ingilizce-ogrenme-araclari-2

Başarılı Sonuçlar Almanı Sağlayacak İngilizce Öğrenme Araçları

İngilizce öğrenmek istiyorsun ama vaktin yok.

Anlıyoruz! Zaten bu yüzden senin için en teknolojik, en hızlı ve en iyi İngilizce öğrenme araçlarını seçiyoruz.

Hepimizin zamanı değerli.

Otobüsün 10 dakika geciktiğinde kendini nasıl hissediyorsun?

Sinirlenip aksileşiyor musun?

Ne büyük bir zaman kaybı!

Sıkılıyorsun ve beklerken yapabileceğin hiçbir şey yok.

Peki, bu 10 dakikayı verimli hale getirmeye ne dersin?

Boşa geçen bu dakikaları İngilizce becerilerini geliştirmek için kullansan, şahane olmaz mı?

Bunun için tek ihtiyacın olan şey, hareket halindeyken İngilizceni geliştirmeni sağlayacak bir öğrenme aracı. Böyle bir araç sana ders çalışmak için daha fazla fırsat vererek daha hızlı İngilizce öğrenmeni sağlayacak. Biz de bu yüzden senin için harika İngilizce öğrenme araçları seçtik.

Bu yazıda sana cep telefonuna veya tabletine yükleyerek beraberinde her yere götürebileceğin ve bizim de favorilerimiz arasında olan sekiz İngilizce öğrenme aracından söz edeceğiz. Bu öğrenme araçları mobil olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda etkili ve eğlenceliler de. Onlar sayesinde konuşma ve dinleme becerilerini geliştirecek, kelime dağarcığını zenginleştirecek ve daha pek çok bilgi ve beceri kazanacaksın—üstelik bunları yaparken eğleneceksin de!

Bir dahaki sefere otobüsünün gecikmesini bile isteyebilirsin!

Hareket Halindeyken İngilizce Öğrenme Araçları Neden Bu Kadar Kullanışlı

 • Bu araçların kullanımı çok kolay: Bu İngilizce öğrenme araçlarını akıllı telefonuna yüklersen bütün gün peşinden gelirler. Birkaç dakika boşluğun olduğu her an İngilizce pratiği yapmanı sağlarlar. Otobüs durağında geçirdiğin on dakika, bir kafede beklerken geçirdiğin yarım saat üst üste eklenir ve bir bakmışsın, günde 1-2 saat pratik yapmışsın.

Bu uygulamaların çoğu çevrimdışı da çalışıyor, bu yüzden indirdikten sonra internet bağlantısına da ihtiyacın olmuyor.

 • Bu araçlar “bir ısırımlık” öğrenme deneyimi sunuyor: Bu araçlar “bir ısırımlık” veya “bir lokmalık” denebilecek, kısa ve kavraması kolay dil dersleri sunuyorlar. Yukarıda da belirtildiği gibi, kelime dağarcığına bir şeyler eklemek veya İngilizce birtakım kavramları pekiştirmek için birkaç dakika yetiyor.

Bu, öğrenmeyi daha az bunaltıcı hale getirirken, hızlı bir şekilde, anında sonuç almak motivasyonunu korumanı sağlıyor. Bu araçlar İngilizceyi ders kitapları ve dil kursları yardımıyla öğrenenler için ideal desteği sağlıyor.

 • Bu araçlar öğrenimi interaktif hale getiriyor: Bu öğrenme araçları interaktif -yani etkileşimli- ve bu özellikleri, onları kullanmayı eğlenceli kılıyor. Kullanıcılar bu araçlarla pek çok şekilde -bir şeyler yazarak, söyleyerek ve ekranı kaydırarak- etkileşime geçebiliyorlar. Bu araçların çoğunda oyunlaştırma unsurları da var, yani İngilizce çalışmayı puanlarla, ödüllerle ve rekabetle oyunlaştırıyorlar.

Böylesi ilginç bir deneyim, dil öğrenenlerin bu araçları sürekli kullanmak istemesini ve dolayısıyla daha fazla öğrenmesini sağlıyor.

Hareket Halindeyken İngilizce Öğren! Beraberinde Her Yere Götürebileceğin 8 Eğlenceli Öğrenme Aracı

FluentU

iOS | Android

ingilizce-ogrenme-araclari-2

Immersion, yani Türkçe kullanımıyla dil banyosu öğrenme metodunu hiç duydun mu? Bu, yeni bir dil öğrenirken etrafını bu dille çevreleyerek (yani bir nevi o dilin içinde banyo yaparak!) dili doğal olarak özümsemeni sağlayan bir teknik.

FluentU, inovatif bir İngilizce öğrenme aracı çünkü onunla dil banyosu ile İngilizce öğrenmek cepte! FluentU’da film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar gibi daha pek çok türden gerçek dünyaya ait İngilizce video var ve bunlar sana dil öğrenme deneyimlerine dönüştürülmüş halde sunuluyor.

Her bir videonun interaktif altyazıları var. Bu altyazılarda bilmediğin herhangi bir kelimenin üzerine tıkladığında anında o kelimenin tanımını ve İngilizce nasıl telaffuz edildiğini görebiliyorsun. Ayrıca FluentU sana aynı kelimenin geçtiği başka videolar da gösteriyor, böylece o kelimenin pek çok farklı durumda nasıl kullanıldığını öğrenebiliyorsun.

FluentU’nun videolardan kelime bilgi kartları (İng. flashcards) ve alıştırmalar üreten bir Öğrenme Modu da var. Bu sayede, videoyu izledikten sonra videodan öğrendiğin yeni kelimeleri unutmuyorsun.

Buradaki videolar türe ve dil seviyesine göre düzenleniyor. Daha da iyisi, FluentU daha önce izlediğin videoları baz alarak sana yeni videolar öneriyor. Bu da, öğrenme deneyimini kişiselleştirilmiş ve eğlenceli bir hale dönüştürüyor.

Eğlenceli, özgün İngilizce videolarla cep telefonun veya bilgisayarın üzerinden öğrenmeye başlamak için hemen ücretsiz deneme üyeliğini başlat. FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu da hareket halindeyken kullanmak çok kolay.

LearnEnglish Grammar

Amerikan İngilizcesi versiyonu (iOS ve Android)İngiliz İngilizcesi versiyonu (iOS ve Android)

ingilizce-ogrenme-araclari-2

Bu uygulama, British Council tarafından hazırlanan tonlarca öğrenme materyali olan interaktif bir İngilizce dil bilgisi pratiği uygulaması. Bu uygulamanın, Amerikan ve İngiliz İngilizcesi olmak üzere iki versiyonu var; eğer bu İngilizce türlerinden birini öğrenmeyi diğerine tercih ediyorsan, bu harika bir özellik.

Bu uygulama ile tercihine göre İngiliz ya da Amerikan İngilizcesinde kelimelerin nasıl yazıldığını, kullanıldığını ve okunduğunu öğreneceksin.

Uygulamada başlangıç (beginner) seviyesinden ileri (advanced) seviyeye kadar dört seviye var, bu sayede İngilizce seviyen ne olursa olsun, bu uygulamadan faydalanabilirsin. Düzinelerce dil bilgisi konusunu öğrenmen için uygulamada 1,000’in üzerinde çalışma sorusu mevcut.

Bu uygulama, çok çeşitli interaktif aktivitelerle ilgini canlı tutmak üzere tasarlanmış. Boşluk doldurma, cümleleri yeniden düzenleme soruları, çoktan seçmeli sorular ve daha pek çok alıştırmayla İngilizce dil bilgisi pratiği yapmış olacaksın.

Grammarly Keyboard

iOS | Android

ingilizce-ogrenme-araclari-2

Grammarly Keyboard’u akıllı telefonunu kullanarak yazdığın mesajlar, e-postalar veya Facebook güncellemeleri gibi her türden İngilizce metin için kişisel editörün olarak düşünebilirsin.

Cihazına klavyeyi yükledikten sonra uygulama otomatik olarak bütün metinlerindeki yazım ve dil bilgisi hatalarını kontrol ediyor. Yaptığın hatalardan ders alarak çok daha yetkin bir şekilde İngilizce yazabilir hale gelebilirsin.

Eğer bu türden bir İngilizce desteği almak hoşuna gittiyse, Grammarly’ninb bütün İngilizce yazma desteği araçlarına bir göz atmanı öneririz. Her türden çevrimiçi yazışmaların için Grammarly’i bilgisayarına yükleyebilirsin.

Grammarly’nin daha da iyi bir özelliği, hatalarını yalnızca gösterip geçmemesi, yaptığın hataları açıklaması. Bu uygulama sana nerede yanlış yaptığını anlamana yardımcı olacak detaylı raporlar gönderiyor; böylece aynı hataları gelecekte bir kez daha yapmıyorsun.

LearnEnglish Sounds Right

iOS | Android

ingilizce-ogrenme-araclari-2

Bu uygulama da British Council’ın hazırladığı ücretsiz İngilizce öğrenme uygulamalarından biri. Sounds Right uygulaması, İngilizce öğrenenler için interaktif bir telaffuz tablosu. Seni İngilizce telaffuzun en temel unsurlarına geri götürüyor.

LearnEnglish Sounds Right uygulamasını telefonuna veya tabletine indirerek her yerde, her zaman telaffuzu zor İngilizce sesler üzerine pratik yapabilirsin. Tablodaki kartların birinin üzerine tıkladığında —örneğin t sessizine—bu sesin okunuşunu duyuyorsun.

Sağ üst köşede, seni o sesin geçtiği örnek sözcüklere götürecek olan küçük bir ok var (bu durumda, tree (ağaç), stop (durmak) ve want (istemek)).

Telaffuz, anlaşılmanın anahtarıdır, bu yüzden İngilizce öğrenen herkes bu basit uygulamadan faydalanabilir. Başlangıç seviyesindekiler İngilizceyi doğru konuşmayı sil baştan öğrenirlerken, ileri seviyedekiler bilgi tazeleyip telaffuzlarındaki kusurların farkına varabilirler.

Forvo

iOS | Android

ingilizce-ogrenme-araclari-2

İngilizce öğrenenler telaffuzlarını bu telaffuz uygulamasıyla bir adım daha öteye taşıyabilirler. Bu uygulama bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini dinlemeni, öğrenmeni ve kendi telaffuzunu kaydetmeni sağlıyor.

Kelimelerin örnek telaffuzları da ana dilleri İngilizce olan ve farklı aksanlara sahip kişilerce okunuyor. Bazı öğrenciler kendileriyle aynı cinsiyetten olan kişilerin seslerini taklit etmeyi daha kolay bulduğundan, hem kadın hem de erkek sesleri mevcut.

Bu uygulama yakın zamanda dinlediğin telaffuzların kaydını tutma imkanı da sağlıyor. Bu özellik tekrar yapmak istediğin zamanlar için harika.

Bir başka bonus özellik de başka Forvo kullanıcıları ile mesajlaşabilme özelliği; bu da sana İngilizce sosyalleşme şansı yaratıyor.

LingQ

iOS | Android

ingilizce-ogrenme-araclari-2

LingQ İngilizce öğrenenlerin sevdikleri içeriklerle İngilizcelerini geliştirmelerine imkan tanıyan bir araç.

Akıllı telefonundaki LingQ uygulamasıyla yüzlerce altyazılı podcast’e, sesli kitaba ve röportaja erişim sağlayabilirsin. Daha da iyisi, eğer internette ilgini çeken bir içeriğe rastlarsan, onu LingQ uygulamasına aktarabilir ve o materyali de öğrenme amaçlı kullanabilirsin.

Dinlerken ve okurken kolaylıkla yeni kelimelerin anlamlarına bakabilir ve onları kişisel veri tabanına kaydedebilirsin. LingQ aynı zamanda gelişimini de kaydeder, böylece kendine hedefler belirleyebilir ve hangi hızla öğrendiğini izleyebilirsin.

LingQ motivasyonunu korumak için oyunlaştırma özelliklerinden faydalanır. Dil becerilerin geliştikçe büyümesini izleyeceğin bir avatarın oluyor. Aynı zamanda canlı sohbetler için ana dili İngilizce olan gerçek insanlarla da bağlantı kurabilirsin —İngilizcede akıcılık kazanmak için en önemli alıştırma biçimlerinden biri budur.

Uygulama çevrimdışı olarak da çalışıyor, bu sayede hakikaten istediğin her yerde öğrenebilirsin. İstediğin her yerde kapsayıcı bir İngilizce pratiği yapmak için ücretsiz olarak üye olabilirsin.

Kindle E-reader

Kindle elektronik kitap okuyucu özel olarak dil öğrenenler için hazırlanan bir uygulama değil, fakat nasıl kullanacağını bilirsen, Kindle’ını bir İngilizce öğrenme aracına dönüştürebilirsin.

E-kitap okuyucunu kelime bilgini ve okuma-anlama becerilerini hareket halindeyken geliştirmek amacıyla kullanabilmen için işte sana iki ipucu:

 • Kindle Vocabulary Builder ile kelime bilgini arttır. Kindle üzerinden İngilizce kitaplarını okurken Kindle’ın yerleşik sözlüğü ile senin için yeni olan kelimelerin anlamlarına bakabilirsin. Anlamını kontrol ettiğin bütün kelimeler Kindle Vocabulary Builder’ın, yani Kindle’ın Kelime Dağarcığı Oluşturma özelliğinin veri tabanına kaydedilir.

Yeni öğrendiğin kelimeleri tekrar gözden geçirmek istediğinde bu veri tabanına başvurabilirsin. Hatta bu kelimeler konusunda kendini test edebileceğin bir flashcard (kelime bilgi kartı) opsiyonu bile var.

Feedly

iOS | Android

ingilizce-ogrenme-araclari-2

Feedly sana en sevdiğin yayınların en güncel haberlerini sunarak gündemi takip etmeni sağlayan akıllı bir haber okuyucu.

Örneğin, eğer teknoloji ile ilgileniyorsan, Feedly sana TechCrunch veya Wired gibi büyük dergilerden haberler derleyerek sana teknoloji İngilizcesi öğretebilir. En sevdiğin konular üzerine bir şeyler okumak dil öğrenirken motivasyonunu korumanın harika bir yoludur.

Feedly uygulamasını kelime dağarcığını zenginleştirmek ve okuma becerilerini geliştirmek için şu şekilde kullanabilirsin:

 • Bir hesap oluştur, okumak istediğin dergileri ara ve onları feed‘ine (besleme/akış) ekle.
 • Boş vakitlerinde feed listeni (güncel haberler listeni) kontrol et.
 • Bir başlık seçip içeriğini tahmin etmeye çalış.
 • Makalede geçebileceğini düşündüğün kelimeleri çabucak bir yere not et.
 • Makaleyi aç ve not ettiğin kelimeler makalede var mı diye metni hızlıca tara.

Eğer varsa, kendini kutla! İyi iş çıkardın!

 • Metni taramaya devam et ve bu kez bilmediğin kelimeler var mı diye bak. Onları da bir yere not et.

İstersen bu kelimelerin telaffuzlarını dinlemek için Forvo’yu kullanabilirsin.

 • Bu kelimelerin anlamlarını öğrendikten sonra, makalenin tamamını oku.

Eğer makalenin tamamını tek seferde okuyamayacaksan, okumaya sonra devam etmek üzere kaydet ve vakit bulduğunda makaleye geri dön.

 • Okumayı bitirince, notlarına geri dön ve içeriği doğru tahmin edip etmediğine bak.

Bu, yeni kelimeler öğrenmek için harika bir yol olduğu gibi, gelecekte benzer konularda İngilizce yazılar yazmak için fikir almak açısından da çok faydalı bir yöntemdir.

 

Bu İngilizce öğrenme araçlarının hepsi de kolayca ve keyifle kullanabileceğin uygulamalar. Doğruca uygulama mağazasına git ve bu uygulamaları hemen bugün indir ki, hareket halindeyken İngilizce öğrenme konusunda da yol alabilesin!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close