ingilizce-kelime-ogren

Kelime Dağarcığını Tatlandır: İngilizce Kelime Öğrenmenin Sözlüklerden Daha Eğlenceli ve Etkili 10 Yolu

Kelime bilgi kartlarındaki (flashcards) İngilizce kelimeleri öğrenmekte ve hatırlamakta zorlanıyor musun?

Her an vazgeçmeye hazır mısın?

Yapma! Belki de sadece İngilizce kelimeler öğrenmene yardımcı olacak farklı bir şeylere ihtiyacın vardır—renkli ve zevkli bir şeylere!

Her yıl, dünyanın her yerinden pek çok insan World Memory Olympics‘te, yani Dünya Hafıza Olimpiyatları’nda yarışıyor. Yarışmanın etaplarından birinde küçük masaların başına oturup bir saat boyunca bir sürü oyun kartı destesindeki kartların sıralarını ezberlemek için uğraşıyorlar. Bir saat içinde, yüzlerce kartın sıralamasını ezberliyorlar. Kulağa inanılmaz geliyor, değil mi?

Fakat bu insanlar, kartları akıllarına kazıyana kadar önlerindeki kartlara bakıp durmuyorlar. Kartları ezberlemek için bazı stratejiler kullanıyorlar.

İngilizce kelimeler öğrenmek için senin de bazı stratejilere ve yeni yöntemlere ihtiyacın olabilir mi, ne dersin?

Kelime Bilgi Kartlarının Ötesinde

Yıllar önce öğrendiğin önemsiz bir bilgiyi hatırlayabiliyorken—bir şarkının sözleri gibi— iki dakika önce bir kağıdın üzerinde gördüğün bir kelimeyi hatırlayamamak çok sinir bozucu, değil mi?

Yeni İngilizce kelimeler öğrenmek isteyen pek çok insan, işe kelime bilgi kartlarıyla (flashcards) başlıyor; ama yeni kelimeleri bu şekilde hatırlamak sana kolay gelmeyebilir. Bu neden olabilir? Beynin gelişigüzel (belirli bir sırayı ve düzeni takip etmeyen) şeyleri hatırlamakta sorun yaşayabilir. Kelime bilgi kartları da böyledir – karşına gelişigüzel kelimeler çıkartır.

Bu kartlar, öğrendiğin, bildiğin kelimeleri tekrar etmek ve hatırlamak için harikadır. Fakat yeni bir İngilizce kelimeyi adamakıllı öğrenmek için, onu bir cümle içerisinde veya sana bir bağlam sunacak herhangi bir şekilde görmen ve bu kelimeyi günlük konuşmalarında kullanman gerekir. Kelimeyi daha büyük bir şeye, bir bağlama bağladığında, zihnine daha iyi yerleşir.

Kelime Dağarcığı Geliştirme Aktivitelerinden Maksimum Fayda Sağla

Kelime dağarcığı geliştirme aktivitesi yaparken sana kelimelerin tanımlarını tam anlamıyla öğrenmen konusunda yardımcı olabilecek birkaç şey var. Eğer bilmediğin kelime bir cümlenin içindeyse, bağlamdaki ipuçlarından faydalan. Bilmediğin kelimenin iki yanındaki diğer sözcükleri, yani bütün olarak cümleyi okuyup bilmediğin kelimenin anlamını çıkartmaya, tahmin etmeye çalış. Örneğin, “intricate” kelimesinin anlamını bilmesen de, bu cümleye bakarak çıkartabilirsin: “The plan was so intricate, it was too complicated to follow.”

Bu cümleyi okuyunca, kelimenin tam anlamını çözemeyebilirsin, ama bu kelimenin “too complicated,” yani “fazlasıyla karmaşık” gibi bir anlamı olduğunu çıkartabilirsin. Böyle düşünüyorsan, haklısın! Intricate kelimesi, “girift veya karmaşık, birbiriyle bağlantılı pek çok parçası bulunan” anlamına geliyor. Bağlamdaki ipuçlarının, kelimenin anlamını çözmende ne kadar yardımcı olabileceğini gördün mü? Yukarıdaki cümleyi Türkçeye çevirerek anlamına bir kez daha bakalım:  “Plan çok giriftti, takip etmek için fazlasıyla karmaşıktı.”

Bazen, bir kelimenin anlamını çıkartabilmek için cümle bize yeterince bilgi vermez. Kelimenin anlamını çıkartamıyorsan, İngilizce sözlükten anlamına bakabilir ya da birinden kelimeyi açıklamasını isteyebilirsin.

Eğer yeni kelimeleri İngilizce kelime bilgi kartlarından (flashcards) çalışarak öğrenmekte ve hatırlamakta zorlanıyorsan, aşağıdaki fikirlerden bazılarını deneyebilirsin:

İngilizce Kelime Öğrenmenin 10 Eğlenceli ve Etkili Yolu

1. Meetup.com‘a katıl

ingilizce-kelime-ogren

İnsanlar her zaman sözlüğün kendilerine önerdiği kelimeleri kullanmazlar. Gerçek hayatta kullanılan kelimeleri öğrenmenin en iyi yollarından biri, onları bir konuşmada kullanmaktır, mümkünse gerçek insanlarla sohbet ederek. Fakat başkalarıyla konuşmak insana korkutucu gelebilir, hele de başlangıç seviyelerinde. Karşındaki insan çok hızlı konuşursa sohbette konuyu takip edemeyebilir veya karşılık verirken yanlış bir şey söylemekten çekinebilirsin.

Endişelenme! Tek  yapman gereken şey, konuşacak doğru insanları bulmak! İlgini çeken bir konu üzerine bir Meetup, yani buluşma grubuna katılmak, yeni insanlarla konuşma korkunu azaltma konusunda sana yardımcı olabilirMeetup.com insanların kendi bölgelerindeki insanlarla hobileri ile ilgili konuşmak üzere gruplar oluşturduğu bir internet sitesi.

Bu insanlar bir araya gelip hobileri üzerine birlikte bir şeyler yapıyorlar. Örneğin, eğer New York’ta yaşıyorsan ve gitar çalmayı seviyorsan,  NYC Guitar Group’a, yani New York Gitar Grubuna katılabilirsin. Her konuyla ilgili bir buluşma grubu var, burada mutlaka ilgini çeken, keyif alabileceğin bir grup bulursun.

Hepiniz sevdiğiniz bir konu üzerine konuşacağınızdan İngilizce pratik yapmak eğlenceli olacaktır! Üstelik ilgi alanlarınla alakalı İngilizce kelimeler öğrenirsin. İnsanlardan biraz daha yavaş konuşmalarını istemekten çekinme – çoğu kişinin bu konuda gayet anlayışlı olduğunu ve öğrenmene yardımcı olmaya çalıştığını göreceksin. Hatta bu şekilde birkaç yeni arkadaş bile edinebilirsin.

2. Oku, oku, oku

Ne kadar çok okursan, o kadar çok şey öğrenirsin. Bu, özellikle İngilizce kelimeler öğrenme konusunda geçerlidir. Okurken, farkına bile varmadan yeni kelimeler öğrenirsin. Okumak, kelimelerin cümlelerde nasıl kullanıldığını görmeni ve bağlam ipuçları sayesinde bilmediğin kelimelerin anlamlarını çıkartmanı sağlar.

Hatta İngilizce kelime öğretmek için özel olarak hazırlanmış kitaplar bile var. Bunlar genellikle SAT, yani Amerika’da liseden mezun olmak üzere olan öğrencilerin üniversite başvuruları için girdikleri Scholastic Aptitude Test’e, Türkçesiyle Akademik Yeterlik Sınavı’na hazırlanan öğrenciler için hazırlanmış kitaplar. Fakat bu kitaplarda pek çok kelimenin tanımı da yer aldığı için İngilizce öğrenmek isteyen herkes için harika kaynaklar oluşturuyorlar. “The Ring of McAllister” ve “The Dropanchor Chronicles” gibi kitaplarda 1,000’in üzerinde kelime ve tanım var ve bunlar okuması da gayet keyif veren, iyi kurgusal romanlar.

ingilizce-kelime-ogren

Eğer bu kitapların seviyesi senin İngilizce seviyenin üzerindeyse ve sana zor geliyorsa, İngilizce öğrenmek için bu tür kitaplar yerine çizgi roman okuyabilirsin. Çizgi romanlarda çok fazla diyalog vardır ve metinler daha küçük, anlaması daha kolay parçalara bölünmüştür. Üstelik resimler de yazıları anlamana yardımcı olur. Superman, Batman, ve daha pek çok ünlü süper kahraman sana İngilizce kelimeler öğretmek için hazır bekliyor. Eğer süper kahramanlardan hoşlanmıyorsan, daha farklı birçok seçeneğin var, örneğin Calvin and Hobbes ve hatta Garfield gibi çizgi romanları okuyabilirsin.

3. Kelimeleri Gerçek Dünya Bağlamında Görmek için FluentU Kullan

Daha önce yeni kelimeleri hatırlaman için bir bağlam içerisinde görmen gerektiğini söylemiştik. Evinden gerçek dünya bağlamında içerik görmenin en iyi yollarından biri FluentU’durFluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait pek çok İngilizce videoyu alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür.

Uygulama da aynı internet sitesi gibi çalışır, burada da görebileceğin gibi:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

İzlemek istediğin her şey muhtemelen FluentU’da vardır.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

 

Videolardaki bütün kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırabilirsin.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

4. Açlığa Son Vermeye Yardımcı Olan Bir Kelime Oyunu Oyna

ingilizce-kelime-ogren

Ya yeni İngilizce kelimeler öğrenirken, bir yandan da dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilseydin? Çevrimiçi olarak oynayabileceğin ücretsiz bir oyun olan Free Rice’ın, yani Bedava/Ücretsiz Pirinç’in arkasındaki fikir bu. Bu oyun, sana İngilizce bir kelime verip listedeki tanımlar arasından doğru tanımı seçmeni isteyerek kelime bilgini ölçüyor. Eğer kelimenin tanımını bilemezsen, karşına daha kolay bir soru çıkıyor. Eğer bilirsen, bir sonraki soru biraz daha zor oluyor.

Free Rice başka bir açıdan da öğrenmeyi daha önemli hale getiriyor, çünkü doğru tanımı işaretlediğin her bir soruya karşılık, Free Rice’in kurucuları World Food Programme’a, yani Dünya Gıda Programına 10 adet pirinç bağışlıyor. Bugüne kadar senin gibi insanlar sayesinde neredeyse 100 milyar pirinç tanesi bağışlanmış. Hem İngilizce kelime öğrenip bu kelimeler üzerine çalışabilir hem de dünyadaki açlığa son vermeye yardımcı olabilirsin! Soruları doğru cevaplamak için böyle bir sebebin daha olması eminim seni daha çok motive edecektir.

Bu oyundaki kelimelerin bazıları İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için zor olabilir. Fakat pek çok farklı konu seçeneği olduğundan farklı tür kelimelere göz atıp sana en çok faydası dokunacak kategoriyi seçebilirsin. Ayrıca, farklı türden İngilizce kelimeler öğrenmek için farklı konuları da deneyebilirsin—“English vocabulary,” yani “İngilizce kelimeler” kategorisinin dışına çıkıp, math (matematik) veya geography, yani coğrafya gibi kategoriler de seçebilirsin!

5. Metin Ağırlıklı Oyunlar Oyna

ingilizce-kelime-ogren

Zaten bilgisayarında ya da telefonunda oyun oynuyorsun, değil mi? Öyleyse neden İngilizce kelimeler öğrenebileceğin oyunları tercih etmiyorsun? Öğrenmeyi eğlenceli kılan pek çok İngilizce öğrenme uygulaması ve oyun var.

Inkle’s 80 Days (Inkle’ın 80 Günü) gibi metin ağırlıklı oyunlar basit cümleler yoluyla yeni İngilizce kelimeler öğrenmeni sağlayabilir. Elegy for a Dead World (Ölü bir Dünyaya Ağıt) oyunu kendi hikayelerini ve şiirlerini yazacak kadar kendine güvenmene yardımcı olabilir. Oyunların bize öğretebileceği çok şey var, üstelik bize İngilizce çalışmanın sıkıcı olmak zorunda olmadığını da hatırlatıyorlar.

6. Kelime Magnetleriyle (Mıknatıslı Buzdolabı Sözleriyle) Eğlen

Bana istisnasız her gün gördüğün bir yer, bir şey söyleyebilir misin? Ben sana hatırlatayım: Buzdolabın! Buzdolabının üzerine birkaç İngilizce kelime tutturursan, mutfağa her gidişinde bu kelimeleri görürsün ve bu sayede aklına kazınırlar.

Mağazalarda ve Amazon’da pek çok farklı kelime magnet seti bulabilirsin. Sana en ilginç olan seti seç. Bu set huzurla ilgili kelimeler de içerebilir, buzdolabının üzerine şiir yazmak için gerekli kelimeler de.

Hangi seti seçersen seç, henüz bilmediğin İngilizce kelimeler içerdiğinden emin ol! Kendi magnetlerini de yapıp üzerlerine öğrenmek istediğin kelimeleri yazabilirsin. Sonra onlarla cümleler kurup bu sırada da atıştırmalık bir şeyler hazırlayabilirsin. Al sana hem eğlenceli hem de lezzetli bir aktivite!

7. Sanal Topluluk Halinde Yazma Oyunu olan Storium’da Yeni Öğrendiğin İngilizce Kelimeleri Kullan

Yeni bir İngilizce kelime öğrendiğinde, o kelimeyi tek başına hatırlamaya çalışma. Eğer o kelimeyle bir cümle kurarsan, kelime aklına daha iyi yerleşir ve ileride hatırlaman daha kolay olur. İngilizce kelime öğrenmek için ideal olan cümlelerde hem kelime doğru şekilde kullanılır hem de cümlenin içerisinde kelimenin tanımı vardır.

Yani, “respite” gibi bir kelime, “I needed a respite from studying, so I took a break and had some tea,” şeklinde bir cümle ile kolay hatırlanabilir. Bu cümleden “respite” kelimesinin ne anlama geldiğini çıkartabiliyor musun? Tebrikler! Yeni bir İngilizce kelime öğrendin! Şimdi, cümlenin Türkçesine bakalım: “Çalışmaya kısa bir dinlenme arası vermeye ihtiyacım vardı, bu yüzden bir mola verip biraz çay içtim.”

Bu cümleleri kendine saklamak yerine, yeni öğrendiğin kelimeleri eğlenceli bir yazı yazma oyunu olan Storium de kullanabilirsin. Bu oyunda diğer kullanıcılarla birlikte bir hikaye yaratıyorsun, hem de gerçek zamanlı olarak. Her oyuncu bir karakter seçiyor ve sonra hikayenin nasıl gelişeceğini etkileyen bir dizi kart alıyor. Sonra herkes sırayla kartlarını kullanarak hikayeye paragraflar ekliyor. Bu oyun İngilizce kelime dağarcığını kullanma pratiği yapman için harika bir motivasyon kaynağı!

8. İngilizce bir Blog Yazmaya Başla

Okumak, yeni İngilizce kelimeler öğrenmenin tek iyi yolu değildir, yazarak da çok şey öğrenebilirsin. İlgini çeken bir konu üzerine bir blog (sanal günlük) yazmaya başla. Yazarken yanında bir sözlük bulundur, böylece kullanman gereken sözcük aklına gelmediğinde hemen sözlüğe bakıp yazabilirsin.

Ücretsiz olarak kendi blogunu açabileceğin pek çok site var. Eğer bir Google hesabın varsa Google’ın Blogger‘ında kolayca bir blog açabilirsin. Bir başka popüler seçenek de WordPress, istersen burayı da deneyebilirsin.

Blogunu arkadaşlarınla paylaş (belki yeni Meetup arkadaşlarının hoşuna gider!) ve onlara yanlış kullandığın kelime olup olmadığını sor. Daha çok kelime öğrendikçe blog’unu yazmanın gittikçe daha kolay bir hale geleceğini göreceksin.

9. “Günün Kelimeleri”ni Kullanmanın Bir Yolunu Bul

Her gün sabah kahveni içerken kendine “Günün Kelimeleri” olarak iki veya üç İngilizce kelime seç. Onları aklında tut ve bir yere not et.

Günün geri kalanı boyunca -bunu bir oyun gibi düşün- bu kelimeleri sohbet içerisinde kullanmanın bir yolunu bulmaya çalış. Bu kelimeleri yüksek sesle, cümle içerisinde söylemek onların anlamlarını hatırlamana yardımcı olacak; hem, arkadaşların da oyuna katılmak isteyebilirler.

ingilizce-kelime-ogren

Peki, “Günün Kelimesi”nin doğrudan e-posta adresine gönderilmesini ister misin? Merriam-Webster sözlüğünün İngilizce öğrenenler için özel olarak hazırladığı bir “Word of the Day,” yani “Günün Kelimesi” var; bunun yanı sıra, bir de ana dili İngilizce olanlar için “Word of the Day” hazırlıyorlar. Sen de sözlükteki “Subscribe” (Abone ol) bölümüne e-posta adresini girerek günün kelimesini her gün e-posta olarak alabilirsin.

10. Resimlerden Faydalan

Resim kabiliyetin var mı? Bütün gün defterine bir şeyler karalıyor musun? Yeni İngilizce kelimeler öğrenirken bu artistik yönünden faydalan. Yeni kelimeler seç ve bunların ifade ettikleri anlamları çizmeye çalış.

“Yavaş, durgun, gevşek, isteksiz” anlamlarına gelen languid kelimesini nasıl çizersin? Peki, ya “övmek” anlamına gelen to laud fiilini? Kelimelerin anlamlarını çizdiğin zaman, kelimeyi her duyduğunda zihninde çizdiğin resimle birlikte tanımının belirmesini sağlayabilirsin.

İngilizce kelime öğrenmek günlük hayatının eğlenceli bir kısmı haline gelebilir. Yukarıdaki önerileri uygularsan belki uzman bir Hafıza Olimpiyatları yarışmacısı olamayabilirsin, ama İngilizce sözlüklerle ve kelime bilgi kartlarıyla boğuşup hayal kırıklığına uğramadan çok sayıda yeni İngilizce kelime öğrenebilirsin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close