ingilizce-konusma-pratigi

Her Gün, Bütün Gün İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanın 6 Yolu

İngilizce konuşmak neden bu kadar zor?

İngilizce konuşma pratiği yapmaya çalışıyorsun. Kelimeleri biliyorsun, onları daha önce pek çok kez duydun.

Hatta pek çok farklı öğrenme stratejisi kullanarak onları tekrar ettin. Ama yine de, İngilizce konuşma pratiği yapmak sana zor geliyor.

Muhtemelen söylemek istediklerini zihninde kurabiliyorsun — ama kelimeler dudaklarından bir türlü dökülemiyor.

Peki, böylesi basit görünen bir beceriye hakim olmak neden bu kadar zor?

Konuşma İngilizcesi Neden Zordur

Bu soruyu daha iyi yanıtlamak için, dil öğrenmenin iki şeyden oluştuğunu bilmen gerek: Girdi ve Çıktı.

Girdi dinlediğin ve okuduğun her şeyi içerir— İngilizceye dair dış kaynaklardan alıp özümsediğin her şeyi. Çıktı ise yazdığın ve söylediğin her şey. İnsanlar genellikle daha çok çıktı verme, yani üretime geçme konusunda zorlanırlar ve biz de bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Konuşma zamanı geldiğinde — kimileri için de yazma zamanı — konuşmaları yavaşlatan zihinsel bir engel ortaya çıkar. Aklında basit bir cümle vardır ama her nasılsa onu söylemek tekerleme söylemek kadar zordur. Nedeni de şudur:

Yeterinde gerçek dünya girdisi almamak.

İngilizcenin çok konuşulmadığı bir yerde İngilizce öğrenirken gerçek dünyaya ait yeterli İngilizce girdisi almak zor olabilir. Pekala, ana dili İngilizce olan insanlar sohbet sırasında nasıl konuşur?

Ders kitapları — ana dili İngilizce olmayanlar öğrencilere özel olarak hazırlanmış diğer öğrenme materyalleri gibi — sohbetleri daha açık ve net olmaları için sadeleştirir, yani daha basit hale getirirler. Öğrencilerin İngilizceyi anlamalarını kolaylaştırmak için argo kelimeler, deyimler, aksanlar, hızlı konuşmalar ve gramer hataları konuşmaların dışında bırakılmıştır.

İngilizce konuşma pratiğine başlamadan önce, gerçek dünyada konuşulan İngilizcenin nasıl olduğunu anlama pratiği yapman gerekir.

Neyse ki, FluentU bunun için var. FluentU röportajlar, diyaloglar, haber programları ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videoları alır ve onları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. Arkana yaslanıp rahatlayabilir ve altyazıları okuyarak videoları izleyebilirsin.

Alternatif olarak, videoların beraberinde gelen kelime bilgi kartları (flashcards) ve kelime listeleri gibi interaktif öğrenme özelliklerini kullanabilirsin. Her şey senin İngilizce seviyene ve öğrenme biçimine göre daha önce izlediğin videolar baz alınarak kişiselleştirilir. Konuşma İngilizcesi pratiği yapmak için idealdir!

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce pratiği yapabilirsin.

Konuşma, en az pratiği yapılan beceridir.

Belki de sohbetlerde kendini geri çekip dinlemeyi tercih ettiğin için daha az konuşma pratiği yaptın. Belki konuşma becerin konusunda kendine yeterince güvenmiyorsun. Belki de evde veya sınıfta ders çalışırken öğrenme sürenin çoğu okuyarak, yazarak ve dinleyerek geçti. İyi bir konuşma partnerin olmadıkça veya İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamadıkça, yeterince İngilizce konuşma pratiği yapmak zor olabilir.

Bu yüzden, genel olarak, bu türden çıktılar en az uygulamaya geçirilen ve pratiği yapılan çıktılardır. Bir sohbete katılmak oldukça kolay gibi görünebilir, ama her nedense gerçekte durum böyle olmaz.

Sohbetler sinir bozucu olabilir.

Kendini İngilizce konuşan bir grup insanın ortasında buluyorsun. Konuşmalarını dinlemek gayet eğlenceli, ne söylediklerini de anlıyorsun ve onlara katılmak istiyorsun.

Ancak, bir şeyler söylemen gerektiğinde, geriliyorsun, heyecanlanıyorsun ve avuç içlerin terliyor. Eğer yanlış bir şey söylersen ya da konuşurken hata yaparsan kim bilir senin hakkında ne düşünecekler? Ya seni anlamazlarsa? Ya bu eğlenceli sohbeti tuhaf bir hale getirirsen?

Bunların hepsi konuşmaya çalışırken duyabileceğiniz gayet yaygın ve anlaşılır endişeler. Bu, konuşmanın neden dil öğrenmenin en zor kısmı olduğunu açıklayabilir. Bu yüzden, kendini bu konuda kötü hissetmemelisin — bu tamamen normal. Bu zihinsel engeli aşmana yardımcı olacak tonlarca şey var.

Her Gün, Bütün Gün İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanın 6 Yolu

1. En sevdiğin teknolojiyi kullan

Teknoloji hayatlarımızı çok kolaylaştırdı. İngilizce öğrenmek dahil her şeyi çok daha etkili bir hale getirdi. Tabii ki, teknoloji olmadan da dilin dört yönünün (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) pratiğini yapabilirsin, fakat bilgisayarlar, akıllı telefonlar, televizyonlar ve tabletler öğrenme hızımızı arttırmaya ve bazı şeyleri çok daha hızlı ve etkili biçimde yapmamıza yardımcı oluyor.

Peki, konuşma pratiği yapmak için teknolojiyi nasıl kullanabilirsin?

  • Google’ı kullanırken,  “konuşma” seçeneğini kullan. Eğer mikrofonu olan bir cihazın varsa, akıllı telefon ya da bilgisayar gibi, bunu kolayca yapabilirsin. Google’ın söylediklerini anlayıp anlamadığına ve doğru sözcükleri yazıya döküp dökmediğine bakabilirsin.
  • My Language Exchange gibi bir internet sitesinden birlikte pratik yapabileceğin bir çevrimiçi konuşma partneri bul.
  • İngilizce bilen arkadaşlarınla ve akrabalarınla pratik yapmak için Skype buluşmaları ayarla.
  • Chat with friends using messenger services like WhatsApp gibi sohbet araçları kullanarak arkadaşlarınla sohbet et ve insanlar için küçük İngilizce sesli mesajlar kaydet.

2. Verbling Community (Verbling Topluluğu) internet sitesini dene

ingilizce-konusma-pratigi

Basitçe anlatmak gerekirse, the Verbling Community, yani Verbling Topluluğu boyutu değişen çeşitli sohbet gruplarından meydana geliyor. Grubun boyutu, grubun kurucusunun kaç kullanıcıya izin verdiğine göre değişiyor. Grubun kurucusu aynı zamanda grup için istenen beceri/yetkinlik seviyesini de belirleyebiliyor. Bu da şu demek oluyor: İnsanlar, kendi dil ihtiyaçlarına uyacak gruplar oluşturuyorlar. İngilizcesi ileri seviyede olan iki kişiyle mi yoksa başlangıç seviyesinde olan dört kişiyle mi konuşacaklarına kendileri karar verebiliyorlar.

Yani, bu internet sitesini ana dili İngilizce olan kişilerle ve İngilizce bilen başka kişilerle ücretsiz olarak konuşmak için kullanabilirsin. İnsanlar hatalarını düzeltmek için her zaman istekli olacaktır ve burada hata yapanları yargılamak yok. Burada herkes dil öğreniyor, dolayısıyla seni anlayacaklardır!

Buradaki İngilizce sohbetler tamamen açık ve serbest olarak akabilir, konuşma partnerlerinin istediği herhangi bir konuda olabilir. Veya, sohbet konusu grubu kuran kişi tarafından seçilebilir.

Genellikle, herkes “Hello” (“Merhaba”) ve “How are you?” (“Nasılsın(ız)?”) gibi şeyler söyleyerek, yani selam vererek sohbete başlar, bu yüzden sohbetin bu kısımları senin için kısa zamanda gayet kolay bir hale gelecektir. İnsanlarla İngilizce selamlaşmak, hal hatır sormak ikinci doğan gibi olacak!

Git gide daha fazla sohbet ettikçe (hata yapmaktan utanmadan) İngilizce konuşma konusunda büyük gelişme kaydettiğini göreceksin. İlerlemiş bir konuşma kabiliyeti, bir sonraki seviyeye, daha ileri seviyedeki sohbetlere geçmeye hazır olduğun anlamına gelir.

3. HelloTalk’a Gir

ingilizce-konusma-pratigi

HelloTalk, metin-bazlı, yani yazılı bir sohbet uygulaması. Seni ana dili İngilizce olan gerçek kişilerle eşleştiriyor ve beceri seviyene göre çeşitli konularda sohbet edebiliyorsunuz.

İstediğin herhangi bir dili seçebiliyorsun. Şanslısın ki, senin gibi pek çok insan İngilizcesini geliştirmek için bu uygulamayı kullanıyor, yani birlikte pratik yapabileceğin pek çok insan var. Ama sen özellikle konuşma pratiği yapmak istiyorsun, o zaman bu uygulama sana bunu yapmanda nasıl yardımcı olabilir?

Uygulamanın klavyesinde, konuşma partnerine sesli mesajlar göndermeni sağlayacak şahane bir seçenek var. Onlarda da sana kendi sesli mesajlarıyla karşılık verebilirler. Konuşma partnerin sana yalnızca yazılı olarak karşılık verirse, uygulamanın mesajları sesli okuma özelliğini kullanarak mesajları dinleyebilirsin. Uygulama açık ve net konuşma konusunda gayet başarılı olduğu için, bu telaffuzun konusunda senin için inanılmaz faydalı olabilir.

4. WordReference Sözlük Uygulamasını indir

ingilizce-konusma-pratigi

WordReference dil öğrencileri için hayat kurtarıcı olmasıyla bilinen harika bir araç. Üstelik sana sözlük tipi internet sitesinden çok daha fazlasını sunan bir uygulaması da var!

Bu uygulamanın birtakım özel faydaları var. Bir kere, seninle birlikte her yere gidiyor. Yanında içinde bir şeyler bulmanın uzun zaman aldığı devasa kitaplar ve sözlükler taşımak zorunda kalmıyorsun. WordReference kendini benzer uygulamalardan tamamıyla ayırıyor çünkü konuşma pratiği yapmanı sağlayan iki benzersiz özelliği var.

Öncelikle, bu uygulama kelimeleri sesli olarak söylüyor. Bu, kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini anlaman için harika bir araç. Ancak, İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek adına bu özellikten tam anlamıyla faydalanabilmen için, kelimeleri uygulamanın seslendirdiği şekilde söylemeye çalışarak sesli olarak tekrarlaman gerek. Ayrıca kelimeleri İngiliz veya Amerikan aksanıyla dinleme seçenekleri de var, bu sayede öğrenmek istediğin İngilizce aksan hangisiyse tercihini ona göre yapabilirsin.

İkinci özellik ise, kelimelerin anlamlarına kolayca bakıp bağlam içerisinde nasıl kullanıldıklarını görebilmen. Uygulamada bir kelimeyi arattığında karşına bir tanım ve örnek cümleler çıkacak. Bunlar öylesine, basit cümleler olmayacak, sana yeni öğrendiğin kelimeleri nasıl kullanman gerektiğini gerçek dünyadan tonlarca örnekle gösterecekler. Bir daha doğru kelimeyi kullanıp kullanmadığın konusunda endişelenmeyeceksin. Kulağa iyi geliyor, değil mi?

Ayrıca, dil öğrenenlerin dünyaya sorular sorabileceği forumlar da var — üstelik dünya soruları cevaplıyor! Bu forumlara bir göz atıp ana dili İngilizce olanların İngilizce kelimelerin kullanılışını nasıl açıkladıklarına bir bak. Bu, kelimelerin ardındaki kültürel bağlamları ve görgü kurallarını anlamana yardımcı olacak.

Tüm bunlar konuşma pratiği yapman için mükemmel çünkü cümleleri kendi kendine, sesli olarak söyleyebilir veya bir kelimenin sana söylendiği ama o an neden o kelimenin kullanıldığını anlayamadığın bir anı hatırlayabilirsin.

5. Gününü bir realite şov gibi anlat

Bazen günlük hayatlarımızdaki bütün teknolojilerden uzaklaşmak isteriz.

Merak etme—teknoloji olmadan da konuşma pratiği yapmanın pek çok eğlenceli ve yaratıcı yolu var.

Örneğin, hayatının bir realite şov olarak nasıl görüneceğini hiç merak ettin mi?

Gününü yaşa. Gün içerisinde bir şeyler oldukça, yaptığın şeyleri, karşılaştığın insanları, karşına çıkan sorunları anlatarak İngilizce konuşma pratiği yap. Sanki milyonlarca kişi hayatınla ilgileniyor ve seni izliyormuşçasına her şeyden bahset. Eğer gününün belirli bir kısmında bir konuda güçlük çektiysen, o engeli aşmanın ne kadar kolay ya da zor olduğunu anlat.

Belki de yemek pişirirken seyircilerine ne pişirdiğini ve yemeğin nasıl pişirildiğini anlatabilirsin. Yemek tarifini adım adım anlat ve bunu yaparken bu yemeği neden sevdiğinden de bahset. Maç izlerken, bir sunucu gibi olup biten her şeyi anlatmaya çalış.

Bu İngilizce konuşma pratiğinin eğlenceli ve etkili olduğunu göreceksin, üstelik bu yöntem gün içerisinde yaptığın tonlarca şeye uygulanabilir. İhtiyacın olduğunda kaç kelimeyi hatırlayabildiğini göreceksin. Nerelerde aklının karıştığının ve konuşurken hangi dil bilgisi kurallarını uygulamanın senin için zor olduğunun farkına varabilirsin.

Belirli bir kelimeyi ya da ifadeyi hatırlayamadığın zaman duraksaman gerektiğinde, konuşmaya devam et ve söylemek istediğin anlamı başka kelimelerle ifade etmeye çalış. Bu, daha yaratıcı olmana yardımcı olacak. Eğer konuştuğun esnada not alabilirsen, hangi sözleri ve ifadeleri unuttuğunu not et. Sonra bunların İngilizce karşılıklarına sözlükten bakabilir ve ileride yapacağın konuşmalarda kullanmak için üzerlerinde çalışabilirsin.

Konuşmaya başla, biraz kendini eğlendir, çok geçmeden konuşma becerinin ruhun bile duymadan büyük ölçüde geliştiğini fark edeceksin.

6. Gördüğün, duyduğun her şeyi anında çevir

Bu, hayatının pek çok kısmında uygulayabileceğin bir alıştırma, aynı realite şov alıştırmasında olduğu gibi. Genellikle, bir şeyler yeterince sık yapıldığında, neredeyse alışkanlık haline gelir. Sürekli İngilizce konuşma pratiği yapmak harika bir alışkanlık olmaz mı, ne dersin? Örnek vermek gerekirse: Araba sürerken yolda üzerinde komik bir söz olan bir reklam panosu görüyorsun. O sözü İngilizceye çevirmeye çalış ve çevirini kusursuz bir İngilizce ile sesli oku.

Eğer yardıma ihtiyacın olursa yukarıdaki harika uygulamalardan birinden yararlanmayı da unutma!

Daha önce olduğu gibi, bu alıştırma da pek çok farklı şeye uygulanabilir. Artık İngilizce konuşma pratiği yapmak için farklı yollar da biliyorsun. İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeye ve tam anlamıyla akıcı bir İngilizceye doğru yol almaya hazır olduğunda, gün içerisinde bu alıştırmalarla neler yapabileceğine bir bak!

Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer bu ipuçları hoşuna gittiyse, FluentU uygulamasına da bir göz atmalısın. İnternet sitesinde olduğu gibi, FluentU uygulaması da İngilizceyi popüler talk-showlar, akılda kalıcı müzik videoları ve komik reklamlar aracılığıyla öğrenmeni sağlar, aynı burada görebileceğin gibi:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

İzlemek istediğin her şey muhtemelen FluentU’da vardır.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

 

Videolardaki bütün kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırabilirsin.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close