ingilizce-klavye

İngilizce Klavye ile Yazmayı Öğren: 12 ESL On Parmak Klavye Kaynağı ve Oyunu

Bir şeyin “basic” ya da “easy” olması arasındaki farkı biliyor musun?

Bir şey “easy” olduğunda, çok fazla efor sarf etmeden yapılabilen bir şeydir yani kolaydır.

Diğer taraftan “basic” ise “base” teriminden gelir. “Base” bir şeyin tabanı anlamındadır. Bir nesnenin diğer kısımları destekleyen bölümüdür.

Bir şeyin temeli ve başlangıç noktasıdır.

Genelde basic şeylerin easy olduğuna inanırız.

Fakat gerçekle alakası yok. Basic, temel şeyler, pratik gerektirir. Bilerek çok çalışmayı ve odaklanmayı gerektirir.  Eğer bir becerinin temellerine tam olarak hakim olamazsak bu beceriye de hakim olamayız.

Çağımızın temel becerilerinden biri de “typing” yani klavye ile yazı yazmak başka bir ifadeyle on parmak klavye kullanmak. Bir ofiste çalışıp çalışmadığın veya arkadaşlarınla chat yapıp yapmadığın önemli değil, iletişim kurmak için kelimeleri klavye yardımıyla yazarız.

Fakat hiç kimse hızlı yazma becerilerini geliştirmek için düzenli olarak klavye ile yazı yazma çalışmaları yapmayı düşünmez.

Bu hem tuhaf hem de ürkütücü. Düşük yazma hızı, eğitimini, işini ve bütün hayatını etkiler.  Eğer klavyeyi yavaş kullanıyor, on parmak yazamıyorsan bu büyük oranda zaman kaybına neden olur.

İngilizce yazma, okuma ve konuşma becerilerinin dışında tüm öğrenciler İngilizce klavye kullanma becerilerinin üzerinde de durmalı. Bu rehberde on parmak yazma becerilerini bir üst seviyeye çıkaracak faydalı, eğlenceli ve sürükleyici kaynakları sıralayacağız.

İngilizce Klavyeye Başlamak için Kolay On Parmak Çalışmaları

Typing Tutorial Basics

Son zamanlarda yeni bir bilgisayar aldın mı ve yazma hızının ne kadar düşük olduğunu fark ettin mi?  Belki de yıllardır klavye kullanıyorsun fakat yazmanı hızlandırmak, parmaklarının klavyede akması için birkaç basit püf noktasına ihtiyacın olabilir.

Bu YouTube dersi profesyonelce on parmak klavye kullanma tekniklerine kısa bir giriş yapıyor. Bu video, klavyeye bakmadan hızlı bir şekilde herhangi bir tuşu bulabilmek için klavye üzerine parmaklarını nasıl yerleştirmen gerektiğini anlatıyor.

Dersi sunan eğitmen, on parmak yazma kurslarını çok küçük yaştan itibaren ele alıyor ve temel kavramları açıklarken yeni başlayanlar için pratik önerilerde bulunuyor ve ipuçları veriyor. Videoda açıklanan parmak yazma şemasının bir linkini de sunuyor.

Bu videoda günlük Amerikan İngilizcesi kullanılıyor, tıpkı native speaker biri arkadaşlarıyla sohbet edermiş gibi bir dil var. Bu videoya oldukça samimi ve rahat bir his katıyor bu da onu dinleme ve konuşma pratiği açısından oldukça faydalı hale getiriyor.

How to Type

Bu video diğerine göre daha resmi. Yapım kalitesi daha iyi, ses temiz ve net, ayrıca anlatıcı resmi bir ton kullanıyor.

Ders videosu aşamalar bölünmüş bu da takip etmeyi oldukça kolay hale getiriyor. Öğrencilerin çok işine yarayacak ipuçları ile birlikte konuyla ilgili ilginç bilgiler de veriyor.

Bu ders sadece iki dakika uzunluğunda bu da daha kısa sürede gerekli bilgileri almak isteyenler için onu mükemmel hale getiriyor. Kelimelerin anlamlarını anlamasan bile dersin içeriğini anlamana yardım edecek daha görsel ipuçları da veriyor.

FluentU

Tamam, belki FluentU, özellikle klavye ile yazmak konusunda bir kaynak değil. Fakat FluentU hesabı olmadan hiçbir İngilizce eğitimi tam olamaz. Neden mi? Çünkü FluentU, film fragmanları, müzik videoları, haberler, ilham verici konuşmalar gibi otantik videoları alıp bunları sana özel dil öğrenme derslerine dönüştürüyor . FluentU ile İngilizce öğrenmek, eğlenceli ve sürükleyici!

Fakat FluentU, yalnızca video izlemekten ibaret değil videolarda duyulan dili aktif bir şekilde öğrenmek ve pratik yapmaktır. Her zamankinden daha iyi bir şekilde İngilizce öğrenmek için etkileşimli alt yazıları, flaş kartları ve kelime listelerini kullan.

On parmak çalışmaların sırasında bilmediğin bir kelimeyle karşılaşırsan anlamını görmek, kullanımını duymak ve asla unutmayacağın bir şekilde öğrenmek için FluentU’yu kullan! FluentU, şimdi iOS ve Android‘de, hemen indir!

İngilizce Klavye Yazı Çalışmaların için 12 Kaynak ve Oyun

10 Parmak Klavye Alıştırmaları için İngilizce Harika Web Siteleri

1. Keybr

Touch-typing (tuşlara bakmadan yazma), doğru tuşu bulmak için bakmaya gereksinim duymadan yazabilme tekniğidir. İsminin de çağrıştırdığı gibi gerekli tuşa çabucak basmak için dokunma hissini (ve hafızanı) kapsar.

Bu web sitesi sana on parmak klavyeye bakmadan yazmayı öğretmeyi amaçlayan bir program. Alıştırma çalışmalarını içerir ve klavyen ile belirli görevleri tamamlamanı ister.

Diğer pek çok web sitesinin ve programın aksine tekrar tekrar aynı şeyi sana yaptırmaz. Bunun yerine daha önceki çalışmalarını temel alarak her seferinde yeni bir görev oluşturmak için bir algoritma (bir bilgisayar tarafından yapılması gereken bir dizi kural) kullanır.

Web sitesinin kendisi çok faydalı olmasına rağmen hiçbir ses kaydı içermemektedir. Bu siteyi en geniş kapsamda kullanabilmek için iyi derecede İngilizce okuma becerisine sahip olmak gerekiyor.

Mevcut klavye kullanma becerini ölçmek için bir yazma testi de bulunuyor.

2. Typing

Bu klavye ile yazı yazma web sitesi, sınıfta kullanılabileceğin gibi bireysel öğrenmede de kullanılabilecek bir on parmak kursu. Öğrenme seviyelerine ve sınıflara göre bölünmüş çok iyi düzenlenmiş bir kurs planı içeriyor.

Bu sitede, öğrenciler ve öğretmenler için ayrı bölümler var. Öğretmen portalı, öğretmenlerin her bir öğrencisini görmesine, takip etmesine ve değerlendirmesine imkan sağlıyor. Eğer bir sınıfla birlikte eğitim alıyorsan veya kendi özel öğretmenin varsa bu siteyi kullanmayı öğretmeninden rica et ve belki de ücretsiz erişim hakkın olabilir.

Yazma derslerinde ayrı bir pratik bölümüyle birlikte üç öğrenme düzeyi var: başlangıç, orta ve ileri. Dersler belli kombinasyonlardaki tuşlara basmak gibi en temel şeyler ile başlıyor ve fıkralar, sayılar ve semboller gibi ileri düzey konuları ele alıyor. Elbette bu dersler okuma pratiği olarak da kullanılabilir.

Öğreticilerin dışında bu web sitesinde yazma oyunları da bulabilirsin bu da düzenli olarak pratik yapmanı daha eğlenceli hale getirecek.

3. Good Typing

Good Typing web sitesi, sana birkaç saat içerisinde on parmak yazmayı öğreteceğini vadeden bir başka kurs. Siteye üye olmadan herkesin yapabileceği ücretsiz bir yazma testi ile başlıyor.

Basit adımları kullanarak on parmak nasıl yazacağını öğreten 27 ders sunuyor. Bu dersler cihazının klavye dizilimine göre değiştirilebilir. Türkiye’de Q klavye ve F klavye olduğu gibi farklı ülkelerde farklı dizilimler kullandığından 23 seçenek sunuyor.

İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Almanca ve Fransızca gibi farklı dillerde kurslar da içeriyor. Klavye ile yazmada yeni olman durumda ilk önce Türkçe bir klavyede yazı yazmaya başlaman daha uygun olacak. Sonrasında ise İngilizce klavye ile yazma konusunda temel teknikleri kullanabilirsin.

4. 10 Fast Fingers

10 Fast Fingers programı, yarışma heyecanının öğrenme sürecine ekler. Genel yazma testiyle birlikte “multiplayer typing test” (çok katılımcılı yazma testi)denen bir sınav da var. Bu formatta çoğu insan yazma sınavına birlikte girerler ve diğer katılımcılardan daha hızlı olmaya çalışırlar.

Benzer şekilde, tüm zamanların en hızlı on parmak kullanıcısı olmayı deneyebileceğin bir başka yazma testi daha var. Her konuda düzinelerce farklı yarışma var ve bunlardan birine katılabilirsin. Ayrıca çoklu dil desteği de bulunuyor. Bu diller arasında Türkçe de var.

Kendi metinlerini kopyalayıp yapıştırıp yazma çalışmalarında ve yazma testlerinde kullanmak için yazı çalışmalarını özelleştirebilirsin. Ayrıca bu bir testen, kurstan bir şeyler öğrenmek veya aynı anda yazma ve okuma pratiği yapmak için harika bir yol olabilir.

Son olarak bu web sitesi, yazma çalışmaları için İngilizcede en çok kullanılan kelimeleri kapsayan top-1000 yazma modu da var.  Bu, farklı becerileri pratik yapmak için vakti olmayan öğrenciler için ideal. Bu mod, kelime hazinesi, okuma ve yazma becerilerini aynı anda geliştirmeni sağlar.

5. Kidz Type

“Candy Crush” gibi basit ve renkli oyunların büyük bir hayranı mısın? Belki, gerçekten eğlendiğinde alıştırma saatlerini daha çok seveceksin. Sadece sıkıcı derslere ve siyah beyaz ekranlara biraz ara vermek isteyebilirsin.

KidzType, çocuklar ve yeni başlayanlar için yazma pratiği sunan bir web sitesi. Buradaki tüm alıştırmalar bir oyun şeklindedir. Alıştırmalar dört seviyeye bölünmüş, her biri özel harfler ve semboller gibi on parmak yazmanın çok özel yönlerini ele alıyor.

Dersler tekrarlayıcı görülebilir fakat klavye kullanımı için güçlü bir temel oluşturmak adına harikalar. Daha önce bahsettiğimiz çoğu sitenin aksine bu alıştırmalarda tam kelimeler veya cümleler bulunmuyor. Daha ziyade doğru tuşa basmak üzerine duruyor. Kelime dağarcığını, anlama veya okuma becerilerini geliştirme noktasında çok da iyi olmadığı anlamına geliyor fakat klavyenin doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmek için gerçekten iyi.

KidzType, basit on parmak alıştırmaları koleksiyonu arayanlar için yapılmış.

Her Seviyedeki Öğrenciler için 7 On Parmak İngilizce Klavye Oyunu

Yemek yapmak, hayalet öldürmek, gazetelere yazmak ve hatta uzay gemilerini kurtarmak – tüm bunlar yazmayı gerçek bir macera gibi hissetmek için alıştırma oyunları.

Yazma alıştırmalarının tekrar edici olması gerekli, oyunlar kendini meşgul etmenin harika bir yolunu sunuyor. Bu oyunlar sıklıkla zaman bazlı ve oturum boyunca dikkatli olmanı gerektiriyor. Bu, hareketlerine konsantre olmanı ve bir klavyeyi kullanmak için en etkili tekniği ezberlemene yardım ediyor.

Tasarım yönünden oyunların bağımlılık yapması amaçlanır ve bu da öğrencilerin bunlardan uzak durması yerine oturumları dört gözle bekler hale gelmelerine neden olur. İnternet’te bulabileceğin en iyi on parmak klavye oyunlarını burada listeledik.

Aşağıdaki oyunlar kolay seviyede ve tam olarak yeni başlayanlar için tasarlanmış.

6. “Keyman”

Bulmaca oyunları ve okyanus maceralarını seviyorsan o halde “Keyman” senin çok hoş bir deneyim olacak. Herhangi bir açıklama yok ama anlaması oldukça kolay.

Bir maze (bir noktadan diğerine yolunu bulman amaçlanan bir bulmaca, labirent)içerisinde amaç, tüm tuşları, hazine sandıklarını ve paraları toplamak. Bu oyunda üç seviye var ve zorluk, oyuncu bir seviyeden diğerine geçtikçe artıyor.

İlk seviyede oklar ile daireler içerisinde pek çok harf fark edeceksin. Doğru tuşa bastığında daire hareket eder ve başka bir yöne gitmene izin verir. İkinci seviyede, benzer kırmızı daireler görünür. Bu dairede gösterilen harflere basmadıkça onları engelleyen barriers, bariyerler varmış gibi hareket ederler. Ayrıca çok yaklaştığında sana zarar veren bir balık türü de oyuna dahil olur. Üçüncü seviyede bu tehlikeli balıklardan daha çok var.

İngilizce klavye ile yazma pratiği açısından bu oyun kesinlikle sıfırdan yeni başlayanlara önerilir. Oyuncunun, herhangi bir kelime veya harf dizini yazması gerekmez. Bir seferde yalnızca tek bir tuşa basmak zorundasın.

Bu klavye üzerinde yapacağın eylemlerin çok da doğal bir yazma şekli olmayacağı anlamına geliyor. Ancak bir klavyeye hiç aşina değilsen bu oyun temel tuşların nerede olduğunu hatırlaman için sana yardımcı olabilir.

7. “Dance Mat Typing”

“Dance Mat Typing” dünyanın en ünlü medya kuruluşu olan BBC tarafından sunulan bir oyun. Oyun, İngilizce öğrenenler için on parmak yazmayı öğretmek amacıyla tasarlanmış.

Oyunun her bir aşamasından kullanılan tuş sırasına göre oyun dört bölüme ayrılmış. Birinci seviyede çoğunlukla f, d, s, a, j, k, l, ;, g ve h’den oluşan ana tuşlar kullanılır.  Bir sonraki seviye bunların altındaki ve üstündeki sırayla ilgilidir.

Her bir seviye kısa bir tanıtım videosu içerir. Bir çizgi film karakteri seni karşılar ve ne yapman gerektiğini sana anlatır. Oyunun bu bölümü hem sesli hem de yazılı sunulur bu sayede ne söylendiğini kolayca anlayabilirsin. Tonu, gayri resmi ve bazılarının bir parça anlamakta güçlük çekeceği bir aksan var. Fakat ne dediklerini okuyabildiğin için çok büyük problem olmayacak.

Bu oyun iki görevin karışımı: ya bazı tuşlara tekrarlayarak rastgele basacaksın ya da ekranda görülen kelimeleri klavyede yazacaksın. Bu oyundaki kelime bilgisi kolay ve temel İngilizce anlayışına sahip herhangi bir öğrenci kolayca oynayabilir.

Ancak, sesli açıklamalar çok net olmadığı için bu oyunu oynamadan önce temel okuma becerilerini geliştirmeni tavsiye ederiz.

Bu oyunlar senin için çok mu basit? O halde bir sonraki orta seviye klavye ile yazma oyununa geçme zamanı.

8. “Typing Chef”

“Typing Chef”, yemek pişirme keyfini, yazma heyecanıyla birleştiriyor.  Çeşitli seviyeler içeriyor ve sınırlı süre içerisinden gerçek İngilizce kelimeleri klavyede yazman gerekiyor.

Her bir yeni seviye, hızı artırmak, daha uzun kelimeler veya iki kelimeli ifadeler vermek suretiyle daha da zorlayıcı hale geliyor. Ayrıca yeni seviyeler, kesme tahtası, tencere veya tava gibi yeni arka planlar kullanıyor. Tahmin edebileceğin gibi her şey yemek pişirme ile ilgili ve bu konuda pek çok bilgi elde edebilirsin.

Zorlayıcı bir oyun tasarımı olmasının ve eğlenceli görsellerin dışında bu oyunda culinary (mutfakla ilgili) etkileyici bir kelime listesi var. Bu oyunda öğrenciler pots ve pans gibi basit kelimelerden asparagus (kuşkonmaz) gibi daha karmaşık yeni kelimeler ile yüzleşecek.

Fakat oyunun hızı okuyucuya oyunu durdurup kelimenin anlamına bakmasına müsaade etmiyor. Ellerin daima klavyede olacağı için ekranda gördüğün kelimeleri gerçekten bir yere not edemezsin. Yapacağın en iyi şey, her bir seviyeden sonra durup mümkün olduğunca çok kelime hatırlamaya çalışman olacak. Anlamlarını araştır ve bir sonraki seviyeye devam etmeden önce bu kelimeleri bir kağıda not et.

Ayrıca bir kamera veya kayıt uygulaması ile bilgisayarının ekranını kaydedebilirsin. Bu oyuna odaklanmanı ve kelimelere daha sonra bakmanı sağlayacak.

9. “The Typing of the Ghosts”

Şöyle biraz ürkütücü şeyler için ruh halin uygunsa “The Typing of the Ghosts” oyununu oynayabilirsin. Bu oyunda, hayaletlere eklenmiş çeşitli kelimeler ekranda gösteriliyor. Başlangıçta, küçükler ve zaman geçtikçe büyümeye devam ediyorlar.

Ekli kelimeyi yazarak bir hayaleti öldürebilirsin. Oyun sonlandıktan sonra belli sayıda hata yapmana izin veriliyor.

İngilizce kelimelerin dışında rastgele harfleri ve sayıları da bulacaksın. Fakat genelde bu tuşlardan daha çok kelime var. Kelime dağarcığı konuyla ilgili değil bu da çok kötü bir durum: Oyunun tasarımcıları büyük bir fırsatı kaçırmışlar çünkü öğrencilerin hayalet ve korku bağlamındaki kelimeleri ezberlemelerine yardımcı olabilirlerdi.

Bu oyun çok zorlayıcı çünkü tek seferde birden fazla kelime ekranda gözüküyor. İlk olarak hangi kelimeyi yazacağına karar vermelisin sonra bu kelimeyi zamanında gerçekten yazmalısın.

Oyunu oynama deneyimi gerçekten eğlenceli ve oyuna başladıktan sonra bırakması gerçekten zor gelecek.

10. “Ztype Space Typing and Spelling”

NASA tarafından yayınlanan uzay fotoğraflarını incelemeyi seviyor musun? Uzay filmlerinin ve atıcılık oyunlarının tutkulu bir hayranı mısın?

Eğer bu soruların herhangi birine cevabın evet ise “Ztype” tam senlik. Bu oyunda bir uzay gemisinin kaptanısın ve farklı nesnelere ateş ederek gemiyi koruman gerekiyor.

Bunu, nesnenin adını klavye ile yazıp onu yok etmek suretiyle yapabilirsin. Önceki oyuna benzer şekilde çoğu kelime anında ekranında görünüyor ve hangi kelimeyi ilk yazacağına karar vermelisin.

Bu oyunun grafikleri, pek çok ünlü mobil oyun ile eşit düzeyde ve ses efektleri bir başka aksiyon oyunu oynuyormuşsun gibi hissettiriyor.

Standart oyunun dışında kendi metininle de oynayabilirsin. Ekrana yapıştırıp ücretsiz online hikayeleri ve şiirleri kullanabilirsin. Oyun daima metindeki sıraya göre çalışmayı gösterir. Uzay oyununda aynı zamanda okuma ve yazma pratiği yapabilirsin.

Ayrıca oyun skorlarını kaydeder ve performansını izlemene yardım eder. Eğer bu oyunu düzenli olarak oynarsan gerçekten ne kadar ilerleme kaydettiğini görmen açısından sana iyi bir fikir verebilir.

Sonuç olarak işte sana ileri düzey klavye ile yazı yazma pratiği yapabileceğin birkaç oyun.

11. “The Coop Times”

Şimdiye dek oynadığım en iyi klavye ile yazı yazma oyunlarından biri ve daha şaşırtıcı olan ise çevrimiçi olarak ücretsiz erişilebilir olması.
“The Coop Times”da verilen son teslim tarihine kadar bir makale yazması gereken bir gazeteci olarak oynuyorsun. Oyuna başlamadan önce konu hakkında sana bazı bilgiler veriliyor ve bununla ilgili olarak çabucak beş satır yazmak zorundasın. Bu satırları teslim edilmesi gereken zaman içinde yazdıktan sonra bir başlık yazıyorsun ve editörlere gönderiyorsun.

Oyun çok eğlenceli ve editörler sana hem komik hem de sert bir değerlendirme gönderiyor.

Bu oyun yalnızca iyi bir İngilizce writing anlayışına sahip ileri düzey öğrenciler için uygun fakat biraz klavyede hızlı yazı yazma çalışmasının yapılmasını gerektiriyor. Bu oyun, bir konu hakkında kendi İngilizce cümlelerini kurabilen öğrenciler için çok yararlı.  Ayrıca kendi hatalarını düzeltmene izin vermez bu yüzden öğrencilerin on parmak yazarken daha fazla dikkat etmelerini sağlar.

Görevlerini zamanında tamamlamak için uğraşırken veya yazarken çok fazla hata yaptığını düşünüyorsan kendini daha iyi yetiştirmek için bu oyunu kullanabilirsin.

12. “Epistory – Typing Chronicles”

“Epistory”, bir hikayede ana karakterin yerine geçerek oynama anlamına gelen Role Playing Game (RPG) yani Rol Yapma Oyunu. Bu, onu listemizdeki en ileri düzey oyun haline getiriyor çünkü ilerlemek için gerçek bir hikayeyi tamamlaman gerekiyor.

Oyundaki karakterleri hareket ettirmek, savaşmak, eşyaları yok etmek ve Epistory’nin dünyasını keşfetmek için klavyeyi kullanman gerekiyor. Katlanmış kağıttan yapılmış bir dünyadan geçerken “Epistory” bir tilkinin üzerindeki bir kızın hikayesini anlatıyor. Müzik, sanat tarzı ve hikaye gerçekten bir beceriyi pratik yaptığını sana unutturacak.

Diğer oyunlar gibi nesneleri yok etmek için kelimeleri yazıyorsun. Bazı bölümlerde, çevrendeki nesneler ile etkileşime geçmek ve güçlerin arasında geçiş yapmak için özel kelimeleri yazman gerekiyor. Kelimelerin çoğu rastgele ve uzunlukları değişiyor. Ancak bazı kelimeler elementler hakkında bu yüzden ateş, su ve daha fazlasıyla ilgili çok farklı kelimeler göreceksin.

Bu oyun on parmak İngilizce klavye yazma becerilerini pratik yapman ve hızlanman için büyük bir fırsat sağlar bunun yanı sıra yeni kelimeler öğrenmek için de iyi bir yol. Bunun çok güzel olduğunu söylemiş miydim?

 

Klavye ile yazı yazma egzersizleri sıklıkla sıkıcıdır ve gereksiz görülür. Umarım, bu dersler, siteler ve oyunlar İngilizce klavye kullanma pratiğinin ne kadar eğlenceli ve bağımlılık yapıcı ve İngilizce on parmak yazma becerilerini geliştirmenin gerçekten ne kadar önemli olduğunu anlamanı sağlar.


Dhritiman Ray, roman, şiir ve düzyazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konularda uzmanlaşmıştır. Daha fazla öğrenmek için buraya tıkla.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close