vardır.

Bu bölgelerdeki restoranlar ve mağazalar, turistlerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için genellikle Amerikanlaştırılmış yiyecekler ve ürünler satarlar. Çalışanların çoğu da İngilizce bilir. Bu tür yerleri ziyaret edin ve İngilizce bir şeyler sipariş etmeyi ve ürünlerle ilgili İngilizce bilgi almayı deneyin. Eğer kendinizi cesur hissediyorsanız, turistlerin yanına gidip ayaküstü İngilizce küçük sohbetler de edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, eğer belirli bir bölgede ana dili İngilizce olan çok sayıda kişi yaşıyorsa, bazı kuruluşlar -örneğin kiliseler- İngilizce buluşmalar ve toplantılar gerçekleştirebiliyor, hizmetlerini İngilizce sunabiliyorlar.

Katılabileceğiniz böyle organizasyonlar olup olmadığını görmek için yerel kulüplere veya kuruluşlara bakın. İngilizce konuşulan etkinliklerde zaman geçirerek kendinizi öğrenmekte olduğunuz dili dinlemeye zorlamış, kendinize meydan okumuş olursunuz. Hatta İngilizce konuşan yeni arkadaşlar bile edinebilirsiniz!

2. Kendiniz için Dil Banyosu Günleri Planlayın

Dil banyosu günü kültürel bir gezinin bir adım ötesine geçer. Aslında yaşadığınız yerde İngilizce konuşulan büyük bölgeler yoksa bu daha iyi bir seçenektir. Evinizden bile ayrılmadan kendinizi dil banyosunun içine atabilirsiniz.

Önceden yalnızca İngilizce dinleyip İngilizce konuşacağınız bir gün kararlaştırın. Bunu bütün bir gün boyunca uygulayacağınızdan biraz konforsuz olabilir, ancak günün sonunda bu meydan okumayı kabul ettiğiniz için memnun olacaksınız.

İşte, dil banyosu gününüz için birkaç fikir:

 • İşe İngilizce bir konuşma kılavuzu alarak başlayın. Ne söylemeniz gerektiğinden emin olmadığınızda, bu kılavuza başvurun. Arkadaşlarınızın da İngilizce pratiği yaptığınızdan haberi olsun. Eğer onlar da pratik yapmak isterse, birlikte İngilizce konuşup sohbet edebilirsiniz. Eğer arkadaşlarınız İngilizce öğrenmiyorsa, onlarla ana dilinizde iletişim kurmak zorunda kalabilirsiniz. Ama bu durumda da söylediğiniz her şeyi bir de İngilizceye çevirin.
 • Bir özel ders öğretmeniyle uzun bir pratik seansı ayarlayın (bundan bir sonraki bölümde daha ayrıntılı olarak söz edeceğiz.)
 • İngilizce filmler, diziler veya televizyon programları seçin, en sevdiğiniz atıştırmalıkları yanınıza alın ve İngilizce film günü yapın. Filmleri altyazısız takip edebiliyorsanız ne mutlu size! Ama eğer altyazıya ihtiyaç duyuyorsanız, altyazıları da İngilizce olarak ayarlayın. Böylece konuşmada kaçırdığınız yerleri okuyarak takip edebilir, yazılışlarını bilmediğiniz bazı kelimeleri de öğrenmiş olursunuz.

3. Sohbet Pratiği Yapmak için Çevrimiçi Olarak Özel Ders Öğretmeni Bulun

Karşılıklı konuşma yoluyla İngilizcenin derinliklerine dalmak için bir dil öğretmeninden biraz yardım alabilirsiniz. Size fazladan zaman ayıracak başka bir özel ders öğretmeni de bulabilirsiniz. Bu özel ders öğretmeninden konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirmeye odaklanmasını isteyin. Bu özel derslerin dil banyosunun amaçlarına uygun olması için,birlikte geçireceğiniz zamanın %75i ila %100’ü arasında bir oranında sizinle İngilizce konuşacak bir öğretmen bulun.

Italki öğrenmek istediğiniz hemen her dil için özel ders öğretmeni bulma konusunda harika bir kaynak. Buradaki öğretmenler sizinle İngilizce konuşup sizi öğrendiğiniz becerileri konuşarak kullanmaya zorlayacaklar.

Italki ve daha pek çok çevrimiçi site size doğru öğretmeni bulmanız için ayrıntılı bir arama hizmeti sunar. Öğrenmekte olduğunuz dili (İngilizce) öğreten bir öğretmen seçersiniz. Öğretmeninizi müsait olduğu zamanlara, konuştuğu dillere, nereli olduğuna ve talep ettiği ücrete göre de seçebilirsiniz. Eğer dil banyosu yöntemine odaklandıysanız, seçeceğiniz öğretmenin sizin ana dilinizi bilip bilmediği önemli değildir; çünkü mümkün olduğunca çok zamanınızı İngilizce iletişim kurarak geçirmelisiniz.

En iyi sonuçları ana dili İngilizce olan bir öğretmen seçerek alırsınız (bunu da arama seçeneklerinden seçebilirsiniz). Eğer seçtiğiniz öğretmen siz konuşmaya çalışırken sabırsız davranıyorsa, sizin için doğru öğretmen değildir. Size en uygun olan öğretmeni bulmak için birkaç öğretmen denemeniz gerekebilir.

Çevrimiçi özel dersler Skype gibi platformlar üzerinden yapıldığından, ders sürecince konuşurken faydalanmak üzere önünüzde notlar bulundurabilirsiniz. İnternet üzerinden ders veren özel öğretmenlerin en iyi yanı, sizinle İngilizce konuşmak için genellikle çok az ücret talep etmeleridir. Esas olarak istediğiniz şey bir konuşma partneri olduğundan, birlikte çalışacağınız öğretmenin nitelikleri, mezun olduğu okul ya da iş tecrübesi çok da önemli değildir. Önemli olan, sabırlı, sizi konuşmaya teşvik eden, size seviyenize göre karşılıklar veren, anlaşabildiğiniz birisiyle çalışmanızdır.

Ancak size bu sohbet pratiğinde rehberlik edecek daha tecrübeli bir öğretmen arıyorsanız, Verbling sizin için en doğru çevrimiçi özel öğretmeni bulma konusunda uzmanlaşan bir site. Burada dünyanın her yerinden yüzlerce öğretmenin profilini inceleyebilir, ne kadar ücret aldıklarını ve ders yapmak istediğiniz zamanlarda müsait olup olmadıklarını görebilirsiniz. İşin daha da iyi kısmı, burada çevrimiçi buluşmaları ayarlamak çok kolay—Skype üzerinden bir buluşma planlamaktansa, Verbling’in kendi video teknolojisi üzerinden ders alabilirsiniz.

4. Dil Banyosu/Daldırma Yöntemini Kullanan Bir Ders Alın (veya Geleneksel Derslerle Dil Banyosu Derslerini Bir Arada Alın)

Dil Banyosu/Daldırma Metodu ve Geleneksel Dil Kursları

Belirli bir ücret karşılığında verilen birtakım resmi dil banyosu programları var. Bu kursların ücretleri değişiyor, fakat genellikle dil banyosu metoduyla resmi, klasik dil eğitimini bir arada kullanıyorlar. Sizi, öğrenmekte olduğunuz dili kullanmaya itiyorlar

Dil banyosu programları geleneksel kurslardan şu yönüyle ayrılıyor: Dil banyosu sınıflarında eğitim çoğunlukla öğrenmekte olduğunuz hedef dilde veriliyor. Çoğu normal İngilizce kursunda da dersler İngilizce verildiğinden, bunlar da dil banyosu dersleri olarak kabul edilebilir.

Dil banyosu programlarının bazıları, öğrencilerin hedef dilin kültüründe vakit geçirmelerini sağlamak için onları farklı yerlere gezilere götürür. Hatta bazıları öğrencilere gönüllü veya ücretli olarak iş ve kalacak bir yer verebilir, böylece öğrendikleri dilin içinde yaşamış olurlar.

Dil banyosu yapmanın en iyi yolu, %100 İngilizce olan bir kurs bulmaktır. Bu, kendinizi öğrendiğiniz dili kullanmaya zorlamanın en iyi yoludur. Kendimizi rahat hissetmediğimizde, ana dilimize dönme eğilimi gösteririz. %100 İngilizce kuralını uygulayan bir kurs, sizi başta size doğal gelenden daha sık İngilizce kullanmaya zorlar.

Fakat kursunuz %100 İngilizce olarak verilmese bile, boş zamanlarınızda İngiliz kültür ve eğlence dünyasına dalarak kendi kendinize de dil banyosu yapabilirsiniz. Bağımsız olarak yapacağınız bu çalışmalar geleneksel derslerinizde de size yardımcı olacaktır, çünkü sınıfın dışında öğrendiğiniz şeyleri derslerinizde de tanıyacaksınız. Kelimeleri, cümleleri gerçek dünyada konuşulduğu haliyle duyacak, dili daha iyi anlayacaksınız.

Farklı Dil Banyosu Programı Türleri

Eğer maddi olarak karşılayabilirseniz, örgün, resmi dil banyosu programları harikadır. Resmi eğitimle dil banyosunu bir arada kullandıkları için bu kurslar biraz pahalı olabilir. Pek çok program, öğrencilerine İngilizce dil banyosu bölümleri de sunmaktadır.

 • Education First gibi başka organizasyonların da pek çok farklı dil banyosu seçeneği mevcuttur. İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat edebilir ve orada birkaç hafta veya bir yıl kalabilirsiniz.

Çoğu program size kültürel derslerle karışık resmi bir dil öğretim müfredatı sunacaktır. Bu programlar ya kısmen ya da %100 İngilizce olurlar. Sizi bazen gezilere götürür bazen de ana dili İngilizce olan kişilerle birlikte çalışmanızı sağlarlar. Bu programlar çok yoğun olduğundan, pek çok dil öğrencisinin dili kolayca öğrenmesini sağlarlar.

İngilizce öğrenenler için olan resmi dil banyosu programlarının çoğunda, size ana dili İngilizce olan bir ailenin yanında kalarak kültürü ilk elden deneyimleme şansı sunan aile yanında kalma opsiyonu da vardır.

5. Yurt Dışında Biraz Zaman Geçirin

Çoğu resmi dil banyosu programı yurt dışında verilmektedir, fakat resmi bir programa kayıt yaptırmadan da İngilizce konuşulan yerlere seyahat edebilirsiniz.

Değerlendirebileceğiniz bazı seçenekler şöyle:

 • İyi programlardan birisi, Organic Farms’ın Worldwide Opportunities, ya da kısa adıyla WWOOF programı. Bu program dünyanın her yerindeki çiftliklerde gönüllü olarak çalışmanızı sağlıyor. Yemek ve kalacak yer karşılığında çiftliklerde gönüllü olarak çalışıyorsunuz. İngilizcenizi aileler, diğer çalışanlar ve yerel halk ile konuşarak geliştirmek için İngilizce konuşulan ülkelerden birini seçebilirsiniz.
 • Yurt dışında zaman geçirmenin iyi yollarından biri de, “house sitter” olarak çalışmak, yani bir nevi “ev bakıcısı.” Ev sahiplerinin tatil için ya da iş için evlerinden ayrıldıkları süre içerisinde evlerinde kalıp evle ilgilenen kişilere “house sitter” deniyor. Evin ve varsa bahçesinin vb. bakımı karşılığında evde kalıyorsunuz. TrustedHousesitters.com gibi siteler “house sitter” olarak ilan vermenizi sağlıyor, böylece kendileri evde yokken evleriyle ilgilenecek birilerini arayanlar sizi buradan bulabiliyorlar. Ayrıca siz de ev sahipleri tarafından verilen ilanlara başvurabiliyorsunuz. Buradaki işlerin çoğu, İngilizce konuşulan ülkelerde.
 • Dil öğrenen kişilerin çoğu, Couchsurfing‘den de hoşlanıyor. Bu sistem sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde çok az bir ücret karşılığında veya ücretsiz olarak kalıp yeni arkadaşlar edinebiliyorsunuz. Dünyanın her yerinden dostlar edinmek ve İngilizce pratiği yapmak için harika bir yol!

Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız, İngilizceyi düzenli olarak kullanma konusunda sorumluluk almalısınız. Yabancı bir ülkeye seyahat etmek korkutucu bir deneyim olabilir; üstelik gittiğiniz yerde kendi ülkenizden insanlar bulmanız ve onlarla birlikte kendi ana dilinizi konuştuğunuz bir “fanus” içinde takılıp kalmanız da olasıdır. Bu da seyahat etme amacınıza tamamen ters, değil mi? Kendi ülkenizden arkadaşlar edinmenizde elbette bir sakınca yok, fakat yurt dışına neden çıktığınızı unutmayın. Amerika’da ya da İngiltere’de bütün zamanınızı Türk mahallesinde ya da Türk arkadaşlarınızla Türkçe konuşarak geçirirseniz, hiç İngilizce öğrenemeden ülkenize geri dönüp bütün emeklerinizi ve masraflarınızı ziyan edebilirsiniz.

Zamanınızın çoğunu mutlaka ana dili İngilizce olan kişilerle konuşarak ve etkileşime girerek geçirin.

 

Dil banyosu/daldırma (immersion) İngilizce öğrenme metodu, sizi hedef dilinizde kendinizi meydan okumaya itecek.

Eğer İngilizcede ustalaşmak istiyorsanız, İngilizceyi kullanmak zorundasınız.

Bunu yapmanızın tek yolu da doğrudan dilin içine dalmaktır; bu yüzden, yukarıdaki İngilizce öğrenme metodundan ve fikirlerden faydalanıp hemen bugün bu işe başlayın!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close