ingilizce-kisa-hikayeler

İngilizce Kısa Hikayeler İngilizceni Geliştirmene Son Derece Yardımcıdır—İşte Bunun Nedenleri!

İngilizce bilgini diğer kişilerin yaşamlarını öğrenmek, tarih bilgisi edinmek, yeni kültürleri keşfetmek ve yeni yerleri keşfetmek için kullanabilirsin.

Ve bunu da hiçbir yere gitmeden yapabilirsin!

İhtiyacın olan tek şey harika bir hikaye.

İngilizceni geliştirmek için gerçek hayatta pratik yapman gerektiğini zaten biliyorsundur. Ama biliyor olmayabileceğin şey, bu gerçek hayat pratiği için hikayelerin ideal kaynaklar olduğudur.

Kolay İngilizce kısa hikayeler bunun için biçilmiş kaftandır. Hem kısa hem de kolay olmaları nedeniyle bunları bitirmek ve bunlardan İngilizce dersleri çıkarmak için strese girmezsin.

Kısa hikayelerle İngilizce sözcüklerin doğal bir şekilde kullanıldığını göreceksin ve bu da bu sözcükleri ilgili içerik ile birlikte algılamana ve sonsuza dek hatırlamana yardımcı olacaktır.

Bu kısa hikayelerin hangileri olduğunu ve sana İngilizce öğrenmende nasıl yardımcı olacaklarını keşfetmek için okumaya devam et.

Peki Kısa Hikaye Nedir?

Kısa hikaye, kısa bir kurgu ürünüdür. Bir romandan daha az sayıda sözcük içerir, dolayısıyla da daha kısa bir sürede okumak mümkündür. Bazı daha eski kısa hikayeler uzun yıllardır anlatılır. Bunlar ilk olarak kulaktan kulağa yayılmış ve birisi bunları kağıda dökmeye karar verdiğinde tarihin sayfalarındaki yerini almıştır. Bu daha eski kısa hikayelerin örnekleri arasında ünlü “Aesop Masalları” koleksiyonu yer alır. Aesop binlerce yıl önce (yaklaşık M.Ö. 620 senesinde) yaşamış bir köledir ve dersler veren hikayeler anlatmıştır—ve günümüzde dahi çocuklar tarafından okunmaktadır. “Koyun postuna bürünmüş kurda dikkat et” gibi bazı İngilizce sözler de bu hikayelerden türetilmiştir.

Kısa hikayeler 19. yüzyılda dergilerde yayınlanmaya başlamıştır. Birçok ünlü yazar kısa hikayeler yayınlamaya başlamıştır. Kısa hikayeler o kadar popülerdi ki günümüzdeki popüler şarkılarla aynı düzeydeydiler.

Edgar Allan Poe ve Washington Irving gibi birçok Amerikalı yazar sonradan klasik haline gelen kısa hikayeler yazdılar. Filmler ve televizyon popülerleştiğinde bu hikayeler de beyaz ekrana uyarlandı. Günümüzde izlediğimiz pek çok film ve televizyon programı kısa hikayelerden adapte edilmektedir. Günümüzde kısa hikayelerin kolaylaştırılmış yorumları İngilizce hikaye kitapları koleksiyonlarındaki yerlerini alıyor ve bunlar, İngilizce konuşulan ülkelerin kültürlerini ve dilini öğrenmek isteyenler için son derece faydalı.

Kısa hikayeler sana sadece İngilizce konuşulan ülkelerin önemli unsurları, ahlak kuralları ve değerleri hakkında bilgi vermekle kalmaz aynı zamanda sana tarihe bir bakış atma şansı da verir. Anadili İngilizce olmayan çok sayıda yazarın da kısa hikayeler yayınlamış olduğunu göreceksin; bunlar sayesinde farklı kültürler hakkında bilgi edinebiliriz—ama kendini geliştirebilmek için bu hikayeleri İngilizce olarak da okumayı unutma.

İngilizce Kısa Hikaye Türleri

Birçok farklı türde kısa hikaye bulmak mümkün. İlgini çeken tür hangisi olursa olsun, sana uygun bir kısa hikaye bulacaksın.

Bazı kısa hikaye türleri arasında mitler, efsaneler, fabllar, halk masalları, peri masalları ve abartılı masallar yer alır.

Bir mit, gökyüzünün nereden geldiği gibi doğal bir olayı açıklar. Bu hikayelerdeki karakterler genellikle tanrılar gibi doğaüstü güçlerdir. Bir efsane, belki hiçbir zaman gerçekten yaşamamış olan tanınmış bir kişi hakkındaki bazı gerçeklere dayanan bir hikayedir. “Kral Arthur” efsanelere bir örnektir.

Halk masalları ya da peri masalları uzun yıllardır bilinen ve anlatılan eski hikayelerdir. Bu hikayeler genellikle “Bir varmış bir yokmuş…” ile başlar. Pek çok kültür bu halk masallarının kendi yorumlarına sahiptir. “Sinderella” bunların bir örneğidir.

Bir abartılı masal gerçeklere dayanır ama abartılarla bezenmiştir. Efsanelerin aksine, bu hikayeler gerçek insanlara dayanır ama bunların hikayelerinde geçen olaylar hiç gerçekleşmemiş olabilir. Bunların örnekleri arasında “Paul Bunyan” ya da “Johnny Appleseed” gösterilebilir.

İngilizce Geliştirmek için İngilizce Kısa Hikayeler

Kısa hikayeler İngilizce dil öğrencilerinin dilin her dört unsurunu öğrenmelerine yardımcı olur: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Hikayeyi okurken karşına çıkan sözcükleri gördüğün zaman okuma becerilerini geliştirirsin. Bunları kullanmanın doğru yolunu daha iyi anlarsın ve her zaman öğrenecek yeni sözcükler bulabilirsin.

Kısa hikayeleri kendi hikayelerin için model alarak bunları yazma becerilerini geliştirmek için kullanabilirsin. Kendi hikayelerini yazarak sözcük kullanımı alıştırması yapmış olursun ve kendi cümlelerini kurarsın.

Bu hikayeleri yüksek sesle okuyarak konuşma ve dinleme becerilerini geliştirebilir ve ses kayıtlarını dinleyebilirsin. Kısa hikayelerdeki farklı karakterleri canlandırarak arkadaşlarınla piyesler yap. Hem konuşma hem de dinleme alıştırması yapmış olursun.

Deneyimini İyileştirmek için Çizimleri Kullan

Daha düşük dil düzeylerindeki okuyucular için hazırlanmış kısa hikayeler içerisinde resimler bulabilirsin. Eğer resimli bir kısa hikaye bulursan önce bu resimlere bakarak hikayenin ne ile ilgili olduğunu tahmin etmeye çalış. Bu resimlerde neler oluyor? Hikayenin hangi kısmı resimde betimlenmiş? Bu resimler sana bu hikayenin altındaki anlamı anlamanda yardım eder.

Bunu dene. Bir resim geldiği zaman bu resim için kendi resim yazını ya da resim açıklamasını yaz. Bu bir cümle ya da bir sözcük olabilir. Resimde gördüğün şeyi yaz. Hikayeye baktığın zaman resmin açıklamasına geri dön. Bunların birbiriyle ilişkisi var mı?

Bir Konuya İlişkin Hikayeleri Keşfet

Tıpkı romanlar gibi kısa hikayeler de aklına gelebilecek her türde yazılabilir. Hayalet hikayelerini mi seviyorsun? Bilim kurgu? Romantizm? İstediğin konu hakkında hem eski hem de yeni kısa hikayeler bulabilirsin. Bazı kısa hikayeler, tıpkı fabllarda olduğu gibi ders verir. Diğerleri ise metaforlar ve benzetmeler kullanır.

Eğer hobileri öğreniyorsan, yapmaktan hoşlandığın bir şey hakkında bir kısa hikaye bul. Öğrendiğin konu yemekler mi? Bol miktarda yemek sözcükleri içeren bir kısa hikaye bul. Liste böyle uzayıp gidiyor.

Doğru Okuma Seviyesini Seç

Bazı kısa hikayeler 5 bin kelimeden uzunken diğerleri 50 kelime kadar kısa olabilir. Senin için doğru kısa hikayeyi seçerken içinden seçebileceğin çok sayıda farklı türde ve uzunlukta hikaye bulacaksın.

Eğer çok zor bir hikaye seçersen, sözlükte sözcük aramakla çok zaman harcar ve hikayenin temasını kaçırırsın. Eğer çok kolay bir hikaye seçersen, ya hiç yeni sözcük öğrenmezsin ya da çok az öğrenirsin ve hikaye sıkıcı gelebilir. Sadece birkaç yeni sözcük öğreniyor olsan da sürekli olarak kendini zorladığından emin ol.

En kolay hikayeler zaten bildiğin sözcükleri tekrarlamak için iyi bir seçenektir. Zor hikayeler ise sana yeni sözcükler öğrenme fırsatını verirken aynı zamanda bunların konuyla ilgili kullanıldığını ya da nasıl kullanılmaları gerektiğini görürsün. İşte okuma seviyesinin senin için uygun olup olmadığını belirlemenin kolay bir yolu.

Okumak istediğin hikayeden bir paragraf seç. İçinden kaç tane kelimenin anlamını biliyorsun? “Beş parmak testini” dene. Paragrafı okurken yumruğunu yukarı kaldır. Bilmediğin her kelime için bir parmağını kaldır. Paragraf bitmeden beş parmağının hepsini kaldırdıysan daha kolay bir metin bulmayı dene.

Peki ya bir hikayeyi okumayı gerçekten istiyorsan ama seviyesi çok zorsa ne olacak? Hikayeyi yine de okumaya çalış. Eğer konusu ilgini çekerse, bu hikayeyi anlaman için gerekli sözcükleri öğrenmek için bir sebebin daha olur. Bu hikayeyi İngilizce öğretmenine götür. Öğretmenin anlamadığın sözcükleri anlamana yardım etmekten memnun olur ve böylece hikayenin keyfini çıkarabilirsin.

İngilizce Kısa Hikayeler ile “Aktif Okuma” Çalış

Hikaye okumak sadece aktif bir şekilde okuman halinde sana yardımcı olur. Hikayeye, içindeki sözcüklere ve bunların anlamlarına yakın ilgi gösterdiğin zaman aktif okuma yaparsın. Kullanılan sözcükler ve gramer hakkında düşün.

Hikayenin ne anlama geldiği hakkında fikir edinmek için metne göz gezdirerek başla. Metni oku. Okuduğun metnin bölümlerini hatırlamaya çalış. Son olarak da tam olarak anlamak için metni bir daha oku.

Molalar Ver

Eğer okuduğun hikaye 500 kelimeden uzunsa, okurken molalar ver. Kendini fazla yorma, yoksa sıkılır ve bırakırsın. Okumanın çok zor olmaya başladığını düşünürsen 15 dakika kadar ara ver ve sonra geri dön ve tekrar dene.

Sözlükte Aramak için Sadece Birkaç Sözcük Seç

Bilmediğin tüm sözcüklerin anlamlarını sözlükte araman gerekmiyor. Sana o paragrafın ne hakkında olduğunu anlamanda yardımcı olacak sözcükleri seç ve anlamlarına sözlükte bak.

Eğer anlamını bilmediğin bir sözcük varsa ama o cümledeki diğer her şeyi biliyorsan, cümlenin gelişine göre bu sözcüğün ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalış. Daha sonra tahmininin doğru olup olmadığını görmek için sözlükte bu sözcüğü arayabilirsin.

Sorular Sor

Bu hikayeyi öğretmenin ve sınıf arkadaşlarınla tartış. Eğer anlamadığın bir şey varsa, tartışma sırasında sormak için sorularını not al. Hikayeler hakkında konuş ve hikayede kullanılan dil, kültür ve verilen mesajlar hakkındaki fikirlerini paylaş.

Gözden Geçir

Bir hikayeyi okumayı bitirdiğin zaman onu tekrar gözden geçir. Okuduklarının iyice aklına yerleşebilmesi için bunu aynı gün ya da bir sonraki gün yap. Okurken notlar al. Hikayeyi sınıf arkadaşlarına anlat. Daha da fazla pratik yapmak için hikayenin konusunu kendi sözlerinle yaz.

Başlamak için Önerdiğimiz İngilizce Kısa Hikayeler

“Circus Escape” yazan Sue Clarke (Çok Kolay)

İşte başlamak için harika bir çocuk hikayesi. Çocuklar için yazılmış pek çok hikaye, kullandığı basit dil ve cümleler nedeniyle aynı zamanda dil öğrencileri için de iyidir. Eğer hayvan isimlerini öğreniyorsan bu hikaye özellikle faydalı olacaktır.

“Little Red Riding Hood,” Uyarlayan George Grow (Kolay)

İngilizce konuşan her çocuğun bildiği bir hikaye Kırmızı Başlıklı Kız. Büyükannesini ziyaret etmek için gittiği ormanda bir kurtla karşılaşan küçük kız hakkındaki klasik bir hikayedir. Kurt, küçük kızı kandırmak için onun büyükannesi kılığına girer. Bu hikaye, çocuklara yabancılarla konuşmanın kötü olduğunu öğretmek için kullanılmıştır.

“Much Ado About Nothing” yazan William Shakespeare (Kolay)

“Much Ado About Nothing” İngilizce dil öğrencileri için uyarlanmıştır. Ünlü İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in oyunundan uyarlanmıştır. Bu hikaye oldukça basittir ve konusunu daha zor olan bu piyesten almaktadır. Birçok eski İngilizce hikaye, küçük okurlar ve İngilizce dil öğrencileri için basitleştirilmiştir. Ümitsizliğe kapılmadan klasik edebiyat eserlerini okumanın harika bir yoludur.

“Paul Bunyan – An American Tall Tale,” Uyarlayan George Grow (Orta)

Paul Bunyan’ın hikayesi uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nde okunmaktadır. Bu kişi, Amerikalıların benzemek için çok çalıştıkları ideal güç, çalışma etiği ve güzel ahlakı sergileyerek Amerika yerleşimcilerinin yaşamının bir sembolü olmuştur. Bazı kaynaklar onun hikayesini daha da kısa hikayelere dönüştürmüştür.

“The Happy Prince” yazan Oscar Wilde (İleri)

“The Happy Prince,” aynı anda hem bir peri masalı hem de bir fabl işlevi gören bir hikayedir. Toplumun sahip olduğu şefkati ele alan bir hikayedir. Bu hikaye eski bir hikaye olduğu için kullanılan İngilizce de eskidir. Yine de İngilizce bilginde iddialıysan, kendine iyi bir okuma testine sokmak için bu hikayeyi kullanabilirsin.

“The Boarded Window” yazan Ambrose Bierce (İleri)

Tıpkı “The Happy Prince” gibi “The Boarded Window” da eski bir İngilizce kullanan eski bir hikaye. İleri seviyedeki dil öğrencileri için ideal. Bir zamanlar Amerika’nın yeni yerleşimleri olan yerlerde geçen ilginç bir hikaye. Bu hikaye, okuyucunun bazı terimlerin anlamları hakkında düşünmesini gerektiren sembolizm tarzını kullanıyor. Biraz daha fazla gerilim içeren eski hikayelerden hoşlanıyorsan bu tam sana göre bir test olacak.

 

Burada önerilen hikayeleri kullanabilir ya da yenilerini bulabilirsin.

Her iki şekilde de İngilizce kısa hikayeler ile İngilizce becerilerini geliştirmeye şimdiden başla!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close