ingilizce-konusma-uygulamalari

İngilizce Konuşma Konusunda Kendine Güvenmeni Sağlayacak En İyi Konuşma Uygulamaları

İngilizce konuşma uygulamalarına güvenip güvenmemen gerektiğini düşünüyorsun.

İngilizcedeki chatterbug kelimesini hiç duydun mu?

Chatterbug kelimesinin Türkçe karşılığı gevezedir. Hiç durmadan konuşan kişilere denir.

Belki ana dilinde sen de biraz gevezesindir—ama iş İngilizce konuşmaya gelince, kelimeler dilinin ucundan bir türlü dökülmüyordur.

Ya da, belli de genel olarak sessiz bir insansındır ama aklına estiği zaman İngilizce sohbet edebilmek istiyorsundur!

İngilizce konuşmak, dil öğrenenler için öğrenmesi en zor unsurlardan biridir.

Çoğu kişi için sorun etraflarında birlikte pratik yapabilecekleri ana dili İngilizce olan hiç geveze olmamasıdır.

Ama artık bu bir sorun teşkil etmiyor.

Bir akıllı telefonun ve harika İngilizce konuşma uygulamaların olduğu sürece, nerede yaşıyor olursan ol İngilizce telaffuzunu ve karşılıklı konuşma ve sohbet becerilerini geliştirebilirsin.

Bu sayede farkına bile varmadan akıcı bir şekilde İngilizce konuşan bir geveze olup çıkacaksın!

Uygulamalar ile Gerçekten İngilizce Konuşmayı Öğrenebilir miyiz?

Elbette, bir İngilizce partneriyle birlikte yüz yüze konuşma pratiği yapmak İngilizce konuşmayı öğrenmek için harika bir yol. Fakat bu, kendi başına İngilizce öğrenemeyeceğin anlamına gelmiyor. İngilizce konuşma uygulamaları kullanımı rahat ve etkili araçlardır. İşte nedenleri:

  • Hata yapmakta özgürsün. Dil öğrenirken çoğu insanın yaşamaktan nefret ettiği performans gerginliğini ve kaygısını yaşamazsın. Kendi başına pratik yapman için biraz boş zamanının ve kulaklıklarının olması yeter!

Kusursuz bir şekilde İngilizce konuşmak için, olabildiğince aktif kelime dağarcığını geliştirmen gerekir. İngilizce konuşma uygulamaları bunu yapar çünkü seni yeni öğrendiğin İngilizce kelimeleri defalarca kullanmaya zorlarlar.

  • Pek çok ekstra öğrenme fırsatı vardır. Uygulama esnek bir öğrenme aracı olduğundan, başka yollarla öğrendiklerini denememen için hiçbir sebep yok.

Mesela, uygulamada duyduğun şeyleri yüksek sesle taklit etmeye çalışabilirsin. Sonra, uygulamada öğrendiğin kelimeleri ve ifadeleri gün içerisinde kullanmaya çalışabilirsin, bu sayede onları nasıl kullanacağını bildiğinden emin olursun. Ayrıca önemli olduğunu düşündüğün ya da sana kafa karıştırıcı gelen bazı kelimeleri ve ifadeleri daha sonra gözden geçirmek için bir yere not edebilirsin.

Gevezeleşme Zamanı! İngilizce Konuşma Konusunda Kendine Güvenmeni Sağlayacak En İyi 7 Konuşma Pratiği Uygulaması

İngilizce konuşma becerilerini bir sonraki seviyeye taşımak üzerine odaklanan sesli İngilizce öğrenme uygulamalarını senin için arayıp bulduk, bizce çok faydalarını göreceksin!

FluentU

ingilizce-konusma-uygulamalariFluentU, etrafında ana dili İngilizce olan kimse yoksa bile İngilizceyi ana dili İngilizce olanların kullandıkları şekline en yakın haliyle öğrenmek için mevcut en iyi araçlardan biri. FluentU film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar gibi daha pek çok özgün İngilizce videoyu alıp onları kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürerek sunuyor.

Her videonun interaktif altyazıları var. Bu altyazılardaki herhangi bir kelimenin üzerine tıkladığında FluentU anında sana o kelimenin tanımını ve İngilizce telaffuzunu gösteriyor. Video da otomatik olarak duraklatıldığından, konuşma pratiği yapmak inanılmaz hale geliyor. Videonun akışını kaçırmadan kelimelerin telaffuzlarını taklit edebilir veya cümlenin tamamını söylemeye çalışabilirsin.

Ayrıca bir de “repeat” (tekrar) özelliği var ve bu özellik sayesinde bir cümlenin söylenişini tam anlamıyla öğrenene kadar cümleyi tekrar tekrar oynatabilirsin.

Bir videoyu izledikten sonra izlerken öğrendiğin şeyleri hatırlamana yardımcı olacak eğlenceli quiz’lere (kısa sınavları) ve alıştırmalara da göz atmayı unutma!

FluentU’daki videolar türe ve seviyeye göre düzenlenmiştir, bu sayede sana en faydalı olacak videoları bulman kolay olacaktır. Hatta FluentU daha önce öğrendiklerini baz alarak sana yeni önerilerde de bulunacaktır.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

SpeakingPal

ingilizce-konusma-uygulamalari

SpeakingPal, en net konuşan İngilizce uygulamalarından biri—üstelik ücretsiz!

Dersler, video aracılığıyla seninle konuşan birinin ses kaydıyla başlıyor. O kişi konuşurken sen de onun söylediklerini okuyabiliyorsun. Sonra, konuşma metninin altında, telefonuna doğru söylemen gereken cevabı görüyorsun.

Bunun ardından uygulama konuşma becerini değerlendiriyor. Sana ne kadar net ve anlaşılır konuştuğunu söylüyor ve sorunlu bir şekilde telaffuz ettiğin sözcükleri gösteriyor. Diyalogları gerçek hayatta karşılaşabileceğin konular ve durumlar üzerine odaklanıyor.

Bu uygulama başlangıç seviyesindekiler için harika, üstelik İngilizceyi güvenle konuşman konusunda sana yardımcı olacak.

English Talk

ingilizce-konusma-uygulamalariEnglish Talk İngilizce konuşma uygulaması, İngilizce öğrenimine karşı uygulamalı bir yaklaşım benimsiyor. Bu uygulamada konuşma becerilerini geliştirmek için canlı ve sesli sanal sohbet odalarında, gerçek insanlarla konuşursun.

Konuşma pratiği yapmak için kolayca rastgele bir konuşma partneri bulabilirsin. Bu uygulama ile pratik yaparsan TOEFL sınavının dinleme ve konuşma kısımları sana çocuk oyuncağı gibi gelecektir!

Gizlilik amacıyla, uygulamanın yalnızca sesli sohbet özelliği var (yani videolu, görüntülü sohbeti yok). Eğer yaptığın konuşmanın yeteri kadar ileri seviyede olmayacağından endişeleniyorsan, katılabileceğin bir canlı İngilizce münazara ve tartışma bölümü de var. Ayrıca bilgilerini uygulamaya dökebileceğin bir kelime ve dil bilgisi dersi de var.

Bu uygulama sayesinde iki açıdan da en iyi şeylere sahip olabiliyorsun—hem İngilizce pratiği yapmış hem de arkadaş edinmiş oluyorsun!

Speaklar

ingilizce-konusma-uygulamalari

Bu da bir partnerle birlikte canlı konuşma pratiği yapabileceğin bir başka kullanımı rahat uygulama. Konuşma pratiği yapmak için birisine sesli arama yapabilirsin—bonus olarak da, yazmak için metin mesajı özelliği ve dinleme pratiği için sesli klipleri var.

Bu uygulamanın bir başka harika özelliği de, konuşma partnerlerini İngilizce seviyelerine göre seçebilmen; üstelik ana dili İngilizce olduğu onaylanmış kişilerle de konuşabiliyorsun.

İngilizce pratiği yaparken kimliğini tamamen gizli tutabilirsin. Eğer konuşma partnerlerinden biri seni rahatsız ederse, onu Speaklar’a şikayet edebilirsin.

VOA Learning English

ingilizce-konusma-uygulamalariBu uygulama dinleme pratiği için geliştirilmiş olsa da, doğal İngilizce konuşma pratiği yapmak için de harika.

VOA Learning English ana dili İngilizce olmayanlar için İngilizce haberler, dersler ve hikayeler sunuyor. Bu uygulamada kolay kelimeler kullanılıyor ve her şeyi anlayabilmen için konuşmacılar tane tane, yavaş bir şekilde konuşuyorlar.

Konuşma pratiği için uygulamanın iki önemli özelliği var: Ses kaydının hızını ayarlayabilir ve zor kısımları kolayca tekrar oynatabilirsin. Kaydı dikkatli bir şekilde dinleyip duyduklarını tekrar etmek için bu özelliklerden faydalanabilirsin. Telaffuzunun ses kaydındakiyle aynı olmasına dikkat et.

Bu uygulamada iş dünyası, haberler, tarih, çevre gibi pek çok konuda ses kaydı bulabilirsin. Bu sayede bir yandan İngilizce öğrenirken diğer yandan Amerika’da olup bitenler hakkında bilgi edinebilirsin.

TalkEnglish English Speaking Practice (Android, iOS)

ingilizce-konusma-uygulamalariEğer kısa sınavlar olarak öğrenmeyi tercih ediyorsan, TalkEnglish uygulamasında yüzlerce interaktif ders bulabilirsin.

Anlama becerilerini geliştirmen için dinleme alıştırmaları ve gelişimini görmen için kayıt aracı da mevcut. Diyalogları okurken kendi sesini kaydedebilirsin.

Bu uygulama sayesinde İngilizce konuşma becerilerin eskisinden çok daha iyi olacak! Farklı kategoriler arasından seçim yapabilirsin ve derslerde öğrendiklerini dersin ardından yapacağın kısa sınavlarla uygulamaya geçirebilirsin. Quiz’ler, yani Türkçesiyle kısa sınavlar öğrendiklerini gerçekten anlayıp anlamadığını görmek için harikadır.

Supiki

ingilizce-konusma-uygulamalari

Supiki ile yabancılarla konuşmak zorunda kalmadanistediğin her an konuşma pratiği yapabilirsin. Çünkü bu uygulamanın kendisiyle sohbet edebilirsin!

Uygulama sana bir konu öneriyor ve hazır olduğunda o konu üzerine bir sohbet başlatıyor. Supiki’nin söylediklerini takip edip ardından devam soruları sorabilme gibi harika bir özelliği var. Onunla konuşmak, aynı bir arkadaşınla sohbet etmek gibi!

Bu uygulamada birtakım karakterlerin günlük maceralarını takip ederek dil öğrendiğin, anlaşılması kolay animasyonlar da var.

 

İngilizce konuşmayı stressiz ve kolay hale getiren bu pratik uygulama önerilerimizle İngilizce konuşma becerilerini daha sancısız bir şekilde geliştirebilirsin. Hatta, bir de bakmışsın, İngilizce konuşurken de Türkçe konuşurken olduğu kadar gevezeleşmişsin! Dil öğrenme konusunda en iyi önerileri, ipuçlarını, uygulamaları ve kaynakları sunan bir blog’a sahip olan ve sana gerçek hayatta konuşulan İngilizceyi öğreten FluentU gibi bir yardımcın olduktan sonra İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak hiç de zor değil!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close