ingilizce-nasil-konusulur

İngilizce Nasıl Daha İyi Konuşulur: Olağanüstü bir Akıcılık için 10 Basit İpucu

İngilizce nasıl daha iyi konuşulur diye düşünüyor, bunun yollarını mı arıyorsun?

Akıcı bir İngilizceye giden kestirme bir yol mu bulmak istiyorsun?

Sana günde beş dakikanı ayırarak kusursuz bir İngilizce öğretecek numaralarımız yok.

Ama, daha kısa sürede daha akıcı İngilizce konuşmana yardımcı olacak birtakım sağlam ipuçlarımız var.

İşte, İngilizceyi hiç olmadığı kadar iyi konuşmana yardımcı olacak bazı ipuçları.

İngilizce Nasıl Daha İyi Konuşulur: Olağanüstü bir Akıcılık için 10 Basit İpucu

1. İngilizcenin Garip Bir Dil Olduğunu Kabul Et

Kimi zaman İngilizce gramerinde birtakım kalıplar bulabilirsin, ama geri kalan zamanlarda İngilizce sana hiçbir şey ifade etmeyebilir. Örneğin, İngilizcedeki “read,” yani “okumak” fiilinin geniş zamandaki ve geçmiş zamandaki iki farklı hali de “read” diye yazıldığı halde, neden geniş zaman hali reed diye okunurken geçmiş zamandaki hali red diye okunur? Ya da, neden “fare” anlamına gelen “mouse” kelimesinin çoğulu “mice” (fareler) iken, “ev” anlamına gelen “house” kelimesinin çoğulu “houses” (evler) olur?

Ne yazık ki, İngilizcede kurallar olduğu kadar istisnalar da vardır. Her şeye bir sebep bulmaya çalışırsan, İngilizceyi düzgün konuşmaya çalışırken olduğun yerde takılıp kalırsın. Bazen İngilizce gariptir, bazı özellikleri açıklanamaz. Bu yüzden, yapılacak en iyi şey, tuhaf istisnaları ezberleyip yoluna devam etmektir.

2. Dilin Derinliklerine Dal

Haftada bir saat İngilizce çalışmak, genellikle gerçek bir ilerleme kaydetmek için yeterli olmaz. İngilizceni hızlıca geliştirmenin en iyi yolu, her gün en az birkaç dakika pratik yapmaktır. Her İngilizce çalıştığında olabildiğince dilin içine dalmaya ve kendini sana zor geleceğini düşündüğün İngilizce cümleleri dinlemeye, okumaya ve hatta söylemeye zorla. İngilizceyi akıcı konuşmak istiyorsan, dili günlük hayatının temel bir parçası haline getirmelisin.

3. Öğrenci olmayı bırak

Doğru bir yaklaşım, başarı ve başarısızlık arasındaki farkı yaratabilir. Kendini İngilizce öğrenen biri gibi görmeyi bırak ve İngilizce konuşan biri olarak görmeye başla. Bu küçük bir değişiklik olsa da, kendine daha çok güvenmene ve bildiğin İngilizceyi daha efektif kullanmana yardımcı olacaktır.

Bunun için ayrıca İngilizce düşünmeye de başlamalısın. Örnek olarak, eğer “elma” kelimesini İngilizce söylemek istiyorsan, muhtemelen şu an bunu önce kendi dilinde düşünüp, daha sonra İngilizcede doğru kelimeyi bulmaya çalışacaksın. Bunun yerine bir elma resmi hayal etmeyi dene ve sonrasında İngilizce “apple” kelimesini düşün. Gerçek akıcılık, sohbetleri zihninde tercüme etmeyi bıraktığında başlar. İşte o zaman İngilizce nasıl konuşulurmuş, herkese gösterirsin.

4. Cevabın Soruda Gizli Olduğunu Unutma

Biri sana İngilizce bir soru sorduğunda dikkatle dinle, bu sayede her seferinde mükemmel cevaplar verebilirsin. İngilizcede sorular birer ayna gibidir:

           Does he…..?                       Yes, he does.

           Can she….?                         Yes, she can.

           Is it….?                                 Yes, it is.

Biri sana bir soru sorduğunda nasıl cevaplayacağından emin değilsen, soruda kullanılan kelimeleri düşünmeye başla. Karşındaki kişi sorusunda zaten cevabında kullanman gereken kelimelerin çoğunu kullanmıştır. Yalnızca İngilizce dil bilgisini hatırlamaya çalışmak yerine, cümlelerde bunun gibi kalıplar aramaya çalış. “Kopya çekmenin” pek çok basit yolu vardır ve bunlar doğru kelimeleri hatırlamanı kolaylaştıracaktır.

5. Dinleyerek Daha Çok Şey Öğren

Çoğu öğrenci ana dili İngilizce olan bir konuşmacıyı dinlerken tüm kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya odaklanır. Bu tabii ki önemlidir, ama sadece dinleyerek öğrenebileceğin daha pek çok şey var. Yanında İngilizce konuşulurken sadece kelimelerin ne anlama geldiğini değil, kişinin bunları nasıl kullandığını da dinlemeye çalış. Konuşmacının cümlede hangi kelimeleri birbirine bağladığını ya da “you” (sen/siz) yerine ne zaman “ya” dediğini dinlemeyi dene. Bir sonraki konuşmanda bu bilgileri hatırlamaya çalış, böylece İngilizcen kulağa daha doğal gelmeye başlayacaktır.

Söylemesi yapmaktan daha kolay, değil mi? Ana dili İngilizce olan birini dinlerken, konuşulan her bir kelimeyi anlamak zor olabilir. Bilmediğin bir çok kelime kullanabilirler, çok hızlı konuşabilirler ya da güçlü bir aksanları olabilir.

Dikkatli, aktif bir dinleme yapmanın harika yollarından biri, FluenU kullanmaya başlamaktır. FluentU’da gerçek dünyada kullanılan İngilizceyi içeren pek çok video vardır, böylece insanların her gün konuştuğu İngilizceyi duyabilirsin.

Siteye girdiğinde, nasıl öğreneceğini seçmek tamamen sana kalmış. Yüzlerce harika videoyu gözden geçirip kendi kişisel öğrenme deneyimine en uygun olanları seçme özgürlüğüne sahipsin.

Bu özgün İngilizceyi ne kadar çok dinlersen, “İngilizce nasıl doğal konuşulur” sorusunun cevabını daha iyi anlayacaksın.

Üstelik FluentU İngilizce video izlemeyi oldukça kolaylaştırıyor. Nasıl mı? İnteraktif altyazıları sayesinde. Başka bir deyişle, altyazılardaki herhangi bir kelimenin üzerine tıkladığında o kelimeyle ilgili bir görsel, bir tanım ve birkaç faydalı örnek cümle görürsün.

Hatta gelişimini takip etmek için öğrendiğin bütün kelimeleri kaydedebilirsin. Bu videolarla pratik yapmaya devam edersen, İngilizceyi ana dilin gibi konuşma ve anlama konusunda büyük gelişme kaydedeceksin.

FluentU’yu bilgisayarınla veya tabletinle internet sitesinden hemen kullanmaya başlayabilirsin. İşin en iyi yanı da, “İngilizce nasıl daha iyi konuşulur” diye merak eden ama İngilizce pratiği yapmak için fazla zamanı olmadığından kara kara düşünenler için, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan uygulamaları var. Bu sayede, otobüs beklerken ya da yolda giderken, her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin; yanında kulaklıkların olsun yeter!

6. Kullan, yoksa kaybedersin

İngilizcede bir deyiş vardır: “Use it or lose it,” yani, “Kullan, yoksa kaybedersin.” Bu söz, bir becerini kullanmazsan unutabileceğin anlamına gelir. Yeni öğrendiğin İngilizce kelimeleri hatırlamana yardımcı olması için bu fikirden faydalanabilirsin. Yeni bir kelimeyi hatırlamanın en iyi yolu, onu hemen kullanmaktır. Böylece o kelime, hafızanda yer edecektir. Yeni bir kelime öğrendiğinde, onu sonraki haftalarda birkaç cümle içinde kullanmaya çalış, böylece o kelimeyi asla unutmazsın.

7. Cümleler Halinde Öğren ve Cümleler Üzerine Çalış

İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak, düşüncelerini, duygularını ve fikirlerini ifade edebilmek demektir. Hedefin İngilizceyi tam cümleler halinde kullanmaksa, neden cümleler halinde öğrenmiyorsun? Sadece kelimeler ve fiiller üzerine çalışmaktansa cümleleri bütün halinde öğrenirsen İngilizcenin günlük yaşamında daha kullanışlı olduğunu göreceksin. İşe ana dilinde sıkça kullandığın cümleleri düşünüp bunların İngilizcede nasıl söylendiğini öğrenerek başla.

8. Çok Fazla Gramer Çalışma

Dil öğrenmenin anahtarı çalışmak ve pratik yapmak arasındaki dengeyi bulmaktır. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmakla kusursuz bir İngilizce dil bilgisine sahip olmak aynı şeyler değildir – ana dili İngilizce olanlar bile dil bilgisi hataları yaparlar! Akıcılık, iletişim kurabilmekle alakalıdır. Bu nedenle bazen gramer kitabını bir kenara bırakmak önemlidir, böylece dışarı çıkıp pratik yaparak yazma, okuma, dinleme ve konuşma becerilerini gerçek dünyada geliştirebilirsin.

9. Hata Yapmaktan Korkma

Bazen tüm bu kuralları ve kelimeleri bir arada basit bir cümlede toplamak zor olabilir. Yanlış bir şey söyleme korkusunun seni tamamen susturmasına izin verme. Hata yaptığını düşünsen bile, konuşmaya devam et. Çoğu zaman, hata yapsan bile insanlar ne söylemeye çalıştığını anlayacaktır. Ayrıca ne kadar çok konuşursan, konuşmak o kadar kolay gelir ve doğru kelimeler aklına bir o kadar çabuk gelir.

10. Herkesten Öğren

İngilizce nasıl konuşulur sorusunun cevabını sadece kitaplardan ve öğretmenlerden öğrenmek zorunda değilsin – İngilizce konuşan herkes pratik yapmana yardım edebilir. Yabancı birinin sana, Türkçede bir şeyin nasıl söylendiğini sorduğunu hayal et. Sinirlenir miydin? Hayır! Büyük ihtimalle seve seve yardım ederdin. Tıpkı birçok İngilizce konuşan insanın sana yardım etmekten mutlu olacağı gibi. İster arkadaşın olsun ister meslektaşın, İngilizce konuşan herhangi bir tanıdığın varsa onlarla İngilizce konuşma pratiği yapma ve onlardan öğrenme fırsatından faydalan. İngilizce daha başka nasıl doğal bir şekilde konuşulur ki?

Hala İngilizce Nasıl Akıcı bir Şekilde Konuşulur Diyenler için Diğer Kaynaklar

Why English Is Easy: Language Hacks That Make English Easy (İngilizce Neden Kolaydır: İngilizceyi Kolay Hale Getiren Dil Hileleri): Şimdiye dek İngilizce öğreten pek çok ürün gördük, ama bu hakikaten hoşumuza gitti. Bu, normal bir İngilizce dersi değil. İngilizce öğrenme konusunda tamamen yeni bir yaklaşım. Bu dersi harika kılan şey, çok dilli yazar Benny Lewis. Lewis, birden fazla dili çabuk bir şekilde öğrenip bunlarda ustalaşma konusunda yılların tecrübesine sahip. Burada yıllar içerisinde öğrendiği kısayolları ve teknikleri gösteriyor. Lütfen bu dersi bizim bağlantımız yoluyla satın aldığında üyelik komisyonu aldığımızı unutma. Desteğin için teşekkür ederiz!

How to Speak English Well … It’s *NOT* what you think (Nasıl İyi İngilizce Konuşulur… Düşündüğünüz şekilde *DEĞİL*): “Düşünmeyin, sadece konuşun” – Bu video, düşünmek yerine konuşmaya odaklanma mantığını gayet güzel bir şekilde anlatan harika bir motivasyonel video.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close