ingilizce-konusmayi-ogrenmek

İngilizce Konuşmayı Öğrenmek için (Muhtemelen Hiç Denemediğiniz) En İyi Yol!

Pop kültür ve mizah İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından bazılarıdır.

İngilizce öğrenmek için İngilizce filmler izleyebilir, pop müzik dinleyebilir ve hatta bu dili espriler yoluyla bile öğrenebilirsiniz!

Fakat eğer kültür ve mizah yoluyla İngilizce konuşmayı ve sohbet etmeyi öğrenmek istiyorsanız, bunun için kaçırmamanız gereken özel bir TV programı türü var:

Talk show’lar, yani sohbet programları.

Türkçeye de “tolkşov” olarak geçmiş olan, ancak daha yaygın olarak İngilizce adıyla kullanılan talk show, bir sunucunun (İngilizcesi: host) her bölümde farklı ünlüleri konuk ettiği ve onlarla röportaj yaptığı eğlence programıdır. Bu tür programlarda ünlülerle yakın zamanda yer aldıkları projeler üzerine konuşulur, oyunlar oynanır ve programın kısa komedi bölümleri vardır. İnsanlar talk show’ları ya sunucuyu ya da konuk edilen ünlüleri sevdikleri için izlerler.

Bu tür programlarda çeşitli konuklar ve aktiviteler olduğundan, bu programlara “varyete gösterisi” de denebilir -“varyete” sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiş olsa da, İngilizcede de “variety” kelimesi “çeşitlilik” anlamına gelir ve bu tür gösterilere İngilizcede “variety shows,” denir. Pekala, talk show’ları İngilizce konuşmayı öğrenmek için ideal kılan nedir?

İngilizce Konuşmayı Öğrenmek İçin Neden Talk Show’lardan Faydalanalım?

İngilizce öğrenmek amacıyla televizyon izleyen pek çok insan, odağında karakterlerin günlük yaşantıları olan İngilizce sitcom‘ları (“situation comedy,” yani durum komedisine dayanan dizi) izliyor. Bu diziler eğlenceli olsa da, bir senaryo üzerinden oynandığı için bazen oldukça sıra dışı durumları resmedebiliyorlar, yani her zaman çok da gerçekçi değiller.

Talk show’ların İngilizce konuşmayı ve sohbet etmeyi öğrenmek için inanılmaz kaynaklar olmasının pek çok sebebi var:

  • Sohbetler doğaldır. Talk show’larda oyunlar ve aktiviteler de yer alsa da, tarzları daha çok röportaj gibidir. Sunucu konuklara pek çok soru sorup sohbeti devam ettirmek zorundadır, bu yüzden doğal bir şekilde uzun sohbetler yürütmeyi öğrenmek için harikadırlar.
  • Çeşitli aksanlar duyarsınız. Bu programlarda ayrıca pek çok farklı aksan da dinleyebilir ve insanların konuşma biçimlerini gözlemleyebilirsiniz. Konuklar dünyanın her yerinden olabileceği için, konuşmaları da hep farklıdır. Bu da, farklı aksanları dinleme ve anlama pratiği yapmanızı sağlar.
  • Pop kültür ve argo kullanımlar da öğrenirsiniz. Yeni çıkan filmler, kitaplar ve diziler talk show programlarına konu olduğu gibi, yeni argo kelimeler ve kullanımlar da bu programlarda görülecektir. Siyasetten bahsedilen bölümler de olduğu için, yeni siyaset terimlerini de bağlam içerisinde görme şansınız olur.
  • Düzenli olarak yeni bölümleri çıkar. Talk show’lar televizyonda her gün ya da her hafta sonu yayınlandıkları için kolaylıkla rutininize eklenebilirler.
  • Kolayca erişebilirsiniz. Son olarak, bu programlar televizyondan ya da çevrimiçi olarak, yani internet üzerinden izlenebildiği için, bulup izlemesi kolaydır!

Talk Show’ları İngilizce Konuşmayı Öğrenmekte Kullanmanın Yolları

Ana dili İngilizce olan birileriyle konuşmak, İngilizce sohbet etmeyi öğrenmek için elbette harika bir yoldur, fakat bu beceriyi talk show izleyerek de edinebilirsiniz. Nasıl mı? İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

Konukların neden davet edildiğini tahmin etmeye çalışın.

Programı izlemeden önce o bölüme kimlerin konuk olacağına bakın. Programı TV Guide’da (TV rehberi) aratıp “Episodes” (Bölümler) seçeneğini seçerek o bölümün konuklarının adlarını görebilirsiniz. Eğer programı kanalın internet sitesinden ya da Netflix üzerinden izliyorsanız, bölüm tanımında konukların adlarını görebilirsiniz.

Sonra, programın her bir konuğunun neden davet edildiğini tahmin etmeye çalışın. Bu ünlü yeni çıkan bir filmde mi rol alıyor? Yoksa yeni bir kitabı mı çıktı? Eğer konukları tanımıyorsanız, bir Google araması yaparak ya da Wikipedia’dan haklarında kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

Sohbet konularını tahmin etmeye çalışın.

Programa kimin, neden konuk olacağını öğrendikten sonra, sunucuyla üzerine konuşacakları konuları tahmin etmeye çalışın. İnternetten son haberlere ya da ünlülerle ilgili dedikodulara bakmak size muhtemel konular hakkında fikir verebilir.

Bu alıştırma size bağlama dair bir fikir vereceğinden sizi dinlemeye hazırlar. Dinlerken, tahminlerini gerçekleşen sohbetle karşılaştırın—konuları bilmiş misiniz? Programda hangi konular konuşuldu?

Programı durdurup açık uçlu soruları cevaplayın.

Programlar röportaj formatında yapıldığından, insanlarla konuşurken kullanabileceğiniz temel sohbet/karşılıklı konuşma becerilerinizi geliştirmek için sunucunun söylediklerine dikkat edebilirsiniz.

Konudan konuya yapılan doğal geçişlerle sohbeti ilerletmek ve “evet” ve “hayır”dan daha farklı cevaplar gerektiren açık uçlu sorulara hakim olmak talk show’lardan öğrenebileceğiniz harika becerilerdir. Pratik yapmak için sunucu soru sorduktan sonra programı duraklatın ve önceden yaptığınız araştırmalardan faydalanarak soruları cevaplamaya çalışın.

Sohbetlerin ana hatlarını not edip yeniden canlandırın.

Programı izlerken not alın ya da sohbetin ana hatlarını çıkartın. Daha sonra, notlarınızdan faydalanarak konuşulan konuların biri üzerine kendi İngilizce sohbetinizi gerçekleştirmeye çalışın. Konuşulanları kelimesi kelimesine ezberlemeye çalışmayın, not ettiğiniz ana hatları bir temel olarak kullanıp üzerine kendi sözlerinizle yeni bir sohbet inşa edin.

Programı arkadaşlarınızla birlikte izleyebilir ve aynı konular üzerine birlikte konuşmayı deneyebilirsiniz; veya notlarınızı hatırlayıp daha sonra başka bir sohbette kullanabilirsiniz. Bu, İngilizce sohbetler ve soruları sizin sorduğunuz röportajlar için pratik yapmanın harika bir yoludur.

Altyazılarla izleyin.

Talk show izlerken, altyazıları açabilirsiniz, böylece söylenenleri okuyarak da takip edebilirsiniz. Eğer programı internetten izliyorsanız, anlamadığınız şeyler olduğunda programı durdurup sözcüklerin anlamlarına sözlükten bakabilir ve söylenenleri çevirebilirsiniz.

Aynı zamanda yeni bir İngilizce kelime geçtiği zaman ekran görüntüsünü de kaydedip daha sonra bu görüntüleri gözden geçirebilirsiniz. Kelimeleri bağlam içerisinde, bir görselle beraber görmek, hatırlamanızı da kolaylaştıracaktır.

Artık bu teknikleri bildiğinize göre, size izlemeniz için müthiş birkaç İngilizce talk show önerelim—Amerikan talk show programlarından başlayıp birkaç İngiliz program önerisiyle bitirelim.

İngilizce Konuşmayı Öğrenmek İçin 9 Eğlenceli Talk Show

—Popüler Amerikan Talk Show’ları—

1. “Late Night”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “Late Night”
TV Kanalı: NBC

Bu program 1982’den beri yayınlanıyor ve şimdiye dek dört farklı sunucusu oldu. Şimdiki sunucusu eskiden Saturday Night Live komedi programı için yazarlık yapan Seth Meyers. Bu programın yüzlerce bölümü mevcut ve konuklar genellikle müzisyenler ve oyuncular olsa da, birtakım siyasetçilerin de konuk edildiği oluyor. Programda ayrıca kendi müzik grubu da var (bu gruplara İngilizcede house band deniyor); bu grup programın jenerik müziğini ve misafir sanatçıların performanslarından önceki bütün şarkıları çalıyor.

Programda çok iyi espriler var ve bazen sunucu Seth Meyers haftanın favori esprilerinde kendi hoşuna gidenlerden bir derleme yapıyor!

2. “The Tonight Show”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “The Tonight Show”
TV Kanalı: NBC

“The Tonight Show”un sunuculuğunu şu anda daha önce “Late Night”ın sunucusu olan Jimmy Fallon yapıyor. Bu program 1954’ten beri yayınlanıyor ve şimdiye dek altı resmi sunucusu oldu. Şu anda programın The Roots adında, Jimmy Fallon ile birlikte seyahat eden bir müzik grubu da var.

Bu program oyunlarıyla meşhur ve bu oyunlardan hazırlanan klipler genellikle sosyal medyada paylaşılıyor. Benim en sevdiğim bölümler ise Fallon’ın teşekkür notlarını okuduğu bölüm ve Emma Stone gibi bazı konuklarla yaptığı “lip sync battle”lar, yani “playback yapmak” olarak da bilinen, çalan şarkıya dudak hareketleriyle eşlik ederek şarkıcıyı taklit etme oyunu.

3. “Jimmy Kimmel Live”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “Jimmy Kimmel Live”
TV Kanalı: ABC

Jimmy Kimmel’ın programına da ünlüler ve siyasetçiler konuk oluyor, ancak burada ayrıca sokaktaki insanlarla çekilen ya da izleyicilerin gönderdiği videoların gösterildiği segmentler de var. Bu program daha aile dostu bir program ve yanınızda çocuklar varken de izlenebilir.

Bu programda dünyanın her yerinden sıradan insanları görebilir, nasıl soru sorup cevapladıklarını gözlemleyebilirsiniz. Çoğu kişi bu talk show’un “Celebrities Read Mean Tweets,” yani ünlülerin kendileri hakkında yazılan kötü tweet’leri okudukları segmentine bayılıyor; benim bu programa dair ilk izlediğim klip ise, izleyicilerin çocuklarına yaptıkları Cadılar Bayramı şakasıydı.

4. “Conan”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “Conan”
TV Kanalı: TBS

Bu talk show’un sunucusu, “Late Night” ve “The Tonight Show” gibi daha pek çok programda da sunuculuk yapmış olan Conan O’Brien. Kendisi aynı zamanda bir müzisyen, oyuncu ve komedyen. O’Brien pek çok ünlüyle arkadaş olduğundan, konuklarıyla aralarında geçen konuşmalar röportajdan ziyade dost sohbeti havasında gerçekleşiyor.

Bu sohbetlerde kırıcı olmadan komik olmanın yollarını ve uzun süredir görmediğiniz eski arkadaşlarınızla nasıl konuşabileceğinizi göreceksiniz. O’Brien bazen çekim yapmak için farklı yerlere de gidiyor, mesela bir seferinde “The Walking Dead” dizisinde oynayan Steven Yeun ile röportaj yapmak için bir Kore spa’sına gitmişti.

5. “The Ellen DeGeneres Show”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “The Ellen DeGeneres Show”
TV Kanalı: NBC

Bu program gece değil öğleden sonra yayınlanıyor, yani daha çok ailelere ve gün içinde evde oturan anne-babalara göre. Ellen canlı programında seyircileriyle etkileşime giriyor, hediyeler dağıtıyor, oyunlar oynuyor ve aynı zamanda ünlülerle de röportajlar yapıyor.

Bu programdan komedi ve tanımadığınız insanlarla konuşma konusunda pek çok şey öğrenebilirsiniz—çünkü Ellen stüdyodaki seyircilerle oldukça fazla konuşuyor. Hatta Ellen programında Marshmallow Oyunu gibi insanların evlerinde oynadıkları oyunları bile oynatıyor, izlemesi de oldukça keyif verici! Ele aldığı konuların çoğu eğlenceli ve özellikle sosyal medyadaki popüler kültüre göndermeler yapıyor, siz de öğrenme amacıyla izlerken Ellen’ın bu konulardan nasıl bahsettiğine dikkat edebilirsiniz.

6. “Oprah”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “Oprah”

Oprah Winfrey muhtemelen gelmiş geçmiş en ünlü talk show sunucusu. Artık programının yeni bölümleri çekilmese de, talk show’u 1986’dan 2011’e kadar 25 sezon boyunca yayında kaldığından, izleyebileceğinizden çok daha fazla bölümü mevcut. Oprah’nın artık kendi kanalı, dergisi, gösteriler, filmleri ve pek çok kuruluşu var. Çok fazla hayır işi yaptığından, Oprah’dan yardım konularıyla ilgili kelimeler ve cümleler öğrenebilir, dünyadaki güncel ve zor konularla ilgili konuşmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Talk show’unda Oprah kitaplar ve yapılacak şeyler de öneriyordu; yeni insanlarla tanışmak için programda önerilen aktiviteleri yapabilir, aynı konulardan konuşan toplulukların içinde yer alabilirsiniz. Oprah özellike seyircilerin arasındaki kişilere araba hediye etmesiyle de meşhur.

—Popüler İngiliz Talk Show’ları—

7. “The Graham Norton Show”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “The Graham Norton Show”
TV Kanalı: BBC ve BBC America

Bu program, Graham Norton tarafından sunulan ünlü bir İngiliz talk show’u ve 2007 yılından beri yayınlanıyor. Konuklar genellikle programa aynı anda çıkıyor, bu sayede konukların yalnızca sunucuyla değil, birbirleriyle de nasıl konuşup etkileşime geçtiklerini görebiliyorsunuz.

Programın konukları daha çok Birleşik Krallık’tan olsa da, dünyanın her yerinden konukla da ağırlanıyor; bu sayede farklı aksanlar da duyabilirsiniz. Eğer Chris Pratt’i seviyorsanız, bu programa katıldığı bölüme bayılacaksınız!

8. “Chatty Man”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

YouTube Kanalı: “Chatty Man”
TV Kanalı: Channel 4 (Birleşik Krallık’ta)

Bu program, ünlülerle röportaj yapan ve gerek dünyadan gerekse popüler kültürden haberler üzerine konuşan Alan Carr tarafından sunuluyor. Carr hızlı konuştuğundan, bu programı izlemek hızlı İngilizce konuşan kişileri anlamanız konusunda size yardımcı olabilir.

Bu talk show 2009’dan beri yayınlanıyor ve en iyi eğlence programı olarak ödüller kazandı. Eğer “Game of Thrones”u seviyorsanız, Maisie Williams’ın programa katılıp “Game of Thrones”un kamera arkası eğlencelerinden bahsettiği bölümü kaçırmayın.

9. “Loose Women”

ingilizce-konusmayi-ogrenmek

TV Kanalı: ITV (Birleşik Krallık’ta)

Bu program 1999’dan beri yayınlanıyor ve programda dört kadın birbirleriyle konuşup konuklarla röportaj yapıyorlar. Programın sunucuları birbirleriyle güncel olaylar ve dedikodular konusunda sohbet ediyor. Grup halinde sohbet ederken konudan sapmamayı ve sohbeti kolayca ilerletmeyi öğrenmek için bu programı izleyebilirsiniz

Aynı anda pek çok kişiyle İngilizce konuşabilmek, partilerde ve benzeri etkinliklerde oldukça kullanışlı olacak bir beceridir; bu yüzden programın sunucularının sohbete nasıl herkesi dahil ettiğini gözlemlemeniz iyi olur. İlk piyasaya çıktığı zamanlarda Taylor Swift bile bu programa katılmıştı!

Gördüğünüz gibi, içlerinden istediğinizi seçebileceğiniz pek çok farklı İngilizce talk show var. Hangi programı izlerseniz izleyin, insanların birbirleriyle nasıl konuştuklarına dikkat ederek İngilizce konuşmayı öğrenmek konusunda pek çok ipucu alabilir ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz, gerçekten! O zaman, size keyifli izlemeler ve iyi eğlenceler diliyoruz!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close