ingilizce-konusma-siteleri

Ana Dili İngilizce Olan Kişilerle Konuşmak için İngilizce Konuşma Sitelerinin Ötesinde Öneriler

Bugün konuşurken yüzlerce, hatta binlerce kelime kullanacaksınız.

Bunların kaçı İngilizce konuşmalarda geçen İngilizce kelimeler olacak?

Cevabınız, “çoğu değil” mi?

Öyleyse, İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından birini unutuyorsunuz: Konuşma pratiği yapmayı.

İngilizce konuşma pratiği yapmak, daha akıcı konuşmanız, kendinize daha çok güvenmeniz ve öğrendiğiniz kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını uygulama tecrübesi edinmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Pratik yapmak, öğrenme sürecinizde önemli bir adımdır!

“Ama birlikte pratik yapabileceğim kimse yok!” diyebilirsiniz.

Böyle düşünmeyin! Size İngilizce konuşma pratiği edinmenizde yardımcı olabilecek binlerce insan var ve hepsi parmaklarınızın ucunda. Hepsini burada, internette bulabilirsiniz.

Nerede yaşıyor olursanız olun, internette kendinize bir konuşma partneri bulabileceğiniz mükemmel İngilizce konuşma siteleri ve internet siteleri var. İşte size bunların bir listesi!

Çevrimiçi İngilizce Konuşma Partneri Bulabileceğiniz En İyi 14 Yer

1. Skype Tutors (Skype Öğretmenleri)

Ücret: Öğretmenine bağlı olarak değişiyor, ancak genellikle ücretsiz değil.

Nedir: Pek çok İngilizce ve ESL öğretmeni internet üzerinden dil öğrenmek isteyenlere ders vermek için Skype’ı kullanıyor. Eğer Skype’a aşina değilseniz, Skype insanlarla metin, ses veya video kullanarak sohbet etmenizi sağlayan bir program. Videolu telefon görüşmesi yapmak gibi bir şey ve öğretmeniniz yakınınızda yaşamıyorsa çok kullanışlı bir yöntem.

ingilizce-konusma-siteleriDers vermek için Skype kullanan pek çok insan var, ve sizin için en doğru olan öğretmeni bulmanız biraz zaman alabilir. English Tutors Live ve Preply gibi internet sitelerinde pek çok öğretmen var, seçiminizi yapmadan önce pek çok seçeneğe göz gezdirebilirsiniz. Öğretmenlerin kişisel internet sitelerinden özel ders veren öğretmenleri de bulabilirsiniz, burada böyle sitelerin bir örneğini görebilirsiniz.

2. Verbling

ingilizce-konusma-siteleriÜcret: İzlemesi ücretsiz. Katılması ise, seçtiğiniz üyelik seviyesine göre ayda 19 – 45$.Özel ders ücretleri değişkenlik gösteriyor.

Nedir: Çevrimiçi özel ders veren öğretmenleri bulabileceğiniz tek yer Skype değil. Verbling’de farklı seviyeler için farklı ders ücretleri olan pek çok özel ders öğretmeni mevcut. Öğretmenler Verbling tarafından tek tek, özenle seçiliyor. Üstelik seçiminizi yapmadan önce her bir öğretmenin ders tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Kayıt yaptırarak birtakım planlı çevrimiçi dersler de izleyebilirsiniz. Bazen de internet sitesini ziyaret ettiğiniz anda yapılmakta olan bir ders varsa kayıt yaptırmadan da derse katılabilirsiniz.

3. Sesli Sohbet Özellikli Bilgisayar Oyunları

Ücret: Oyunun kendi ücreti dışında ücretsiz.

Nedir: Bilgisayarınızda ya da Xbox veya PlayStation gibi oyun konsollarında oyun oynuyor musunuz? Öyleyse zaten İngilizce konuşma partnerleriniz var demektir! Günümüzde pek çok oyunda dahili sesli sohbet özelliği var ve bu sayede mikrofonlu bir kulaklık seti kullanarak diğer oyuncularla konuşabiliyorsunuz. Oyun sitelerindeki veya platformlarındaki sohbetlere katılmaktan çekinmeyin.

Aslında, bilgisayar oyunlarında sohbet etmek, sizin için gerçek dünyada sohbet etmekten daha kolay olmalı çünkü kimse sizin gerçekte kim olduğunuzu bilmiyor. Rahat rahat hata yapabilirsiniz çünkü eğer istemezseniz aynı kişilerle bir daha asla konuşmak zorunda değilsiniz.

Bu yolla mükemmel bir gramer öğrenemeyeceğinizi unutmayın, ancak ana dili İngilizce olan kişilerin doğal konuşmalarını duyma şansınız olacak. Ayrıca bazı bilgisayar oyunlarında (örneğin, “Call of Duty” gibi nişan alma oyunlarında) sesli sohbette oldukça fazla küfür ediliyor ve herkes nazik olmayabiliyor. Fakat oyun oynarken sizinle sohbet edip size yardımcı olmak isteyecek pek çok harika oyuncu da var.

4. Fiziksel Buluşmalar

Ücret: Ne yaptığınıza bağlı olarak değişir. AirBnb’den bir yer tutmak şehrinizdeki bir parkta ücretsiz bir Meetup’a (buluşma) katılmaktan daha fazla tutacaktır.

Nedir: İnternet siteleri üzerinden sanal ortamda bir İngilizce konuşma arkadaşınızın olması güzel bir şey, fakat yüz yüze arkadaşlık kurmak daha da güzel. Eğer yapabiliyorsanız, etrafınızı İngilizce konuşan kişilerle doldurun. Burada oturduğunuz yerin yakınlarında İngilizce konuşan ve sizinle aynı hobilere sahip olan bir grup insan da bulabilirsiniz, sizin gibi İngilizce öğrenmek isteyen başka insanlar da.

ingilizce-konusma-siteleri

Yakınlarınızda buluşma düzenleyen insanları bulmak için Meetup internet sitesini kullanabilirsiniz. Dil değişimi/takası yapmak isteyen insanlar için bile buluşmalar oluyor. Bu dil takaslarında/değişimlerinde siz birine kendi anadilinizi öğretiyorsunuz, o da size İngilizce öğretiyor, New York’taki bu buluşmada olduğu gibi.

Eğer İngilizcenin ortak dil olduğu bir yere seyahat etmeyi planlıyorsanız, bir otelde yer ayırtmak yerine AirBnb veya Couchsurfing gibi internet sitelerini bir deneyin. Gerçek insanlarla tanışıp konuşma, hatta belki de İngilizce konuşan yeni arkadaşlar edinme fırsatı bulacaksınız.

5. Fluent in 3 Months Forumu

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Ücretsiz.

Nedir: Fluent in 3 Months (Türkçe anlamı “3 Ayda Akıcı Konuş”) yeni bir dil öğrenen insanlar için ipuçları ve yardımcı içerikler sunan faydalı bir internet sitesi. Sitenin en iyi tarafı ise bir topluluk olması. Language Exchange forumunu (dil takası forumu) ziyaret edin, orada konuşma arkadaşı arayan pek çok insan bulacaksınız. Sizin gibi İngilizce öğrenen birilerini veya sizin anadilinizi öğrenen ve anadili İngilizce olan birilerini bulabilirsiniz.

6. Wyzant

ingilizce-konusma-siteleriÜcret: Öğretmene göre değişiyor.

Nedir: Wyzant yakınlarınızda yaşan güvenilir, profesyonel bir İngilizce öğretmeni bulmak için ideal internet sitelerinden biri. Ancak şu anda yalnızca Amerika’da hizmet veriyor.

Eğer Amerika’da yaşıyorsanız, burada ikinci dil olarak İngilizce öğretme konusunda uzman olan pek çok İngilizce özel ders öğretmeni bulabilirsiniz. Üstelik İngilizce dil bilgisinde uzman öğretmenler ve İngilizce yazımı konusunda uzmanlar bile bulabilirsiniz.

İnternet üzerinden tanışıp konuşabileceğiniz bir öğretmen bulabilirsiniz, ancak asıl amaç yüz yüze, birebir ders almak. Bu site üzerinden bulacağınız öğretmeninizle kütüphanede, bir kahvecide, parkta ve hatta kendi evinizde buluşabileceksiniz.

7. Conversation Exchange

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Ücretsiz.

Nedir: İnternetten önce, insanların “mektup arkadaşları” vardı, yani birbirlerinden uzakta yaşayan ve mektupla haberleşen insanlar. Conversation Exchange, İngilizce yazışabileceğiniz e-posta arkadaşları bulmanızı sağlıyor.

Daha da iyisi, bu internet sitesi size sesli sohbetle konuşabileceğiniz insanları veya yakınlarınızda yaşayan ve ana dili İngilizce olan kişileri bulmanızda da yardımcı oluyor.

8. Toastmasters

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Misafir olarak ziyaret etmek ücretsiz. Üye olarak katılmak isterseniz her bir kulübün ayrı bir ücreti var. Ücretler kulübe göre değişkenlik gösteriyor.

Nedir: Toastmasters Club topluluk önünde konuşma becerinizi geliştirebileceğiniz bir yer. Burası yalnızca İngilizce öğrenilen bir kuruluş değil, daha çok genel konuşma pratiği yapabileceğiniz bir organizasyon.

Burada başkalarının önünde konuşmayı öğrenebilir ve konuşma pratiği yapabilirsiniz. Burası insanlarla İngilizce konuşurken kendinize daha çok güvenmenizi sağlamak için harika bir platform. Aradığınız konuşma pratiğinin böyle bir şey olup olmadığını görmek isterseniz çevrimiçi izleyebileceğiniz birtakım videolar var, dünyanın pek çok yerinde de kulüp evleri mevcut. Bu sayfayı ziyaret ederek kendinize yakın olan bir kulüp evi bulabilirsiniz.

9. Go Speaky

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Ücretsiz.

Nedir: Eğer sesli veya videolu sohbetler etmek için özel bir program indirmek istemiyorsanız, Go Speaky’e kaydolabilirsiniz. Bu internet sitesinde dahili olarak kurulmuş bir videolu sohbet özelliği var ve internet tarayıcınızı kapatmadan doğrudan site üzerinden konuşacak insanlar bulabiliyorsunuz.

Go Speaky benzer ilgi alanlarına sahip insanları eşleştiriyor, bu yüzden burada bulacağınız konuşma partnerleri ile ortak konuşma konuları bulma ihtimaliniz yüksek.

10. Busuu

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Temel üyelik ücretsiz. Premium üyelik ücretleri değişkenlik gösteriyor.

Nedir: Busuu’da 50 milyonun üzerinde ana dili İngilizce olan kişi var ve bunlardan herhangi biri İngilizce konuşma partneriniz olabilir. Busuu dil öğrenenler arasında gayet iyi bilinen İngilizce konuşma sitelerinden biri. Bu uygulama, detaylı arama seçenekleri ile bir konuşma partneri ile temasa geçmenizi sağlıyor.

İsterseniz kendi dilinizi öğrenen ve ana dili İngilizce olan birini bulun, isterseniz sizin gibi İngilizce öğrenen başka birini bulup birlikte pratik yapın—seçim tamamen size kalmış.

11. Lingoglobe

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Ücretsiz.

Nedir: Lingoglobe, 6,000 kullanıcısıyla daha küçük, fakat dil değişimi/takası yapabileceğiniz bir arkadaş bulmak için harika olan bir topluluk. Burada sizinle aynı anda konuşmaya olan birini bulabilir veya sizin gibi birlikte konuşma pratiği yapacak birilerini arayan pek çok dil öğrencisi bulabileceğiniz canlı Language Forum’u (dil forumu) ziyaret edebilirsiniz.

Burası daha küçük bir internet sitesi olabilir, ancak insanlar gayet dost canlısı insanlar arasında öğrenmek (veya öğretmek) istedikleri dile göre arama yapabiliyorsunuz. Hatta hobi ve ilgi alanlarına göre bile arama yapma imkanı var. Eğer nereden başlayacağınız bilmiyorsanız, siteye girdiğiniz an çevrimiçi olan insanları görüp merhaba diyebileceğiniz ana sohbet odasına katılabilirsiniz!

12. Coeffee

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Ücretsiz.

Nedir: Coeffee oyunlar yoluyla dil öğreten eğlenceli bir internet sitesi. Cümleleri tamamlamak için doğru kelimeleri seçmeniz gereken “Make Phrase” gibi oyunlarda başkalarına karşı oynayabilirsiniz. Sitede ayrıca kelime tahmin etme oyunları da var. Başka insanlarla birlikte öğrenirken eğlenebilir, ana oyunlar yoluyla arkadaş edinebilir ve topluluğun bir parçası olabilirsiniz.

Coeffee’de sizin gibi dil öğrenen birkaç kişiyle oyun oynarken tanıştıktan sonra sohbetinizi sesli veya görüntülü sohbet programlarına taşıyabilir ve orada konuşma pratiği yapabilirsiniz.

13. Coffee Strap

ingilizce-konusma-siteleri

Ücret: Ücretsiz.

Nedir: Biraz daha kahve, öyle mi? Aynen öyle! Bu internet sitesini, biriyle bir kafede oturup kahve içmek gibi düşünün. Burası gayet arkadaş canlısı ve özel bir yer. Coffee Strap’in yalnızca 2,500 civarında kullanıcısı var, ancak küçük boyutunu size konuşmaktan keyif alacağınız konuşma partnerleri bulan akıllı eşleştirme metodu ile telafi ediyor.

Konuşma partnerinizi bulduktan sonra, onunla yalnızca yedi dakika uzunluğunda yönlendirilmiş sohbetler yapabilirsiniz. Yedi dakika dolduktan sonra, başka bir konuşma partnerine geçecek ve konuşma pratiğini onunla sürdüreceksiniz. Bu da epeyce pratik yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Unutmayın—internetteyken asla yalnız değilsiniz. İnternette İngilizce pratiği yapmanız için size İngilizce konuşma sitelerinin ötesinde tavsiyeler de verdik. İlgi alanlarınıza göre içlerinden istediklerinizi seçebilirsiniz. Bu internet sitelerinden herhangi birini ziyaret ederek sizin gibi İngilizceyi veya başka dilleri öğrenmeye hevesli pek çok insanla tanışabilirsiniz. Onlarla İngilizce konuşma pratiği yaparken zevk alacağınız harika sohbetler bile edebilirsiniz!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close