ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

İngilizce Öğrenenler için Filmler: Altyazılı İzleyebileceğiniz 10 Klasik Amerikan Filmi

Altyazılı ve altyazısız olarak İngilizce filmler izlemenin İngilizce öğrenenler için harika araçlar olduğunu zaten biliyorsunuz.

Televizyon programlarının ve dizilerin de İngilizce kelime dağarcığınızı genişletmek için harika kaynaklar olduğunu biliyorsunuz.

Ancak, tek bir sorun var!

İzleyeceğiniz hiçbir şey kalmadı.

Bütün yeni İngilizce altyazılı filmleri ve dizileri izlediniz.

İngilizce öğrenenler için hazırlanan programları da öyle.

İngilizce ders kitabınızı açmanın vakti artık geldi mi?

HAYIR!

Size harika haberlerimiz var.

Daha bir sürü izlemediğiniz film var – eski Amerikan klasikleri.

“Ama ben eski filmleri sevmem!” – Herkes böyle söyler, fakat aslında klasik filmlerden daha çok şey öğreneceğinizi göreceksiniz. Bu filmlerde aksanlar daha anlaşılır ve nettir, üstelik hikayeler de daha gerçekçidir. Filmlerin eski olduklarını unutun – dünyanın bu en meşhur filmlerinden birkaçını izleyerek İngilizceyi daha iyi öğrenin ve kendi kendinizi eğitin.

Eski klasikleri izlemeye bir başladınız mı, çok geçmeden müptelası olacaksınız. Üstelik işin iyi kısmı, içlerinden seçebileceğiniz pek çok film var. Bizim İngilizce öğrenenler için harika olan filmlerden hazırladığımız en iyi 10 listemiz ise bu:

İngilizce Öğrenenler ve İngilizce Eğitim Görenler için En İyi 10 Klasik Amerikan Filmi

1. Mezun / The Graduate (1967)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Dustin Hoffman ve Anne Brancroft.

Mezun filmini izlerken, gelmiş geçmiş en iyi klasiklerden biriyle 70’lerin başlarına dönüyoruz. Benjamin Braddock üniversite eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra nihayet evine, Kaliforniya’nın zengin banliyölerine geri döner. Bekleneceği üzere, onu can-ı gönülden seven annesiyle babası tarafından bir kahraman gibi karşılanır. Oğullarını hayatlarının en büyük meselesi haline getirirler. Ona bir iş ve kız arkadaş bulmaya çalışırlar. Ancak Benjamin’in aklı karışıktır ve kafasındaki gelecek resmi net değildir. Çoğu genç üniversite mezunu gibi, gelecekte ne yapmak istediğine dair hiçbir fikri yoktur ve hayatla ilgili kafası karışıktır.

Burada sahneye babasının iş ortağının karısı Bayan Robinson girer. Bayan Robinson, adeta güzelliğin ve zarafetin tanımı olan göz kamaştırıcı bir kadındır.  Tecrübesiz Benjamin’in dikkatini çabucak üzerine çeker ve ikisi arasında gizli bir ilişki başlar. Sık sık otel odalarında ve başka gizli yerlerde buluşurlar. Bayan Robinson kendi güzel kızı Elaine’i kıskanmaktadır. Benjamin’i kızından uzak durması, yoksa bunu ona ödeteceği konusunda uyarır. Ancak Benjamin ve Elaine birbirlerine aşık olurlar ve Elaine Benjamin’in eskiden annesiyle ilişkisi olduğu gerçeğini öğrenince işler sarpa sarar.

Mezun filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Mezun filminin kolay bir dili var ve konuşmalar normalde filmlerde olduğundan daha yavaş bir şekilde akıyor – bu da konuşmaları takip etmeyi kolaylaştırıyor. Belki bu filmi altyazısız bile izleyebilirsiniz. Filmde ayrıca ilişkilerle ve üniversite hayatıyla ilgili de size inanılmaz faydalı olacak kelimeler kullanılıyor.

2. Harry Sally ile Tanışınca / When Harry Met Sally (1989)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Billy Crystal ve Meg Ryan.

Yıl 1977 ve Harry Burns ile Sally Albright Şikago Üniversitesi’nden New York’a birlikte epey uzun bir araba yolculuğuna çıkmak zorundalar. Arabada giderlerken bir erkekle bir kadının aralarında aşk ve seks olmaksızın yalnızca arkadaş olup olamayacakları üzerine sohbet ederler. New York’a vardıklarında, artık arkadaş olamayacaklarına karar verip birbirlerine veda ederler.

Daha sonra, 1982 yılında bir gün, Harry ve Sally aynı uçağa binerler. O sırada Sally’nin başka bir adamla -Joe ile- bir ilişkisi vardır. Harry ise nişanlıdır ve nişanlısı Helen ile evlenmek üzeredir. Harry birkaç yıl önce arabada konuştukları konuyu tekrar açar. Bir erkekle bir kadının başkaları ile ilişki içerisindeyken neden birbirleriyle arkadaş olamayacaklarını açıklar. Tartışmaya başlarlar ve kavgaları bitince de birbirlerine veda ederler.

Film birkaç yıl daha ileri sarar,  bu kez yıl 1987’dir. Sally kız arkadaşlarına Joe ile ayrıldıklarını anlatmaktadır. Aynı anda Harry de kendi arkadaşına nişanlısının kendisini terk ettiğini söylemektedir. Şans eseri, Harry ile Sally yeniden karşılaşırlar. Akşam yemeğinde buluşmaya karar verir ve yemekte hayatlarından konuşurlar. Harry artık bir kadın arkadaşı olduğu için şaşkındır; ikili kendilerini geceleri telefonda her konudan konuşurlarken bulmuştur. Sally bir başkasıyla tanışır. Ancak Harry’e başka biriyle görüştüğünü söyleme konusunda huzursuzdur. Harry ondan ilişkisini kendisine anlatmasını ister ve Sally’i anlatması için cesaretlendirir, o da kendi ilişkileri konusunda aynısını yapar. Arkadaşları Jesse ve Marie’yi birbirlerine ayarlamaya çalışırlar. Jesse ve Marie sonunda birbirlerine aşık olur ve birlikte olmaya başlarlar.

Sally eski erkek arkadaşının evlenmek üzere olduğunu öğrenince çok üzülür ve gecenin bir yarısı Harry’e telefon açar. Harry Sally’in evine gidip moralini düzeltmeye çalışır ancak işler planlandığından farklı gider.

Harry ile Sally’nin akılları karışmıştır ve bir süre görüşmemeye karar verirler. Büyük bir kavga ederler, ardından barışırlar… Sonunda, onca yılın ardından Harry Sally’e gerçek duygularını itiraf eder.

Harry Sally ile Tanışınca filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Aynı konu ve sohbet farklı zamanlarda birkaç kez tekrarlanıyor ve bu da aynı şeyleri tekrar tekrar duymanızı sağlıyor.

3. İlk Aşk İlk Dans / Dirty Dancing (1987)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Patrick Swayze ve Jennifer Grey.

Yıl 1963’tür ve “Baby” olarak tanınan Frances Houseman, ailesiyle birlikte New York’un varlıklı bir bölgesindeki bir tatil köyüne tatile gider. Baby zengin bir ailede büyümüştür ve herkes onun üniversiteye gitmesini beklemektedir. Ailesinin ondan büyük beklentileri vardır.

Tatilde kampın dans eğitmeni olan Johnny Castle ile tanışır. Johnny, Baby’ninkinden tamamen farklı bir aileden gelmektedir. Baby ailesine yalan söyler ve Johnny’nin dans partneri’nin yasa dışı kürtaj yaptırabilmesi için babasından para alır. Bunun ardından Johnny Baby’den yeni dans partneri olmasını ister. Baby dans rutinini öğrenirken, birbirlerine aşık olurlar.

Johnny’nin yasa dışı kürtaj olan arkadaşı ciddi bir şekilde rahatsızlanınca her şey ters gitmeye başlar. Baby’nin babası kızının yaptıklarını öğrenir ve ona artık Johnny’i göremeyeceğini söyler. Baby babasının arkasından iş çevirerek akşam Johnny’i görmek için gizlice kaçar. Baby gören başka biri Johnny ile olan ilişkisini kıskanır ve kamp yönetimine Johnny’nin kampın parasını çaldığını söyler.

İlk Aşk İlk Dans filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: İlk Aşk İlk Dans’ın takip etmesi zor olmayan, basit bir hikayesi var. Film boyunca konuşmalar genellikle iki kişi arasında geçiyor ve bu da konuşmaları anlamayı kolaylaştırıyor.

4. Grease (1978)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: John Travolta ve Olivia Newton-John.

1958 yılının yaz tatilinde, etrafındaki bütün kızların kalplerini hoplatan seksi lise öğrencisi Danny ve Sandy bir gün plajda karşılaşırlar. Başlangıçta tatillerinden romantik sahneler görürsünüz. Yaz tatili sonunda biter ve Danny ile Sandy birbirlerine veda etmek zorundadır. Danny Sandy’den gerçekten hoşlanmaktadır ancak Sandy’nin Avustralya’ya geri dönmesi gerekmektedir. Sandy çok üzgündür ve birbirlerini bir daha asla göremeyeceklerini düşünmektedir. Danny ona, “bu son değil, yalnızca bir başlangıç,” diyerek onun moralini düzeltmeye çalışır.

Ancak Sandy’nin ailesi planlarını değiştirir ve Avustralya’ya, evlerine dönmek yerine Amerika’da kalırlar. Danny’nin bu plan değişikliğinden haberi yoktur. Sandy Rydell Lisesi’ne başlar, Danny de burada okumaktadır. Sandy, “Pink Ladies” yani “Pembe Hanımlar” adlı bir kız grubuna üye olan Frenchie ile arkadaş olur.

Danny ise “Fırtına Kuşları” olarak çevrilebilecek “The T-Birds” adlı çetenin lideridir. Danny’yi erkek arkadaşlarına yazın neler yaptığını anlatırken görürüz. Sandy de Pembe Hanımlara yaz aşkını anlatmaktadır. Danny ve Sandy hala aynı okula gittiklerini bilmiyordur.

Sandy okulun ponpon kız takımına katılır. Pink Ladies grubu Danny ve Sandy’nin yeniden karşılaşmaları için bir plan yapar. Danny çok havalı olduğunu düşünmektedir ve Sandy’i okulda ilk kez gördüğünde ona çok kaba davranır.

Müzikal boyunca Danny’i kendi arkadaşlarıyla, Sandy’i de kendininkilerle görürsünüz. Danny Sandy’e kaba davranmış olsa da, Sandy ona hala aşıktır ve “Hopelessly Devoted to You” şarkısını söyler.

Danny üzülür ve birkaç farklı spor takımına katılarak Sandy’nin ilgilisini tekrar kendine çekmeye çalışır. Daha atletik olma fikri işe yaramaz ve Danny öfkelendiğiyle kalır. Derken ilişkilerine yeniden başlarlar ancak Danny’nin Sandy’den ilişkiyi ilerletme konusundaki beklentileri artınca ilişkileri çabucak biter.

Hikaye mutlu sonlar bitiyor ancak arada klasik dramatik gençlik halleri de yok değil.

Grease filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Grease İngilizce öğrenmek için müthiş bir film çünkü içinde pek çok şarkı var. Bu şarkılar zihninize takılıyor ve tekrarlar ve müziğin ritmi kelimeleri ve kalıplaşmış ifadeleri hatırlamanıza yardımcı oluyor. Bazılarını daha kolay takip edebilmek için bu filmi İngilizce altyazılı izlemek isteyebilirsiniz.

5. Kahvaltı Kulübü / The Breakfast Club (1985)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Judd Nelson, Emilio Estevez, Molly Ringwald ve Anthony Michael Hall.

Hikaye Shermer Lisesi’nde okuyan beş öğrencinin etrafında dönüyor. Bu beş öğrenci, okuldan ceza alarak bir Cumartesi sabahı okula gelmek zorunda kalır. Gençler birbirini okuldan tanımaktadır, ama çok iyi değil. Bu beş öğrencilik grup “suçlu” John, “prenses” Claire, “beyin” Brian, “sporcu” Andy ve “çılgın kız” Allison’dan oluşmaktadır. Ceza olarak “kim olduğunuzu düşünüyorsunuz” konulu bir makale yazmak zorundadırlar.

Saatlerini çeşitli şekillerde geçirirler. Dans ederler, birbirlerine gülerler, hikayeler anlatırlar, kavga ederler, pek çok konuda konuşurlar ve esrarlı sigara bile içerler.

Grup, makaleyi Brian’ın yazmasına karar verir. Makalenin sorusuna cevap vermek yerine, öğretmenlerine meydan okur ve öğretmenlerinin kendileri hakkındaki düşüncelerini eleştirirler. Brian makaleyi/mektubu bitirince altına “Kahvaltı Kulübü” imzasını atar.

Kahvaltı Kulübü filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Filmdeki öğretmen, Mr. Vernon öğrencilere ceza verirken oldukça yavaş ve net konuşuyor, bu sayede en başından itibaren filmde neler olup bittiğini anlayabiliyoruz. Filmde komik sahneler var ve hareketler de abartılı, bu da diyalogları ve hikayeyi anlamayı kolaylaştırıyor.

6. Tiffany’de Kahvaltı / Breakfast at Tiffany’s (1961)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Audrey Hepburn, Alan Reed ve Mickey Rooney.

Holly New York’un Yukarı Doğu Yakasının varlıklı bir bölgesinde yaşamaktadır. Biraz çılgındır ve bir apartman dairesinde isimsiz bir kediyle birlikte yaşar. Ünlü mücevher mağazası Tiffany’s’i gezmeyi sever ve sürekli evinin anahtarını kaybeder. Holly iki şekilde para kazanmaktadır – erkeklere eskortluk yaparak ve mafya üyesi Sally Tomato’yu yattığı yerel hapishanede ziyaret ederek.

Bir gün, genç bir yazar olan Paul, Holly ile tanışır. Paul, Holly’nin henüz 15 yaşındayken evlendiği Doc isimli nazik, Teksaslı bir adamla da tanışmıştır. Evlilikleri bitmiş, Doc’ın kalbi kırılmıştır. Paul Holly’e aşık olmaya başlar ve Holly’nin kendisiyle evlenmesini ister. Fakat durum çok karışıktır ve Holly Jose isimli, Güney Amerikalı bir milyoneri istemektedir. Fakat Jose sonunda onu terk eder ve Holly şehri terk edip Brezilya’ya gitmek ister. Ancak Paul Holly ile gayet dürüst bir konuşma yaptıktan sonra işler değişir…

Tiffany’de Kahvaltı filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Bu müthiş klasiğin yıldızı Audrey Hepburn’ün net bir aksanı var, bu sayede filmin ana fikrini anlayabileceksiniz. Eğlenceli karakteri ve tuhaf davranışları da sizi eğlendirecek.

7. Schindler’in Listesi / Schindler’s List (1993)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Liam Neeson, Ben Kingsley, Caroline Goodall ve Ralph Fiennes.

Bu müthiş film klasiği ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından yönetildi. Film Yahudi soykırımı zamanında geçiyor ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın Krakov şehri Naziler tarafından işgal edildiğinde yaşanan korkunç zamanları anlatıyor. Bütün Yahudiler evlerini kaybetmiş ve toplama ya da çalışma kamplarına gönderilmiştir. Oskar Schindler, Nazi partisi üyesi Alman bir iş adamıdır. Oskar, yemek pişirme gereçleri üretmeyi planladığı bir fabrika satın almayı başarır.

Oskar böyle bir fabrikayı nasıl işleteceğini pek bilmemektedir, bu yüzden Itzhak Stern’i işe alır. Itzhak Stern gizli  Yahudi yeraltı iş camiası ile bağlantılıdır. Yahudiler fabrika için Oskar’a borç para verirler. Bu sırada Oskar Yahudi toplumunun başına gelen bütün korkunç şeylere tanık olur. Olaylara bakış açısı değişir, artık motivasyonu para değildir. Bunun yerine, Yahudileri kurtarmaya yardımcı olmak istemektedir. Bir subayla para karşılığında 1,100 Yahudiyi özgür bırakması için gizli bir anlaşma yapar.

Schindler’in Listesi filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Filmin yürek burkan sahneleri filmi anlamanıza yardımcı olacak. Ayrıca karakterlerin çoğu yabancı olduğundan, İngilizceyi çok daha yavaş konuşuyorlar. Bu filmi altyazılı izlemeye gerek duymayabilirsiniz.

8. Rüzgar gibi Geçti / Gone With the Wind (1939)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Vivian Leigh ve Clark Gable.

Bu film Amerikan İç Savaşı’nın başlangıcında, Eski Güney’de başlıyor. Filmin ana karakteri olan Scarlett O’Hara güzel, Güneyli  bir kız. Çiftlik sahibi olan zengin bir aileden geliyor.

Scarlett, Wilkes Çiftliği’ndeki bir mangal partisine gideceği için heyecanlıdır. Orada, sevdiği adamı, Ashley Wilkes’i yeniden görme şansına sahip olacaktır. Ancak işler değişir ve Ashley’nin kuzeniyle evlenmeyi planladığını öğrenince Scarlett’ın kalbi kırılır.

Savaş ilan edilmiştir ve bütün cesur erkekler savaşa giderler. Scarlett artık Atlanta’da yaşamaktadır. Daha önce Wilkes’lerin mangal partisinde tanıştığı Rhett Butler ile yeniden arkadaşlık kurar. Hala Ashley’i sevmektedir ve Ashley evli olduğu halde onu istemektedir.

Savaş kaybedilmiştir ve Scartlett yıkılmış olan evine dönmek zorundadır. Scartlett zalimleşmiş ve sert bir mizaca bürünmüştür ve bir daha asla fakir olmamak için gereken her şeyi yapacaktır. Artık öyle zalimdir ki, kız kardeşinin erkek arkadaşıyla evlenir.

Birkaç beklenmedik olayın ve iki kez dul kalmasının ardından, Scarlett sonunda Rhett ile evlenir. Ancak, bu ilişki asla başarılı olmayacaktır…

Rüzgar Gibi Geçti filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Öncelikle, bu film bir kitaptan uyarlandı ve filmi izlemek ünlü romanı daha da iyi anlamanıza yardımcı olacak. Hiçbir ses efekti veya görsel efekt kullanılmayan filmdeki sade oyunculuk filmi kolay takip edilebilir kılıyor. Bütün oyuncular gayet açık ve net konuşuyor, bu sayede hemen hemen her şeyi anlayabileceksiniz.

9. E.T (1982)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrollerde: Drew Barrymore, Henry Thomas ve Dee Wallace.

ET’nin açılımı “extra-terrestrial”dır, yani “uzaylı”nın bilimsel ismi olan “dünya dışı” varlık.  Bu bilim kurgu aile draması dünyada tek başına bırakılıp kaybolmuş küçük bir uzaylıyla ilgili. Başlangıçta ET mutsuz ve korkmuş bir haldedir ancak neyse ki çok geçmeden insan bir dostla karşılaşır. ET, 10 yaşındaki Elliot ile Elliot’ın bu küçük uzaylıyı evinin arkasındaki aile kulübesinde yemek ararken bulmasıyla tanışır. Çok geçmeden ET, Elliot’ın ağabeyi ve kız kardeşi ile de arkadaş olur. ET zamanını Dünya’daki hayata alışmaya çalışarak geçirir. Çocuklar ET’yi annelerinden gizlerler ve hepsi çok iyi dost olur.

Ancak, genç uzaylı evini özler ve tek dileği artık uzaya dönüp ailesine yeniden kavuşmaktır. ET uzaydaki ailesiyle iletişim kurabilmek için bir makine yapmaya başlar. Onlara gelip kendisini Dünya’dan almalarını söylemek istemektedir. Fakat ET hastalanınca işler planlandığı gibi gitmez…

ET filmi İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: ET İngilizce öğrenmek için şahane bir film. Çocuklara yönelik çekilen bir film olduğu için sade ve kolay anlaşılır bir dili var. İngilizce ET’nin ilk dili değil, bu yüzden filmdeki herkesin yavaş konuşması gerekiyor.

10. Rocky (1976)

ingilizce-ogrenenler-icin-filmler

Başrolde: Sylvester Stallone

Bu hit filmin yıldızı olan Rocky Balboa, küçük çaplı bir boksör. Philadelphia’nın merkezinde küçük bir apartman dairesinde yaşıyor. Bir gün ünlü bir boksör olmanın hayalini kuruyor, ancak henüz eline ünlü olmak için bir şans geçmemiş. Çok az parası olduğundan Gazzo isimli bir adam için borç tahsil ederek geçimini kazanıyor. İşi kimi zaman şiddet kullanmasını gerektiriyor fakat Gazzo Rocky’nin bunu yapabileceğine inanmıyor.

Rocky yeteneğini kaybetmemek için hala zaman zaman boks yapıyor.

Rocky bir gün bir evcil hayvan dükkanını ziyaret ediyor ve burada Adrian adında utangaç ve güzel bir kadınla tanışıyor. Kadın öyle utangaç ki, erkeklerle doğru dürüst iletişim kuramıyor. Rocky yine de onunla arkadaşlık kuruyor. Bir süre sonra, Adrian Rocky’e sürpriz olarak küçük bir köpek veriyor. Adrian tecrübesiz bir kadın ve hatta daha önce bir erkeğin evine bile hiç gitmemiş. Rocky Adrian’ı teskin ediyor ve nazik sözlerle ona kendini iyi hissettiriyor. Sonunda romantik bir ilişkiye başlıyorlar.

Dünya ağır siklet şampiyonu Apollo Creed’in bir fikri var. Apollo Creed boks dünyasında ünlü olmayan birine boks unvanı kazanma şansı vermek istiyor ve kendisiyle müsabaka etmesi için Rocky’i seçiyor. Rocky yeniden sıkı çalışmaya başlıyor ve herkese bunu yapabileceğini göstermeye kararlı.

Bu klasik film İngilizce öğrenenler için neden harika bir film: Bu film aksiyon, dram ve aşk dolu. İlginizi her şeyi takip etmeye çalışacağınız kadar üzerinde tutacak bir hikayesi var, böylece hiçbir şeyi kaçırmayacaksınız!

İngilizce film izlemek gerçekten de İngilizce öğrenmek için harika bir aktivite! Umarız İngilizce öğrenenler için harika olan bu filmleri keyifle izlersiniz. Filmleri önce altyazılı olarak izleyip İngilizceniz ilerledikçe altyazıları tamamen kapatabilirsiniz.

Patlamış mısırınızı ve cipsinizi hazırlayın ve eski zaman klasikleriyle dolu film maratonunuza hemen başlayın! İngilizce öğrenenler için bu unutulmaz filmlerden iyisi yok!

İyi seyirler!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close